Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 26.04.2012, 11:03:51
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Mai simplu și foarte clar: 'avocatul tău' defapt te mituie și te face să crezi că e chiar avocatul tău când de fapt în ascuns este avocatul păcatului... te ajută să te crezi sursă și să fii primitor, să păcătuiești, să persiști în păcat și să ajungi cândva și tu cel mai faimos avocat... evocat. E vorba de spiritul și litera legii... e în loc de a, plăcerea infidelității spre ascunderea adevărului vieții tale... și nu e de râs ci de plâns... dar nu ca să te vadă oamenii și să te compătimească ei căci știu preabine că defapt vrei să luceeștii... știi să nu faci... ceea ce trebuiește... din legea sfințeniei.

Last edited by vsovivi; 22.05.2012 at 12:08:24.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 30.06.2012, 10:02:49
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
2. Acei homosexuali si lesbiene, si ei sunt finte facute de el dar in crearea lor,sa facut ceva greseli in genetica lor. Azi oamenii inteleg asta si se refera la ei ca oameni cu "bag" genetic de care ei nu sunt vinovati. Biserica crestina si evreii religiosi cred altfel si discutia asta va avea cu timpul soarta teoriei lui Galileo Galileii ca pamantul este rotund si nu plat.
A fi “gay” nu e o greseala genetica doar ca acest pacat (la fel ca toate pacatele) iti modifica ADN-ul. Cu cat ai mai multe pacate ai ADN-ul mai afectat si asa se explica de ce copiii au asa o “mostenire”.
Pot fi o multime de cauze pentru a fi “gay”: necunoastere/ignorare a gravitatii faptei, apropierea neinteleasa a unui/unei prieten(e), influenta parintilor, media, curiozitatea, inertia unei relatii cu incarcatura afectiva, etc
Cei “gay” sunt rataciti si cred ca au dreptate si dreptul la libertate asa cum este “normal” sa faci o multime de pacate dupa mintea fiecaruia. Sunt incercari peste care unii nu trec, se ratacesc, dar exista posibilitatea sa se intoarca la Adevar, asa cum s-a intamplat in unele cazuri. A condamna pe cei “gay” este ca si cum ai condamna femeia adulterina (un exemplu).
Reply With Quote
  #83  
Vechi 03.07.2012, 09:45:15
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tomita Vezi mesajul
A fi “gay” nu e o greseala genetica doar ca acest pacat (la fel ca toate pacatele) iti modifica ADN-ul. Cu cat ai mai multe pacate ai ADN-ul mai afectat si asa se explica de ce copiii au asa o “mostenire”.
pacatele modifica ADN-ul? cum asa? n-am mai auzit asa ceva!
Reply With Quote
  #84  
Vechi 27.08.2012, 11:47:51
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

L-au bannat pe nedrept pe robul cel păcătos al Domnului, pe vsovivi, și i-au răpit semnătura și avatarul și deși s-a plâns să-l lase înapoi căci n-a călcat regulamentul și nici n-a protestat cu hule sau răutăți, n-a fost auzit. Atunci n-am avut ce să fac văzând că nu vor să mă audă și am fost nevoit să-mi fac un nou cont și iertându-le păcatul lor deși ei nu și-au cerut iertare pentru durerea făcută, am revenit să nu creadă cineva că i-am părăsit. Nu i-am părăsit ci am fost o vreme închis afară și alungat. Sper ca de acuma să nu se mai întâmple astfel de necazuri și iată că eu îngrop securea răzbunării mele și aștept îndreptarea noastră, a tuturor.

Cu legea cu care judeci și trăiești cu aia vei fi judecat și răsplătit... cu viață.
Deci nu acuz și iert cu atât mai mult cu cât își cer iertare cei care mi-au greșit, în sufletul lor, căci nu cer jertfe deșarte pentru slavă de la oameni ci milă jertfelnică tainică.

Sper să nu mai mi se închidă firele de discuție, să nu mi se mai șteargă subiectele noi deschise de mine, și să nu mi se mai șteargă postările adică sper să nu mai fiu cenzurat și bannat... pe drept sau pe nedrept.

Last edited by vsovivivi; 27.08.2012 at 11:51:23.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 27.08.2012, 12:37:14
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bine ai revenit, cu încă un „vi”! Ne-ai lipsit.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 27.08.2012, 22:33:34
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
L-au bannat pe nedrept pe robul cel păcătos al Domnului, pe vsovivi, și i-au răpit semnătura și avatarul și deși s-a plâns să-l lase înapoi căci n-a călcat regulamentul și nici n-a protestat cu hule sau răutăți, n-a fost auzit. Atunci n-am avut ce să fac văzând că nu vor să mă audă și am fost nevoit să-mi fac un nou cont și iertându-le păcatul lor deși ei nu și-au cerut iertare pentru durerea făcută, am revenit să nu creadă cineva că i-am părăsit. Nu i-am părăsit ci am fost o vreme închis afară și alungat. Sper ca de acuma să nu se mai întâmple astfel de necazuri și iată că eu îngrop securea răzbunării mele și aștept îndreptarea noastră, a tuturor.

Cu legea cu care judeci și trăiești cu aia vei fi judecat și răsplătit... cu viață.Deci nu acuz și iert cu atât mai mult cu cât își cer iertare cei care mi-au greșit, în sufletul lor, căci nu cer jertfe deșarte pentru slavă de la oameni ci milă jertfelnică tainică.Sper să nu mai mi se închidă firele de discuție, să nu mi se mai șteargă subiectele noi deschise de mine, și să nu mi se mai șteargă postările adică sper să nu mai fiu cenzurat și bannat... pe drept sau pe nedrept.
Exceptional.La un pas de stilul profetului aspru dar plin de mila,ilustrare a paradoxului divin, din Vechiului Testament.Ai o mare bila..colorata :) de la mine pt ca nu ai bagat in text nici o idee cu privire la un fel de iubire care mi-ar fi cauzat un diabet religios,nu de alta dar exista un singur Trisaghion in toata Scriptura si acela nu este cu privire la iubirea usor lesinata care circula in prezent,fara nici o legatura cu sfintenia din care ar trebui sa se nasca.Bravo ma baiatule.Inapoi la critica textului: privind ganditor si oarecum nauc la cele scrise am ajuns la concluzia usor bizara,dar in perfecta concordanta cu dementa in care traim,ca s-ar putea totusi sa prind vremurile de pe urma.Vsovivi eu votez pentru ramanerea ta in acesta agora virtuala intrucat am mari dubii ca poti face vreun rau cuiva:) Singura mea temere este sa nu ajungem precum George si Lenny din cartea ,,Oameni si soareci"a lui John Steinbeck. Domnul cu tine!

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 28.08.2012 at 00:43:14.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 28.08.2012, 12:02:22
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Tablele legii se citesc așa cum le ținea Moise când a coborât de pe Munte.

Mulțumesc lui N.Priceputu și Pelerinului spre răsărit pentru reprimire și pentru urările de bine.

Am impresia că așa a citit Israelul cel vechi cele două table cu ochii trupești și duhovnicești căci Moise când a venit a doua oară de pe munte, după alte 40 de zile, ținea prima tablă în mâna stângă și a doua în mâna dreaptă și Israelul cel vechi citea de la dreapta la stânga ce era scris și se vedea... și citea și ce era scris în paranteze și nu se vedea... adică citea porunca de pe prima tablă din mâna stângă și apoi de pe tabla a doua din mâna dreaptă a lui Moise, trimis ce cobora plin de Duhul lui Dumnezeu cu fața spre ei căci el era trimis de Dumnezeu cu legea sfințeniei și cu duhul proorociei:

Eu sunt Domnul Dumnezeul tau, Care te-a scos din pamântul (țara (gLumea)) Egiptului, din casa robiei. Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine! Moise! Sa nu ucizi!
( 1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine. Ilie. 6. Să nu ucizi.
Fericiti cei saraci cu duhul, ca acelora este Imparatia Cerurilor; Hristos; Fericiti cei curati cu inima , ca aceia Il vor vedea pe Dumnezeu; )


Sa nu-ti faci chip cioplit si nici o alta asemanare a nici unui lucru din câte sunt în cer, acolo sus, si nici din câte sunt pe pamânt, aicea jos, si nici din câte sunt în apele de sub pamânt! Sa nu te închini lor și nici sa le slujesti, caci Eu sunt un Dumnezeu zelos, care arunc pe copii vina parintilor ce Ma urasc pe Mine, pâna la al treilea si al patrulea neam, si Ma milostivesc pâna la al miilea neam catre cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele! Moise! Sa nu desfrânezi!
( 2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor. Ilie. 7. Sa nu fii desfranat.
Fericiti cei ce plang, ca aceia se vor mangaia; Hristos; Fericiti facatorii de pace , ca aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema; )


Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau în desert, ca nu va lasa Domnul nepedepsit pe cel ce ia în desert numele Lui! Moise! Sa nu furi!
( 3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert. Ilie. 8. Sa nu furi.
Fericiti cei blanzi, ca aceia vor mosteni pamantul; Hristos; Fericiti cei prigoniti pentru dreptate , ca acelora este Imparatia Cerurilor; )

Adu-ti aminte de ziua Domnului, ca sa o sfintesti. Lucreaza sase zile si-ti fa în ele toate treburile tale, iar ziua a saptea este odihna Domnului Dumnezeului tau; Sa nu faci în ea nici o muncă (nici un lucru); nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici sluga ta, nici slujnica ta, nici boul tau, nici asinul tau, nici orice dobitoc al tau, nici strainul care ramâne la tine; Caci în sase zile a facut Domnul Cerul si Pamântul, marea si toate cele ce sunt într-însele, iar în ziua a saptea S-a odihnit. De aceea a binecuvântat Domnul ziua a saptea si a sfintit-o! Moise! Sa nu marturisesti strâmb împotriva aproapelui tau!
( 4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste. Ilie. 9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
Fericiti cei ce flamanzesc si inseteaza de dreptate, ca aceia se vor satura; Hristos; Fericiti veti fi , cand din pricina Mea va vor ocari si va vor prigoni si mintind vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra; )

Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta, ca sa-ti fie ție bine si sa traiesti ani multi pe pamântul pe care Domnul Dumnezeul tau ti-l va da tie! Moise! Sa nu doresti (râvnești) cele ce sunt ale aproapelui tau: nici casa aproapelui tau, nici femeia aproapelui tau, nici ogorul lui, nici sluga lui, nici slujnica lui, nici boul lui, nici asinul lui si nici unul din dobitoacele lui si nimic din cele câte sânt ale aproapele tau!
( 5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant. Ilie. 10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.
Fericiti cei milostivi , ca aceia se vor milui; Hristos; Bucurati–va si va veseliti, caci plata voastra multa este in ceruri; )

“Ferice de voi, când oamenii vă vor urî, vă vor izgoni dintre ei, vă vor ocărî, și vor lepăda numele vostru ca ceva rău, din pricina Fiului omului! Bucurați-vă în ziua aceea, și săltați de veselie; pentru că răsplata voastră este mare în cer; căci tot așa făceau părinții lor cu proorocii.” (Lc. 6:22-23).

Last edited by vsovivivi; 28.08.2012 at 14:16:45.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 28.08.2012, 18:34:51
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
pacatele modifica ADN-ul? cum asa? n-am mai auzit asa ceva!
Nu sunteti la curent cu avansurile New-Age, adica cu prostia ajunsa la nivel de macrostiinta.
Dar cred ca nu-i bai c-ati ramas in urma. Ca doar nu ati pierdut nimic, afara doar de inca un prilej de-a ne scarpina in cap cu o mana si de-a ne tine gura cu cealalta, ca sa nu ni se vada omuletul, de atata rasu-plansu...

Prostii firoscoase, domnule, stupizenii semidocte pentru cei ce au nevoie de asemenea hrana.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 23.10.2012, 11:41:47
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit E... adică ești mândru de sarcina superstițioasă a trădării în ascuns.

Problema blestemată din care nu mai scăpăm niciodată este problema egipetului, a sodomei și gomorei, a babilonului adus în casă, în pat, în bucătărie, în portofel, în poșetă, în memorie, pe computer, pe telefon, pe TV... și băgat în relație cu oricine ca musca-n lapte... adică e problema apelor care fac ochi, fac vârteji, fac un fel de stârlici și dacă te lași dus de val atunci te bagă la fund căci învârtecușul ochiului de apă e foarte periculos, iar omul are suflare de viață și duh bun în el însă omul e un duh care a decăzut de la starea sa bună și a ajuns un om care atunci când iarăși trece apa prin el se mândrește și se lăcomește și se ispitește și se mituiește și se mânie că nu-i iese numărul lui la socoteala pagubelor și se păcălește pe sine căci el se face creația lui de sine, o mare minciună, o învârteală înălțătoare de sine prin care apa face ochiuri fermecătoare și nu mai poate ieși de acolo din miraj nici el și nici fraierii care îl cred pe el și-l iau de bun căci nici unii nu văd învârtecușul, viceversarea, căci e ca un derdeluș lucios și alb și negru și colorat și drept și tubular ceea ce văd ei și nu văd niciunii că s-au inversat și viceversat lucrurile chiar în clipa aia închizându-i în egoismul de acolo de sus sau în smerenia de jos desfrânată și deșartă ce caută aprecierile și răsplata oamenilor, nu văd ei fiindcă-s brusc înălțați și măriți și de aia se simt fericiți și entuziasmați de ei înșiși, că-s mari, că-s puternici, că-s gonflați, că-s deștepți sau că-s înțelepți, și-s deficiți complet absurd de la creatina neascultării de Dumnezeu crezând că au libertate și că ei mântuie și rezolvă și că iubesc, însă ei nu iubesc ci se păcălesc și vor să creadă că iubesc însă nu văd că defapt ei sunt trădători și necredincioși și desfrânați și curvari tottimpul... mai ales cu ochiul de sc-apă.

Procedura de eliminare a năravului pierzaniei fără să blestemăm sau să ucidem păcătosul o aflăm la Dumnezeu care spune:

Credință în Dumnezeu, credință în Cuvânt, în relația de frăție, credință în relația de prietenie, credință în relația cu iubita, cu soția, cu prietenele, credință față de părinți, șef, învățător, lider, credință credincioasă și nelăudăroasă și tainică și nevicleană în toate căci dacă nu ești atent, din ceea ce vorbești și faci și ești și te arăți, ies eresurile cele de multe feluri, adică te îmbraci și te împodobești cu credința și cuviința în toate tăgăduind însă puterea și viața și fericirea ei, a credinței și cuviinței. De ce tăgădui și ești trădător? Pentru că ți se pare că sătănatia și vartiutia sunt mai mari decât sănătatea și virtutea din iubire de Dumnezeu. Și asta ți se pare ori de câte ori ai deschis gura și ai privit în abstract, în vis, în avere, în trecutul ce ți se pare viitor și n-ai observat, n-ai cerut deslușire ca să vezi că sufletul, mintea, inima și trupul ți s-au unit cu mândria într-un învârtecuș nevăzut formând un ochi de fraier care se miră, și apoi iar se miră însă mult prea târziu, sau rămâne mirat ca să i se pară că e mare cu tăgăduiala și îndoiala pentru paguba averilor deșarte.

Deci nu vă mirați ci ieșiți din mijlocul ei, din mijlocul gLumii ca să nu vă tragă la fund, căci nu gLumea e lumina ci Iisus Hristos și Cuvântul lui Dumnezeu atât cât este credință în gLume, atât cât se aude în ea că MILĂ voiește Domnul și nu jertfe deșarte, știți voi ce arte, arte marțiale și joiale, așa ca fariseii fanfaroni plini de ciucuri și de plecăciuni și rugăciuni lungi crezând ei că pentru aceste deșertăciuni vor fi ascultați.

''Rugați-vă permanent ca să credeți că Domnul știe mai înainte de a vă ruga voi toate cele ce aveți voi de trebuință!
Lăsați deci apa să curgă și nu faceți stârlici, nu stingeți duhul și proorociile nu le disprețuiți, ca să cunoașteți ce s-a scris despre Mine în Lege, proroci și în PSALMI, nu vă dați voi victime vrednice, ci bucurați-vă că Domnul a înviat din mormânt dar mai ales că s-a suit la Ceruri și iarăși a coborât la credincioși și păcătoșii care caută... să se îndrepte și să rămâie îndreptați. Oare care e cel ce pleacă mai îndreptat și mai mântuit și care rămâne să asculte și să rabde până la sfârșit... din dragoste?.. din dragostea aia care nu vatămă căci nu face stârlici deșerți?''

Adică e un fel de poreclă luată în renume, așa ca în Peneș Curcanul, ei sărmanii erau tineri și sfințișori și își dădeau viața pentru Dumnezeu și pentru țară și nu le păsa de cei ce-și băteau joc de ei pe drum și-i porecleau văzând ce fel de oșteni caraghioși sunt ei. Dar groaza și batjocura asta și poreclele date de gLume pe ei nu-i tulburau și nu-i clăteau de la starea lor niciun pic fiindcă ei luau ca vitejii porecla și batjocura în renume, și așa își făcuseră renume de curcani și erau veseli și plini de credință, însă la cei plini de fapte rele nu merge așa, căci ai fapte rele și nu mai e poreclă luată în renume ci este chiar etichetarea corectă a faptelor tale rele și ai faimă și teroare de criminal și păcătos și necredincios și trădător, așa că degeaba iei porecla în renume bucurându-te de sine crezând că la tine e viceversa, tu ai fapte rele și urâte și nu ești sfințișor ci păcătos cu nărav greu și cu fapte rele neprinse de poteră așa că degeaba rânjești și nu-ți pasă. Deci teoria asta nu ține decât la creduli căci dacă cineva te poreclește pe drept e caraghios să mai și îți iei porecla în renume, e ridicol și absurd chiar dacă pe fraieri ai să-i păcălești, însă cu înțelepții nu merge și se prind ei repede câte parale faci: fie 30 de arginți fie doi bani găuriți, banii văduvei, deci nu te cumpără nimeni decât bogații care vor să-ți folosească viclenia deșartă.

E adunarea apelor în vocala averilor deșarte care fac ochi și te trag la fund, la groapă, la bar încet încet dar sigur.

Deci trădați trădătorii de Dumnezeu și barul și apoi rămâneți credincioși Cuvântului... CREDINȚĂ... și Dragoste Curată... și Taina faptelor bune lucrate în ascuns.

Last edited by vsovivivi; 24.10.2012 at 15:43:49.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 20.05.2013, 10:14:01
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit 9

Cele 9 fericiri rostite pe dealul coarnelor, nu degeaba le-a pus Domnul corespunzător poruncii a 9 din decalog!.. iar dracool nebun încearcă mereu să le întoarcă la 6 ca să iasă sminteală. ''Vai celui prin care vine sminteala că mai bine îi era lui să nu se fi... botezat''.

Cel mai greu e să-și vadă cineva numărul din ochiul său cel drept adică bârna, că deși e foarte simplu și clar păcatul pe care-l faci totuși tu nu vrei să vezi nărvul lui cu păcatele reînnoite.

De exemplu ca să păcătuiești ceva cu plăcere vicleană ai nevoie de un model, de o statuie-idol, de o imagine, un posteres, o închipuire cu însușire de 'sfințișor' erotic sau eroic, un chip al păcatului perfecționat, un vis, un ideal, un țel... și după ce-l vezi, după ce-l visezi instantaneu întru dorința lacomă de chef de păcătuire sau răzbunare din ascuns, imediat te învoiești luând mită din pură curiozitate și poftă științifică căci îți surâde viitorul fericit din ceea ce ai furat ca trecutul tău binecuvântat primit în dar atunci.......

...sau fățărnicia vicleană a răutății care pentru orice minteres se știe preface și știe să-și dreagă vocea exact ca lupuțu' în haină de capră, lupu din capra cu trei iezi... care s-a pregătit la ursul din pădure păcălit de vulpea argintie la limbă ca un tocilar ca să poată să pună în practică misiunea... și ați văzut cum s-a știut preface de bine, exact ca maica aia bătrână a iezilor a cântat......

...și apoi lăudăroșenia de a se da mai marele mereu exemplu bun pe sine și 'virtutea' de a da mereu lecții întru iluzia că asta e lucrarea lui sfântă de mare ierarh, și așa își arată lucrarea și se arată mereu pe sine ca să luăm exemplu... cu scop profesoral... practical... uitând că Domnul Iisus Hristos și Cuvântul lui Dumnezeu a învățat practica de taină a oricărei lucrări... iată cum ei fac viceversa ca să deșertifice totul adică să desfrâneze... masele cu ochiulhul... căci n-au milă de Dumnezeu ci de bani de parcă nu le-ar fi zis Chefa că: HARUL și Virtutea nu se pot obține cu bani și cu avere.

Deci bârna asta simplă și clară de tot, asta e foarte greu de văzut darmite a o putea scoate cineva din ochi ca pe un pai... de exemplu râvna cosmopolită a luxurilor sau dorința plăcerilor de a vedea piei dezgolite spre spurcare comună... bârna asta simplă e foarte greu de extirpat, de smuls, de trădat... de către cel ce o are în ochiul său cel drept, în lumina lui......... și dacă lumina care este în tine este întuneric darmite atunci întunericul?

Adică ce părere aveți de numărul 42, dar de 007, dar de 51 sau 52 sau 72... că 666 pentru unii e clar (averea sulurilor de hârtie ca fățărnicie) dar de 0101... sau de numărul apocaliptic 33?

Nu vă faceți că nu știți și că nu pricepeți căci se pare că fariseii și saducheii pricepeau foarte bine însă iubeau bogăția...... bogăția păcatului și a iubirii de sine și a minciunii măririi de sine înaintea oamenilor și în închipuirea lor crezându-se mari nevăzndu-se în oglinda crucii că erau niște bieți mikiduți și mici se vor chema și beres. Descifrați-vă bârna superstițioasă din ochi adică hambarul cel plin... de numere apocaliptice fatidice, fataliste, ghinioniste, lacome și răpitoare și pline de răutatea cea ascunsă și pline de frică străină de Dumnezeu, căci sofismul drăcesc în frica absurdă acționează.

Deci: Nicio frică fără Dumnezeu!

Last edited by vsovivivi; 22.05.2013 at 12:57:04.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cele zece porunci Dia20_diana Din Vechiul Testament 12 07.11.2017 22:15:51
Cele 7 CHAKRE caryna Reguli generale de utilizare a forumului 98 17.10.2012 09:45:57
cele 10 porunci luminita- Generalitati 31 23.11.2010 12:03:41
Cele mai sarace tari din Europa sunt cele crestine(ortodoxe) cocacoc Generalitati 70 15.10.2010 12:10:26
despre cele 14 carti Ioana-Andreea Secte si culte 1 06.04.2010 22:01:17