Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.08.2006, 03:05:57
madalina_c madalina_c is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2006
Mesaje: 1
Implicit

la inceput nu prea am crezut in sfanta xenia.mi-a povestit matusa mea de ea.si mi-a dat o carte in care erau povestite minunile facute de ea(sf xenia).cu cat citeam mai mult cu ata eram mai uimita de puterile acestei sfinte.la unele intamplari am plans.recunosc ca nu sunt o buna crestina.tatal meu nu mai avea un loc de munca de vreo 5-6 ani si din aceasta cauza era foarte mari certuri in familia noastra.ne pierdusem orice speranta.cand a venit tatal meu si a zis ca are un interviu pentru un loc de munca nu am crezut ca o sa ocupe acel loc pentru ca era o concurenta acerba.si cum in ziua de astazi mita si pilele te pun in fata,nu am crezut nici o secunda ca o sa fie acceptat.dar totusi m-am rugat la sf xenia si la dumnezeu,fiul si sfanta treime si fecioara maria.si tatal meu a fost acceptat.si imi multumesc din tot sufletul sfintei xenia.si am inteles ca dumnezeu ne mai trimite acesti sfinti pentru ca sa ne mai rugam si la ei ca ei la randul lor sa se roage pt noi la dumnezeu.poate pentru ca sfinti au sufletele curate si pure nu murdare ca ale noastre de pacat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.08.2006, 21:50:16
Iustin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asa este. Sf. Xenia te poate ajuta mult daca te rogi si ai credinta. Am trecut si eu de curand printr-o intamplare foarte grea, care mi-a schimbat in mod complet viata. Aceasta este de fapt si povestea converitirii mele. Imi vine foarte greu, dar am sa incerc sa povestesc. Am vazut marti o pereche de blugi la Unirea la 1.800.000. N-aveam bani. M-am chinuit si m-am chinuit, dar pana joi imi pierdusem si ultima urma de speranta. Nu speram sa ma vad vreodata imbracat cu ei. Mi-am adus atunci aminte de preasfanta Xenia, facatoarea de minuni. Mi-am zis: "Daca cineva ma poate ajuta, aceasta e Sf. Xenia. Am stat toata noaptea dinspre joi spre vineri in genunchi si m-am rugat cat am putut de tare preasfintei. Ei bine, ma credeti, nu ma credeti, dorinta mi s-a indeplinit. Sf. Xenia e cea mai mare sfanta. Ieri, pe cand nu ma asteptam, mi-a venit, v-o spun cu lacrimi in ochi, mi-a venit, in sfarsit, salariul. A fost cea mai fericita zi din viata mea. Patruns de duhul credintei, am plecat cu trei ore mai devreme de la serviciu si m-am dus la Unirea. Cu ajutorul lui Dumnezeu si al Sf. Xenia mi-am cumparat blugii si am plans in genunchi cu ei in brate, in fata la bijuterii, la parter. Nu voi uita aceasta minune cat timp voi trai. Sf. Xenia va fi in inima si rugaciunile mele pe vecie. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.08.2006, 14:23:33
tsm80 tsm80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2006
Mesaje: 5
Implicit

Iustin, chiar nu ai altceva mai bun de facut decat sa-ti bati joc de credinta ortodoxa pe mai toate topicurile acestui forum?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.08.2006, 21:58:45
Iustin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tsm80
Iustin, chiar nu ai altceva mai bun de facut decat sa-ti bati joc de credinta ortodoxa pe mai toate topicurile acestui forum?
Apreciez ingrijorarea ta fata de actiunile mele si timpul meu liber. Tu n-ai altceva mai bun decat sa-mi spui mie ce sa fac? Sau e vreo obisnuinta de-a ta? Sa dai lectii? Daca da, sper sa realizezi futilitatea unei astfel de actiuni.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.08.2006, 10:29:19
tsm80 tsm80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2006
Mesaje: 5
Implicit

citat din Regulamentul forumului:

Regulament:

1. NU sunt acceptate desconsiderarea bisericii (batjocura, blasfemia)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.08.2006, 13:50:30
T-Bone T-Bone is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Mesaje: 40
Implicit

madalina_c adevarat, binele vine atunci cand trebuie, tu crezi ca ai nevoie de el "acum" dar nu e asa, nu-ti e cu folos "acum".

Eu cred ca raul e facut ca mai de pe urma sa vina binele... ca doar spunea si o maica stareta: Daca te doare capu e semn ca te duci la doctor. (daca nu te-ar durea capu nu ai sti ca esti bolnav si nu te-ai duce). Oricum unt bucuros ptr. locul de munca al tatalui tau. Multa fericire in continuare
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din minune in minune,Cristian vrea sa devina preot. tigerAvalo9 Intamplari adevarate 4 20.12.2012 12:22:21
De ce Eva a fost facuta dintr-o coasta? nicolescu vio Intrebari utilizatori 8 03.11.2011 13:17:22
Minune, Filmul despre Lumina Sfanta de la Ierusalim Ion Pop Generalitati 3 01.08.2011 20:24:58
Icoana Sfanta Xenia de Sankt Petersburg vasilik Pictura si Sculptura Bisericeasca 2 01.01.2011 17:09:57