Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.05.2010, 14:22:08
annonnymuss annonnymuss is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.05.2010
Mesaje: 2
Implicit ce poate face?

Poveste: o fata iubeste un baiat, sunt impreuna, el o paraseste pentru alta fata. Orbita de durere, fata afla despre descantece menite sa il aduca inapoi si le incearca singura, fara sa spuna nimanui. Nu crede in ele, nici macar nu stie ce face. Plange si murmura cuvintele. Baiatul se intoarce si ea nici nu se mai gandeste la acele intamplari, oricum nu credea in ele. Dar isi aminteste. Regreta. Crede in Dumnezeu, se roaga Lui, dar nu stie daca e suficient.
Ce poate face?

Last edited by annonnymuss; 29.05.2010 at 14:24:46.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.05.2010, 14:25:03
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Apelarea la descantece inseamna ca fata a facut un legamant cu cel viclean.La un moment dat,acela isi va cere drepturile
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.05.2010, 14:37:04
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Orice implicare in vrajitorie va avea consecinte in sensul ca ii va oferi celui rau prilejul sa ne atace si sa ne faca viata mizerabila.

Ce poate face fata? Asa cum a plans cu lacrimi dupa baiat sa planga si dupa iertarea lui Dumnezeu. Sa-si regrete pacatul, sa-l marturiseasca lui Dumnezeu si unui duhovnic, apoi sa se roage lui Dumnezeu sa-i ierte pacatul si sa nimiceasca orice efect pe care acel pacat l-ar putea genera in viata ei. Si sa nu mai faca niciodata, indiferent ce ar pierde.

Barbatii sunt oameni muritori, si se gasesc destui. Daca te rogi lui Dumnezeu poate sa ti-l aduca inapoi sau poate sa-ti dea altul mai bun. Insa Dumnezeu e numai unul , e vesnic si singurul care ne vrea binele si il vom avea numai daca ascultam de El. Nu merita sa ne despartim de El pentru nimic in lume.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.05.2010, 14:40:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annonnymuss Vezi mesajul
Dar isi aminteste. Regreta. Crede in Dumnezeu, se roaga Lui, dar nu stie daca e suficient.
Ce poate face?
Nu, nu este suficient. Este vorba de un păcat grav (încălcare deliberată și cu voință a poruncii I). Prin urmare, pentru restaurarea stării sufletului, este necesară absolvirea sacramentală prin Sf Taină a Spovezii.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.05.2010, 15:07:49
annonnymuss annonnymuss is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.05.2010
Mesaje: 2
Implicit

Daca fata se poate dezlega prin spovedanie si rugaciune, pe baiat cum il poate dezlega?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.05.2010, 15:25:29
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annonnymuss Vezi mesajul
Daca fata se poate dezlega prin spovedanie si rugaciune, pe baiat cum il poate dezlega?
La fel. Sa mearga inaintea preotului si sa-i spuna ca ii pare rau ca l-a legat. Si sa-i para! Sa-si asume riscul de a-i oferi baiatului libertatea, indiferent daca el va alege sa ramana cu ea sau sa plece. Sa aiba demnitatea de a sta in picioare orice ar alege el. Sa inteleaga ca trebuie sa fie iubita pentru ceea ce este ea, nu pentru ca baiatul e impins de la spate de cel rau si nu are ce face. Satan nu poate oferi dragoste, doar o imitatie.

Preotul are autoritatea de a desface aceste descantece dupa ce fata se spovedeste. Daca sunt desfacute dispar in scurt timp si efectele lor.

Pentru inceput se mearga la un duhovnic bun. El ii va da mai multe detalii.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 29.05.2010 at 15:41:47.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.06.2010, 18:27:23
nede_mar's Avatar
nede_mar nede_mar is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2008
Mesaje: 77
Implicit o intrebare!

Am citit, despre fata care s-a jucat cu lucruri urate, dar daca situatia este invers? Pe scurt, eu am gasit in casa niste legaturi ciudate, si din cate spune preotul duhovnic, am fost legata de barbatul cu care eram, nu stiu de ce , dar ne-am despartit. de atunci merg numai prin biserici, manastiri , slujbe de dezlegare, spovedanie, si multe altele, dar reusita nu prea se vede. Ce pot face? El este acum cu alta, poate ii este bine, a si recunoscut intr-o oarecare masura ce a facut dar eu ce as mai putea face? De doi ani trec prin adevarate cosmaruri. Un singur lucru mi-a mai ramas: " credinta si speranta" in Bunul Dumnezeu ca intr-o zi imi va fi bine! Multumesc!
__________________
[COLOR=Blue]„ Fără Dumnezeu omul rămâne un biet animal rațional și vorbitor, care vine de nicăieri și merge spre nicăieri. ”(Petre Tutea)[/COLOR]
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.06.2010, 20:37:07
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Dumnezeu e foarte milostiv daca vrem sa ne intoarcem la El. Si e dispus sa ne ajute daca vrem sa ne indreptam.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.10.2010, 17:56:23
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul

Barbatii sunt oameni muritori, si se gasesc destui. Daca te rogi lui Dumnezeu poate sa ti-l aduca inapoi sau poate sa-ti dea altul mai bun.
Nu ai inteles nimic, Doriana. Acea fata dorea pe acel baiat, nu pe un altul, asa ca putea Dumnezeu sa vina cu o suta de oferte, tot degeaba!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.10.2010, 18:01:50
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nede_mar Vezi mesajul
Am citit, despre fata care s-a jucat cu lucruri urate, dar daca situatia este invers? Pe scurt, eu am gasit in casa niste legaturi ciudate, si din cate spune preotul duhovnic, am fost legata de barbatul cu care eram, nu stiu de ce , dar ne-am despartit. de atunci merg numai prin biserici, manastiri , slujbe de dezlegare, spovedanie, si multe altele, dar reusita nu prea se vede. Ce pot face?
Lepadati orice fel de pacat, acolo e puterea satanei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce se poate face la nervi ? Mirela0110 Generalitati 22 22.06.2010 14:36:51
Dupa cat timp se poate face nunta? AlainaRai Nunta 2 23.01.2010 19:06:00
Se poate face pomenire in postul Craciunului? sophia Slujba inmormantarii 10 09.12.2009 17:48:49