Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 06.02.2012, 15:12:57
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
si de ce acesti oameni cu frica de Dumnezeu, nu au invataturile corecte?
Pentru ca Scriptura are un caracter indicativ, scopul fiind progresul spiritual al omului, intrarea lui tot mai adanca in comuniunea cu Hristos, prin cunoastere, nu un caracter explicativ; cunoasterea duhovniceasca fiind influentata de perceptii, ce difera in functie de experientele personale traite.

Last edited by ioanna; 06.02.2012 at 15:15:18.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 06.02.2012, 15:29:29
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Pentru ca Scriptura are un caracter indicativ, scopul fiind progresul spiritual al omului, intrarea lui tot mai adanca in comuniunea cu Hristos, prin cunoastere, nu un caracter explicativ; cunoasterea duhovniceasca fiind influentata de perceptii, ce difera in functie de experientele personale traite.
nu cumva intataturile avute de unul si altul sunt tributare traditiei religioase a persoanei in cauza care modeleaza modul cum "crede" fiecare?
Reply With Quote
  #43  
Vechi 06.02.2012, 15:31:01
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Am impresia ca nu ati formulat corect intrebarea. Cred ca v-a scapat un "nu".
cine are Duhul Sfant, are si invataturile corecte deoarece Duhul Sfant este invatator si calauzitor !
Reply With Quote
  #44  
Vechi 06.02.2012, 15:52:38
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
nu cumva intataturile avute de unul si altul sunt tributare traditiei religioase a persoanei in cauza care modeleaza modul cum "crede" fiecare?
Formularile semantice definesc experienta contactelor, deci traditia nu se substitue cunoasterii personale , ci poate sa iti ofere un punct de plecare, eventual niste limite ale protectiei semnatice. Daca ideologia substitue cautarea, impunand drept cunoastere simpla intelegere, atunci ea devine un idol mental, oamenii “idolatrizand in ei insisi idolatria mentala”, cum spunea Sfantul Vasile cel Mare. E valabil pentru orice grupare religioasa, caci toate au “traditii” de interpretare a Sfintei Scripturi. Orice lucru trebuie constientizat, nu doar crezut pentru ca altul l-a experimentat, pentru ca doar asa progresezi, duhovniceste vorbind.

Last edited by ioanna; 06.02.2012 at 16:01:11.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 06.02.2012, 16:26:14
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Formularile semantice definesc experienta contactelor, deci traditia nu se substitue cunoasterii personale , ci poate sa iti ofere un punct de plecare, eventual niste limite ale protectiei semnatice. Daca ideologia substitue cautarea, impunand drept cunoastere simpla intelegere, atunci ea devine un idol mental, oamenii “idolatrizand in ei insisi idolatria mentala”, cum spunea Sfantul Vasile cel Mare. E valabil pentru orice grupare religioasa, caci toate au “traditii” de interpretare a Sfintei Scripturi.
Protestantismul și odraslele sale numeroase, au negat infailibilitatea papală, multiplicând-o la nivelul indivizilor, practic funcția discernământului ultim s-a descentralizat prin explozie, rezultând o mulțime indefinită de papi miscroscopici capabili, în concepția lor, să decidă cu autoritate maximă, fiecare pentru sine, cum vorbește Dumnezeu prin Scripturi individului (niciodată persoanei în comuniune ecleziastică cu Domnul și cu frații). În vizunea (neo)protestantă, o biserică e o adunare publică de atomi autiști care aderă formal la o metodologie interpretativă mereu fragilă (dovadă diviziunea continuă în alte și alte formule de asociere cultică). Protestantismul și avatarului sale tind spre anularea Cinzecimii, prin acreditarea concepției gnostice că Dumnezeu se comunică doar monadei umane închise în propria sa subiectivitate ultimă, iar de aici până la deificarea sinelui nu mai e decât un pas. Pe care l-a și făcut, de altfel, mișcarea new age, cel mai ”evoluat” cancer religios neoprotestant.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 06.02.2012, 17:11:57
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Domnule Mihailc, sunteți pe punctul de a revoluționa dicționarul, și nu mă refer aici la cel al limbii române (vezi "Protestantismul și avatarului sale") căci orice om mai greșește din neatenție; ci la straniile definiții pe care le propuneți:

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
În vizunea (neo)protestantă, o biserică e o adunare publică de atomi autiști care aderă formal la o metodologie interpretativă mereu fragilă (dovadă diviziunea continuă în alte și alte formule de asociere cultică).
Aceasta este definiția Bisericii în viziunea dumneavoastră, nu a [neo]protestanților.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
mișcarea new age, cel mai ”evoluat” cancer religios neoprotestant.
De când mișcarea New age a devenit parte a neoprotestantismului? Vedeți că neoplasmul și neoprotestantismul nu se înrudesc. Nici măcar semantic.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 06.02.2012, 17:28:16
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Aceasta este definiția Bisericii în viziunea dumneavoastră, nu a [neo]protestanților.
Acesta este rezultatul fenomenologic al unui proces. Nu mă aștept să înțelegi corect lucrurile astea nici tu nici alți prizonieri mentali ai ideologiilor în discuție.
Una este ceea ce credeți voi că sunteți și alta ceea sunteți în realitate.


Citat:
De când mișcarea New age a devenit parte a neoprotestantismului? Vedeți că neoplasmul și neoprotestantismul nu se înrudesc. Nici măcar semantic.
Ți-am dat o cheie hermeneutică de înțelegere. Faptul că nu pricepi, e altă poveste. M-am obișnuit cu limitele tale intelectuale.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 06.02.2012, 18:39:11
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Acesta este rezultatul fenomenologic al unui proces. Nu mă aștept să înțelegi corect lucrurile astea nici tu nici alți prizonieri mentali ai ideologiilor în discuție.
Una este ceea ce credeți voi că sunteți și alta ceea sunteți în realitate.
Este amuzant rolul pe care încerci să-l joci: acela de observator independent al fenomenului ecleziologic dar angajat până la limita fundamentalismului într-o ideologie paralelă cu veleități de Herrenvolk.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ți-am dat o cheie hermeneutică de înțelegere. Faptul că nu pricepi, e altă poveste. M-am obișnuit cu limitele tale intelectuale.
Realitatea concretă nu ține cont de limitele mele intelectuale și nici măcar de preaplinul erudiției tale, ea se încăpățânează să rămână aceeași: mișcarea New Age nu este nici o excrescență malignă a neoprotestantismului, nici o etapă evolutivă a acestuia.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 06.02.2012, 19:05:34
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Este amuzant rolul pe care încerci să-l joci: acela de observator independent al fenomenului ecleziologic dar angajat până la limita fundamentalismului într-o ideologie paralelă cu veleități de Herrenvolk.
Observația ta e mai degabă un semn al orgoliului rănit și a neputinței de a pricepe, decât o aserțiune rezultată în urma unui efort minim de aprofundare.
Străduiește-te mai mult.


Citat:
Realitatea concretă nu ține cont de limitele mele intelectuale și nici măcar de preaplinul erudiției tale, ea se încăpățânează să rămână aceeași: mișcarea New Age nu este nici o excrescență malignă a neoprotestantismului, nici o etapă evolutivă a acestuia.
Nu mă așteptam să-ți tratezi rudeniile tale neconvenabile altfel decât renegându-le apartenența la o linie genetică comună cu a ta.
Urlă frustrarea în tine și n-ai niciun calmant la îndemână.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 06.02.2012, 19:45:25
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Observația ta e mai degabă un semn al orgoliului rănit și a neputinței de a pricepe, decât o aserțiune rezultată în urma unui efort minim de aprofundare.
Străduiește-te mai mult.

Nu mă așteptam să-ți tratezi rudeniile tale neconvenabile altfel decât renegându-le apartenența la o linie genetică comună cu a ta.
Urlă frustrarea în tine și n-ai niciun calmant la îndemână.
Omule, încă o dată: poți să mă faci troacă de porci cât dorești, realitatea obiectivă nu se va schimba la comanda ta, oricât ți-ai dori-o, ori ți-ai imagina-o. Biserica în viziunea (neo)protestantă este cu totul altceva decât ai definit-o tu, iar mișcarea New Age n-are nimic comun cu neoprotestantismul. Ori are cam tot atât cât are cu ortodoxia ori cu budismul. Te credeam capabil măcar de atâta onestitate intelectuală cât să recunoști greșeala, ori măcar s-o sugerezi de era prea greu s-o faci în fața unui "rătăcit", dar se vede că mi-ai înșelat așteptările naive. În rest, poți să-ți continui pleiada de prostioare îmbrăcate-n haina elitismului agresiv, eu mă opresc aici propunând un umil slogan de ciumpalac:
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
de ce "666" numarul fiarei si nu alt numar? ana ana Intrebari utilizatori 74 23.03.2016 14:22:43
Numarul favorit Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 2 20.11.2010 08:19:30
Despre semnul fiarei Lory10 Biserici Protestante 82 23.03.2010 20:43:42
Despre semnul fiarei Lory10 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 77 18.03.2010 13:53:02
de unde vine numarul fiarei? primus Generalitati 39 29.01.2009 00:36:26