Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 28.06.2010, 11:39:25
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daniel, acum ce facem analiza cat s-au rugat sau nu pentru tara? Important este ca s-au rugat sau cel putin ca au avut acest gand bun. Numai si prin acest gand sunt superiori noua celor care am fost lipsiti de el.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 28.06.2010, 11:52:11
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
S-a creat deja o sintagma..Oamenii care se roaga pentru tara.Si ei s-au intalnit aici pe forum,va dati seama .....avem valori mari pe aici si cred ca nu se stie si nu se apreciaza suficient asta....
Nu stiu ce-i cu tine si de ce dai astfel de interpretari? Ti se pare ca vrea cineva lauri pentru ce a facut? Eu unul am primit cu varf si indesat pentru efortul meu. Si probabil fiecare la randul lui are motive sa fie multumit. Revolta ta, mie imi scapa, mai ales fiindca te consider un om de suflet. Nu ti-a cerut nimeni recunostinta pentru ce-am facut, iar despre faptul ca ne dam importanti... pe mine ma mahneste fiindca eu unul stiu bine ca nu-i adevarat.
Dar in sfarsit, daca exista vreo problema, aceea este a ta si nu a noastra. Cat mi-a stat in putere, am cautat sa ma fac inteles. Mai mult, nu tine de mine, ci de gandul bun al fiecaruia!...
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #113  
Vechi 28.06.2010, 11:53:26
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Pai eu asta am negat,ca rugaciunea lor comuna este pentru tara.Nu stiu de nici o initiativa asemanatoare similara.Cat am citit eu,nu am auzit de asemenea grupuri care sa se roage pentru tara.Nici in vietile sfintilor sau in paterice,sau in alte carti .O fi ceva modern,care nu pot eu sa inteleg.
Iar despre faptul ca sunt superiori,asta da,in virtutea faptului ca fiecare trebuie sa se considere cel dintai pacatos.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 28.06.2010, 12:04:07
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Pai eu asta am negat,ca rugaciunea lor comuna este pentru tara.Nu stiu de nici o initiativa asemanatoare similara.Cat am citit eu,nu am auzit de asemenea grupuri care sa se roage pentru tara.Nici in vietile sfintilor sau in paterice,sau in alte carti .O fi ceva modern,care nu pot eu sa inteleg.
Iar despre faptul ca sunt superiori,asta da,in virtutea faptului ca fiecare trebuie sa se considere cel dintai pacatos.
Dar ei nu se considera superiori ,ei au facut un efort si au luat din timpul lor pentru a citi aceste rugaciuni.
Si in afara de asta ,acesta a fost un angajament ,deci ei indiferent de ce li se intampla trebuiau sa citeasca din Psaltire
Eu de ex.citesc alte rugaciuni ,daca citeam din Psaltire zilnic ,trebuia sa renunt la citirea altor rugaciuni care acum imi sunt necesare.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #115  
Vechi 28.06.2010, 12:08:18
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Inteleg ce inseamna un astfel de angajament,este greu de tinut.Insa eu ma referam la tematica,ca i-a depasit,nu de efortul,laudabil de altfel facut.Sper ca acel efort sa le fi fost de folos si sa fi schimbat ceva in ei in primul rand,caci in mod sigur nu au salvat tara.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 28.06.2010, 12:17:25
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Inteleg ce inseamna un astfel de angajament,este greu de tinut.Insa eu ma referam la tematica,ca i-a depasit,nu de efortul,laudabil de altfel facut.Sper ca acel efort sa le fi fost de folos si sa fi schimbat ceva in ei in primul rand,caci in mod sigur nu au salvat tara.
Nu stiu daca au salvat tara dar poate au schimbat ceva pe ici ,pe colo ,poate ar fi fost mai rau daca nu se rugau.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 28.06.2010, 12:29:39
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Am citit odata o povestioara,cum un sat intreg se ruga la Dumnezeu sa le dea ploaie si nu reuseau sa aduva ploaia.Si la un moment dat,preotul primeste de la Dumnezeu porunca de a ruga pe primul calator de la poarta cetatii sa se roage pentru a da ploaie.Au iesit si au gasit pe un om sarac,dar imbunatatit,care cum a ridicat mainile la rugaciune a inceput sa ploua...Si a plouat atat de mult,incat au trebuit sa-l roage sa inceteze ploaia,tot cu rugaciunile lui.
Deci ce concluzii tragem de aici:
1.O rugaciune in comun ,facuta de oameni ai cetatii care se cunosteau si traiau impreuna.
2.Rugaciunea in comun viza ceva concret ,palpabil.

Aceste doua lucruri lipsesc din initiativa celor de pe forum.

3.Cu toate acestea,rugaciunea nu a fost ascultata,au trebuit sa roage un pustnic ca sa ii ajute in cererea lor.

Deci,va rog sa trageti concluziile potrivite,si sa nu mai faceti tot felul de afirmatii neacoperite.
Daca e nevoie,mai pot gasi si alte exemple.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 28.06.2010, 13:39:22
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Am citit odata o povestioara,cum un sat intreg se ruga la Dumnezeu sa le dea ploaie si nu reuseau sa aduva ploaia.Si la un moment dat,preotul primeste de la Dumnezeu porunca de a ruga pe primul calator de la poarta cetatii sa se roage pentru a da ploaie.Au iesit si au gasit pe un om sarac,dar imbunatatit,care cum a ridicat mainile la rugaciune a inceput sa ploua...Si a plouat atat de mult,incat au trebuit sa-l roage sa inceteze ploaia,tot cu rugaciunile lui.
Deci ce concluzii tragem de aici:
1.O rugaciune in comun ,facuta de oameni ai cetatii care se cunosteau si traiau impreuna.
2.Rugaciunea in comun viza ceva concret ,palpabil.

Aceste doua lucruri lipsesc din initiativa celor de pe forum.

3.Cu toate acestea,rugaciunea nu a fost ascultata,au trebuit sa roage un pustnic ca sa ii ajute in cererea lor.

Deci,va rog sa trageti concluziile potrivite,si sa nu mai faceti tot felul de afirmatii neacoperite.
Daca e nevoie,mai pot gasi si alte exemple.
Povestioara este clar pentru cei care inca nu pot sesiza paradoxul. Satul se roaga, dar nu primeste nici un semn. Preotul are atata har incat poate avea un dialog cu Dumnezeu de la care primeste porunca! Concluzia mea: lipsa de comuniune; fiecare se roaga sa vina ploaia pentru belsug si indestulare, nu pentru iertarea pacatelor.
Concret, de la Dumnezeu vine ploaia (si uneori de la rusi...). Schimbarea sufleteasca tine de noi insine si este la latitudinea noastra! Nu trebuie sa te apase Dumnezeu pe umeri sa cazi in genunchi. Nu pot aduce ploaia, dar pot sa-mi vad povara greselilor mele si astfel ma raportez la ceilalti. De ce-ar fi ei mai buni decat mine? Ca atare ma rog pentru ei, ii iert din tot sufletul meu si astfel pot spera sa fiu iertat la randul meu pentru toate cate le-am facut in viata. Care se stie fara de pacat, n-are decat sa ceara socoteala oricui doreste. Eu nu sunt unul dintr-aceia!...
Reply With Quote
  #119  
Vechi 28.06.2010, 13:57:34
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Ce comentariu fara cap si coada ai putut sa faci! Asta ai inteles din povestioara? Cred ca reiese limpede,fara sa invarti cuvintele pana nu mai intelege nimeni nimic,ca nu este la indemana oricui de a se ruga pentru lucruri mai deosebite.Pentru asta trebuie o credinta mult mai mare.
Noi trebuie sa ajungem mai intai la acea credinta,si apoi sa ne rugam pentru lucruri care momentan ne depasesc.Sau daca o facem,o facem degeaba.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 28.06.2010, 14:37:51
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Nu stiu de ce s-a simtit Dorina afectata de raspunsurile mele.Grupul a functionat,de doua ori s-a facut aceasta rugaciune,dupa cate am inteles si asta ar trebui sa o bucure,sa-i fie suficient.Normal ca apar si ispite in aceste cazuri,si ea a avut parte de ele.
Din partea mea,eu nu i-am sugerat decat sa schimbe tematica,dar asta pare sa o supere....
Nu m-am supărat!
Poate greșesc dar fiind din Huși am senzația că mă cunoști și postările tale ironice sau contrare celor spuse de toți au drept scop șicanarea mea în primul rând.

Știi pe cine deranjează rău de tot Psaltirea și tămâia?
Sunt convinsă că știi!
Am pe cineva prin apropiere care oridecâteori citesc catismă începe să țipe si să trântească prin curte,deschide ușa,strigă la mine.
Când îl aud nu știu de ce dar îmi fuge gândul la tine!

Cred că ar fi cazul să te cercetezi.

Este o doză foarte mare de mândrie în toate postările tale ca și cum ai fi ajuns deja la perfecțiune.Un om care are credință câtuși de puțin îl vede pe celălalt întoadeauna mult mai bun decât este el iar pe el se vede cel din urmă.Ori la tine e cam invers.
Iată-mă Doamne că judec!

Și ca să-ți răspund și la altă postare să știi că inițiativa nu este nouă.S-a făcut aceasta și înainte de 89, ani la rând și nu era internetul dar oamenii erau uniți în duh.

Last edited by dorinastoica14; 28.06.2010 at 14:40:51.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grup de rugaciune delia31 Umanitare 286 11.03.2024 04:41:48
Rugaciune pentru elevi si pentru profesori spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 5 07.07.2012 02:50:19
Acatiste la Manastiri, pentru cei care nu se afla in tara Iulia11 Generalitati 7 01.11.2010 12:48:47
Sfântul Vasile cel Mare : picături de înțelepciune - PENTRU SUFLETELE NOASTRE cristiboss56 Pocainta 19 12.01.2010 18:45:34
Pentru cei diaspora (dar si din tara)-aveti biblioteca de carti religioase? sophia Biserica Ortodoxa Romana 6 08.10.2009 23:35:55