Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 01.03.2011, 19:49:06
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu am diacritice pe tastatura mea, asa ca va rog sa ma scuzati ca scriu fara.
Reply With Quote
  #272  
Vechi 02.03.2011, 08:41:16
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit avem voie

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cine spune ca nu avem voie sa criticam?!
Ba avem voie da cand critici insemna ca judeci pe cineva si " cine nu judeca nu va fi judecat".Acuma poate ca nu toata lumea din forum are frica de judecata si chiar isi doreste asta.
Reply With Quote
  #273  
Vechi 02.03.2011, 09:02:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
Ba avem voie da cand critici insemna ca judeci pe cineva si " cine nu judeca nu va fi judecat".Acuma poate ca nu toata lumea din forum are frica de judecata si chiar isi doreste asta.
A judeca pe cineva inseamna a-l condamna - or asta nu e voie intr-adevar.
Pe cand a critica, a atrage atentia, a mustra este permis.

De exemplu, daca-l vezi pe fratele tau gresind si persistand in greseala, esti obligat sa-l atentionezi cu blandete, altfel te faci partas la greseala lui. Ramane la alegerea lui sa se corecteze, evident, nu poate nimeni sa forteze pe nimeni sa se indrepte spre bine.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #274  
Vechi 02.03.2011, 09:07:58
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Din păcate, la cum se "împart" diplomele astăzi, am avut colegi de limba română care scriau cu greșeli de ortografie pe tablă.
Corupția șubrezește tot!
Poate că împărțirea diplomelor nu ar fi o problemă așa mare, dacă accesul în învățământ s-ar realiza pe criterii de performanță și ceea ce e mai important, motivarea resurselor umane. Un om cu adevărat capabil în domeniul lui va prefera să lucreze în oricare alt sector decât în educație. Totuși, un salariu astronomic de 600 de lei pentru un proaspăt absolvent de facultate nu este prea îmbietor. Și atunci, ce se întâmplă? Pleacă din școli, în primul rând, cei cu adevărat capabili. Și școala a cam rămas pe mâna cui trebuie, oricum se vor mai desființa vreo două, oricum, vom fi invitați toți românii, dacă nu ne convine, să ne ducem afară etc. Dar, până una alta, cei mai buni dintre noi se duc singuri. Și din toate domeniile... Evident, cei care prind oportunitatea și au "puterea" să se desprindă de locurile de baștină. Mai avem încă vreo doi profesioniști, dar pentru câtă vreme?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #275  
Vechi 02.03.2011, 09:12:35
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit bine

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
A judeca pe cineva inseamna a-l condamna - or asta nu e voie intr-adevar.
Pe cand a critica, a atrage atentia, a mustra este permis.

De exemplu, daca-l vezi pe fratele tau gresind si persistand in greseala, esti obligat sa-l atentionezi cu blandete, altfel te faci partas la greseala lui. Ramane la alegerea lui sa se corecteze, evident, nu poate nimeni sa forteze pe nimeni sa se indrepte spre bine.
am inteles da parca tot il judeci ca sa dai verdictul ca greseste nu?Acuma nu e rau ce zici numai ca se poate sa piarda firul ideii de la atatea corectari.Mai mult facem schimb de idei aici.
Reply With Quote
  #276  
Vechi 09.04.2011, 23:49:03
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Arrow aici, un topic mai vechi, destul de bogat

Se pot continua aici discutiile despre limba romana.
Reply With Quote
  #277  
Vechi 17.05.2011, 12:03:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
A judeca pe cineva inseamna a-l condamna - or asta nu e voie intr-adevar.
Pe cand a critica, a atrage atentia, a mustra este permis.

De exemplu, daca-l vezi pe fratele tau gresind si persistand in greseala, esti obligat sa-l atentionezi cu blandete, altfel te faci partas la greseala lui. Ramane la alegerea lui sa se corecteze, evident, nu poate nimeni sa forteze pe nimeni sa se indrepte spre bine.
În sfîrșit am găsit textul biblic care spune așa:

Iezechiel 33

8. Când Eu voi zice păcătosului: "Păcătosule, vei muri", și tu nu-i vei grăi nimic, ca să vestești pe păcătos să se abată de la calea lui, atunci păcătosul acela va muri pentru păcatele sale, iar sângele lui îl voi cere din mâna ta.
9. Iar dacă tu ai vestit pe păcătos să se abată de la calea lui și să se întoarcă de la ea, și el nu s-a abătut de la calea lui, atunci el va muri pentru păcatele lui, iar tu ți-ai scăpat viața.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #278  
Vechi 13.07.2011, 20:00:26
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit Gramatica , materie de baza in Liceele Pedagogice

"Candidatii pentru catedrele de educator s-au plans de greutatea subiectelor.

La subiectul A, care avea ca punct de plecare un fragment din "Greuceanu", candidatilor li s-a cerut sa scrie cate un sinonim pentru "indata" si "porunci", sa mentioneze valoarea morfologica a trei cuvinte din text, sa alcatuiasca o propozitie in care substantivul "chipul" sa fie la plural, articulat cu articol hotarat.

Alte cerinte la acest punct au fost: construirea unui enunt in care verbul "a face" sa fie la acelasi mod ca in textul dat, dar la doua timpuri verbale diferite, sa explice rolul unei virgule din text si sa precizeze functia sintactica a unor cuvinte subliniate."

http://www.ziare.com/scoala/titulari...opiind-1107312
Reply With Quote
  #279  
Vechi 14.07.2011, 00:30:59
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
"Candidatii pentru catedrele de educator s-au plans de greutatea subiectelor.

La subiectul A, care avea ca punct de plecare un fragment din "Greuceanu", candidatilor li s-a cerut sa scrie cate un sinonim pentru "indata" si "porunci", sa mentioneze valoarea morfologica a trei cuvinte din text, sa alcatuiasca o propozitie in care substantivul "chipul" sa fie la plural, articulat cu articol hotarat.

Alte cerinte la acest punct au fost: construirea unui enunt in care verbul "a face" sa fie la acelasi mod ca in textul dat, dar la doua timpuri verbale diferite, sa explice rolul unei virgule din text si sa precizeze functia sintactica a unor cuvinte subliniate."

http://www.ziare.com/scoala/titulari...opiind-1107312
Si noutatea unde e? Nu e primul an in care se da gramatica la titularizare!
Reply With Quote
  #280  
Vechi 14.07.2011, 01:35:53
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Si noutatea unde e? Nu e primul an in care se da gramatica la titularizare!
Nu pare noutate,cred ca LePetiteMoc voia sa puna accentul pe faptul ca subiectele nu au fost atat de grele pe cat au sustinut candidatii ca ar fi.
Asa mi-a parut mie,poate ne raspunde chiar ea.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde