Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 18.02.2016, 00:41:13
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu stiu de ce ar trebui unii sa caute prin cabale ceea ce gaseste scris in atatea locuri in Biblie. Plus in teologia ortodoxa.
Poate fiindca simt ca adevarul poate fi gasit si in alta parte, in alte forme? Sau fiindca sint unul din cei care nu practica monologul narcist "vai, dar ce bine e ca la noi este adevarul, si numai la noi? nu-i asa? sa citim permanent doar ce au scris ai nostri si sa ne minunam de perfectiunea lor, neincetat. Altii si ce au scris? Erezii si inutilitati". Cam cu aceste cuvinte s-ar traduce o anume atitudine.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 18.02.2016, 00:48:06
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ovidiu, eu cred in ceva mai nuantat: creatia continua. NU evolutie. Ca sa fiu mai clar, Ha-Shem creeaza sa zicem pe niste arhetipuri, serii din ce in ce mai complexe de fiinte sau dimpotriva, mai simplificate. De asta sarmanilor atei animalele "inrudite" li se par "trase unele din altele". Practic, e evolutie...cum e intre Lumia 435 si Lumia 950. Intelegi logica mea? Nu cred idiotenia unei autoperfectionari a Vietii, pe pilot automat.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 18.02.2016, 01:31:39
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Poate fiindca simt ca adevarul poate fi gasit si in alta parte, in alte forme? Sau fiindca sint unul din cei care nu practica monologul narcist "vai, dar ce bine e ca la noi este adevarul, si numai la noi? nu-i asa? sa citim permanent doar ce au scris ai nostri si sa ne minunam de perfectiunea lor, neincetat. Altii si ce au scris? Erezii si inutilitati". Cam cu aceste cuvinte s-ar traduce o anume atitudine.
Nu stiu unde vezi tu atitudinea asta. Pana una alta vad ca exista biserici ortodoxe in care sunt pictati mari filozofi ai antichitatii. Care nu erau crestini. Deci se pare ca s-a mai citit si altceva in ortodoxie.

Eu ma refeream strict la intamplarea cu ingerii si cu ceea ce ar fi scris in Kabala aia. E de ajuns sa citesti Biblia ca sa intelegi asta, nu trebuie sa vina nu stiu ce ingeri sa ti-o spuna sau sa citesti cine stie ce cabale.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 18.02.2016, 09:10:04
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Personal, eu cred in creatia continua. Ca biolog, pot depune marturie ca in era in care satelitii noii ordini iti numara fasolele din farfurie si matreata din cap (nu e doar o figura de stil, rezolutia a facut progrese enorme,) nu prea mai exista terra incognita, si totusi, se gasesc tot timpul specii noi, si nu ma refer la reevaluari/reincadrari de specii vechi ca alti taxoni. Intelegi unde bat? Dumnezeu e Viu si creeaza viata si da mintuire fara incetare. Ingerii care l-au vizitat pe tatal lui Facius Cardan au spus acelasi lucru, acum peste sase secole, deci...
stiu si eu prietene, Biblia spune ca Dumnezeu si-a incetat lucrarea de creatie in ziua a sasea: "Și a sfârșit Dumnezeu în ziua a șasea lucrarea Sa, pe care a făcut-o; iar în ziua a șaptea S-a odihnit de toate lucrurile Sale, pe care le-a făcut." (Geneza 2:2). Singura lucrare pe o mai face Dumnezeu acum este binele, asa cum Hristos a afirmat: "Dar Iisus le-a răspuns: Tatăl Meu până acum lucreaza; și Eu lucrez." (Ioan 5:17)
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #115  
Vechi 18.02.2016, 12:10:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Zice ca s-a odihnit in ziua aia, dar nu zice ca de atunci se tot odihneste :)

Adica hai sa-ti spun asa:

Eu zic: "Acum 7 ani am lucrat 6 zile si a 7a m-am odihnit"
Si tot eu iti zic: "Lucrez de 7 ani de zile".

Este o contradictie? Nu. Se intelege ca, desi ma mai opresc din lucrat (a 7a zi, concedii, etc.) totusi am muncit si muncesc de atunci.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 18.02.2016, 12:13:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Adrian, Sfinții Părinți tâlcuind Facerea nu au lăsat nimic scris care să confirme teoria evoluției. Dacă tot îndemni pe alții pe alt topic să țină cont de Sfinții Părinți, de Sfânta Tradiție...la fel te îndemn și eu. :)
Nu au lasat nimic care sa confirme nici smartphon -urile sau Internetul, nu? :)

Codul Genetic, gravitatia, rotatia pamantului si alte un milion de chestii.

Asta asa, independent de discutie, ca eroare de logica si pseudo-argument.

La obiect, se spune ca Dumnezeu le-a facut. Cum? Nu stim inca, posibil sa nu stim vreodata.

Evolutie prin modificari aleatoare? Slabe sanse, zero ca sa fim mai practici. Altfel? Poate.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 18.02.2016 at 12:17:05.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 18.02.2016, 12:54:49
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Zice ca s-a odihnit in ziua aia, dar nu zice ca de atunci se tot odihneste :)

Adica hai sa-ti spun asa:

Eu zic: "Acum 7 ani am lucrat 6 zile si a 7a m-am odihnit"
Si tot eu iti zic: "Lucrez de 7 ani de zile".

Este o contradictie? Nu. Se intelege ca, desi ma mai opresc din lucrat (a 7a zi, concedii, etc.) totusi am muncit si muncesc de atunci.
sa luam versetul care zice: "Și a sfârșit Dumnezeu în ziua a șasea lucrarea Sa, pe care a făcut-o..." Spune aici ca Dumnezeu a sfarsit (incheiat) lucrarea (de creatie)? Mai spune undeva ca Dumnezeu mai creeaza ceva? Daca tu afirmi asa ceva, poate imi arati versetul biblic care sa corfirme ceea ce tu sustii
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #118  
Vechi 18.02.2016, 12:59:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dimpotriva, tu ai fost iritat doar pentru ca am pus la indoiala infailibilitatea teoriei Big Bang.
Nu iritat.
Nu pentru ca as crede in "infaibilitatea teoriei Big Bang".
Evident, desi pari o persoana inteligenta, n-ai inteles mare lucru dintr-un aspect elementare, care ti-am repetat de cel putin 3-4 ori.

Pentru asta as putea fi iritat, dar nu sunt :)

Citat:
Dar tu spui ca teoria este infailibila, doar ca demonstrarea ei nu este.
Te invit sa citezi unde am scris eu cuvintele astea. Daca nu, ori esti mincinos ori retrag partea cu "persoana inteligenta" :)

Ceea ce am afirmat este ca nu poti declara o teorie invalida per ansamblu doar pentru ca la un moment dat nu acopera anumite aspecte sau este contrazisa sub anumite aspecte de datele experimentale.
O teorie poate fi oricanda ajustata, completata, etc.

Mataluta si alti cativa deziluzionati titreaza in schimb, triumfal: "A cazut teoria Big Bang".
Dusmanul de clasa, care tinea lumea departe de biserica :))

Imi pare rau pentru tine daca nu exista inca o teorie stiintifica care sa sprijine perspectiva care am inteles ca ai avea tu, ceva de genul "Universul a aparut instant ca un fel de desen animat, fara un sir de cauzalitati fizice".
Poate faci tu o facultate de fizica si reusesti sa vii cu ceva argumente si confirmari practice in directia asta.

Citat:
Pana la urma cum ramane, teoria Big bang este infailbila in opinia ta? Poate cineva sa o conteste fara sa te superi?
Poate tu esti asa suparacios eu nu sunt :)
Orice este contestabil. Chiar si ideea de Dumnezeu :)

Citat:
Ar inseamna ca teoria evolutionista si alte teorii speculative sunt cele mai bune perspective asupra realitatii, chiar si din punct de vedere crestin.
Si uite asa tragem o concluzie fara sa emitem ipoteze, sa cream conexiuni logice, etc.

De ce? Ca putem!

Citat:
O parte din stiinta este speculativa, iar unele teorii au aparut din dorinta unora de a respinge tot ce tine de crestinism.
Speculatie!
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 18.02.2016 at 13:02:27.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 18.02.2016, 13:00:28
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
sa luam versetul care zice: "Și a sfârșit Dumnezeu în ziua a șasea lucrarea Sa, pe care a făcut-o..." Spune aici ca Dumnezeu a sfarsit (incheiat) lucrarea (de creatie)? Mai spune undeva ca Dumnezeu mai creeaza ceva? Daca tu afirmi asa ceva, poate imi arati versetul biblic care sa corfirme ceea ce tu sustii
Stefn Florin, te stiu un tip istet. Cazi si tu in literalism?
Reply With Quote
  #120  
Vechi 18.02.2016, 13:03:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
sa luam versetul care zice: "Și a sfârșit Dumnezeu în ziua a șasea lucrarea Sa, pe care a făcut-o..." Spune aici ca Dumnezeu a sfarsit (incheiat) lucrarea (de creatie)? Mai spune undeva ca Dumnezeu mai creeaza ceva? Daca tu afirmi asa ceva, poate imi arati versetul biblic care sa corfirme ceea ce tu sustii
Deci la tine, cand s-a incheiat sapamana de lucru, s-a incheiat. Gata. Se subintelege ca n-ai ce sa mai cauti la servici, in veci si pururi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde