Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #981  
Vechi 27.07.2012, 17:09:12
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Florin, poate ca invataturile nu-i ieseau chiar atat de repede. Insa poti fi toba de invataturi insa sa nu le crezi. Iar atunci cand pacatuiesti in asemenea hal monstruozitatea pacatului tau te face sa iti pierzi credinta ca vei fi iertat vreodata. Aminteste-ti ca si Petru era cat pe ce sa isi piarda credinta, dar a putut totusi sa se pocaiasca, pentru ca Iisus s-a rugat pentru el. Insa daca despre Petru Iisus spune ca "Eu M-am rugat pentru tine să nu piară credința ta" , despre Iuda nu spune ca s-a rugat pentru el, ci ca "n-a pierit nici unul dintre ei, decât fiul pierzării, ca să se împlinească Scriptura."

Cred ca unele lucruri le vom intelege doar dincolo.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #982  
Vechi 27.07.2012, 18:58:19
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Florin, poate ca invataturile nu-i ieseau chiar atat de repede. Insa poti fi toba de invataturi insa sa nu le crezi. Iar atunci cand pacatuiesti in asemenea hal monstruozitatea pacatului tau te face sa iti pierzi credinta ca vei fi iertat vreodata. Aminteste-ti ca si Petru era cat pe ce sa isi piarda credinta, dar a putut totusi sa se pocaiasca, pentru ca Iisus s-a rugat pentru el. Insa daca despre Petru Iisus spune ca "Eu M-am rugat pentru tine să nu piară credința ta" , despre Iuda nu spune ca s-a rugat pentru el, ci ca "n-a pierit nici unul dintre ei, decât fiul pierzării, ca să se împlinească Scriptura."

Cred ca unele lucruri le vom intelege doar dincolo.
adica vrei sa spui ca Hristos a facut o discriminare atunci cand s-a rugat? A vrut el sa piara fiul pirzarii, adica Iuda? Pretinzi ca Iuda a fost predestinat sa moara prin spanzurare?
  #983  
Vechi 27.07.2012, 19:50:42
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Nu pretind nimic, ci observ doar faptele. Iar prin ultima fraza am recunoscut ca ma depaseste. Nu-mi mai fac iluzii ca pot avea raspuns la orice intrebare.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #984  
Vechi 28.07.2012, 10:15:42
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
În armata Franței nu știu dacă există adventiști, de fapt numărul de adventiști din Franța este foarte mic.
deci nu stiti?

nu va crapa, domnule, obrazul de rusine?

ati fost intrebat: "daca un adventist intra in Legiunea Franceza (bineinteles pentru a merge sa lupte, contra unei solde, altfel ce sa faca acolo?), isi pierde calitatea de membru ?" - nu ati raspuns la aceasta intrebare, ba mai mult, spuneti ca nu stiti despre acest subiect.

de ce incercati sa acoperiti realitatea prin minciuna? doamna "ioanna" a spus adevarul, ca reformistii s-au separat de cultul dumneavoastra deoarece nu au dorit sa mearga la razboi.
  #985  
Vechi 28.07.2012, 13:09:28
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
ati fost intrebat: "daca un adventist intra in Legiunea Franceza (bineinteles pentru a merge sa lupte, contra unei solde, altfel ce sa faca acolo?), isi pierde calitatea de membru ?" - nu ati raspuns la aceasta intrebare, ba mai mult, spuneti ca nu stiti despre acest subiect.
adventistii se inroleaza in Legiunea Franceza nu sa lupte contra unei solde ci sa planteze panselute pe unde se duc, asa cum au plantat in Bucuresti minerii in 1990
  #986  
Vechi 28.07.2012, 14:07:56
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Mie mi se pare ipocrizie , sa spui ca nu te duci in razboi pentru ca nu vrei sa ucizi.
Rautate in lume exista si va exista pana la sfarsit, iar razboaiele vor fi inevitabile.
Cu totii avem datoria de a ne apara credinta, demnitatea si libertatea. Si Dumnezeu a indemnat oamenii sa faca razboi :vezi Iosua Navi 4... deci a ucide in cadrul razboiului nu este acelasi lucru cu uciderea din ura,de bunavoie. Uciderea in timpului razboiului are un scop: readucerea echilibrului intre popoare si stoparea neindreptatirii.

Nu mi se pare f grav in a iti apara credinta si tara. Daca gresesc ceea ce spun , va rog sa ma corectati.
  #987  
Vechi 28.07.2012, 14:23:42
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
deci nu stiti?

nu va crapa, domnule, obrazul de rusine?
De ce, pentru că nu știu? E o rușine să deții toate informațiile reziduale?

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
ati fost intrebat: "daca un adventist intra in Legiunea Franceza (bineinteles pentru a merge sa lupte, contra unei solde, altfel ce sa faca acolo?), isi pierde calitatea de membru ?" - nu ati raspuns la aceasta intrebare
Am răspuns deja la această întrebare:
Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Fiți liniștit, în Legiunea Franceză nu o să întâlniți niciun adventist.
Și pentru că un adventist nu intră în Legiunea Străină Franceză, nu are pentru ce să-și piardă calitatea de membru; eventual pentru alte motive, nu fiindcă merge să ucidă pentru soldă.

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
ba mai mult, spuneti ca nu stiti despre acest subiect.
Am răspuns sincer, nu am situația statistică a Armatei Franceze în ce privește situația confesională. E posibil să fie vreun medic militar de confesiune adventistă... nu știu... dar ca să existe adventiști mercenari, în niciun caz! Ori poate nu cunoașteți diferența între Legiunea Străină Franceză și Armata Franței.
  #988  
Vechi 28.07.2012, 14:25:39
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
adventistii se inroleaza in Legiunea Franceza nu sa lupte contra unei solde ci sa planteze panselute pe unde se duc, asa cum au plantat in Bucuresti minerii in 1990
Terminați cu prostiile! Singurii români ce se înrolează în Legiunea Franceză sunt ortodocși...
  #989  
Vechi 28.07.2012, 14:26:15
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Mie mi se pare ipocrizie , sa spui ca nu te duci in razboi pentru ca nu vrei sa ucizi.
Rautate in lume exista si va exista pana la sfarsit, iar razboaiele vor fi inevitabile.
Cu totii avem datoria de a ne apara credinta, demnitatea si libertatea. Si Dumnezeu a indemnat oamenii sa faca razboi :vezi Iosua Navi 4... deci a ucide in cadrul razboiului nu este acelasi lucru cu uciderea din ura,de bunavoie. Uciderea in timpului razboiului are un scop: readucerea echilibrului intre popoare si stoparea neindreptatirii.

Nu mi se pare f grav in a iti apara credinta si tara. Daca gresesc ceea ce spun , va rog sa ma corectati.
Nu este nevoie să vă corecteze cineva dintre noi, o face Domnul Hristos dacă sunteți creștin. Dacă nu, puteți în continuare să vă ghidați după regulile lumii acesteia...
  #990  
Vechi 29.07.2012, 09:33:42
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul

Nu mi se pare f grav in a iti apara credinta si tara. Daca gresesc ceea ce spun , va rog sa ma corectati.
grav este ca acest individ suspect, "osutafaraunu", minte de ingheata apele, si va intoxica cu erori mestesugit concepute incat sa para adevar !
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09