Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.09.2007, 20:43:16
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acum o saptamana am prmit in dar o carte "Fericitul Iacov Talikis", scrisa de Ieroschim. Stefan Nutescu (schitul Lacu- Sfantul Munte). Aici este descrisa viata/minunile acestui ascet al ortodoxiei, despre care Sf Porfirie spunea: Acesta cu adevarat duce viata de inger, mergeti si va inchnati la el, batranul Porfirie are doar televizor alb negru, Iacov are color... Un sfant contemporan cu noi, a adomrit in Domnul in anul 1991 la data de 21 noiembrie SPOVEDIND! Daca gasiti cartea merita sa o cumparati!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.09.2007, 21:04:21
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va postez doar un scurt citat din carte:
Aproape zãvorât, dar cu mult har dumnezeiesc?
Pe masura ce anul 1990 trecea pe atat se mareau si greutatile. Fie si numai putina miscare ii pricinuia probleme înfricosatoare. Sufocarile, insuficientele respiratorii, naduselile... erau fãrã sfarsit. Iesea din chilie din ce în ce mai putin si cel mai rau lucru pentru nevoitor, care altadata nu se culca nici 2 ore în 24, era ca acum trebuia, de nevoie, sa doarma. Desigur, nu înceta sa spuna rugaciunea lui Iisus, dar se simtea foarte rau. De aceea, de cum îsi revenea, se ridica, îsi punea epitra-hilul, îngenunchia si începea paraclisele si celelalte rugaciuni. Rugaciunea îi era simpla. Tinea metania în mana stanga, pleca putin capul spre dreapta, îsi alipea adeseori cotul drept de dulapul de lemn si ore întregi spunea: "Doamne, lisuse Hristoase, miluieste-mã pe mine, pacatosul" Monahul care il slujea il auzea spunand cu sete rugaciunea. Uneori ii auzea rugaciunea cum iese cu mare silire, ca si cum se dezlipea toata fiinta lui. Altadata, deschizand cu grija usa, il vedea cum rugaciunea ii iesea pasnic, usor, odihnitor, ca si cum s-ar desfata de cuvinte.. Atunci il vedea schimbat. Ochii, fruntea... aveau seninatate, bucurie... si barba sa bogata si alba ii stralucea... Monahul statea si îl privea cu sfiala, însã staretul îl simtea si-i spunea: - Nu ma urmãri, fiule! Am fãcut si eu o simpla cerere! Monahul însa revenea silit de situatii. Telefonic sau veniti din departare multi îi cereau sa se roage pentru ei staretului, caruia monahul îi explica pe scurt cazul bolnavului de cancer, al celui ce nu avea copii, al bolnavului psihic, al celui grav bolnav sau al deznadajduitului de alta credinta. Atunci staretul îsi ridica mainile în sus: - Pomeneste, Doamne, pe robul tau, care sufera de boala cea rea în Londra... Tu atii cum il cheama....
Monahul ramânea uimit de modul acesta de rugaciune si într-o zi l-a întrebat cu curaj: - Dar bine, Parinte, da asa te rogi?
- Fiule, Dumnezeu nu vrea flecareli, ci vrea inima curata si simplitate.....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.09.2007, 08:01:42
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va mai recomand "Bucuriile suferintei" de Pr. Dimitrie Bejan.:)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.09.2007, 12:19:04
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Am citit si eu o carte "Un staret sfant. Fericitul parinte Iacov, egumen al sfintei manastiri «Cuviosul David»" in care este vb. despre tot despre Pr.Iacov Talikis .Am ramas foarte foarte placut surpinsa de totate cele legate de parintele si m-am bucurat citindu-i viata.

Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.09.2007, 15:00:23
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, Nicoleta e vorba de aceelasi sfant.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.09.2007, 19:33:50
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Jeni nu gasesc in nici o librarie carte de care vbesti.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.09.2007, 22:04:53
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
Jeni nu gasesc in nici o librarie carte de care vbesti.
Saptamana viitoare voi ajunge in Iasi si ti-o voi aduce eu:rolleyes:
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fericitul Augustin hmiron Generalitati 33 25.07.2013 00:25:13
Iacov si Isav(Esau) sau Edom. Danut7 Din Vechiul Testament 2 24.01.2011 01:29:52
Evanghelia lui Iacov? Ioana-Andreea Din Noul Testament 146 30.06.2010 15:33:36
Cu cine s-a luptat Iacov si de ce? Agkelos Din Vechiul Testament 12 21.09.2009 11:19:24
PREA FERICITUL HRISTODOULOS georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 2 11.02.2008 09:14:55