Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.01.2017, 18:53:50
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

in contextul in care toti preotii care au intrerupt pomenirea si s-au separat de erezie conform canonului 15 Constantinopodin anul 861l,inclusiv 50 parinti de la schitul PRODROMU ,ATHOS au fost alungati de la locurile lor ,din manastiri si biserici de mir fiind considerati schismatici!
DE aicea se ridica niste intrebari in legatura cu ierarhii nostrii si patriarhia ,anume de ce refuza sa mai respecte canoanele ramase de la Sfintii parinti?De ce au participat la un sinod care nu a recunoscut sinoadele anterioare si de la care au lipsit foarte multi ortodocsi,inclusivpleroma bisericii?sinod numit de SF.IUSTIN POPOVICI NEOPAPIST,adica dupa modelul papistasilor,fapt nemaiintilnit pina acuma !!!de ce acuma vrea sa ne bage fortat noua mirenilor care nu am fost chemati dupa obicei la sinod,dar si preotilor ,ecumenismul ?Observ ca pe clericii nostrii nu ii mai intereseaza sinoadele anterioare unde a lucrat DUDUL SFINT,nici respectarea canoanelor,ba mai vor sa indretpteze ,inclusiv clerici .Aceasta exprimare din ultimul comunicat al patriarhiei ma pune pe ginduri daca toti clerici au semnat la creta si daca toti ceilalti clerici care nu au fost acolo ,au fost intr-adevar de acord cu acest sinod.Atunci se ridica intrebarea cui slujesc clericii din sinodul BOR ,ca eu am impresia ca nu mai slujesc lui IISUS HRISTOS.Spuneti si voi ,ginditi-va si voi ,informati-va si voi caci ne intereseaza pe noi mirenii pt ca este vorba de mintuirea noastra.Parintii de la ATHOS au transmis ca impartasania luata de la ei si de la cei care ii pomenesc pe cei cazuti in erezie ne este spre osinda noastra.Atunci unde ne vom impartasi daca noi nu vom contribui la schimbarea acestei situartii dureroase pt,noi!Tot parintii de la ATHOS NE-AU TRANSMIS ca de la cei cazuti in erezie nu sunt valabile caterisirile si afurisirile.
__________________
Reply With Quote