Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.07.2015, 17:42:07
ofemeie ofemeie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2015
Mesaje: 8
Implicit am nevoie de sfat

Bună ziua tuturor!
Am nevoie de un sfat.Sa vă povestesc întâi despre problema mea.
M am căsătorit acum 11 ani cu bărbatul iubit.
Acum 9 ani am născut un copil, lumina ochilor mei.
Totul a decurs bine pana acum câțiva ani cand am simțit o răceală din partea sotului.Am făcut greșeală sa ma răcesc și eu o perioada, a fost probabil un mod de a ma apara.
Apoi a plecat în străinătate, în ciuda insistentelor mele de a nu pleca. (motivând ca acolo câștiga mai mulți bani, ca trebuie sa ne gândim la viitorul copilului nostru- deși copilul e afectat de faptul ca nu are tatăl lângă el)
De doi ani ne vedem de 2 ori pe an și petrecem concediul impreuna.
Ma rog bunului Dumnezeu sa îmi întoarcă bărbatul acasa.
În acești doi ani nu l am înșelat ( și niciodată de altfel, nu l am inselat), mi am văzut de servici și de copil.
Din iarna trecuta a rărit telefoanele acasă, motivând ca nu are internet bun, ca are multe probleme de servici de rezolvat.
Simțind răceală lui l am presat, rugat..sa se întoarcă, sau sa vedem ce e de făcut, sa ne facem planuri impreuna.Am plâns mult și numai Dumnezeu m a întărit sa nu înnebunesc, la cata zbatere sufleteasca am avut.
Acum, când ne am revăzut ultima oara, mi a spus ca nu se mai întoarce și ca nu ma mai iubește, ca de când a plecat nu ma mai iubea dar ca m a mințit pentru ca mie "îmi place sa fiu mintita frumos"
Nu știu ce sa fac.As vrea sa păstrez relații civilizate cu el, pentru ca sa nu sufere copilul.
Ma rog în continuare la Dumnezeu sa îmi lumineze bărbatul și ma cuprinde deznădejdea de multe ori, când realizez ca....toate visele mele s au spulberat.Imi iubesc familia și simt ca ma apasă atât de tare toată situația ca nu vad nici o luminita.ce sa fac?
Încă continui sa sper și sa ma rog, și mi am impus ca măcar încă 2-3 ani sa ii dau spațiu și sa sper..într o minune.Doar ca..e atât de greu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.07.2015, 18:35:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Adica nu mai e indragostit ca de iubit...putin probabil sa fi fost vorba vreodata.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.07.2015, 19:02:44
ofemeie ofemeie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2015
Mesaje: 8
Implicit

Realizez asta.doar ca am un copil cu el, eu îl iubesc și l am iubit mereu și nu ma vad luând viata în piept și făcându mi alta relație. ( și din câte știu Biblia zice ca femeia părăsită sa nu se recăsătorească, poate greșesc eu)
Ma vad în situația sa aleg..ce e mai bine.dar trebuie sa vad și binele copilului meu.
Intre a cauta alta relație (exista și matrimoniale, pana la urma..in caz de necesitate), a aștepta să o facă el primul, a lupta..de dragul copilului( și al meu..ca sa fiu sincera)..insa lupta asta ar cam fi dusa împotriva soțului, pe care l ar leza presiunea mea.
Sunt conștientă ca bărbații au alte valori decât noi, ca sunt mai practici, contează ambientul..echilibrul..etc.
Iubirea e altceva, iubirea vine de la Dumnezeu, nu e egoista, poți iubi și ca prieten.

Nu știu care e cea mai buna decizie de luat..si nu vreau s o iau cu inima.Vreau când ma uit în urma sa nu regret. (
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.07.2015, 21:10:52
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Este dificil de oferit un sfat in astfel de probleme; fiecare isi expune opinia prin prisma vietii, a sentimentelor si a gandurilor personale care pot fi in dezacord cu ceea ce traiti dvs. Si trebuie subliniat faptul ca pacat nu este numai atunci cand cineva isi distruge fara motiv casnicia, ci este pacat si de a instiga pe cineva sa divorteze. Oamenii trebuie indemnati sa isi mentina casniciile.

Trebuie in primul rand sa va ganditi ca cea mai neplacuta consecinta este trauma provocata in sufletul copiilor a caror parinti nu sunt impreuna. Cel mai mare rau pe care pot sa il faca parintii copiilor lor este sa traiasca despartiti unul de celalalt. Traumele psihologice pe care le dobandesc copiii sunt de nenumarate feluri si sunt cu atat mai mari cu cat copiii au varste mai mici. Aceste traume se manifesta in diverse moduri, de la nervozitate mare, la sentimente de inferioritate, refuz de a asculta de adulti, graba de a parasi caminul parintesc in adolesenta, dependente de narcotice de la varstae fragede, dependenta de parteneri nepotriviti de care se agata cersind afectiunea de care au fost lipsiti in copilarie, etc.
Amandoi, si dvs si sotul dvs trebuie sa va ganditi la consecintele asupra copilului si sa va luati raspunderea fata de unele ca acestea. Ar trebui sa stiti ca amandoi veti fi raspunzatori in mare masura pentru tulburarile comportamentale si pentru caderile copilului, daca Doamne fereste vor apare; si doar stand asa separati, cu dumnealui in strainatate. Iar ispite vor fi pt copil in adolescenta deoarece presiunea grupului e mare si va dori sa se integreze, si va cantari mult in deciziile si alegerile sale adolescentine si ce se intampla acasa, atmosfera, afectiunea, autoritatea-tot.
Despre asta ar trebui sa discutati cu sotul; despre lipsa lui de zi cu zi din viata copilului si consecintele ce le veti vedea in pre-adolescenta si adolescenta.

Cea mai buna decizie nu o veti lua decat impreuna cu sotul purtand o discutie onesta si matura in care sa reevaluati absolut tot ce va leaga, ce va separa, ce puteti si cum puteti repara sau schimba. Ideal ar fi sa mergeti impreuna la un parinte duhovnicesc.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.08.2015, 15:24:36
ofemeie ofemeie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2015
Mesaje: 8
Implicit

Mulțumesc mult pentru sfat.
Din păcate el e ateu..
O sa încerc o discuție cu el cât de curand.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.08.2015, 21:20:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ofemeie Vezi mesajul
Apoi a plecat în străinătate, în ciuda insistentelor mele de a nu pleca. (motivând ca acolo câștiga mai mulți bani, ca trebuie sa ne gândim la viitorul copilului nostru- deși copilul e afectat de faptul ca nu are tatăl lângă el)
Erori peste erori. Bine ar fi fost sa nu va raciti. Bine ar fi fost sa nu plece in strainatate. Dar, daca a plecat, de ce nu l-ati urmat ? Asta a fost cea mai mare eroare. Nu stiti, oare, ca sotii sunt doua jumatati ? Daca stau departe, cum sa formeze o roata ? Bine ar fi fost sa va urmati sotul. Pana la urma, aici este un aspect al ascultarii. Chiar si paganii romani, cand se casatoreau, foloseau urmatoarea formula: "Acolo unde vei fi tu, Caius, voi fi si eu, Caia!".

Acuma, cand raul e deja facut, avem in fata intrebarea daca si in ce fel se mai poate indrepta. Mai intai, incercati sa aflati mai multe informatii. Imi dati impresia ca nu stiti, de fapt, prea multe. Trebuie sa aflati mai multe lucruri despre viata lui acum. Folositi terti (rude, cunostinte comune, colegi care l-au vizitat sau cu care el a tinut legatura, etc). Una este daca e implicat intr-o relatie serioasa, alta e daca a schimbat vreo trei ibovnice pana acum. Daca e implicat intr-o relatie serioasa, una e daca s-a mutat la ibovnica (sau ea la el), alta e daca stau separat etc.

Multe lucruri le puteti afla chiar de la el. Nu-i scoateti ochii ( de tip "mi-ai nenorocit viata!), in schimb puteti si e chiar indicat sa va plangeti si sa plangeti. Chestia cu "stiam ca-ti place sa fii mintita frumos" suna prea cinic ca sa fie autentica: mai degraba se temea de "o scena cu lacrimi".

Dati-i de inteles ca se poate intoarce la dv, ca ati vrea sa fiti, din nou, impreuna. Un baiat de 4 ani e OK numai cu mama, un baiat de 9 ani are multa nevoie si de mama, si de tata.

Citat:
Sunt conștientă ca bărbații au alte valori decât noi, ca sunt mai practici, contează ambientul..echilibrul..etc.
In mod normal, nu au alte valori. Au un Dumnezeu in Cer si o femeie pe pamant. Din pacate, dv spuneti ca v-ati casatorit cu un ateu. Asta e fost prima eroare: v-ati inhamat la jug nepotrivit. Cea mai mare calitate a unui barbat este exact aceeasi cu cea mai mare calitate a unei femei: credinta. Daca eu nu cred ca am un Dumnezeu in Cer, atunci de ce sa am o femeie pe pamant ? De ce n-as avea doua ? Sau mai multe ? Dimpotriva, daca un barbat are credinta, restul vine pe parcurs. O casa va fi bine cladita daca are fundatie de piatra. Dimpotriva, o casa oricat de frumoasa, calda, bine plasata etc, se va darama repede daca e cladita pe nisip.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 02.08.2015 at 21:28:54.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.08.2015, 01:23:21
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Casatorindu-te cu un ateu, ti-ai luat o cruce foarte mare. Scopul casatoriei este mantuirea. Din momentul casatoriei, nu te mai gandesti doar la mantuirea ta, ci si la mantuirea lui si a copilului. Mergi la biserica, indeamna-ti copilul sa se spovedeasca si sa se roage. Rugati-va impreuna. Prin credinta deznadejdea poate fi alungata.

Dumnezeu a ingaduit aceasta separare pentru ca tu sa-ti intaresti credinta astfel incat sa fii capabila sa te rogi si pentru el. Trebuie sa incerci sa nu-l urasti si sa nu-i cultivi sentimente negative nici copilului. Ia legatura cu un duhovnic bun pentru a te sfatui pas cu pas. Spoveedeste-te si te roaga permanent sa-ti ierte Dumnezeu pacatele, atatea cate ai. Astfel de rugaciuni te vor feri de mandrie. Roaga-te sa faca voia lui Dumnezeu in viata ta. Spune ,,Tatal nostru'' de cate ori poti. Si accepta voia lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.08.2015, 20:51:06
ofemeie ofemeie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2015
Mesaje: 8
Implicit

Nu am avut cum sa l urmez pentru ca mi a spus ca nu are cum sa ma ia.mi a zis ca nu am ca ce sa ma angajez acolo, tara este subdezvoltata, copilul nu ar avea parte de educație și ca din cât câștigă nu poate sa ne întrețină acolo.
As fi plecat fără sa stau pe gânduri oriunde alături de el dar nu a vrut sa ma ia.
Am discutat serios cu el azi despre situatie.a zis ca o sa ma ajute financiar.
Mai mult nu i pot cere, di n moment ce mi a zis clar ca intre noi nu mai e nimic.
De rugat ma rog, sper sa ajung luna asta la Prislop. Copilul îl duc la biserica, mai mergem duminica la slujba sau cu alte ocazii..sotului nu prea am ce sa i fac pentru ca a fost vehement în aceasta privinta.
De dragul meu, acum ani, m a lăsat sa sfințesc casa (deși a cam mârâit ca i dădea preotul cu aghiazma pe calculator) , am făcut cununia în biserica..dar cam atat.
O sa sper mereu într o schimbare și o sa ma rog pentru asta dar cred ca în momentul asta trebuie sa mi găsesc eu liniștea, situația ma termina..
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.08.2015, 20:56:05
ofemeie ofemeie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2015
Mesaje: 8
Implicit

Ah..si a zis ca momentan nu vrea sa divorteze.
Sunt sigura ca are pe alta acolo..dar ce sa fac? Ma rog ca sa se plictisească de ea sau ea de el..o sa accept orice va fi.
Și o sa l rog din inima sa nu ma mai atingă dacă tot nu mai e nimic intre noi.macar sa nu ma simt umilita.
Sincer...e greu.Dar o sa duc suferinta pana la capăt, altfel probabil..m as simți eu "murdara" (sunt de acord cu ce ziceți ca nu i păcat sa îmi refac viata, dacă el e cel care m a părăsit dar....eu asa simt.si prefer sa rămân curata)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.08.2015, 21:17:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ofemeie Vezi mesajul
Ah..si a zis ca momentan nu vrea sa divorteze.
Pai zii ca momentan poate vrei tu daca asa stau lucrurile.
O femeie dependenta parca incurajeaza un anumit gen de barbati sa faca anumite chestii.

Citat:
Sunt sigura ca are pe alta acolo..dar ce sa fac?
De unde atata certitudine?

Citat:
Ma rog ca sa se plictisească de ea sau ea de el..o sa accept orice va fi.
Nu era mai bine sa te rogi sa te casatoresti cu un barbat credincios?

Sau o data ce te-ai casatorit cu unul necredincios sa vina la credinta (slabe sanse dar poate trebuia sa incerci inainte sa o ia lucrurile razna).

Citat:
Și o sa l rog din inima sa nu ma mai atingă dacă tot nu mai e nimic intre noi.macar sa nu ma simt umilita.
Sincer...e greu.Dar o sa duc suferinta pana la capăt, altfel probabil..m as simți eu "murdara"
Si asa crezi tu ca ai sa-l pastrezi, presupunand ca se intoarce la tine, tinandu-l departe asa cum ai facut si atunci cand ai sesizat o oarecare "raceala" din partea lui?
Ti se pare ca a functionat?
Sau ca dupa una (daca exista) nu poate sa vina si a doua si etc.?

Citat:
(sunt de acord cu ce ziceți ca nu i păcat sa îmi refac viata, dacă el e cel care m a părăsit dar....eu asa simt.si prefer sa rămân curata)
Tehnic, nu te-a parasit, deocamdata, deci..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 03.08.2015 at 21:22:43.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare