Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 27.06.2010, 22:10:17
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Asteptam urmatoarea tema de rugaciune.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 27.06.2010, 22:21:45
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Asteptam urmatoarea tema de rugaciune.
Urât din partea ta!
Reply With Quote
  #93  
Vechi 28.06.2010, 08:45:25
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu conteaza ce spun "gurile rele", ci ceea ce a simtit fiecare-n parte in toata aceasta perioada. La drept vorbind, nici eu nu cred ca la nivel national s-a schimbat ceva din atitudinea celor pusi pe jaf... Astia au nevoie de exorcizare, probabil... Din punctul nostru de vedere, nu va putea nimeni sa ma convinga ca nu s-a intamplat nimic. Totul e altfel acum fata de cum era in urma cu prima initiativa. Ce-i drept atunci au avut loc multe incercari si schimbari de situatii cu totul inexplicabile. Acum, inafara de o dorinta continua din subconstient de a fi in comuniune cu tot grupul si de a ma achita zilnic de "datorie", n-as spune ca au mai fost incercari, ci doar profilarea unei schimbari care se va finaliza pe 1 Iulie. Eram parca "dus de mana" in locuri unde se initiau discutii pe care nu le prevedeam. Am intrat in contact cu persoane pe care nu indrazneam sa sper sa le cunosc, persoane extrem de pozitive de care depinde (intr-un fel) viata mea. Totul cu un firesc inexplicabil, aproape miraculos...
La unii am inteles ca a fost mai greu si ca s-au lovit de tot felul de situatii. Pana la urma, intr-un fel sau altul trebuie sa ne calim ca sa ne intarim in credinta. Daca deznadajduim si renuntam si la ce-am inceput, daca hulim si spunem ca... nu e drept ce ni se intampla si ca meritam mai multa ingaduinta, putem lesne ajunge mai rau decat eram la inceput. E nevoie de rabdare si multa vointa, mai ales intr-o lume plina de tentatii. Dar va asigur ca merita efortul pentru ca rezultatul nu are termeni de comparatie. E... altfel. O stare care in aparenta poate fi asemanata cu aceea de indragostit, doar ca acum nu mai esti nici visator, nici superficial, nici nelamurit... Esti ceea ce esti! Si iti place, iar pentru asta simti nevoia sa multumesti mereu Lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #94  
Vechi 28.06.2010, 08:55:14
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Ceea ce spui acum ,arata ca scopul rugaciunii in comun nu ar fi trebuit declarata ca fiind salvarea tarii...Nu neg ca s-au intamplat lucruri bune cu cei care au citit psaltirea,si poate daca nu aveau declarat un asa tel inalt,nu ar mai fi citit o catisma in fiecare zi,atata timp.
A fost un motiv bun pentru rugaciune,dar raman la parerea ca a fost un tel prea inalt.
De fapt rezultatul rugaciunii au fost pentru cei care s-au rugat,ceea ce e foarte bine...
Reply With Quote
  #95  
Vechi 28.06.2010, 09:15:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Asteptam urmatoarea tema de rugaciune.
Pentru bunul simț , înțelegere , dragoste , prietenie . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #96  
Vechi 28.06.2010, 09:28:13
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Pentru luminarea mintii,pentru indurarea necazurilor,pentru sanatate..intr-adevar sunt multe teme de valorificat...
Reply With Quote
  #97  
Vechi 28.06.2010, 09:32:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Asteptam urmatoarea tema de rugaciune.
Pentru iertarea celor ce ne tulbură și ne vrăjmășesc , pentru dreapta credință , însănătoșirea minții . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #98  
Vechi 28.06.2010, 09:38:17
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
A fost un motiv bun pentru rugaciune,dar raman la parerea ca a fost un tel prea inalt.
Daniel, la cum te cunosc eu, mi se pare ca nu vorbesti din adancul intelepciunii tale, ci din logica infailibila a celor rautaciosi. Conteaza motivul care te determina sa te rogi? Daca nu-l ai, trebuie sa-l inventezi, spre binele tau! Deja singur ai ajuns la concluzia finala:
Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
De fapt rezultatul rugaciunii au fost pentru cei care s-au rugat,ceea ce e foarte bine...
De la inceput nu am fost pentru Psaltire, neaparat, pentru ca asta ar putea crea imaginea de limitare a numarului celor ce doresc sa se roage. Lista ramane deschisa tuturor, iar ca sa fie o bucurie pentru toata lumea, fiecare poate sa-si aleaga pentru postul urmator orice sfant, orice acatist, poate citi Paraclisul Maicii Domnului, cum simte fiecare. Doar ca trebuie sa pastreze in minte imaginea grupului din care face parte, iar la sfarsit sa adauge pomelnicul in care este inclus si el. Restul face Dumnezeu. Daca viata unui singur om se schimba in bine, eu zic ca merita efortul. Cu atat mai mult daca se schimba ceva in viata mai multora in acelasi timp, dupa osteneala fiecaruia.
Scopul majoritatii de pe acest forum, este de a gasi o cale spre mantuire. Ori nu exista alta cale in afara rugaciunii! Prin rugaciune ajungi sa intelegi cum stau lucrurile de fapt. Altfel totul este un amestec de vanitate, trufie, marire de sine, egoism si ignoranta!
Reply With Quote
  #99  
Vechi 28.06.2010, 09:43:23
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Tot nu vad in ceea ce spui de ce ar trebui sa ne rugam pentru tara,daca scopul este sa ne imbunatatim propria viata.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 28.06.2010, 09:54:41
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Nu stiu de ce s-a simtit Dorina afectata de raspunsurile mele.Grupul a functionat,de doua ori s-a facut aceasta rugaciune,dupa cate am inteles si asta ar trebui sa o bucure,sa-i fie suficient.Normal ca apar si ispite in aceste cazuri,si ea a avut parte de ele.
Din partea mea,eu nu i-am sugerat decat sa schimbe tematica,dar asta pare sa o supere....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grup de rugaciune delia31 Umanitare 286 11.03.2024 04:41:48
Rugaciune pentru elevi si pentru profesori spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 5 07.07.2012 02:50:19
Acatiste la Manastiri, pentru cei care nu se afla in tara Iulia11 Generalitati 7 01.11.2010 12:48:47
Sfântul Vasile cel Mare : picături de înțelepciune - PENTRU SUFLETELE NOASTRE cristiboss56 Pocainta 19 12.01.2010 18:45:34
Pentru cei diaspora (dar si din tara)-aveti biblioteca de carti religioase? sophia Biserica Ortodoxa Romana 6 08.10.2009 23:35:55