Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Mirungerea(Ungerea cu Mir)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.01.2009, 16:31:22
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit nelamurire

Miine avem maslu pentru un bolnav din familie si parintele mi-a zis uleiul si faina sa le folosim la mincarea pentru bolnav. Nu mai stiu ce sa cred.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.01.2009, 19:03:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Miine avem maslu pentru un bolnav din familie si parintele mi-a zis uleiul si faina sa le folosim la mincarea pentru bolnav. Nu mai stiu ce sa cred.
Daca maine este Sf.Maslu, il mai intrebi odata si de spune asa, asa vei face ! Cuvantul Parintelui trebuie respectat in tocmai. Dar de regula tot ce am citit despre Sf.Maslu si uleiul Sfintit la Sf. Maslu le-am postat. Ultimul cuvant il are Preotul !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.01.2009, 19:21:32
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Miine avem maslu pentru un bolnav din familie si parintele mi-a zis uleiul si faina sa le folosim la mincarea pentru bolnav. Nu mai stiu ce sa cred.
Eu zic sa faci asa cum a zis parintele. Doamne ajuta sa se insanatoseasca bolnavul!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.01.2009, 20:23:44
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit maslu

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Eu zic sa faci asa cum a zis parintele. Doamne ajuta sa se insanatoseasca bolnavul!
Acum am venit de la maslu.
Parintele a zis sa fac o turta din faina si uleiul sa-l foloseasca la salata. Asa o sa facem. Multumesc Mirela.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.01.2009, 20:25:46
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Acum am venit de la maslu.
Parintele a zis sa fac o turta din faina si uleiul sa-l foloseasca la salata. Asa o sa facem. Multumesc Mirela.
Doamne ajuta.
Am uitat parintele a zis sa facem sapte masluri.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.01.2009, 20:27:36
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Miine avem maslu pentru un bolnav din familie si parintele mi-a zis uleiul si faina sa le folosim la mincarea pentru bolnav. Nu mai stiu ce sa cred.
Asa am primit si eu de la Sf. Maslu.
Trebuie s ale folosesti la gatit, insa nu trebuie sa gatesti cu carne, acolo unde pui acest ulei sfinit si aceasta faina.
Asa este bine pentru bolnav, este foarte bine sa stii, vei vedea rezultate miraculoase. Nu-ti fie frica, acest ulei si faina, sint sfintite pentru bolnavul respctiv, si dau rezultate acolo unde chiar medicii nu reusesc!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.01.2009, 22:25:35
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

"Fiind binecuvantat de pr. cu chemarea lui Dumnezeu, acestuntdelemn este sfintit si plin de darul dumneseiesc al Duhului Sfant, ca si apa Botezului. El are puterea de a sfinti sufletul si de a tamadui trupul, de a izgoni bolile si duhurile demonice, de a vindeca ranile, de a curati intinaciunea pacatului si de a imparti mila si indurarea lui Dumnezeu. De aceea, untdelemnul ramas de la Sf. Maslu ca si faina binecuvantata atunci trebuie pastrate cu cinste in loc ales. El poate fi folosit numai in scopuri curate si evlavioase. Se obisnuieste ca din faina si untdelemnul de la Sf. Maslu sa se faca o turtisoara, din care se da bolnavului sa manance dimineata. In unele parti, din ac. faina se fac prescuript. Liturghie. Untdelemnul se poate pune in candela sa arda, fie in casa, fie la biserica."-din cartea "Taina Sf. Maslu-taina vindecarii sufletului si a trupului" scrisa de Pr. Monahul Teognost, Ed. "Credinta stramoseasca"2002
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.01.2009, 17:41:51
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

"Sf. Maslu, una din cele sapte Sf. Taine ale Bisericii, este destinat de catre Duhul Sfant crestinilor ce se afla in suferinta, celor ce zac in grele boli sufletesti si trupesti, tineri sau batrani, muribunzilor, si in general tuturor celor care au inteles ca SINGURUL LOR LIMAN EATE DOAR DUMNEZEU. De aceea, Sf. Maslu se mai numeste ai Taina Mangaierii. Prin rugaciunile staruitoare ale preotilor care o savarsesc, prin credinta si spovedania foarte amanuntita si cu post din partea mirenilor, si prin ungerea cu untdelemn sfintit, ac. Sf. Taina intareste in sufletul crestinilor pt. care se savarseste, credinta in Dumnezeu si nadejdea mantuirii, da iertarea de pacate si insanatosirea de felurite boli, aduce pace si smerenie in inima.......................Ac. Sf. Taina este cea mai complexa si mai importanta slujba pt. bolnavi in Biserica Ortodoxa."
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.02.2009, 10:16:02
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eu-cristina83 Vezi mesajul
"Sf. Maslu, una din cele sapte Sf. Taine ale Bisericii, este destinat de catre Duhul Sfant crestinilor ce se afla in suferinta, celor ce zac in grele boli sufletesti si trupesti, tineri sau batrani, muribunzilor, si in general tuturor celor care au inteles ca SINGURUL LOR LIMAN EATE DOAR DUMNEZEU. De aceea, Sf. Maslu se mai numeste ai Taina Mangaierii. Prin rugaciunile staruitoare ale preotilor care o savarsesc, prin credinta si spovedania foarte amanuntita si cu post din partea mirenilor, si prin ungerea cu untdelemn sfintit, ac. Sf. Taina intareste in sufletul crestinilor pt. care se savarseste, credinta in Dumnezeu si nadejdea mantuirii, da iertarea de pacate si insanatosirea de felurite boli, aduce pace si smerenie in inima.......................Ac. Sf. Taina este cea mai complexa si mai importanta slujba pt. bolnavi in Biserica Ortodoxa."
Asa este Cristina83, chiar asa, cine nu a avut nciodata nu stie, cine a avut Sf. Maslu, isi mai doreste cel putin odata.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.02.2009, 11:04:59
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit taina Sf.Maslu

la intrebarea "de cate ori sa mergem la Sf.Maslu",mi s-a raspuns ca nu trebuie niciodata socotit,bine este pt.noi sa participam ori de cate ori avem ocazia...(?)
__________________
"De te vei amărî după ce ai căzut în ispită, și-ți mai faci și făgăduințe hotărând că ,,de-acum înainte n-o să se mai întâmple niciodată”, este semn limpede că te afli pe un drum greșit: ți s-a rănit încrederea în tine.

Acela ce nu se bizuie pe sine însuși e uimit cum de n-a căzut mai rău și dă slavă lui Dumnezeu că i-a trimis ajutorul la vreme, fără de care ar fi zăcut mai departe acolo în adânc."

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se face cu uleiul si faina de la Sf.Maslu? anisoara Maslul 87 02.03.2014 01:30:07
Sfantul Maslu - Biserici in Bucuresti elenan Maslul 21 04.09.2012 21:24:56
Sfantul Maslu Maria-Raluca Maslul 12 16.10.2010 15:18:43
Faina si uleiul de la Sf.Maslu speranta Maslul 29 16.03.2010 00:24:56
Cum se folosesc:uleiul si faina de la Sf Maslu? tinutza Generalitati 4 11.03.2007 22:23:32