Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 18.02.2016, 21:15:41
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sigur ca nu, dar nici teologii nu se prea pot pronunta in chestiunea asta :)
Și atunci tâlcuirile Sfinților Părinți la Cartea Facerii ce sunt, basme? Ținem cont de revelație sau de cercetarea științifică? Eu tind să cred că știința este neputincioasă pentru că ceea ce s-a întâmplat în săptămâna creației din Cartea Facerii au avut loc sub incidența unui set de legi aparte, diferit de cel pe care noi astăzi îl cunoaștem. Și aici cred că este punctul în care apare contradicția dintre teologi și oamenii de știință. :)
Reply With Quote
  #142  
Vechi 18.02.2016, 21:33:06
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și atunci tâlcuirile Sfinților Părinți la Cartea Facerii ce sunt, basme? Ținem cont de revelație sau de cercetarea științifică? Eu tind să cred că știința este neputincioasă pentru că ceea ce s-a întâmplat în săptămâna creației din Cartea Facerii au avut loc sub incidența unui set de legi aparte, diferit de cel pe care noi astăzi îl cunoaștem. Și aici cred că este punctul în care apare contradicția dintre teologi și oamenii de știință. :)
Acele tilcuiri nu sint obligatorii de crezut. Si da, nu te supara, dar pentru mine sint basme, sincer. :) Saptamina?! Nu putem sti cit a fost. Intelege ca miturile despre creatie, la toate popoarele, sint intr-un limbaj primitiv, cu imagini simple, mustind de hiperbole. Habar nu avem cum a fost atunci.

Si sincer sa fiu, nu ma intereseaza. Tot ce pot si voi spune e ca nu cred si nu voi crede vreodata in Facere. Nu asa cum e descrisa acolo si cum o interpreteaza unii. Indiferent cine sunt aceia. (Sper ca intelegi ca NU e un atac la adresa ta si a lui Iuliu; doar nu va credeti in istoria Bisericii sau in sinaxar :) ).

Last edited by Intrarea Vagonului; 18.02.2016 at 21:40:14.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 18.02.2016, 21:37:40
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu te obligă nimeni să crezi. Purtam un dialog cu Alin. :))
Reply With Quote
  #144  
Vechi 18.02.2016, 22:13:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu-i adevarat, nu e neaparat sa fie nu stiu ce proces fizic. De exemplu apa sa treaca prin diferite stari in timp ce se transforma in vin. E foarte posibil ca amoeba sa apara din neant sau o tumoare sa dispara in neant. Sau ca apa sa dispara in neant si vinul sa apara din neant.
Sigur, daca nu vrei sa te doara capul..poti sa crezi si asa :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 18.02.2016, 22:24:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Despre asa zisul fizicalism al miracolelor eu va rog sa va ganditi la cele mai mari miracole - intruparea si invierea. E chiar ridicol sa-ti inchipui ca ar fi vorba de vreun proces fizic acolo.
Argumentul "e ridicol" aruncat in lipsa de ...argumente?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 18.02.2016, 22:27:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și atunci tâlcuirile Sfinților Părinți la Cartea Facerii ce sunt, basme?
Cred ca MihailC a spus-o deja, desi poate mai voalat din cauza limbajului sofisticat :)

Citat:
Ținem cont de revelație sau de cercetarea științifică?
Si demonstratia conform careia talcuiri = revelatii ?

Sa nu uitam ca pana si in Sf. Scriptura exista anumite prezentari aparent conflictuale puse in seama..elementului uman.

Deci, atentie la elementul uman :)

Citat:
Eu tind să cred că știința este neputincioasă pentru că ceea ce s-a întâmplat în săptămâna creației din Cartea Facerii au avut loc sub incidența unui set de legi aparte, diferit de cel pe care noi astăzi îl cunoaștem. Și aici cred că este punctul în care apare contradicția dintre teologi și oamenii de știință. :)
Aha, deci era pana la urma un set de legi nu desene animate
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 18.02.2016, 22:32:32
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Argumentul "e ridicol" aruncat in lipsa de ...argumente?
Pai spune-mi de ce anume crezi ca e neaparat vreo chestie fizica in spatele fiecarei minuni ? ( de exemplu legi pe care nu le cunoastem sau orice altceva ). Care e baza acestei credinte ? De ce e imposibil ca un lucru sa apara din neant ?
Reply With Quote
  #148  
Vechi 18.02.2016, 22:39:04
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

In afara de univers care probabil a aparut din neant... in urma vreunui proces fizic.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 18.02.2016, 22:48:25
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aha, deci era pana la urma un set de legi nu desene animate
Ce a fost prima dată, sămânța sau planta?
Reply With Quote
  #150  
Vechi 18.02.2016, 22:50:43
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ia uite-i pe astia - Canioanele de pe Marte au aparut in urma unui potop.

http://www.livescience.com/45219-mar...us-chasma.html


Deci acolo unde nimeni nu a vazut vreo picatura de apa e posibil sa apara canioane foarte rapid in urma unor inundatii gigantice. In schimb la noi unde e apa cata vrei, asa ceva e imposibil.
Reply With Quote
Răspunde