Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 11.06.2010, 22:57:11
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Asa putem cita la nesfarsit! Dar trebuie sa aratam si de ce! .
Citim deoarece Cuvantul lui Dumnezeu are putere, iar atunci cand Il rostim El nu se intoarce fara rod si da roada in neprihanire. Citim pentru a ne mari credinta, caci credinta vine in urma auzirii Cuvantuilui lui Dumnezeu. Citim pentru ca e frumos si ne arata frumusetea lui Dumnezeu. Citim pentru a-L cunoaste si intelege mai bine pe Dumnezeu. Citim pentru ca acelea sunt cuvintele Domnului si ne este drag sa-L auzim vorbind...si cred ca ar mai fi destule motive pentru a citi Biblia.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #82  
Vechi 12.06.2010, 07:23:44
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Asa putem cita la nesfarsit! Dar trebuie sa aratam si de ce! Ce stare ne induce noua acel verset citat! Dar ,ma rog,am observat la femei ,o neputinta de a justifica logic niste lucruri,desi au o intensitate a trairii mai mare decat la barbati;insa daca vor sa justifice ceva nu prea reusesc.
Nu înțeleg de ce te deranjează acest citat? Am simțit nevoia să-l scriu așa cum și tu faci pe topicul deschis de tine.
Te ții de postările mele și nu scapi nici o ocazie să mă provoci.Nu-mi place să să mă cert și nici să avem discuții contradictorii deși nu -ți înțeleg câtuși de puțin atitudinea.
Dacă vreau pot scrie toată psaltirea aici!
Am intrat eu pe topicul deschis de tine ca să te ironizez sau să te incit?
Dacă chiar ai ceva să-mi spui scrie-mi pe privat sau pe messenger câci postările tale pe acest topic nu ajută pe nimeni cu nimic.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 12.06.2010, 08:41:08
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Daca postezi din Sfanta Scriptura sau Psaltire,trebuie sa arati si ceea ce te-a determinat sa faci acest lucru.Fie ca ai inteles intr-un mod propriu ceva de acolo,fie ca te-a ajutat intr-un fel acel pasaj.Pentru ca altfel,avem si noi acces la Psaltire si Evanghelie,dar daca vrei sa evidentiezi un pasaj,trebuie sa ne spui si noua de ce o faci.
Intr-adevar ,este deranjant sa fii criticat,dar daca acea critica are justificare,poate sa te si ajute.Asa ca daca ai ceva de spus impotriva a ceea ce am scris,poti sa o faci si tu.Bieninteles sa fie civilizata si constructiva critica.
Nu raspund la toate greselile care se fac pe forum,faptul ca te critic,poate ca ascunde si o simpatie sau un interes pentru ceea ce faci.
Doamne ajuta si post usor!

P.S.
Daca o sa am ceva personal sa iti spun,iti voi scrie si pe privat.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 12.06.2010, 13:43:35
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Psalmul 90 da ,are o mare forta,ar fi bine daca l-am rosti de mai multe ori pe zi,si daca l-am invata pe de rost.
Psalmul 90 este singurul psalm scris de catre Moise, din cate am citit. Daca iti vei face un oarecare program de citit psaltirea, fara excese insa, in perioada de post, vei constata destul de des ca asemenea stari prin care simti nevoia sa preiei, sa citezi din psalmi, sunt din ce in ce mai dese. Si asta se intampla pentru ca in momentul citirii psalmilor simti forta cuvintelor dar, mai ales, traversezi intreaga Scriptura, si nu intotdeauna in postura de spectator. Iar uneori alte cuvinte fata de cele pe care le citesti din psalmi, sunt de prisos.

Oare n-ai simti niciodata nevoia sa cuprinzi cu tot sufletul pe Dumnezeu, prin tot ceea ce vezi, simti, auzi si sa spui doar cateva cuvinte:
"Cat s-au marit lucrurile Tale, Doamne.."?
Reply With Quote
  #85  
Vechi 12.06.2010, 13:45:49
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Nu înțeleg de ce te deranjează acest citat? Am simțit nevoia să-l scriu așa cum și tu faci pe topicul deschis de tine.
Te ții de postările mele și nu scapi nici o ocazie să mă provoci.Nu-mi place să să mă cert și nici să avem discuții contradictorii deși nu -ți înțeleg câtuși de puțin atitudinea.
Dacă vreau pot scrie toată psaltirea aici!
Am intrat eu pe topicul deschis de tine ca să te ironizez sau să te incit?
Dacă chiar ai ceva să-mi spui scrie-mi pe privat sau pe messenger câci postările tale pe acest topic nu ajută pe nimeni cu nimic.
Dorina-draga, linisteste-ti sufletul si nu te lasa influentata de doua vorbe aruncate la intamplare... Inca pana acum mi se pare ca am scapat ieftin, la drept vorbind. Nu trebuie sa te justifici cu nimic si nu te lasa provocata. Cine vrea intelege, cine nu, deocamdata nu e problema ta. In locul supararii, trimite-i un gand bun si continua sa faci ceea ce stii tu ca e bine, indiferent de strigatele pe care le auzi dincolo de fereastra... Daca n-ar fi fost Daniel (care, crede-ma, nu-i un om rau, dar ii place sa sicaneze din cand in cand), ar fi fost altcineva, poate chiar eu, cine stie?!

Imi amintesc starea de dinaintea primei hotarari in privinta rugaciunilor in grup. Nu stiu ce s-a intamplat, nu stiu cand s-a intamplat, dar s-au schimbat foarte multe la nivel sufletesc. Nu stiu daca mai e cineva care simte la fel, si nici nu trebuie sa cadem in lauda desarta, dar pentru cei care ar fi putut sa se alature acestui grup si n-au facut-o din comoditate, cred ca nu vor sti niciodata ce au pierdut!

PS - Ca fiecare dintre cei implicati, am primit si eu o lista a intregului grup. Nu stiu sigur daca Rodica este omisa din greseala sau chiar nu participa, dar stiu ca a pus si pune mult suflet pentru grupul nostru si de aceea eu am inclus-o de la inceput si pe ea alaturi de noi. Sper sa nu fi gresit cu nimic!
Doamne ajuta si bun spor in continuare!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 12.06.2010, 19:49:24
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Psalmul 90 este singurul psalm scris de catre Moise, din cate am citit. Daca iti vei face un oarecare program de citit psaltirea, fara excese insa, in perioada de post, vei constata destul de des ca asemenea stari prin care simti nevoia sa preiei, sa citezi din psalmi, sunt din ce in ce mai dese. Si asta se intampla pentru ca in momentul citirii psalmilor simti forta cuvintelor dar, mai ales, traversezi intreaga Scriptura, si nu intotdeauna in postura de spectator. Iar uneori alte cuvinte fata de cele pe care le citesti din psalmi, sunt de prisos.

Oare n-ai simti niciodata nevoia sa cuprinzi cu tot sufletul pe Dumnezeu, prin tot ceea ce vezi, simti, auzi si sa spui doar cateva cuvinte:
"Cat s-au marit lucrurile Tale, Doamne.."?
Asa imi place...Ai oferit intai o explicatie,starea pe care ti-o da,apoi ai postat citatul...
Reply With Quote
  #87  
Vechi 12.06.2010, 20:56:07
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Dorina-draga, linisteste-ti sufletul si nu te lasa influentata de doua vorbe aruncate la intamplare... Inca pana acum mi se pare ca am scapat ieftin, la drept vorbind. Nu trebuie sa te justifici cu nimic si nu te lasa provocata. Cine vrea intelege, cine nu, deocamdata nu e problema ta. In locul supararii, trimite-i un gand bun si continua sa faci ceea ce stii tu ca e bine, indiferent de strigatele pe care le auzi dincolo de fereastra... Daca n-ar fi fost Daniel (care, crede-ma, nu-i un om rau, dar ii place sa sicaneze din cand in cand), ar fi fost altcineva, poate chiar eu, cine stie?!

Imi amintesc starea de dinaintea primei hotarari in privinta rugaciunilor in grup. Nu stiu ce s-a intamplat, nu stiu cand s-a intamplat, dar s-au schimbat foarte multe la nivel sufletesc. Nu stiu daca mai e cineva care simte la fel, si nici nu trebuie sa cadem in lauda desarta, dar pentru cei care ar fi putut sa se alature acestui grup si n-au facut-o din comoditate, cred ca nu vor sti niciodata ce au pierdut!

PS - Ca fiecare dintre cei implicati, am primit si eu o lista a intregului grup. Nu stiu sigur daca Rodica este omisa din greseala sau chiar nu participa, dar stiu ca a pus si pune mult suflet pentru grupul nostru si de aceea eu am inclus-o de la inceput si pe ea alaturi de noi. Sper sa nu fi gresit cu nimic!
Doamne ajuta si bun spor in continuare!
Citesc de ceva ani Psaltirea.Mulți psalmi i-am memorat .Sunt zile când port în gând anumite versete .Le-am reprodus pe cele care în ultimile zile mi-au fost mereu în gând.Ce explicație aș putea da?

Rodica nu a fost omisă de pe pomelnic.
Dacă dorești și așa te îndeamnă inima o poți pomeni.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 12.06.2010, 21:05:54
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Nu cred ca este vorba despre un scop in sine. Este, pur si simplu, o stare.
Recunostinta, multumire, speranta, nadejde.

Ps:Se spune despre Psalmul 90 ca este nu doar o cantare de lauda adusa Domnului, ci exprima si bucuria si nadejdea la ajutorul pe care omul il are in Dumnezeu. (Este una dintre rugaciunile mele preferate.)
Într-adevăr este o stare .Nu m-am gândit că ar trebui să explic ceva.
Este vborba despre Ps. 93. și nu 9o
Reply With Quote
  #89  
Vechi 12.06.2010, 21:39:19
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
"Fericit este omul pe care îl vei certa Doamne,și din legea Ta îl vei învăța pe el,
Ca să-l liniștești pe el în zilele rele,până ce se va săpa groapa păcătosului.
Căci nu va lepăda Domnul pe poporul Său și moștenirea Sa nu o va părăsi.
..............
Cine se va ridica cu mine împotriva celor ce viclenesc și cine va sta împreună cu mine împotriva celor ce lucrează fărădelegea?
..............
Și le va răsplăti lor Domnul după fărădelegea lor și după răutatea lor îi va pierde pe ei ,Domnul Dumnezeul nostru.
Am sa incerc sa dau o explicatie.Primele doua versete ne spun ca trebuie sa ne cosideram fericiti cad vom intampina suferinte(cearta lui Dumnezeu),ocazie cu care omul va invata poruncile Domnului!Invatand legea Lui,va invata sa aiba rabdare si pace in necazuri,pana cand se va sapa groapa celui rau(se refera la cel viclean).In suferinta se intrevede nadejdea biruintei.

Cine se va ridica.....-arata ca numai pe Dumnezeu il avem ajutor in lupta noastra cu cei rai...

Iar in final se arata dreptatea lui Dumnezeu ,care pedepseste pe cei care lucreaza faradelegea,si au ispitit pe crestini.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 27.06.2010, 20:18:20
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iată că au trecut cele 40 de zile.

Cu ajutorul lui Dumnezeu vredncii frați și surori din grupul de rugăciune s-au ostenit în a citi Psaltirea.Prin sârguința lor s-a citit cîte o Psaltire pe zi.
Dacă Dumnezeu a primit rugăciunea noastră nu știm, dar nevoința noastră cu siguranță a văzut-o căci a fost fără dor și poate cu noi("acolo unde doi sau trei se roagă în numele Meu acolo sunt și Eu).

Au fost cu mult mai mulți decât cei care au citit catismă.
Fiecare s-a rugat cum a putut ,unii s-au rugat pentru acei care au avut catismă punând pomelnic sau dând liturghie.
Au fost și preoți care dându-le pomelnicul cu o sumă modestă s-au trecut pe pomelnic și au promis că îi vor pomeni mult timp de acum încolo pe cei care se roagă și pentru țară,

Dacă e să fiu sinceră când au sărit unii sau alții pe mine cu tot soiul de provocări m-am clătinat și mi-a părut rău că am reînceput rugăciunea.
M-am simțit penibilă.Aș fi vrut să dispar sau să șterg topicul deschis de mine.

Nu știu ce ispite au avut alții dar eu am avut în famile ( și încă nu după păcatele noastre) dar m-am spovedit oridecâte-or am simțit că mă poticnesc și iată că mâine e ultima zi și încheiem rugăciuna.

Doamne ajută-ne nouă.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grup de rugaciune delia31 Umanitare 286 11.03.2024 04:41:48
Rugaciune pentru elevi si pentru profesori spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 5 07.07.2012 02:50:19
Acatiste la Manastiri, pentru cei care nu se afla in tara Iulia11 Generalitati 7 01.11.2010 12:48:47
Sfântul Vasile cel Mare : picături de înțelepciune - PENTRU SUFLETELE NOASTRE cristiboss56 Pocainta 19 12.01.2010 18:45:34
Pentru cei diaspora (dar si din tara)-aveti biblioteca de carti religioase? sophia Biserica Ortodoxa Romana 6 08.10.2009 23:35:55