Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 04.01.2007, 14:10:14
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Draga Anca ,
imi face impresia ca esti "pe urmele mele" , daca ce spui sint intr-adevar convingerile tale , stie numai Dumnezeu .
In orice caz te pot iubi si pe tine daca-mi dai voie , poti sa continui cum iti place !
Numai unsingur lucru deranjaza , cum spui tu .
Doamne ajuta !
Draga Maria,
Daca am inteles bine ce-mi spui, atunci ma bucur ca "sunt pe urmele tale"
Sa stii ca nu obisnuiesc sa scriu ceva, ce nu cred. Am platit prea scump pentru "cai verzi pe pereti".
Reply With Quote
  #72  
Vechi 04.01.2007, 14:15:15
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

perceptia mea e ca silverstar vorbeste urat cu multi. si cu ancah la fel.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 04.01.2007, 14:15:45
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

dar n-ai ce face daca omul nu te iubeste
Reply With Quote
  #74  
Vechi 04.01.2007, 14:41:07
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annamarria
dar n-ai ce face daca omul nu te iubeste
Draga Annamarria,
Trebuie sa ne folosim de orice prilej pentru a invata sa iubim. Cel mai greu e sa iubim pe cei, care ne sunt potrivnici. Dar e usor, daca ii desparti de faptele lor.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 04.01.2007, 15:14:57
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annamarria
perceptia mea e ca silverstar vorbeste urat cu multi. si cu ancah la fel.
ESti draguta sa-mi dai niste exemple de vorbe urate! Te rog! Si contextul, daca se poate! Multumesc!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 04.01.2007, 15:23:20
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Sigur, iti dau

"E clar! Tu-ti inchipui Anca, ca eu am nevoie de compasiunea cuiva? Doamne fereste! Iar mi-am pierdut timpul de pomana! Si ce-ai vrea? Sa ma transform si eu in robotel? Cu creierul neted ca in palma? Nu! Ramai tu la scoala crestina. Eu prefer scoala vietii.
Iar compasiunea pastreaz-o pentru cei care au nevoie de compasiune"

Eu cred ca ti-ai fi putut exprima ideile intr-un mod mai frumos si macar sa apreciezi ca i-a pasat de tine. Nu sa o respingi asa
Reply With Quote
  #77  
Vechi 04.01.2007, 15:34:53
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Vedeti!,de la "cum explicati?",am ajuns la hooo!si cea!.......daca tot am deraiat de la motivul topicului,macar hai sa vorbim de iubire,de poezie si de sens.
Anca,sa stii ca imi este justificata atitudinea si temerea,pentru ca uita-te la inceputul topicului,imediat anumite persoane au sarit in sus ca topicul nu are legetura cu crestinismul,si nu are temei,chiar daca este initiat intr-o rubrica de generalitati.Tu spui ca si crestinii simt...etc,dar nu isi exteriorizeaza aceste trairi,afisand doar pancarda unui duh invincibil,facand parca reclama unei institutii si nu unei virtuti,cum este religia.Uneori am impresia ca,crestinii,mai ales cei duri care-si exprima aici opinia strict religioasa,se hranesc doar cu file din cartile religioase,dorm pe un nor din neant,si respira aerul unei lumi abstracte(nu religia este abstracta,personalitatea lor care,parca se desprinde dintr-o poveste nemuritoare).Intelegi!,efectiv,parca nu sunt oameni supusi acelorasi legi pamantene,si insinctive.Uneori ma deranjeaza anonimatul lor,de parca ar trebui sa-i slavesc si apreciez doar dupa cuvintele care nu stiu daca pot exprima si personalitatea reala.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 04.01.2007, 15:41:45
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Nu, n-ai inteles: ti-am cerut "vorbele urare". Aici, in citatul tau e doar amaraciunea ca mi-am pierdut timpul cu un om care refuza sa inteleaga o situatie de viata. Tot ce poate vedea, ce poate intelege poate fi privit doar printr-o terta persoana care a gandit sau a scris inaintea ei si care e bagata la inaintere cu citate care pe mine nu ma intereseaza. Eu vreau sa vad lumea cu ochii mei, s-o percep cu simturile mele si s-o pricep cu mintea mea. Asta era ideea. Astept cuvintele urate...
Reply With Quote
  #79  
Vechi 04.01.2007, 15:47:28
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

nu lua atat de literal "cuvinte urate", daca zici ca iti place sa gandesti.cuvintele in sine nu sunt urate,de exemplu cele de genul "tampitule, prostule..etc" pot sa fie spuse chiar cu sens pozitiv. cuvintele urate sunt cele care ataca, jignesc, nu respecta, nu arata consideratie, umilesc..etc E continutul care conteaza...dupa parerea mea
iar postul tau l-am perceput urat, daca mi-ai fi zis mie asa ceva nu mi-ar fi placut. dar poate ancah e mai umila ca mine si nu baga in seama
Reply With Quote
  #80  
Vechi 04.01.2007, 16:17:20
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Da, intr-adevar ai o "perceptie" foarte dezvoltata e esteticului... M-am lamurit si in ceea ce te priveste. Bine-ai venit in randul lor!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum va explicati,ca flacara in nico.dia Generalitati 30 05.06.2010 22:50:44
Cum explicati? (II) silverstar Generalitati 5 09.01.2007 12:13:23