Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.07.2010, 18:20:00
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
O problema actuala, este dorinta multor persoane de sex masculin de a deveni miresele lui Hristos. Cu ei ce te faci?
Faci discriminare?
La una din bisericile unde mai merg exista un barbat crestin, botezat care se imbraca si se comporta ca o femeie si este sincer in dorinta sa, lui de ce sa i se i-a dreptul de a fi mireasa Lui?
Hristos nu a mentionat nici o acuza impotriva lor.
Andrei, Andrei!!! :))
Cu siguranta asta este o intrebare retorica...stii si tu ca "Mireasa lui Hristos" nu are nici o legatura cu problemele psihice si dorintele bolnave ale unora.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.07.2010, 18:37:05
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

iubirea
Pai daca ai aceasta experienta ,spune-mi si mie ce impiedica sa se tina slujbele in fiecare zi?
Nu sunt tinute,sau nu participa calugarii la ele?
Si ce preocupari au ceilalti calugari?Nu de aia au venit in manastire?
Iar staretul ce vrea de fapt?doar sa construiasca o cladire?

Intradevar nu cunosc realitatea,dar nici nu pot sa stau acolo 1 luna sa ma conving.Asa ca te rog,spune-mi tu cum e,indiferent cat de cruda ar fi realitatea.
Si in cate manastiri ai fost?Poate sunt totusi exceptii...
Intotdeauna cand se zice :medicii sunt rai,preotii sunt rai etc eu nu ii intalnesc in viata reala,ci majoritaeta sunt bine intentionati.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.07.2010, 18:53:24
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
iubirea
,spune-mi si mie .
Ti-am raspuns pe mesaj privat...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.07.2010, 18:58:47
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Ti-am raspuns pe mesaj privat...
Multumesc,oricum imaginea ce ai zugravit-o nu mi se pare asa apocaliptica.Oricum sunt oameni si ei....Poate dc as trai aceeasi experienta ca si tine nici macar nu as avea concluzii asa pesimiste.Poate depinde si de cum receptam.Nu e nici roza imaginea,da nici neagra.E colorata,asa cum e si lumea.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.07.2010, 19:09:36
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Multumesc,oricum imaginea ce ai zugravit-o nu mi se pare asa apocaliptica.Oricum sunt oameni si ei....Poate dc as trai aceeasi experienta ca si tine nici macar nu as avea concluzii asa pesimiste.Poate depinde si de cum receptam.Nu e nici roza imaginea,da nici neagra.E colorata,asa cum e si lumea.
Nimeni nu a spus ceva de apocaliptic sau de pesimism, poate asa ai perceput-o tu...eu chiar sunt optimista dar realista, inclusiv cu referire la acest capitol...pana la urma fiecare da socoteala pentru el..deci??? are rost sa ma fac eu praf pentru problemele altora?...abia reusesc sa fac fata la ale mele pacate...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.07.2010, 19:48:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Ca viata pe care o duce acolo o poate duce si in lumea laica, in ziua de azi prea mare diferenta nu este...asa gandesc eu acum
"Nerealizarea" ta nu poate fi luata ca ceva general pentru altii ! Nu ai fost plamadita pentru viata de acolo , si asta se observa in modul tau de a gandi , de a reactiona , de a gandi , de a iubi lumescul , si asta ti-o spun fara nici o farama de rautate sau de ironie . Nu ai fost facuta pentru MANASTIRE , iar pentru tine a fost o experienta trista , care nu iti da dreptul de a generaliza ! Sora ta "geamana" Ory , a trait aceasi experienta trista , sunteti ca doua picaturi de apa , dar asta nu inseamna ca viata in manastire trebuie zugravuita in nuantele gri ale esecului personal . Slava lui Dumnezeu pentru toate ! ( mai ales ca-ti place mult acest Acatist . . . ! )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.07.2010, 20:23:47
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
"Nerealizarea" ta nu poate fi luata ca ceva general pentru altii ! )
Absolut...eu am mai spus odata pe forum ca eu sunt vinovata ca n-am reusit sa ma conformez cerintelor lui Hristos...ca n-am putut deveni pres pentru altii si nimeni pentru mine...manastirea a fost cea mai importanta scoala pe care am facut-o din cate am facut iar daca sunt ce sunt acum si gandesc cum gandesc, crede-ma ca in proportie de 80% se datoreaza manastirii.
Esecul meu nu il generalizez dar sincer nici nu mai vreau sa comentez despre restul ca nu e problema mea.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.07.2010, 20:33:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Absolut...eu am mai spus odata pe forum ca eu sunt vinovata ca n-am reusit sa ma conformez cerintelor lui Hristos...ca n-am putut deveni pres pentru altii si nimeni pentru mine...manastirea a fost cea mai importanta scoala pe care am facut-o din cate am facut iar daca sunt ce sunt acum si gandesc cum gandesc, crede-ma ca in proportie de 80% se datoreaza manastirii.
Esecul meu nu il generalizez dar sincer nici nu mai vreau sa comentez despre restul ca nu e problema mea.
O fi , da Manastire nu insamna vacanta prelungita , ci , truda , renuntare , lacrimi . . . , mai inseamna datul cu sapa , statul in genunchi ore in sir si de curatat pe jos urmele de ceara , de spalat geamuri , de muls vacile , de udat gradina , zile de foamete , de renuntari . Mai inseamna si cate o palma si un sut in fund ( iertata expresia ) , inseamna subordonare si discilina , iar cine nu intelege si nu accepta asa ceva , nu are ce cauta acolo . Manastirea e pe atat de "dura " dar pe atat de frumoasa ! ATENTIE : NU ESTE OBLIGATORIE , PRECUM SI CREDINTA NU E ! Am studiat mult timp "viata necunoscuta" a Manastirilor si pot spune ca celui ce-i nu-i place munca , truda si renuntarea de sine , NU ARE CE CAUTA ACOLO !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.07.2010, 20:41:10
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
O fi , da Manastire nu insamna vacanta prelungita , ci , truda , renuntare , lacrimi . . . , mai inseamna datul cu sapa , statul in genunchi ore in sir si de curatat pe jos urmele de ceara , de spalat geamuri , de muls vacile , de udat gradina , zile de foamete , de renuntari . Mai inseamna si cate o palma si un sut in fund ( iertata expresia ) , inseamna subordonare si discilina , iar cine nu intelege si nu accepta asa ceva , nu are ce cauta acolo . Manastirea e pe atat de "dura " dar pe atat de frumoasa ! ATENTIE : NU ESTE OBLIGATORIE , PRECUM SI CREDINTA NU E ! Am studiat mult timp "viata necunoscuta" a Manastirilor si pot spune ca celui ce-i nu-i place munca , truda si renuntarea de sine , NU ARE CE CAUTA ACOLO !
:)))...acum iertata-mi fie lipsa de modestie...dar mie imi spui ce inseamna manastirea??? am facut acolo ascultari la care nici n-am visat vreodata ca am sa ajung si am sa le pot face, iar pentru mine ascultarea era primordiala si sfanta...si asta inca dinainte sa plec acolo, eu am invatat ascultarea de duhovnic fara de care nu faceam nimic.
daca totul s-ar fi rezumat la ascultarile de care spui crede-ma ca era floare la ureche...dar...repet, n-a fost sa fie..e bine asa acum...sa fie pentru cei care sunt acolo si merita asta. Eu sunt multumita cu ce sunt aici si acum, slava lui Dumnezeu pentru toate.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.07.2010, 20:44:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
:)))...acum iertata-mi fie lipsa de modestie...dar mie imi spui ce inseamna manastirea??? am facut acolo ascultari la care nici n-am visat vreodata ca am sa ajung si am sa le pot face, iar pentru mine ascultarea era primordiala si sfanta...si asta inca dinainte sa plec acolo, eu am invatat ascultarea de duhovnic fara de care nu faceam nimic.
daca totul s-ar fi rezumat la ascultarile de care spui crede-ma ca era floare la ureche...dar...repet, n-a fost sa fie..e bine asa acum...sa fie pentru cei care sunt acolo si merita asta. Eu sunt multumita cu ce sunt aici si acum, slava lui Dumnezeu pentru toate.
Foarte corect ! ( apoi am mai castigat un membru cu experienta ! )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine vrea sa invete sa impleteasca matanii,serafim Sebastiana Stiri, actualitati, anunturi 26 08.04.2017 17:48:21
Din minune in minune,Cristian vrea sa devina preot. tigerAvalo9 Intamplari adevarate 4 20.12.2012 12:22:21
Cine vrea sa aiva arsa cartea pacatelor: Cartea lui Iosif tamplarul spre_rasarit Generalitati 1 29.12.2011 13:04:00
Cine vrea sa ma ajute!?! podolski_2 Generalitati 0 04.01.2010 20:38:00