Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.07.2010, 20:53:03
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aureliapopescu Vezi mesajul
Cine vrea sa devina Mireasa a lui Hristos poate acum sa-si urmeze gandul si simtirea. Cand simti ca viata ta trebuie sa o inchini lui Dumnezeu exista o singura posibilitate aceea de a trai intr-o Manastire, daruind viata ta lui Hristos. Stiu ca nu e un lucru simplu dar STIU ca e un lucru deosebit! Cine vrea sa faca aceeasta poate apela la sprijinul si indemnul Pr. Onufrie si Maica Nectaria , la Biserica "Inaltarea Sfintei Cruci" din localitatea Petrosnita, judetul Caras- Severin, sau la telefonul: 0741052618.
Dumnezeu sa va ocroteasca si sa va lumineze gandul pentru tot.
De ce tocmai acolo? Nu au obste? Fiecare merge unde simte si daca simte, numai anunt din asta nu am mai auzit
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.07.2010, 20:56:46
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

...si fiindca tot mi-ai rascolit amintirile Cristi, mai spun doar atat...iubeam atat de mult tot ce faceam acolo ca atunci cand terminam ascultarea si puteam pleca (au fost si momente cand terminam ascultarea dupa ora 1-2 noaptea), nu mai aveam timp sa ma schimb in hainele curate ca batea clopotul si incepea slujba...imi luam rasa din zbor din cuier si alergam pana la biserica ca sa ajung prima si parintele sa inceapa cu mine slujba...sa citesc ceasurile si sa cant. Cand dimineata stareta impartea ascultarile si maicile incepeau sa comenteze ca de ce le trimite pe ele, cu drag mergeam eu in locul lor iar daca eu imi terminam mai repede ascultarea mea, nu mergeam in camera sa fac ce vreau eu ci mergeam la alte ascultari mai grele unde stiam ca maicile au mult de lucru. Cand stareta ma trimitea cu masina in oras sa rezolv diverse probleme, niciodata nu plecam pana nu intrebam toate maicile batrane daca nu au ceva de cumparat (medicamente, detergent...etc)faceam liste si apoi plecam.

Este putin spus cat m-am implicat si cat am iubit tot ce am facut acolo, nu degeaba au trecut 6 ani in care am tot sperat ca am sa reusesc sa fac fata oricarei ispite...dar, n-am reusit, pana la urma am clacat in momentul in care nu am mai avut duhovniceste vorbind, punct de sprijin.
Tin legatura cu ele si le vizitez cand am ocazia, dar atat din partea mea...din partea lor inca exista speranta ca voi reveni...acea suferinta de care tu vorbesti in mine a creat reactie adversa.

Asta este ceea ce simt si gandesc despre aceasta lume si nu are legatura cu credinta mea...in alta ordine de idei altcinva mai sensibil ar fi trecut lejer la alta religie.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.07.2010, 20:56:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
De ce tocmai acolo? Nu au obste? Fiecare merge unde simte si daca simte, numai anunt din asta nu am mai auzit
Omul cat traieste multe aude si mai ales INVATA ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.07.2010, 20:59:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
...si fiindca tot mi-ai rascolit amintirile Cristi, mai spun doar atat...iubeam atat de mult tot ce faceam acolo ca atunci cand terminam ascultarea si puteam pleca (au fost si momente cand terminam ascultarea dupa ora 1-2 noaptea), nu mai aveam timp sa ma schimb in hainele curate ca batea clopotul si incepea slujba...imi luam rasa din zbor din cuier si alergam pana la biserica ca sa ajung prima si parintele sa inceapa cu mine slujba...sa citesc ceasurile si sa cant. Cand dimineata stareta impartea ascultarile si maicile incepeau sa comenteze ca de ce le trimite pe ele, cu drag mergeam eu in locul lor iar daca eu imi terminam mai repede ascultarea mea, nu mergeam in camera sa fac ce vreau eu ci mergeam la alte ascultari mai grele unde stiam ca maicile au mult de lucru. Cand stareta ma trimitea cu masina in oras sa rezolv diverse probleme, niciodata nu plecam pana nu intrebam toate maicile batrane daca nu au ceva de cumparat (medicamente, detergent...etc)faceam liste si apoi plecam.

Este putin spus cat m-am implicat si cat am iubit tot ce am facut acolo, nu degeaba au trecut 6 ani in care am tot sperat ca am sa reusesc sa fac fata oricarei ispite...dar, n-am reusit, pana la urma am clacat in momentul in care nu am mai avut duhovniceste vorbind, punct de sprijin.
Tin legatura cu ele si le vizitez cand am ocazia, dar atat din partea mea...din partea lor inca exista speranta ca voi reveni...acea suferinta de care tu vorbesti in mine a creat reactie adversa.

Asta este ceea ce simt si gandesc despre aceasta lume si nu are legatura cu credinta mea...in alta ordine de idei altcinva mai sensibil ar fi trecut lejer la alta religie.
Sa fi binecuvantata !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.07.2010, 21:33:43
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Pai si sarcinile durau asa mult? De vi le dadeau dimineata si nu le terminati nici noaptea?
Si in acest timp nu mergeati la nici o slujba?Decat noaptea era voie la slujbe?
Inteleg ca munca e o terapie,dar oare prezentata asa,nu devine ea un scop in sine?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.07.2010, 22:03:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Pai si sarcinile durau asa mult? De vi le dadeau dimineata si nu le terminati nici noaptea?
Si in acest timp nu mergeati la nici o slujba?Decat noaptea era voie la slujbe?
Inteleg ca munca e o terapie,dar oare prezentata asa,nu devine ea un scop in sine?
Nu Iustine, munca nu e o terapie, e o necesitate ! Acum ai aflat ? Să nu privim Mănăstirea doar prin ochiul vizitatorului ocazional ! ! ! "dacă cineva nu vrea să lucreze , acela nici să nu mănânce ", doar așa te rogi și tu în fiece dimineață la început de lucru ! Mănăstirea frate nu are REPAUS , ore de stat pe forum , ore de tv. , ore de trândăvie ! Înțelegi ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.07.2010, 22:17:11
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Mi-e rusine sa o spun, dar din tot ce ati enumerat (mentionez ca niciodata nu am fost mai mult timp intr-o manastire, am stat cateva zile intr-un schit dar nu am facut ascultari, am participat la unele treburi la care m-am priceput, in zona bucatariei si trapezei) -- cea mai grea mi se pare lipsa cronica a somnului.
Se faceau slujbe si noaptea iar atunci cand as fi putut recupera, mi-era rusine sa dorm pentru ca altii pareau sa nu o faca. Nu am avut timp sa aflu dar cred ca dupa o vreme devine totul foarte obositor (psihic) din cauza asta.

O fi stanjenitor subiectul, mai ales venind din partea unei persoane care traieste-n puf, dar poate cineva sa imi spuna va rog, daca dupa o vreme se obisnuieste cu privegherile prelungite si cu somnul fragmentat si daca da, cate ore devin suficiente? (presupun ca mai putine decat cele 6-7 de care am eu nevoie) Nu suficiente ca sa se "desfete" cu somnul, ci ca sa fie functional dpdv fizic si psihic la treaba si sa nu atipeasca la slujbe.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.07.2010, 00:05:03
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Pai si sarcinile durau asa mult? De vi le dadeau dimineata si nu le terminati nici noaptea?
Si in acest timp nu mergeati la nici o slujba?Decat noaptea era voie la slujbe?
Inteleg ca munca e o terapie,dar oare prezentata asa,nu devine ea un scop in sine?
Da uneori sarcinile, ascultarile dureaza de dimineata pana dupa miezul noptii si normal ca nu ajungi la Biserica, trebuie sa termini ascultarea. Marea majoritate a manastirilor nu fac slujbe de noapte...si chiar daca fac slujbe de noapte nu cred ca dupa o asemenea zi de munca fizica mai esti in stare sa stai la slujba iar dimineata sa o iei de la capat de la ora 5-6.
Munca niciodata nu a fost tratata ca terapie sau ca un mijloc de relaxare...in manastiri ea este efectiv un scop in sine, sunt situatii unde se produce mai mult decat e nevoie pt consum si asta ca sa se comercializeze produsele...pt bani, bani, bani si iar bani.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.07.2010, 00:09:43
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Adica realmente se munceste de la 6 dimineata la 1 noaptea?
Nu pot sa cred! Nu pot sa cred ca cineva poate rezista asa mai mult de 1 saptamana.
Nu exista pauze ? Nu exista un timp,macar pentru rugaciune,ca sa nu mai zic de meditatie sau citit ?
Care e programul exact al unei zile,pe ore?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.07.2010, 00:23:02
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Adica realmente se munceste de la 6 dimineata la 1 noaptea?
Nu pot sa cred! Nu pot sa cred ca cineva poate rezista asa mai mult de 1 saptamana.
Nu exista pauze ? Nu exista un timp,macar pentru rugaciune,ca sa nu mai zic de meditatie sau citit ?
Care e programul exact al unei zile,pe ore?
:)))))))) nu ziceai tu mai sus ca nu e chiar asa de rau...gandeste-te la tot ce ai citit azi pe acest subiect, pune-le cap la cap si spune-mi cat ai rezista? eu am rezistat doar 6 ani..altii o viata intreaga...adica nimic nu e imposibil...Dumnezeu nu da mai mult decat poti sa duci, iar cand nu mai duci in viata asta, duci in cealalta...cine moare in ascultare se mantuieste pt ca moare pt Hristos, ascultarea in manastire pt El se face.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine vrea sa invete sa impleteasca matanii,serafim Sebastiana Stiri, actualitati, anunturi 26 08.04.2017 17:48:21
Din minune in minune,Cristian vrea sa devina preot. tigerAvalo9 Intamplari adevarate 4 20.12.2012 12:22:21
Cine vrea sa aiva arsa cartea pacatelor: Cartea lui Iosif tamplarul spre_rasarit Generalitati 1 29.12.2011 13:04:00
Cine vrea sa ma ajute!?! podolski_2 Generalitati 0 04.01.2010 20:38:00