Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 31.12.2012, 22:40:26
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap;
Citat:
În prealabil postat de ovidiub;
Mai nou "dicernământul” a devenit infailibilitate copilărescă.
Ti-a scapat un ,,s"!
Dumnezeu stie mai bine ca noi cu ce se mananca discernamantul duhovnicesc.
Nici vorba; L-a subtilizat Mihailc si, dupa ce l-a indreptat si i-a pus un punct, l-a pus unde credea el ca-i de folos(dar nu-i, #241); nu l-am citat ca sa-i dau ocazia sa retuseze(9.Daca are cineva urechi, sa auda! (AP 13:9)).

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Poți să-ți verși și aici veninul frustrării, nu mă deranjează, dar mai utilă ți-ar fi o spovedanie!
Ai dreptate in privinta spovezii, deci grabeste-te!
Motivul spovezii insa(adica ce scrii tu), nu e de la mine ca eu sunt ecranat(protejat) si se reflecta din protectie inapoi tot raul trimis spre mine; pe tine nu te deranjeaza pentru ca asta e felul tau, te simti bine cu tine insuti.
11. Vai celui nelegiuit!, ca rele ii vor veni dupa faptele mainilor lui.(Is3,11)

Cu alte cuvinte, "Binele si raul se intorc de unde au plecat". Eu n-am stiut ca-i venin, insa tu stii si astfel te-ai dat de gol ca de la tine e.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
...Prin manevra asta, imaginea mincinoasă pe care încerci să ți-o confecționezi pe forum are tot mai puține șanse să fie luată de bună.
Marire Tie, Doamne, marire Tie!
Incet-incet iti vei reveni in simtirea cea buna(nu te impacienta!) fiindca Duhul Sfant nu-ti cere voie si manevreaza tastatura cu mana ta impotriva vointei tale:
17. Fiindca trupul pofteste impotriva duhului, iar duhul impotriva trupului; caci acestea se impotrivesc unul altuia, astfel ca voi sa nu faceti ceea ce ati vrea . (GA 5:17)

Anul care vine primeste-L pe Duhul Sfant care oricum te asalteaza ca sa-ti ureze "La Multi Ani" sanatosi; la fel si eu!


P.S. La fel si par. Arsenie Boca!(pe cuvantul meu!)
  #252  
Vechi 01.01.2013, 02:07:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Vorbesti cu o pretentie de infailibilitate copilareasca.
Nu-ti trebuie infaibilitate ca sa observi ifose cu pretentii duhovnicesti.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 01.01.2013 at 02:15:00.
  #253  
Vechi 01.01.2013, 02:11:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
M-ai lămurit cu viziunea ta. Ai replica mai sus. Să mai repet o dată nu are sens.
Pentru tine nici ceea ce a tratat Biserica nu are putere de normă, căci tocmai ai catalogat-o drept idee sectară.
Chiar n-am inteles nimic, cu ce anume te lupti de fapt in ce ai scris mai sus.

Citat:
Unde am spus așa ceva? Am spus foarte clar în mesajul adresat lui Mihailc că nu intră în discuție infailibilitatea părintelui. Cam greu să faci diferența.
Poate "sa nu intre in discutie" in doua sensuri..
Nu stiu pe care ti l-ai insusit tu..

Normal mi s-ar parea sa accepti ca:
1. Nu tot ce a scris este neaparat corect/adevarat
2. Nu tot ce se spune ca ar fi spus sau i s-a intamplat este neaparat adevarat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #254  
Vechi 01.01.2013, 02:34:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
Alin a intins "capcana" prin acel mecanism psihologic fin: cea mai buna cale de aparare e atacul! si daca n-as fi sesizat-o, topicul ar fi fost inchis din pricina loviturilor de ju jistu! (sunt oameni care prin intimidare - agresiune verbala sau priviri amenintatoare, ton rastit (in viata reala) cauta sa te determine sa fugi.. sa abandonezi) :)
iar singura evaluare ce mi-o pot face e ca in empatia ce-o am fata de semeni, mai cred cu naivitate ca s-ar putea aprecia putintel anumite atentionari! (stiu ca traim intr-o jungla, abia mai vezi un zambet, o privire senina, toti iti sunt ostili de cum intri pe usa) dar parintele meu imi spune intr-una: in fata fierului, tu fa-te foc! (poate de aici tangoul, mai stii!!) :D
Cate randuri, pentru a spune ..nimic.

Citat:
din nefericire, vad ca se fenteaza mereu discutia despre legatura dintre numerotarea omului prin cip, ca avand profund impact duhovnicesc!
Chiar tu esti persoana care face acest lucru.
Uita-te la cat ai scris mai sus, fara nici o legatura cu acest subiect.
Nici restul postarilor tale anterioare nu sunt mai breze.

Citat:
constat ca nu s-a sinchisit nimeni sa deschida linkul cu talcuirea despre fiara!! de unde rezulta ca adunarea asta de pe forum e mai mult o sezatoare de bunici care veniti cu fuiorul, care cu torsul sau cu impletitul ciorapilor de lana si pufaind din pipe!!
Tocmai, aia avand f. mult timp liber, probabil aia ar fi avut timp sa citeasca 44 pagini dintr-o carte cu titlu dubios a unui autor necunoscut.
Ortodox cica, dar citatele tale arata altceva.

Citat:
Ce legatura are operatia tehnica, formala, de atribuire a CIP-ului (in carte scrie CNP, ceea ce inseamna acelasi lucru, pentru ca cipul final ar contine exact CNP-ul propriu) cu religia sau sfera moral-spirituala? Numarul personal de identificare se da de catre sistemul computational si se utilizeaza in toate sferele de existenta pentru ca numele omului sa fie sters pe totdeauna din Cartea Vietii!!
Chiar cand credeam ca stiu totul despre jenantele argumente cu care cipistii isi justifica tranta cu propria imaginatie, mi-a fost dat sa aud ceva nou, care depaseste cu cateva ordine de magnitudine si cea mai teribila prostie din domeniu, auzita pana acum.

Si stiu si de ce, pentru ca este "documentatia" din urmatorul nivel de ridicol: lupta anti-CNP.

Doar ignoranti care cunosc si traiesc ortodoxia superficial pot crede asa ceva.
Asta inseamna sa nu ai habar care este adevaratul proces spiritual prin care numele omul ajunge cu adevarat sa fie sters din Cartea Vietii.

Asta inseamna ca cipiotii traiesc cu impresia ca toate virtutile morale ale vietii crestine se pot substitui cu una singura (inchipuita): aceea de a scapa de CNP.

Citat:
Or, pierderea definitiva a numelui din punct de vedere social, inseamna moarte civica si istorica, disparitie definitiva...
Da, mai discutam despre asta, cand oamenii or sa inceapa sa se strige: "Hei, ce mai faci 1745678903..?"

Adica tot cam atunci cand Internetul o sa renunte la DNS si oamenii o sa inceapa sa foloseasca exclusiv adrese de IP.
Si chiar IP v6.

Adica, pe intelesul tau, ai sa intri pe forum tastand: http://2002:c258:9410::c258:9410/forum/, pe feisbuk, http://2002:adfc:6e1b::adfc:6e1b, etc.

Ok, ai prins ideea?

Citat:
Numele numeric (CNP-ul) nu exprima doar ideea multimii depersonalizate, ci semnifica apartenenta, conectarea obiectului cu un numar la sistem, iar in cazul dat a OMULUI - identificat la sistemul fiarei! De aceea acordul nostru de azi cu primele elemente ale viitoarei dictaturi antihristice inseamna, conform Apocalipsei - Inchinare la Fiara, coparticipare la construirea imparatiei ei, atunci cand oamenii se vor preface intr-o biomasa depersonalizata, cibernetizata, in bioroboti cu microcipuri implantate, purtatori ai numelor numerice sub piele!!
Mda, pentru unii existenta diavolului ca atare a devenit probabil o idee prea ridicola, intr-o lume supertehnologica, fara o farama de tehnlogie care sa-l ajute sa-si duca la indeplinire dominatia mondiala, fara ca macar omul sa stie ca este pus in fata unei alegeri spirituale, diavolul este demodat.

Vechea poveste a "agionarii" prin sectarizare.

Citat:
S-a "obosit" careva sa deschida macar intr-o doara cartea aia?? Neeeeee... de ce sa ne doara capu'?!! mai bine sa ne "aranzeze" guvernu ca noua ne e lene si sa gandim!! dar intre timp plangem "of, ce viata grea, Doamne!!"
Multumesc pentru citat, daca e plin cu astfel de "teologhiseli", mai bine nu, ma multumesc cu ce stiu deja despre prostia care exista in lume, mai mult nu stiu daca poate duce.

Personal, consider ca daca cineva e de ajuns de naiv sa creada povestile astea, asta e din cauza ca are grave lacune teologice, intelectuale si probabil si spirituale, probabil isi merita soarta si nu merita contrazis.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 01.01.2013 at 02:42:32.
  #255  
Vechi 01.01.2013, 07:04:41
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nici vorba; L-a subtilizat Mihailc si, dupa ce l-a indreptat si i-a pus un punct, l-a pus unde credea el ca-i de folos(dar nu-i, #241); nu l-am citat ca sa-i dau ocazia sa retuseze(9.Daca are cineva urechi, sa auda! (AP 13:9)).

Ai dreptate in privinta spovezii, deci grabeste-te!
Motivul spovezii insa(adica ce scrii tu), nu e de la mine ca eu sunt ecranat(protejat) si se reflecta din protectie inapoi tot raul trimis spre mine; pe tine nu te deranjeaza pentru ca asta e felul tau, te simti bine cu tine insuti.
11. Vai celui nelegiuit!, ca rele ii vor veni dupa faptele mainilor lui.(Is3,11)

Cu alte cuvinte, "Binele si raul se intorc de unde au plecat". Eu n-am stiut ca-i venin, insa tu stii si astfel te-ai dat de gol ca de la tine e.

Marire Tie, Doamne, marire Tie!
Incet-incet iti vei reveni in simtirea cea buna(nu te impacienta!) fiindca Duhul Sfant nu-ti cere voie si manevreaza tastatura cu mana ta impotriva vointei tale:
17. Fiindca trupul pofteste impotriva duhului, iar duhul impotriva trupului; caci acestea se impotrivesc unul altuia, astfel ca voi sa nu faceti ceea ce ati vrea . (GA 5:17)

Anul care vine primeste-L pe Duhul Sfant care oricum te asalteaza ca sa-ti ureze "La Multi Ani" sanatosi; la fel si eu!


P.S. La fel si par. Arsenie Boca!(pe cuvantul meu!)
Puteai să te rezumi la ultima parte, mă scuteai de o durere de cap! Stai liniștit, nu te suspectez că a fost ceva intenționat, doar ești creștin și-i musai să-ți iubești vrășmașii chiar și pe ăia digitali, nu-i așa?!

La mulți ani și ție, să ai un an nou cel puțin mai vesel!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #256  
Vechi 02.01.2013, 10:13:27
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chiar n-am inteles nimic, cu ce anume te lupti de fapt in ce ai scris mai sus.
Dacă nu citești tot ceea ce se scrie este normal să nu înțelegi. Am observat că arunci vorbe așa doar la un ultim comenteriu pe care ajungi să-l citești. Te-ai bagat într-o discuție pe care o purtam cu Mihailc. Nu era cazul să te bagi.

Acum să revenim la subiect. Tu pe toți care nu sunt de acord cu părerea ta, îi cataloghezi drept sectari. Eu ți-am demonstrat contrariul, adică am expus o idee dintr-un referat al ”Delegațiilor Bisericilor Ortodoxe pe teme referitoare la erezii și secte”, idee pe care ai catalogat-o drept sectară. Apoi pe părintele Gavriil din Muntele Athos l-ai făcut ”papă ortodox”, de asemenea, a întărit convingerile mele. De asta îți spuneam că m-am lămurit de ”discernământul” tău sau ”infailibilitatea ta copilărescă”. Dar nu-i bai, tu dă-i înainte, vezi tu ce o să iese în final.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate "sa nu intre in discutie" in doua sensuri..
Nu stiu pe care ti l-ai insusit tu...
Te pricepi bine la răstălmăcit. Dacă citeai cu atenție mesajul adresat lui Mihailc, nu mai ajungeai la dublul sens.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Normal mi s-ar parea sa accepti ca:
1. Nu tot ce a scris este neaparat corect/adevarat.
Serios? Te amăgești trăind cu impresia că părintele a scris păreri personale legate de credință. ”Părintele Arsenie, facea ceea ce îi se spunea se Sus” - Pr Petru Vamvulescu. Apropo, îmi este duhovnic, o spun doar așa ca să nu mai vii cu idei de genul că circulă multe ”invenții”.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Normal mi s-ar parea sa accepti ca:
1. Nu tot ce a scris este neaparat corect/adevarat.
Și ce e corect și adevărat? Cumva ce spui tu? Hai spune-mi e ceva corect și adevărat în ceea ce a scris? Până acum ați demontat (”unii”) cam tot cee ce a scris părintele.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
2. Nu tot ce se spune ca ar fi spus sau i s-a intamplat este neaparat adevarat.
S-ar putea să ai dreptate, dar să știi că falsurile care circulă, sunt de cele mai multe ori falsuri care înceracă să-l denigreze pe părintele, sunt ”invenții” ale unor oameni...Dar când ceea ce a spus părintele îți confirmă mai mulți care l-au cunoscut, atunci poți spune că e adevărat. Vezi tu poți nega, dar oare, chiar mii de oameni care l-au cunoscut să mintă? Zeci de clerici care l-au cunoscut să mintă? Oare ce minte poate sta împotriva atâtor mărturisiri? Nicidecum o minte sănătoasă!

“Părintele Arsenie Boca e un fenomen unic în istoria monahismului românesc” Părintele Dumitru Stăniloaie. Această caracterizare cred că e suficientă.
  #257  
Vechi 02.01.2013, 11:51:31
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am extras câteva paragrafe sugestive din cartea ”Ereziile Contemporane - o adevărată amenințare” Pr Arsenie Vliangoftis, doctor în Teologie, petru a se face înțeleasă poziția celor care nu sunt pentru actele biometrice.

Crestinii in fata Noii Ere (New Age)

Problema pastorală cu care ne confruntăm in anii pe care ii parcurgem este infruntarea noii erezii de dimensiuni planetare care se numește Noua Era sau, așa cum o numesc unii, Noua Era a Varsatorului.

Noua Era se fondeaza pe o cugetare veche care este intalnita la religiile necrestine. Este vorba despre o conceptie a astrologiei care spune ca la fiecare 2000 de ani omenirea intra intr-o noua era. Adepții Noii Ere susțin ca în perioada dezvoltării Imperiului roman soarele a intrat în zodia Peștilor și astfel a început Era Peștilor. Asta a fost epoca în care a trăit Hristos, era Creștinismului. Era aceasta este considerată de ei ca o perioadă a restricțiilor și a îngustimii concepțiilor. În ea au stăpânit poruncile, controlul făcut de preoți, prigonirea oamenilor liber cugetători, războaiele, colonialismul, distrugerea naturii”. Așadar această eră se încheie și începe o nouă eră, Era Vărsătorului.

Această eră este propovăduită de toate organizațiile oculte, ezoterice, yoghine, hinduiste, budiste, guruiste, neognostice, animiste, gandirea pozitiva, masoneria, teosofia, neoidolatria, neosatanismul, vrajitoria, astrologia, hipnnotismul, spiritismul, sufismul, terapiile alternative, artele martiale ale Orientului etc.

Astfel se face cunoscută încă de la început premiza antihristică a acestei teorii. Și aceasta deoarece pe de o parte temelia ei, adică astrologia este incompatibilă cu Credința Ortodoxă, iar pe de alta deoarece argumentul că era lui Hristos a trecut și că acum așteptăm un nou hristos este complet antihristică, potrivit cu spusa Sfăntului Apostol Pavel în epistola către evrei: Iisus Hristos ieri și astăzi și în veci Acelasi”.

Noua Era este potrivnica si incompatibila cu Credinta noastra Ortodoxa.

Cei care conduc miscarea Noua Era au doua scopuri de baza:

1. Instaurarea unei noi ordini a lucrurilor pe plan politico-economic, care sa duca la impunerea unui guvern mondial condus de un dictator, mult-asteptatul „mesia” al Noii Ere.

2. Deoarece coalitia politico-economica a statelor lumii se prevede a fi instabila, se urmareste o coalitie si pe plan religios si cultural, adica instaurarea unei Noi Ordini pe plan religios. Prin urmare se cauta crearea unei noi religii mondiale sau o panreligie, care va rezulta din unirea tuturor religiilor cunoscute. De altfel, Noua Era sustine ca toate religiile sunt cai care duc la Adevar.

Pentru ca scopurile de mai sus sa fie atinse, arhitectii Noii Ere considera ca va trebui sa fie impus un sistem de control total in economia mondiala, in comert si in alimentatie.

Pentru ca lumea sa fie controlata in totalitate, se planuieste desfiintarea banilor si inlocuirea lor cu cartele de credit. Iar pentru a controla si a inabusi impotrivirile care sunt asteptate, este pregatit un regim mondial de control politienesc, prin intermediul buletinelor electronice si a indosarierii electronice. Aici sunt incluse si Acordul Schengen si Legea 2472/97 pentru asa-zisa protejare a datelor cu caracter personal. Se ingradeste – in vederea desfiintarii desavarsite – viata si libertatea personala. Scenarii de cosmar ale unei societati de oameni-robot controlati din exterior, asa cum o descrie Orwell in faimoasa lui carte 1984, constituie nazuinta permanenta a Noii Ordini Mondiale.

“Scopul lor nu este sa goleasca bisericile, ci sa le umple cu oameni care au cugetarea pervertita”.

Last edited by ovidiu b.; 02.01.2013 at 11:54:43.
  #258  
Vechi 02.01.2013, 20:16:27
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Calendarul maiash este în conformitate cu calendarul cel vechi ortodox și care nu a fost dat înainte cu 13 zile, deci ziua de 12.12.12 nu a venit încă și sigur ea ne va aduce sfârșitul lumii.

Este și o taină aici, și un sofism satanic, și toți cred că nu vine chiar atunci sfârșitul sau cred orbește într-un sfârșit absurd ca un cataclism general.

E vorba deci de un sofism întortocheat în credință și doar deștepții smeriți vor fi cei care vor reuși să nu cadă în ispita aceasta foarte sofisticată.

Deci sigur maiașii au avut dreptate chiar dacă sunt doar niște păgâni slujitori de idoli și făptuitori de spurcăciuni grozave, căci în 12.12.12 după calendarul a căror ceasuri nu au fost date înainte cu 13 zile va veni sigur sfârșitul lumii!

Dacă nu veți crede veți greși iar dacă veți crede gLumește tot veți greși căci este vorba de un sofism satanicesc.

Vă sfătuiesc deci să credeți că în data de 12.12.2012 vine sfârșitul lumii căci maiașii socoteau după calendarul 'neîndreptat'.

Nimeni nu știe cum va fi, dar trebuie să fim pregătiți... nu ca pentru un incendiu sau un război atomic sau pentru un țunami ci ca pentru sfârșitul lumii căci atunci vine și nimeni nu crede exact ca pe vremea lui Noe. Doar el a crezut și atunci doar el și familia sa au scăpat.
Ma inclin in fata intelepciunii tale. Este atat de profunda incat nu am reusit sa decriptez nimic din adancurile ei. Era, pe vremuri, un ins, om simplu de altfel, i se zicea Socrates. Zicea bietul om ca atunci cand vrei sa spui oarece, trebuie sa ai in vedere ca ceea ce spui sa indeplineasca 3 conditii: sa fie adevarat; sa fie de bine; sa foloseasca la ceva. Eeei, ce stia el.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
  #259  
Vechi 02.01.2013, 20:28:10
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cate randuri, pentru a spune ..nimic.



Chiar tu esti persoana care face acest lucru.
Uita-te la cat ai scris mai sus, fara nici o legatura cu acest subiect.
Nici restul postarilor tale anterioare nu sunt mai breze.



Tocmai, aia avand f. mult timp liber, probabil aia ar fi avut timp sa citeasca 44 pagini dintr-o carte cu titlu dubios a unui autor necunoscut.
Ortodox cica, dar citatele tale arata altceva.



Chiar cand credeam ca stiu totul despre jenantele argumente cu care cipistii isi justifica tranta cu propria imaginatie, mi-a fost dat sa aud ceva nou, care depaseste cu cateva ordine de magnitudine si cea mai teribila prostie din domeniu, auzita pana acum.

Si stiu si de ce, pentru ca este "documentatia" din urmatorul nivel de ridicol: lupta anti-CNP.

Doar ignoranti care cunosc si traiesc ortodoxia superficial pot crede asa ceva.
Asta inseamna sa nu ai habar care este adevaratul proces spiritual prin care numele omul ajunge cu adevarat sa fie sters din Cartea Vietii.

Asta inseamna ca cipiotii traiesc cu impresia ca toate virtutile morale ale vietii crestine se pot substitui cu una singura (inchipuita): aceea de a scapa de CNP.



Da, mai discutam despre asta, cand oamenii or sa inceapa sa se strige: "Hei, ce mai faci 1745678903..?"

Adica tot cam atunci cand Internetul o sa renunte la DNS si oamenii o sa inceapa sa foloseasca exclusiv adrese de IP.
Si chiar IP v6.

Adica, pe intelesul tau, ai sa intri pe forum tastand: http://2002:c258:9410::c258:9410/forum/, pe feisbuk, http://2002:adfc:6e1b::adfc:6e1b, etc.

Ok, ai prins ideea?



Mda, pentru unii existenta diavolului ca atare a devenit probabil o idee prea ridicola, intr-o lume supertehnologica, fara o farama de tehnlogie care sa-l ajute sa-si duca la indeplinire dominatia mondiala, fara ca macar omul sa stie ca este pus in fata unei alegeri spirituale, diavolul este demodat.

Vechea poveste a "agionarii" prin sectarizare.



Multumesc pentru citat, daca e plin cu astfel de "teologhiseli", mai bine nu, ma multumesc cu ce stiu deja despre prostia care exista in lume, mai mult nu stiu daca poate duce.

Personal, consider ca daca cineva e de ajuns de naiv sa creada povestile astea, asta e din cauza ca are grave lacune teologice, intelectuale si probabil si spirituale, probabil isi merita soarta si nu merita contrazis.
cand cineva recurge la jigniri isi dovedeste educatia... or, omul e "produsul" mediului in care traieste, nu? poti oare sa spui ca-l iubesti pe Dumnezeu, iar pe aproapele tau ....te mai gandesti? tu insa gratulezi cu atat de mare usurinta....
si totusi, tine minte un lucru: pe noi insine si unii pe altii si toata viata noastra lui Iisus Hristos Dumnezeu sa o dam!!!
si-acu intreaba-te ce-o vrea sa fie aia TOATA VIATA?? toata pana la cip? toata pana la momentul cand o fi sa renunt la egoism? la confortul propriu? unde se termina "viata sociala" si incepe viata duhovniceasca? cand e crestinul dator a implini poruncile Domnului? dupa ce-si achita obligatiile sociale sau doar duminica la biserica adoptand o mina evlavioasa? ortodoxia e vreun hobby, ceva? mie mi se pare ca sfaturile preotilor pe care i-am "incolonat" in mesajele precedente referitoare la actele biometrice nu sunt povesti de Ion Creanga.... sa nu fim ipocriti!!
  #260  
Vechi 02.01.2013, 22:39:06
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
"Războiul nevăzut" pe care-l duci exclusiv prin serverele lumii, cu demonii digitali ai apocalipsei hi-tech, nu-ți rezolvă problemele de comunicare din viața reală, nici nu te ajută să-ți depășești complexele în încercările de relaționare cu sexul opus. Dar asta nu-i treaba mea, dacă vrei să deschizi ochii îi deschizi, dacă nu.... să fii sănătoasă!
razboiul nevazut? demoni digitali? probleme si complexe in relationare... viata reala??? omule ce tot indrugi?? esti pe pilot automat cumva?? la felul cum mitraliezi cuvintele, nu m-as mira!! mai desprinde-te un pic de materia asta care te tintuieste la pamant!! pentru ca.... Cea mai mare inselare este a te crede liber de inselare - Sfantul Ignatie Briancianinov

Incepand din clipa caderii omului, diavolul a primit cale libera catre el .... Diavolul are dreptul la aceasta: supunandu-i-se, omul a intrat sub puterea lui de bunavoie, lepadand ascultarea fata de Dumnezeu. Dumnezeu l-a rascumparat pe om. Omului rascumparat i s-a lasat libertatea de a supune fie lui Dumnezeu, fie diavolului; diavolul intrebuinteaza toate sfortarile ca sa-l tina pe om in legatura de mai inainte cu sine sau chiar sa il aduca intr-o si mai mare inrobire. Pentru aceasta, el intrebuinteaza arma sa de mai inainte si de totdeauna - minciuna. El se straduie sa ne amageasca si sa ne insele, sprijinindu-se pe starea noastra de amagire de sine; patimile noastre - aceste inrauriri bolnavicioase - el le pune in miscare; cuvintele lor pierzatoare le invesmanteaza intr-o haina placuta straduindu-se sa ne plece spre saturarea patimilor.
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...a-i-79969.html
dovedeste-mi că știi mai multe lucruri despre credinta ortodoxa decât reușesc eu să asimilez în următorii zece ani..... :) restul e ...hi-tech....
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre sfarsitul lumii biturica25 Generalitati 135 19.12.2013 00:22:25
Sfarsitul lumii ironizat! UNNOOM Generalitati 11 20.12.2012 17:45:26
Vine Sfarsitul lumii? mihailt Generalitati 23 29.11.2012 22:56:32
sfarsitul lumii costi21 Din Noul Testament 23 07.09.2009 16:53:57
Vine sfarsitul lumii? mihailt Generalitati 71 10.04.2009 22:04:53