Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.02.2015, 14:34:21
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Actualitate/Trecut

Buna ziua!Poate suna un pic ciudat titlul topicului nou deschis, dar nu am stiut ce alt nume sa ii dau.Ideea e ca de ceva vreme ma framanta o intrebare la care nu reusesc sa ii gasesc raspuns.
E clar pentru toata lumea, cred ca traim vremuri de mari rataciri, in care crestinismul e pus la grea incercare.Nu imi pot imagina unde vom ajunge, pur si simplu uneori sunt atat de pesimista, cand vad ca in tarile crestine au capatat legalitate casatoriiile intre homosexuali, pedofilia, avortul si multe alte aberatii de genul asta.Mai nou, religia nu mai e obligatorie in scoli, de parca fiii nostri nu erau destul de zapaciti de cap de tot haosul din jur...Crestinismul este dat la o parte-chiar de noi insine- in timp ce alte religii isi castiga din ce in ce mai mult si mai agresiv drepturi, in tarile inaintasilor si copiilor nostri.
Se spune ca "Aschia nu sare departe de trunchi."Atunci...daca inaintasii nostri erau atat de credinciosi, evlaviosi, cum noi, copiii dansilor am devenit atat de instrainati de traditia datatoare de viata?Cum am putut, noi, urmasii lui Constantin Brancoveanu , a lui Stefan cel Mare, si a multor alti crestini exemplari ca dansii, permite stricaciunea sufleteasca si dezastrul spiritual si duhovnicesc care au cuprins tarile crestine?

Last edited by alex190; 01.02.2015 at 14:40:16.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.02.2015, 14:39:07
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Buna ziua!Poate suna un pic ciudat titlul topicului nou deschis, dar nu am stiut ce alt nume sa ii dau.Ideea e ca de ceva vreme ma framanta o intrebare la care nu reusesc sa ii gasesc raspuns.
E clar pentru toata lumea, cred ca traim vremuri de mari rataciri, in care crestinismul e pus la grea incercare.Nu imi pot imagina unde vom ajunge, pur si simplu uneori sunt atat de pesimista, cand vad ca in tarile crestine au capatat legalitate casatoriiile intre homosexuali, pedofilia, avortul si multe alte aberatii de genul asta.Mai nou, religia nu mai e obligatorie in scoli, de parca fiii nostri nu erau destul de zapaciti de cap de tot haosul din jur...Crestinismul este dat la o parte-chiar de noi insine- in timp ce alte religii isi castiga din ce in ce mai mult si mai agresiv drepturi, in tarile inaintasilor si copiilor nostri.
Se spune ca "Aschia nu sare departe de trunchi."Atunci...daca inaintasii nostri erau atat de credinciosi, evlaviosi, cum noi, copiii dansilor am devenit atat de instrainati de traditia datatoare de viata?Cum am putut, noi, urmasii lui Dimitrie Cantemir, a lui Stefan cel Mare, si a multor alti crestini exemplari ca dansii, permite stricaciunea sufleteasca si dezastrul spiritual si duhovnicesc care au cuprins tarile crestine?
Avortul? Lipsa educatiei.

De cand este legala pedofilia?

Casatoriile homosexuale? De cand a inceput sa nu ne preocupe problemele altora.

Eliminarea obligativitatii orei de religie in scoli? De cand lumea aceasta a devenit o lume multiculturala. Ori faci ora de religie obligatorie, dar faci cate o varianta pentru fiecare cult, ori o faci pe cea ortodoxa optionala. (Constitutional vorbind)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.02.2015, 14:53:41
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Avortul? Lipsa educatiei.

De cand este legala pedofilia?

Casatoriile homosexuale? De cand a inceput sa nu ne preocupe problemele altora.

Eliminarea obligativitatii orei de religie in scoli? De cand lumea aceasta a devenit o lume multiculturala. Ori faci ora de religie obligatorie, dar faci cate o varianta pentru fiecare cult, ori o faci pe cea ortodoxa optionala. (Constitutional vorbind)
Referitor la pedofilie: citeam de curand ca in Oland s-a acceptat oficial existenta unui grup de lobby pedofil.Cauta pe net, nu am foarte multe detalii, dar am inteles ca drumul legalizarii e deja deschis.La fel ca si in Noua Zeelanda cu casatoria in grup...

Ideea e ca facem parte dintr-un tot(Comunitatea Europeana).Nu zic nici ca e bine, nici ca e rau.Spun doar ca in loc sa luam de la altii lucrurile bune, nu stiu cum facem , dar le luam doar pe cele rele si distructive:avortul, lipsa unei educatii religioase, libertatea de exprimare cu orice pret, fara sa mai tinem cont de bunul simt etc etc

Ora de religie nu mai este obligatorie.Stiu sigur.Se face o cerere pentru cei care vor sa o urmeze .

Last edited by alex190; 01.02.2015 at 14:55:59.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.02.2015, 15:12:12
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

De ce sa ne inspaimantam daca insusi Domnul a prevazut decaderea care va fi la sfarsit?
O decadere la fel de mare a fost si in antichitate ,in care toate practicile care ne sperie azi,erau firesti atunci . Doar la venirea lui Hristos lumea s-a schimbat
Acum insa ,odata cu accelerarea exponentiala a stiintei si progresului,a accelerat la fel de tare si instrainarea si decadrea umana, si secularizarea lumii.
Inainte ,intr-un sat poate aveam 1..2 despartiri ,si dupa acestea femeia ramanea singura. acum,in orasele moderne,50% din cupluri divorteaza .
Traditiile s-au bulversat,stabilitatea s-a dezintegrat , si lumea este miscata la temelii .
Cu atat mai grea este sarcina celor credinciosi de a apara credinta in aceasta lume bolnava si agitata.
Da,azi nu mai exista mucenicie, crestinii nu mai sunt prigoniti in masa, dar exista acest razboi la fel de greu ,al distrugerii traditiei , al schimbarilor continue
Azi,trebuie sa te adaptezi,dar trebuie sa si faci legatura cu trecutul. Nu mai e sufficient sa aperi doar cuvintele ,sa fii ortodox in cuvinte ,trebuie sa si arunci o raza de speranta oamenilor,sa le dai incredere ca iubirea propovaduita de Hristos,este inca esenta si bucuria si sensul acestei lumi.
E nevoie de hrana pentru spirt , de intoarcerea la experienta sfiintilor si la leacurile Bisericii, dar in acelasi timp e nevoie si de a lega ranile aproapelui ,in acest spital care a devenit lumea ,de a arata prin fapte ca lumina lui Hristos inca se mai revarsa in lume .
Cand iubirea va dispare intr-o proportie prea insuportabila ,atunci lumea aceasta nu va mai putea fi locuita , nu va mai avea sens, si va disparea .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.02.2015, 15:34:05
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La cum merg lucrurile, mi-e teama ca asta e sfarsitul crestinismului in curand, nu al lumii.Vor fi altii in locul nostru, care si-au respectat mai mult credinta, traditiile, familia si batranii, decat noi.Cum sa pastram legatura cu trecutul, cand religia e scoasa din scoli, iar orele de istorie sunt extrem de plictisitoare pentru tinerii din ziua de azi?Exista si exceptii, stiu, dar vorbesc de tendinta generala.Am fost crescuti, si la randul nostru, ne-am crescut tinerii cu Michael Jackson si cu Lady Gaga, cu libertati extreme de toate felurile.In linii mari, generatiile din ziua de azi sunt terminate.Fara o educatie religioasa, traiti intr-o societate atat de consumista, pe care noi cu totii am construit-o...
Va veni si mucenicia...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.02.2015, 15:43:32
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
La cum merg lucrurile, mi-e teama ca asta e sfarsitul crestinismului in curand, nu al lumii..
Nu trebuie sa te ingrijorezi de soarta crestinismului,pentru ca Stapanul lumii e capul crestinismului,nu oamenii
Nimeni nu ne va putea smulge din dragostea lui Hristos.
Trebuie doar sa ne ingrijoram ca pe bucatica noastra sa facem ce trebuie.
Zic si eu un exemplu la nimereala :un singur om, sf Vasile a influentat generatii intregi de monahi . Iata ca ,credinta unui singur om poate schimba lumea.
Cu cat e mai mare haosul in afara ,sa tinem si mai mult de Hristos , caci nu este alta cale.
Ce imi pasa mie sa judec soarta lumii ? Oare eu nu am contribuit la ea ? Imi pasa doar sa ma intorc la Hristos,si atunci,macar lumea din jurul meu, se va schimba .
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.02.2015, 15:45:40
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Referitor la pedofilie: citeam de curand ca in Oland s-a acceptat oficial existenta unui grup de lobby pedofil.Cauta pe net, nu am foarte multe detalii, dar am inteles ca drumul legalizarii e deja deschis.La fel ca si in Noua Zeelanda cu casatoria in grup...

Ideea e ca facem parte dintr-un tot(Comunitatea Europeana).Nu zic nici ca e bine, nici ca e rau.Spun doar ca in loc sa luam de la altii lucrurile bune, nu stiu cum facem , dar le luam doar pe cele rele si distructive:avortul, lipsa unei educatii religioase, libertatea de exprimare cu orice pret, fara sa mai tinem cont de bunul simt etc etc
Nu-ti face griji. N-o sa fie niciodata legalizata pedofilia. Probabil ca o sa-i ia pe rand pe membrii grupului si ii baga la inchisoare.

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Ora de religie nu mai este obligatorie.Stiu sigur.Se face o cerere pentru cei care vor sa o urmeze .
Stiu. E mai bine asa.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.02.2015, 16:08:06
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Nu trebuie sa te ingrijorezi de soarta crestinismului,pentru ca Stapanul lumii e capul crestinismului,nu oamenii
Nimeni nu ne va putea smulge din dragostea lui Hristos.
Trebuie doar sa ne ingrijoram ca pe bucatica noastra sa facem ce trebuie.
Zic si eu un exemplu la nimereala :un singur om, sf Vasile a influentat generatii intregi de monahi . Iata ca ,credinta unui singur om poate schimba lumea.
Cu cat e mai mare haosul in afara ,sa tinem si mai mult de Hristos , caci nu este alta cale.
Ce imi pasa mie sa judec soarta lumii ? Oare eu nu am contribuit la ea ? Imi pasa doar sa ma intorc la Hristos,si atunci,macar lumea din jurul meu, se va schimba .
Sunt mama, cum sa nu ma ingrijorez?Vin vremuri de mare prigoana si multi dintre noi nu suntem constienti.Daca pe multi dintre noi ne-a putut smulge din dragostea lui Hristos, doar niste vremuri inselatoare, de ce nu ar face-o cu atat mai mult niste vremuri cumplite de prigoana?

Oricum, am deja raspunsul.Trebuie mers oricum ar fi, pe calea credintei...Simteam doar nevoia sa imi impartasesc nelinistile cuiva...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.02.2015, 16:22:28
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Sunt mama, cum sa nu ma ingrijorez?Vin vremuri de mare prigoana si multi dintre noi nu suntem constienti.Daca pe multi dintre noi ne-a putut smulge din dragostea lui Hristos, doar niste vremuri inselatoare, de ce nu ar face-o cu atat mai mult niste vremuri cumplite de prigoana?

Oricum, am deja raspunsul.Trebuie mers oricum ar fi, pe calea credintei...Simteam doar nevoia sa imi impartasesc nelinistile cuiva...
"Cine va iubi pe fiul sau sau pe fica sa mai mult decat pe Mine ,nu este vrednic de Mine"
Deci toate aceste razboaie au fost prevazute , precum si raspunsul pentru ele.
Urmarea lui Hristos este jertfa , iar singura cale de a o face este sa stai in permanenta cu ochii atintiti doar la Stapanul a toate , fara sa crezi ca de unul singur poti face ceva,macar pentru tine sau copii tai . Ce stii tu daca copii tai se vor mantui? Ci roaga pe Hristos sa se indure de ei ca si de tine ,si inlocuieste grija cu speranta.
Si ia aminte la psalmist :
"Chiar daca zeci de mii vor cadea la drepata mea,nu ma voi teme, caci Tu esti cu mine "
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.02.2015, 17:35:19
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
"Cine va iubi pe fiul sau sau pe fica sa mai mult decat pe Mine ,nu este vrednic de Mine"
Deci toate aceste razboaie au fost prevazute , precum si raspunsul pentru ele.
Urmarea lui Hristos este jertfa , iar singura cale de a o face este sa stai in permanenta cu ochii atintiti doar la Stapanul a toate , fara sa crezi ca de unul singur poti face ceva,macar pentru tine sau copii tai . Ce stii tu daca copii tai se vor mantui? Ci roaga pe Hristos sa se indure de ei ca si de tine ,si inlocuieste grija cu speranta.
Si ia aminte la psalmist :
"Chiar daca zeci de mii vor cadea la drepata mea,nu ma voi teme, caci Tu esti cu mine "
Stiu.Asa e.
Reply With Quote
Răspunde