Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.11.2009, 18:12:32
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Un parinte spunea ca exista riscul ca in rugaciunea libera sa cerem anumite lucruri lui Dumnezeu care nu sunt dupa voia Sa. De aceea indicat ar fi sa spunem: Domane, invata-ne sa ne rugam.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.11.2009, 18:15:30
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Sigur cerem de multe ori lucruri care nu sunt dupa voia Domnului, dar, oricum, Domnul nu asculta rugaciunile care nu sunt dupa voia Lui.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.11.2009, 22:05:45
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Eu prefer un al mod de rugaciune, cel care ma linisteste si de care vorbeste si Sf.Vasile cel Mare: rugaciunea simpla izvorata din inima si credinta fiecaruia!
Dumnezeul nostru nu are nevoie de formulari „magice” sa Il impresionam, adica sa fim niste „lingusitori” sa Ii spunem mii de formule si adresari cat mai pompoase... ci „inima infranta si smerita Dumnezeu nu o va urgisi”, nu o va pedepsi, nu o va lepada de la El, caci „Dumnezeu nu cauta la fata omului ci la inima lui”!!!
De aceea bine este sa Ii spunem lui Dumnezeu EXACT ASA CUM SIMTIM sa I ne adresam, in simplitatea si incultura noastra! Nu cu obraznicie si nesimtire, ci simplu si smerit dar cu sinceritate!!!
Asa Ii place Domnului! Ne facem canonul dat de Duhovnic, dar adaugam si rugaciunea noastra simpla, in care „povestim” cu Dumnezeu ca si cu cel mai bun prieten!!! Asta si este Dumnezeu, cel mai bun prieten! De aceea nici nu intarzii sau ma lenevesc sa Ii spun ce simt asa cum simt! Si ca rezultat la astfel de „convorbire” cu Dumnezeu, am liniste si pace... si Il simt atat de prezent si cum ma ajuta si ma asculta... cum nu se poate grai in limbile omenesti!!!
Va doresc o prietenie sincera cu Dumnezeu si veti avea numai bucurii!!!
Cata dreptate ai!!!!!!!!!!! Enorm de multa dreptate!!!!!!!!!!

Last edited by adam000; 29.11.2009 at 22:09:02.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.11.2009, 23:38:59
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Multumesc pentru sfaturi.

Eu insa ma refer la momentele de peste zi, in afara de seara si dimineata. Cum va rugati cand sunteti in drumul spre serviciu, cand mancati, cand lucrati, cand va odihniti, noaptea cand nu puteti dormi?
Da, in drum spre serviciu realizez ce prost imi administrez timpul de rugaciune.(totdeauna prea putin). Spun Tatal Nostru, Preasfanta Nascatoare, Rugaciunea Inimii, Ps.50,142 (asta depinde de la zi la zi ce vreau sa spun, sau mai bine zis ce simt pe moment sa spun).
La serviciu e mult mai greu, zarva mare,dar incerc, spun incerc sa privesc pe fiecare om indiferent de ierarhia postului ocupat, ca un om important in fata Domnului .La multe tulburari care se-ntampla din pacate, aste-s timpurile, uneori realizez ca DOMNUL ne stie, ne priveste, si ma intreb:Oare cum vede toate acestea?
Gandul la Domnul o consider o rugaciune un pic mai mica;sincer, nu ma pot ruga cand ma concentrez sau sunt stresata.
In drumul spre casa, din pacate, derulez ce s-ntamplat la serviciu, si nu ma rog.
Ma gandesc la Dumnezeu si cand vad frumusetea creatiei, si cand vad suferinta acesteia.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.11.2009, 02:01:37
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hm. In timpul zilei sunt muuulte ispite... In general nu le provoc si caut sa evit provocarile, dar uneori trebuie sa intri in hora, iar eu oricat as incerca s-o "scald", daca nu sunt cu "ei", ajung subiect de barfa. Oricum se stie ca tin post, ca merg la biserica, ca aceeasi poza de la avatar este si mare pe desktop. Nu pot sa ma plang ca nu sunt respectat, dar uneori e foarte greu sa faci fata. Sunt intr-un "cuib de viespi" cum s-ar spune. De multe ori nu inteleg ce caut acolo, dar poate tocmai de aceea sunt acolo: e o incercare, e un alt pas pe care trebuie sa-l fac. Fara sa ma laud, pot sa spun ca am mai temperat mult relatiile fata de cum erau cu un an in urma, nu mai e rautatea aceea, iar barfa, chiar daca nu s-a terminat, acum are nuante mai mult comice decat rautacioase... Dar... nu s-a terminat. Uneori ma implica in discutie, mi se povestesc fapte cu detalii amanuntite despre cum isi inseala aia barbatul, despre cum isi plateste aialalta leasing-ul la autoturismul de teren, despre cum se plange cealalta ca i s-au facut "bolmoaje" si i s-au pus in cafea... iar eu ascult, ascult si trebuie sa zambesc cand ei rad, trebuie sa dau din cap, trebuie sa aprob ca atat mi-ar trebui sa fiu de alta parere!... Cu oarecare tupeu, am incercat sa schimb ceva la cea cu "leasing-ul"... De fapt ea sperase ca si eu sunt dintre virtualii sponsori, dar de cand a inteles mesajul meu, ma priveste de undeva de foarte sus, ca si cum mi-as fi permis sa-i fac o propunere indecenta... Si daca nu mi s-ar cunoaste caracterul, probabil ar fi si dintr-acei care ar crede.
Ei, in conditiile date, nu prea mai pot sa ma rog, dar am satisfactia ca citesc mult de pe forum, si mai si raspund pe ici-pe colo, printre picaturi.
La Dumnezeu ma gandesc in felul meu toata ziua. Cand ma trezesc, revizuiesc visele, daca au sau nu un mesaj pentru ziua in curs, apoi ma scol, ma spal si primul lucru care il fac este rugaciunea de inceput si Tatal Nostru. Radioul in masina este pe "Trinitas", dar in birou din pacate este pe Romania actualitati, fiindca e radioul colegului care e mai vechi acolo, mai in varsta, care spune ca el crede, dar nu merge la biserica nici impuscat (desi ii place sa-i povestesc despre cine a mai fost si cat de frumoasa slujba face parintele protopop, care este vecinul lui!!!) Prin sertar mai am cate o carte religioasa, pe care-o mai citesc in caz ca raman singur si pot inchide radioul. In rest? Nu prea mai am timp ca sunt la serviciu (cu exceptia pauzei de la 12.00 la 1.00) cam zi lumina. Sambata, duminica si in sarbatorile religioase nu lucram. Uneori mai merg la tara (la mine sau la tata socru). Intotdeauna iau la ocazie si niciodata nu iau bani. Ba chiar mai fac cate un ocol daca femeia e batrana si mai e si noapte. Ai mei s-au obisnuit deja cu asta si uneori se mai si amuza cand aud cate-o babuta care tocmai urca in masina, cam unde-ar vrea ea sa mearga!... Cand se intampla sa pot face cate ceva de acest gen, pot sa spun ca sunt destul de multumit in acea seara si am observat ca a fost o perioada cand astfel de zile se repetau foarte des.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.11.2009, 09:15:27
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Omule Bun, din cate inteleg eu: 1. tu esti, de fapt, in stare permanenta de rugaciune, 2. faci si tu ce poti ca sa supravietuiesti in acest "cuib de viespi" si 3. pana la urma, esti misionar prin exemplul tau personal. In locul tau nu mi-as face atatea griji, poate m-as ruga doar ceva mai mult...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.11.2009, 09:45:46
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Hm. In timpul zilei sunt muuulte ispite... In general nu le provoc si caut sa evit provocarile, dar uneori trebuie sa intri in hora, iar eu oricat as incerca s-o "scald", daca nu sunt cu "ei", ajung subiect de barfa. Oricum se stie ca tin post, ca merg la biserica, ca aceeasi poza de la avatar este si mare pe desktop. Nu pot sa ma plang ca nu sunt respectat, dar uneori e foarte greu sa faci fata. Sunt intr-un "cuib de viespi" cum s-ar spune. De multe ori nu inteleg ce caut acolo, dar poate tocmai de aceea sunt acolo: e o incercare, e un alt pas pe care trebuie sa-l fac. Fara sa ma laud, pot sa spun ca am mai temperat mult relatiile fata de cum erau cu un an in urma, nu mai e rautatea aceea, iar barfa, chiar daca nu s-a terminat, acum are nuante mai mult comice decat rautacioase... Dar... nu s-a terminat. Uneori ma implica in discutie, mi se povestesc fapte cu detalii amanuntite despre cum isi inseala aia barbatul, despre cum isi plateste aialalta leasing-ul la autoturismul de teren, despre cum se plange cealalta ca i s-au facut "bolmoaje" si i s-au pus in cafea... iar eu ascult, ascult si trebuie sa zambesc cand ei rad, trebuie sa dau din cap, trebuie sa aprob ca atat mi-ar trebui sa fiu de alta parere!... Cu oarecare tupeu, am incercat sa schimb ceva la cea cu "leasing-ul"... De fapt ea sperase ca si eu sunt dintre virtualii sponsori, dar de cand a inteles mesajul meu, ma priveste de undeva de foarte sus, ca si cum mi-as fi permis sa-i fac o propunere indecenta... Si daca nu mi s-ar cunoaste caracterul, probabil ar fi si dintr-acei care ar crede.
Ei, in conditiile date, nu prea mai pot sa ma rog, dar am satisfactia ca citesc mult de pe forum, si mai si raspund pe ici-pe colo, printre picaturi.
La Dumnezeu ma gandesc in felul meu toata ziua. Cand ma trezesc, revizuiesc visele, daca au sau nu un mesaj pentru ziua in curs, apoi ma scol, ma spal si primul lucru care il fac este rugaciunea de inceput si Tatal Nostru. Radioul in masina este pe "Trinitas", dar in birou din pacate este pe Romania actualitati, fiindca e radioul colegului care e mai vechi acolo, mai in varsta, care spune ca el crede, dar nu merge la biserica nici impuscat (desi ii place sa-i povestesc despre cine a mai fost si cat de frumoasa slujba face parintele protopop, care este vecinul lui!!!) Prin sertar mai am cate o carte religioasa, pe care-o mai citesc in caz ca raman singur si pot inchide radioul. In rest? Nu prea mai am timp ca sunt la serviciu (cu exceptia pauzei de la 12.00 la 1.00) cam zi lumina. Sambata, duminica si in sarbatorile religioase nu lucram. Uneori mai merg la tara (la mine sau la tata socru). Intotdeauna iau la ocazie si niciodata nu iau bani. Ba chiar mai fac cate un ocol daca femeia e batrana si mai e si noapte. Ai mei s-au obisnuit deja cu asta si uneori se mai si amuza cand aud cate-o babuta care tocmai urca in masina, cam unde-ar vrea ea sa mearga!... Cand se intampla sa pot face cate ceva de acest gen, pot sa spun ca sunt destul de multumit in acea seara si am observat ca a fost o perioada cand astfel de zile se repetau foarte des.
Nu te supăra dar postarea ta seamănă cu pilda din evanghelia"Vameșul și fariseul..."Multe lucruri pe care le spui sunt adevărate și în spiritul învățăturiii ortodoxe dar parcă prea le faci pe toate bune doar tu,prea ești cel mai bun.
Omul credincios cu adevărat și care tinde spre sfințenie se vede pe sine mai ticălos decât toți,este smerit și consideră că nu face nimic bun
.
Puteam să-ți scriu acestea pe privat dar am făcut-o aici pe public și te rog să mă ierți căci nici a arăta greșalele altora nu este un lucru plăcut lui Dumnezeu.

Dacă ești credincos și trăiești după rânduială sunt convinsă că ești un om bun dar lasă-i pe alții să o spună altfel cazi în fariseism.
În evanghelia de ieri de la Sfânta Liturghie, Mântuitorul atunci când i s-a spus că este bun a replicat"..de ce îmi spui mie că sunt bun?Numai Tatăl singurul este bun" așadar....!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.11.2009, 11:10:23
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Nu te supăra dar postarea ta seamănă cu pilda din evanghelia"Vameșul și fariseul..."Multe lucruri pe care le spui sunt adevărate și în spiritul învățăturiii ortodoxe dar parcă prea le faci pe toate bune doar tu,prea ești cel mai bun.
Omul credincios cu adevărat și care tinde spre sfințenie se vede pe sine mai ticălos decât toți,este smerit și consideră că nu face nimic bun
.
Puteam să-ți scriu acestea pe privat dar am făcut-o aici pe public și te rog să mă ierți căci nici a arăta greșalele altora nu este un lucru plăcut lui Dumnezeu.

Dacă ești credincos și trăiești după rânduială sunt convinsă că ești un om bun dar lasă-i pe alții să o spună altfel cazi în fariseism.
În evanghelia de ieri de la Sfânta Liturghie, Mântuitorul atunci când i s-a spus că este bun a replicat"..de ce îmi spui mie că sunt bun?Numai Tatăl singurul este bun" așadar....!
Ai dreptate si imi pare rau pentru asta. Chiar NU le fac pe toate bune... Sunt plin de multe pacate si nu sunt demn de bucuriile pe care le primesc in fiecare zi.
Imi cer iertare daca mesajul meu a semanat a lauda pentru unii... Nu asta mi-am dorit si NU sunt nici pe departe perfect. Ca incerc pe alocuri sa caut mantuirea intr-un mod mai personalizat... Este crucea mea pentru care probabil voi plati cand mi-o veni vremea... In acelasi timp, vreau sa invat de la ceilalti si sa iau ce-i bun. Din ce-am scris, as fi vrut sa transmit un gand de folosinta pentru ceilalti. Nu vreau sa smintesc pe altii si nici sa ma ridic in slavi cu evlavia mea. Poate era mai indicat sa vorbesc la persoana a treia ca despre altcineva, sau... sa nu vorbesc deloc. Dar ispitele sunt sub toate formele, iar eu cred ca am cazut in cea a mandriei si a maririi de sine fara sa realizez acest lucru. Imi cer iertare! Am un sentiment ciudat de vinovatie si o sa incerc sa evit pe viitor sa "ma afisez" cu faptele mele bune! Macar daca, din toate astea, cineva ar trage concluzii folositoare...
Daca te-am tulburat, este vina mea si te rog sa ma ierti. La fel ca tine, am dat raspunsul "la vedere", pentru ca si altii sa vada ce-i de vazut!...
Multumesc pentru sfat si o sa tin cont de el!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.11.2009, 11:24:46
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ii rog pe cei care se gandesc sa copieze aici rugaciunile cunoscute ale Sfintilor sa se abtina. Multumesc.
Zicand asta, mi'a venit in minte un gand.
Nu am cautat prea mult sa inteleg rugaciunea libera si nici nu m'am intrebat prea mult asupra ei.
Citind rugaciunile Parintilor, simt ca nu as putea vreodata intocmi asemenea cuvinte odihnitoare si bine alese.

De exemplu, Rugaciunile de Seara si de Dimineata. (Este o lucrare mare a nu le sari niciodata, insa mie inca imi este greu)
Imi par atat de complete, de calde si de bine intocmite, incat nu as pute simti vreodata nevoia de alte texte.

Bineinteles, cand sunt plecat pe afara sau am ceva treaba, rugaciunea ce imi vine in minte capata adesea forme noi.
Si asta pentru nu am darul de a retine ad literam rugaciunile citite, desi mi'as dori.

Rugaciunea aparuta in minte trebuie sa fie simpla, avand cat mai putine cuvinte, si fara a cauta o impletitura artistica.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.11.2009, 11:53:16
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Este mult mai simplu sa vorbesti din carti decat din experienta.
Scrie fiecare despre ce a citit sau a auzit. Si atunci cand unul dintre noi (OmuBun), ne scrie despre cum traieste el, este acuzat de fariseim. De o persoana care ne vorbeste despre rugaciunea pentru toata lumea. Cand noi nu stim sa ne rugam pentru noi? Si cel mai amuzant "Puteam să-ți scriu acestea pe privat dar am făcut-o aici pe public și te rog să mă ierți". Daca cerem repede iertare, gata suntem la adapost. Am scapat!
Nu stiu cati dintre noi stim sa ne rugam. Sau stim ce inseamna adevarata rugaciune. Nici macar nu avem idee ce insemna, darmite sa vorbim despre ea. Dar cu parerea ne dam.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica georgeval Rugaciuni 3 30.07.2012 23:01:10
Sfantul Andrei, zi libera legal costel Stiri, actualitati, anunturi 0 07.06.2011 11:37:45
Religie, Dogma, Ortodoxism vs Buddhism, Hinduism vs iubirea libera a Divinitatii Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 126 31.01.2011 16:41:30
rugaciunea dorinel78 Generalitati 60 26.01.2011 02:52:56
Clonarea - cale libera deschisa oficial MirceaRomania Stiri, actualitati, anunturi 6 01.09.2007 23:42:09