Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 17.12.2013, 21:58:39
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Versuri "Cristian Paturca - Imnul golanilor"


A fost odata ca-n povesti, a fost in Romania
O gasca mare de golani ce-au alungat sclavia
Noi nu ne-am confundat nicicand cu oamenii de bine
Veniti si neocomunisti si fara de rusine.

Refren:
Mai bine haimana, decat tradator
Mai bine huligan, decat dictator
Mai bine golan, decat activist
Mai bine mort, decat comunist.

Vrem libertate, nu comunism si nici schimbari de forma
Si de aceea securisti, sa nu ne puneti norma.
Noi nu vrem neocomunism nici neolibertate
Democratii originale si nici minciuni sfruntate.

Ne-ati intrebat ce vrem aici, dar stie toata tara
Noi sustinem punctul 8 de la Timisoara.
A cazut 473, ce tinea TVR
Legata in lanturile ei, dar tot degeaba e.

Alegeri fara comunisti, fara nomenclatura
Si nu va temeti de golani fara coloratura.
Din cei care-au murit aici, ne-am reintors naluci
Sa nu mai fie cum a fost, macelul de atuncï.

MAI BINE MORT DECIT COMUNIST
http://www.youtube.com/watch?v=ozCDRS93Myo
  #322  
Vechi 17.12.2013, 22:18:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-Nu intelegi ce vreau sa zic eu,deci toate realizarile materiale(si recunosc ca au fost desi oamenii se omorau pe la cozi pt o bucata de paine,si traiau in frig si fara caldura...)
Pentru paine..doar in imaginatia ta.
Si de omorat se omoara si acum, pentru reduceri de doi lei ca deh, lucruri sunt multe, dar bani putini.

Frig, era rareori, ca nu dadeau caldura imediat cand incepea frigul afara, se amana cat se putea, mai mult de o saptamana inainte de inceptul iernii nu facea nimeni.

In frig oamenii traiesc si acum, ca nu-si mai permit sa plateasca caldura, acumuleaza zeci de milioane datorii la asociatie si sunt dati afara din propriile case.
Asa ceva era de neconceput pe atunci.

Citat:
din perioada comunista sunt zero daca privim dpdv duhovnicesc,crestinesc,sufletesc
La fel se poate spune si acum.

Citat:
-au fost omorati zeci de milioane de oameni,au fost torturati,chinuiti,amenintati,tinuti in frica si teroare,spalati pe creier,indoctrinati cu materialism,Dumnezeu nu exista ci doar partidul comunist;
Adevarat, si din asta au rezultat multime de martiri.
Acum oamenii sunt convinsi sa-si dea mantuirea..pe nimic.
Spunea parintele Cleopa, ca esta e dracul cel mai mare si mai viclean dintre toti.

Citat:
-satanistii de comunisti nu credeau in suflet,in Rai,in viata vesnica,au bagat mii de oameni in iad pt ca i-au facut sa nu mai creada in Dumnezeu,
Nu ajunge nimeni in Iad fara sa vrea sa ajunga acolo.
Asta e sensul liberului arbitru. Poate auzi si tu candva de notiunea asta..

Citat:
i-au facut turnatori (4 milioane de romani turnatori slugi ale sistemului satanist)
De unde 4 milioane? Sa fim seriosi.

Citat:
,de aceea toate realizarile materiale care recunosc ca au fost sunt nule atata timp cat oamenilor li s-a distrug mintea,sufletul,constiinta,credinta....
La fel si acum.

Citat:
-era o pilda un ucenic se duce la un duhovnic si duhovnicul il intreaba ce a realizat el in viata,si ucenicul raspunde:are o casa,masina,lucruri materiale,facultate,familie...si la toate acestea duhovnicul trecea pe o foaie zero si apoi ucenicul a zis cred in suflet si nemurirea lui,in crestinism,in Sfanta Treime in Rai si atunci duhovnicul a trecut cifra 1 in fata zerourilor
Asta e o poveste (cea cu calitatile femeii) adaptata de cineva fara prea multa minte dar care s-a vrut istet tare.
Lucrurile materiale sunt materiale, cele spirituale sunt spirituale.
Realizarile spirituale nu dau valoare mai mare celor materiale si invers.

Citat:
-deci fara credinta,fara suflet,fara Dumnezeu toate cele materiale sunt zero sunt nule; acum intelegi de ce tot ceea ce ai prezentat tu ca realizari materiale ale comunismului satanist sunt zero?
Si ale ateismului capitalist, sunt tare valoaroase, sigur.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #323  
Vechi 17.12.2013, 22:21:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
Versuri "Cristian Paturca - Imnul golanilor"
Asta cel mai bine l-a inteles Marian Munteanu, idolul "golanilor", care s-a gandit si a zis ca nu e bine comunist, dar nici mort nu e prea sanatos, mai bine afacerist capitalist si politician, chiar daca unul de mana a 3a.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #324  
Vechi 17.12.2013, 22:45:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mâna a 3-a ca politician, că în biznis nu stă rău deloc.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #325  
Vechi 17.12.2013, 23:12:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu invatasem ca aceasta industrie a fost una impusa de la centru, din Bucuresti, prin directive de partid: in orasul X se creeaza fabrica de textile, in orasul Y fabrica de conserve si asa mai departe, adica nu s-a dezvoltat intr-un ritm firesc, cerut de nevoile orasului respectiv. A fost o industrie artificiala.
Ce a fost artificial in chestia asta?
Ca doar nu era fabrica de conserve de peste la Vaslui si aia de vapoare la Cluj.

Citat:
Tocmai de aceea dupa 90 a cazut toata industria, fiindca nu a mai avut sustinere de la centru si nici putere de a se sustine singura.
Sigur ca da, nu pentru ca a avut manageri prosti, numiti politici, cu zero interes pentru viabilitatea afacerii, scopul fiind sa o vanda pe nimic si sa-si traga comisione grase din chestia asta.

E drept, inainte omul politic, in special cei implicati in politica externa, se dadeau peste cap sa gaseasca piete de desfaceri pentru economia romaneasca, sa faca rost de tehnologie moderna, finantare, etc.

Ceea ce fac si ambasadorii americani (si nu doar), contra cost din partea "sponsorilor" politici, o chestie win-win de ambele parti, la noi insa s-a mers pe principiul "voi foame, eu buzunare pline si pe alaturi".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.12.2013 at 23:21:18.
  #326  
Vechi 17.12.2013, 23:14:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Acum am si eu o intrebare intrebatoare: Am spicuit ( ca e mult de citit) din realizarile regimului comunist. Si nu le scriu cu ghilimele, pentru ca unele sunt realizari. Dar cine spune ca daca nu ar fi fost regimul comunist nu ar fi fost realizate mult mai multe lucruri?
Pentru ca dupa '89 a venit capitalismul, economia de piata, etc. si s-a vazut cat si ce s-a realizat, pardon, distrus si ce a fost functional inainte.

Citat:
Si daca ar fi fost democratie nu ar fi murit oameni la canal, nu ar fi fost persecutati oamenii pentru ideile lor, nu s-ar fi impus "convingeri"... etc. Deci la ce raportam "binele pe care l-a facut comunismul Romaniei?
Nu, acum mor de frig si de foame in fata televizorului, sau paharului, ca n-au bani de una, de alta, dar pentru televizor, Internet, betii, tot se mai gasesc.
Canalul a facut martiri, ceea ce ma indoiesc ca televizorul sai bautura a facut sau va face.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.12.2013 at 23:19:06.
  #327  
Vechi 18.12.2013, 08:57:49
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate imi arati unde am scris eu asta.

Aici te-a contrazis Florin.

As mai adauga ce stiu si eu: o ditamai fabrica de confectii, care oferea slujbe la cateva mii de oameni, lucrand cvasi-exclusiv pentru export, ruinata de managerii post-decembristi.
Cu masinile de cusut de acolo, vandute la pret de nimic, s-au deshis 2-3 alte afaceri, insa care au angajat abia cateva sute de oameni.
Fabrica a fost vanduta la pret de nimic, demolata integral si pe locul ei construit un centru comercial. Binenteles, al unei firme straine care vinde in majoritate produse straine.

Altfe fabrici care au vandut la pret de fier vechi, utilaje de precizie care si acum ar fi putut produce. O parte de fapt produc, dar pentru straini, in fabrici private, cu profitul expatriat cvasi-total si muncitori cu salarii de mizerie.

O fi fost productivitate mica, dar mii de oameni aveau de lucru si profitul ramanea in totalitate in tara.

Ce e de preferat, sa dai unui om un salariu mic, dar decent si sa lucreze pentru el, un loc de munca stabil, sau sa-i dai si mai putini bani, ca ajutor social si sa-l tii in somaj?



Serios?
Dar cine incurajeaza consumul, promoveaza produse cu ciclu de viata redus tocmai din aceste motive, incurajand si distrugerea mediului, poluarea?
Cine dicteaza principiul productivitatii ridicate, adica muncitori cat mai putini, dar care sa lucreze cat mai mult si pe bani cat mai putini?

"Sleahta" sunt tot fostii comunisti, carora dl. CopyPaste nu prea are mare lucru sa le reproseze.
Aceeasi oameni, inainte de '89 erau satanisti, acum sunt doar furaciosi.
Asta am si spus ,furaciosii de dupa '90.
Uite la Polonia sau Cehia si vezi ca si acolo a fost comunism dar nu sufera cat suferim noi.
Prin cresterea productivitatii intr-adevar s-a redus nr de munictori dar s-au dezvoltat alte sectoare ,vanzari ,servicii ,in agricultura erau foarte putini datorita industrializarii fortate.
Pe vremea comunistilor nu exista aceasta promovare a prostituiei la TV .
  #328  
Vechi 18.12.2013, 09:27:29
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

Nu, acum mor de frig si de foame in fata televizorului, sau paharului, ca n-au bani de una, de alta, dar pentru televizor, Internet, betii, tot se mai gasesc.
Canalul a facut martiri, ceea ce ma indoiesc ca televizorul sai bautura a facut sau va face.
Si cine e de vina ca avem conducatori rai ?
Nu noi ?
Tu ai spus ce se intampla acum si este adevarat.
Se promoveaza nonvaloarea.
  #329  
Vechi 18.12.2013, 20:28:03
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
prin actuala guvernare ma refer din anii 90 pana in prezent.
ps: sunteti cumva PSD-ista?
Asa, da, caci nu e diferenta intre guvernari. Toti si-au vazut doar de interesul propriu.
PSD-ista? Cu siguranta, nu!
Eu tot mai sper ca romanii isi vor reveni si vor promova cinstea, si vor sluji intereselor tarii, nu celor personale.
  #330  
Vechi 18.12.2013, 20:47:22
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Venerabila doamna, cum v-am mai spus, cautati sa consulti un doctor, o luati pe aratatura si totusi, chiar si la varsta asta, nu este ok.
Alin B, stilul tau zeflemist nu iti face decat deservicii.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Familia in regimul comunist florinbrasov0 Generalitati 40 11.09.2016 23:24:09
Fiara bolșevică, Holocaustul roșu, Genocidul comunist doctor_faustus Generalitati 28 12.02.2013 09:39:16
Imi cer iertare ca am laudat fostul regim ateisto-comunist mihailt Generalitati 44 29.09.2010 15:33:34
Profetii despre romania IonelS Intamplari adevarate 74 22.09.2010 13:46:09
Materiale despre Romania coralina Generalitati 15 12.10.2009 09:23:01