Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.03.2013, 02:59:06
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Nu căuta la fața omului, bre!...
Ci, mai degrabă, la roadele vieții lui...
Unii s-au nascut sa fie stele pur si simplu, vezi Arsenie Boca. Ideal este sa ai spirit frumos si atunci si trupul va fi frumos, sa renunti la tot din lumea asta si sa fi condus pe "aripile" Duhului Sfant. Secerisul este aproape , foarte aproape.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.03.2013, 13:45:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Cu alte cuvinte, Biserica de care pomenești e cam așa ceva:
http://www.youtube.com/watch?v=4TkyWKl62r4

"De ce părinte? De ce te temi să judeci răul?" (min. 03,15 și următoarele)
Acela e un citat din catehismul ortodox, pe care il avem toti, e Biserica tuturor, nu doar eu afirm asta.
Am intalnit de mai mult ori la unii credinciosi (doar la unii) intelegerea gresita ca marturisirea adevarului insemana judecarea aproapelui, chiar si in ultimul mesaj despre asta am scris: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=399
Toti oamenii de pe pamant au nevoie sa afle adevarul, ca sa poata sa vian in Biserica, acesta e adevaratul bine, altfel nu isi doreste cineva binele lor si sa se mantuiasca. Eu nu prea inteleg gandirea aceasta, nimeni nu se naste pagan si trebuie sa ramana asa pana la sfarsit, toti au devenit crestini pentru ca s-au convertit de la religia lor, ei sau stramosii lor. Altfel erau si azi doar Apostolii crestini si crestinismul avea o viata scurta.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.03.2013, 13:59:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Ai o preferință deosebită pentru Sfântul Ignatie Briancianinov. Îl găsesc prea radical. Îmi place mai mult sfântul Siluan Athonitul; și sfântul Serafim din Sarov sau sf. Ioan din Kronstadt.

P.S. Eu cred că suntem datori să participă și cu gândirea noastră la actul credinței. Însă asistați de sus.
De fapt toti sfintii spun acelasi lucru, niciunul nu are o credinta mai putin ferma. Sfantul Igantie are sfinte moaste, sunt in Rusia, a scris mai mult despre rugaciune si traire, aceasta e o scrisoare.
Si Sfantul Serafim spune exact acelasi lucru, daca citesti cu atentie acel articol (la inceput nici eu nu am sesizat). Si Sfantul Serafim scrie acelasi lucru, ca faptele fara Hristos sunt nemnatuitoare, nu mai dau tot pentur ca am mai scris de cateva ori despre asta.
Dar si Sfantul Siluan Athonitul spune la fel, stiu ca se dadaea un citat care era interpretat gresit, ca si cum s-ar fi referit sfantul la Apocatastaza. Si citatele din sfinti pot fi intelese gresit, ca si Sfanta Sriptura. Acolo Sfantul spune ca din dragoste trebuie sa ne rugam pentru toti ca sa vada adevarul, nu ca trebuie sa ii mantuim noi pe toti. Eu am rasfoit acum si cartea sfantului chiar asta spune in rugaciunile descrise acolo: http://sfantulioancelnou.trei.ro/car...smereniei1.htm
De exemplu: "Mă rog Ție, Milostive Doamne, dă tuturor noroadelor pământului să Te cunoască prin Duhul Sfânt."
"Cum mi-ai dat mie, păcătosului, să Te cunosc prin Du*hul Sfânt, așa dă și tuturor noroadelor pământului să Te cunoască și să Te laude ziua și noaptea."
"Dar Dumnezeu este cunoscut numai prin Duhul Sfânt, și cel ce în mândria sa vrea să cunoască pe Făcătorul cu mintea sa, acela e orb și nebun."
Asadar, sfantul, ca si alti sfinti se roaga ca si ceilalti sa fie luminati, nu spune ca deja sunt pe calea cea buna.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.03.2013, 14:04:00
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fără îndoială că fără Hristos nu ne putem mântui, și bineînțeles că asta o spun toți sfinții. Sfântul Siluan, însă, știi bine, se ruga chiar și pentru diavoli, și nu era orientat către condamnarea ereticilor/ereziilor.
Probabil Sf. Ignatie era într-o poziție care cerea delimitarea clară de catolici, Rusia suferind în vremea aceea de o puternică influență a acestora.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.03.2013, 14:11:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cand vad pe japonezi cata dragoste pentru natura au, cum sunt obisnuiti sa traiasca ca o parte a naturii, cat respect pentru semeni, cand vad felul lor de a se ajuta si reface, ma gadesc ca sunt raspunsuri la chemarea Logosului divin la comuniunea cu Sine prin lumea lucrurilor create, iar ei, chiar daca nu constientizeaza, isi lucreaza mantuirea, pentru ca ies de sub robia raului. De aceea nadajduiesc ca nu vor fi pierduti, pentru ca cel putin vor intrezari „casa Tatalui”, caci ei nu s-au scufundat in intunericul individualist.
Desigur, toti toti oamenii pot afla adevarul si se pot mantui, indiferent in ce colt de lume se afla. Iar faptele bune facute i ajuta sa fie luminati sa vada adevarul, cum marturisetse si Sfantul Serafim de Sarov, in Japonia se afla o biserica ortodoxa chiar romaneasca. Dar altfel nu, pentru ca altfel e mia mult o intelegere umanista. Umanismul secular spune ca omul trebuie sa faca fapte bune (exclude pe Dumnezeu), crestinismul spune ca prima fapta buna e credinta, adica legatura cu Dumnezeu, fara ea nu e aproape nimic, si ateii au fapte bune.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.03.2013, 14:27:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Fără îndoială că fără Hristos nu ne putem mântui, și bineînțeles că asta o spun toți sfinții. Sfântul Siluan, însă, știi bine, se ruga chiar și pentru diavoli, și nu era orientat către condamnarea ereticilor/ereziilor.
Probabil Sf. Ignatie era într-o poziție care cerea delimitarea clară de catolici, Rusia suferind în vremea aceea de o puternică influență a acestora.
Cristian, tot nu ai inteles exact, Sfantul Siluan se ruga ca toti sa gaseasca adevarul, sa fie luminati, nu se ruga ca sa ramana pagani sau eretici. Tu ce parere ai, la judecata cine va fi mai bucuros si va multumi celui ce i-a facut cel mai mare ajutor: cel caruia un credincios i-a spus ca invatatura religiei lui e gresita si astfel a aflat adevarul si a venit in Biserica, sau cel caruia cineva i-a spus cineva ca e bine si unde se afla, doar sa faca fapte bune si astfel nu a mai devenit crestin si nu s-a Botezat?
Condamnarea invataturilor gresite are tocmai rolul ca oamenii sa le paraseasca, nu sa fie condamnati. Ceea ce spune Sfantul Ignatie e pe scurt invatatura ortodoxa in acea privinta, in acel pasaj practic e rezumata apropae toata invatatura ortodoxa. Toti sfintii au marturisit aceeasi invatatura, gasesti zeci de citate de acelasi fel. Noi respingem orice erezie, daca suntem solidari cu ea inseamna ca practic nu mai avem dreapta credinta, ne rupem de har. Orice ortodox trebuie sa marturiseasca dreapta credinta, e prima conditie, restul vin dupa.
Sfintul Marcu Eugenicul, Mitropolitul Efesului (+1444)
"Credinta noastra este dreapta marturisire a Parintilor nostri. Cu ea, noi nadajduim sa ne infatisam inaintea Domnului si sa primim iertarea pacatelor; iar fara de ea, nu stiu ce fel de cuviosie ne-ar putea izbavi de chinul cel vesnic. "
Reply With Quote
  #27  
Vechi 05.03.2013, 14:33:11
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Și deoarece cătălin a făcut referire la comentariul episcopului Kalistos Ware, îl redau și aici, ca să știm mai exact despre ce vorbim. Îmi pare rău că n-am și contextul în care a fost scris:
„An Eastern Orthodox bishop has expressed this doctrine as follows:[3]
Extra Ecclesiam nulla salus. All the categorical strength and point of this aphorism lies in its tautology. Outside the Church there is no salvation, because salvation is the Church" (G. Florovsky, "Sobornost: the Catholicity of the Church", in The Church of God, p. 53). Does it therefore follow that anyone who is not visibly within the Church is necessarily damned? Of course not; still less does it follow that everyone who is visibly within the Church is necessarily saved. As Augustine wisely remarked: "How many sheep there are without, how many wolves within!" (Homilies on John, 45, 12) While there is no division between a "visible" and an "invisible Church", yet there may be members of the Church who are not visibly such, but whose membership is known to God alone. If anyone is saved, he must in some sense be a member of the Church; in what sense, we cannot always say.
—Kallistos Ware”
Mie ceea ce citesc mi se pare corect.Dar nu e important numai ce spui, e important si de ce o spui. Pentru ca daca o spui numai pentru a nu-l limita pe Dumnezeu e una, daca o spui pentru a-ti crea un piedestal pe care sa ridici statuia propriilor idei despre mantuire e cu totul altceva.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.03.2013, 14:43:33
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Noi nu putem spune nimănui că se va mântui fără Biserică. Putem doar spera că harul nu se limitează la ea. Ceea ce știm, însă, ca ortodocși, este că aceasta este Biserica lui Hristos, întemeiată la Cincizecime, și de-L căutăm pe El, aici îl găsim. Știm că aici este; nu știm unde nu este.
Nu avem siguranță pentru ceilalți, dar speranță putem avea.
Iar în ce-i privește pe catolici, consider că au aceeași rădăcină ca și noi, iar abaterile de la învățătură nu-i scot neapărat din har; sau nu cu totul. S-au depărtat de Biserica cea una; dar și noi n-am depărtat de duhul ei. Avem de parcurs un drum în Duh pentru a ne regăsi.
Nu sunt de acord cu cei ce spun că ei (catolicii) cred într-un alt Hristos, chiar dacă înțeleg diferit purcederea Duhului Sfânt.
Sunt ortodox pentru că Ortodoxia păstrează legătura cu Biserica dintru început, aici consider că găsesc credința dreaptă (practicată uneori strâmb, însă). Dar Ortodoxia se poate ea însăși depărta de adevăr și atunci nu mai este dreaptă-credință.

Am mai spus-o: Credința mea este că toți cei care-L mărturisesc pe Hristos ca mântuitor se împărtășesc într-o măsură mai mică sau mai mare de El. Ca ortodocși consider că putem fi în cea mai mare intimitate cu El, că Îl putem atinge, dacă vrei, cum Îl atingeau apostolii și ucenicii Săi. Iar cei care s-au desprins s-au mai depărtat de El, împărtășindu-se mai de la distanță, unii încă văzându-L, alții doar auzindu-I cuvântul și împărtășindu-se cu acesta.

Cred că sunt grade ale apropierii/depărtării de Hristos.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.03.2013, 15:14:33
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Noi nu putem spune nimănui că se va mântui fără Biserică. Putem doar spera că harul nu se limitează la ea. Ceea ce știm, însă, ca ortodocși, este că aceasta este Biserica lui Hristos, întemeiată la Cincizecime, și de-L căutăm pe El, aici îl găsim. Știm că aici este; nu știm unde nu este.
Nu avem siguranță pentru ceilalți, dar speranță putem avea.
Iar în ce-i privește pe catolici, consider că au aceeași rădăcină ca și noi, iar abaterile de la învățătură nu-i scot neapărat din har; sau nu cu totul. S-au depărtat de Biserica cea una; dar și noi n-am depărtat de duhul ei. Avem de parcurs un drum în Duh pentru a ne regăsi.
Nu sunt de acord cu cei ce spun că ei (catolicii) cred într-un alt Hristos, chiar dacă înțeleg diferit purcederea Duhului Sfânt.
Sunt ortodox pentru că Ortodoxia păstrează legătura cu Biserica dintru început, aici consider că găsesc credința dreaptă (practicată uneori strâmb, însă). Dar Ortodoxia se poate ea însăși depărta de adevăr și atunci nu mai este dreaptă-credință.

Am mai spus-o: Credința mea este că toți cei care-L mărturisesc pe Hristos ca mântuitor se împărtășesc într-o măsură mai mică sau mai mare de El. Ca ortodocși consider că putem fi în cea mai mare intimitate cu El, că Îl putem atinge, dacă vrei, cum Îl atingeau apostolii și ucenicii Săi. Iar cei care s-au desprins s-au mai depărtat de El, împărtășindu-se mai de la distanță, unii încă văzându-L, alții doar auzindu-I cuvântul și împărtășindu-se cu acesta.

Cred că sunt grade ale apropierii/depărtării de Hristos.
Eu ma opresc dupa "Stiu ca aici este ". Pentru mine asta este de ajuns. Daca maine Catalin spre exemplu infiinteaza o noua secta, nu e nici un motiv nici biblic nici in invatatura Bisericii pentru care eu ar trebui sa-l consider o bucatica mai de la exterior a aceleiasi Biserici. Singurul lucru pe care-l pot face este sa afirm mereu unde stiu sigur ca este harul. Dar vedeti, asta nu aduce nimic nou in invatatura Bisericii si eu raman o simpla oaie la fel ca restul. Si daca sunt invitat la o cafea, unde sunt reprezentate si alte confesiuni si mi se cere parerea cu siguranta nu o sa fiu invitat si a doua oara. Si ce buna e cafeaua, si ce important e sa simti ca esti cineva ! Si atunci vin si ma cert cu fratele meu. Taci ma ! Pui tu harul Domnului sub oboroc ! Lasa-ma sa-ti arat eu ce scriau Sfintii Parinti ca tu esti prost si nu intelegi dar eu sunt destept ! TI-au corupt latinii mintea si nu mai poti intelege nimic !
Si ma ajuta foarte mult si gandirea materialist umanista din ziua de azi. Si uite asa fratele meu adoarme multumit ca Dumnezeu e si el om si eu ma pot duce la cafele linistit. Si ce buna e cafeaua, si ce important e sa simti ca esti cineva !
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.03.2013, 15:32:45
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Desigur, toti toti oamenii pot afla adevarul si se pot mantui, indiferent in ce colt de lume se afla. Iar faptele bune facute i ajuta sa fie luminati sa vada adevarul, cum marturisetse si Sfantul Serafim de Sarov, in Japonia se afla o biserica ortodoxa chiar romaneasca. Dar altfel nu, pentru ca altfel e mai mult o intelegere umanista.
Ni s-a aratat ca in Biserica te poti mantui, asta e singura cale ce ni s-a descoperit. Desigur, nu limitam noi mila si dragostea lui Dumnezeu spunand "numai in", "altfel nu" , ci spunem ceea ce stim, ca in Biserica te poti mantui, fara a alimenta certitudini privind alte cai, caci acestea nu s-au aratat.



Last edited by ioanna; 05.03.2013 at 15:45:28.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare