Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.08.2010, 16:34:45
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Daca aceste femei ar fi trait in urma cu 100 de ani sau mai mult nu ar fi putut avea copii? Acei copii de pana acum cateva zeci de ani nu s-au putut naste? ...
Nu se nasteau, ci mureau impreuna cu mama!..pe capete...in caz ca nu stiai!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.08.2010, 16:46:50
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Acum iertati-ma ca intreb,dar am o nedumerire cu privire la subiectul acestui topic. Stiu si eu femei care cica nu puteau naste decat prin cezariana. Pai cum vine asta? Daca aceste femei ar fi trait in urma cu 100 de ani sau mai mult nu ar fi putut avea copii? Acei copii de pana acum cateva zeci de ani nu s-au putut naste? Cum s-a inmultit omenirea atatea mii de ani daca cezariana nu este decat de foarte putin timp? De exemplu pe animale cine le ajuta sa se nasca? Nimeni. Si cu toate astea a avut Dumnezeu grija si de inmultirea lor,fara cezariene fara nimic. Oare nu se ingrijea si de noi? Oare ne-ar fi lasat asa,sa moara si mama si pruncul? Ma indoiesc. Poate voi primi vreodata raspuns si la aceste intrebari...
Ba mureau. Multe mame mureau la nastere, uite=te in istorie fiecarei familii. Si multi copii mureau la fel, uite=te idem.
De aceea mortalitatea era pe la 30 40 de ani pe vremuri.
Slava Domnului ca exista cezariana; de altfel daca nu ar fi existat cred ca nici eu nu as mai fi fost aici sa va scriui asta.

Omenirea s=a inmultit pentru ca din fericire multe mame reuseau si reusesc sa nasca natural. Dar nasterea era mult maii riscanta pe vremuri.
Si sigur, Dumnzeu avea si are grija de noi si atunci si acum, insa altfel. Grija Lui nu se manifesta numai prin mentinerea vietii pamantesti....
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.08.2010, 03:23:48
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, multe mame mureau la nastere; dar nu cred ca la asta se refera Roul, ci la femeile care evita durerea nasterii si prefera cezariana.
Trebuie insa sa-i spun lui Roul, ca nu toate trupurile reactioneaza la fel la nastere, mai ales dupa o varsta; si atunci e nevoie de interventie chirurgicala. E bine totusi, ca copilul sa fie crescut de mama lui.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.08.2010, 16:22:16
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Da, multe mame mureau la nastere; dar nu cred ca la asta se refera Roul, ci la femeile care evita durerea nasterii si prefera cezariana.
Trebuie insa sa-i spun lui Roul, ca nu toate trupurile reactioneaza la fel la nastere, mai ales dupa o varsta; si atunci e nevoie de interventie chirurgicala. E bine totusi, ca copilul sa fie crescut de mama lui.
Da.
A face cezariana ca sa eviti durerea mi se pare o alegere personala si nu de ordin moral. De ce ar fi rau sa eviti, in masura in care se poate, sa ai anumite dureri? Daca e pe asa, inseamna ca un crestin ar trebui sa refuze si orice forma de anestezie, sa se lase operat pe viu?
De altfel, nu eviti durerea complect, pentru ca ai dureri dupa operatie care pot dura destul de mult; poti scapa si cu dureri mai putine, depinde de la caz la caz.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.08.2010, 16:58:57
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
Am observat ca in familiile numeroase Dumnezeu poarta de grija copilasilor. Chiar Mantuitorul ne cere sa nu ducem grija zilei de maine.

In comuna Maieru din Bistrita Nasaud exista o vorba batraneasca care mie mi s-a parut neasemuit de frumoasa- SA NI SE VESNICEASCA NEAMUL- e stiut ca acolo familiile sunt numeroase si parintii nu duc grija mainelui.
subscriu.
daca parintii sunt credinciosi si sunt multumiti cu cat le ofera Dumnezeu, si muncesc ca sa le ofere copiilor tot ce este necesar ptr buna desfasurare a vietii, Dumnezeu nu ii lasa.le da tot ce au nevoie.

dar si asta e o chestie relativa:daca unii considera strictul necesar o farfurie de mancare, un pat, haine simple, modeste, o locuinta incalzita, ptr altii strictul necesar inseamna:televizor, cuptor cu microunde,masina de spalat vase,haine in rand cu "lumea', pantofi de firma.
de aici si fustrarea unora ca o duc greu si nu au "strictul necesar."
auzisem chiar de curand la tv ca era intrebata o mama ce va face acum , dupa reducerea de 25 %. iar ea a raspuns:"nu ii voi mai putea oferi copilului tot ce isi doreste".
asadar e o diferente intre tot ce ne dorim si tot ce avem nevoie....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 10.08.2010 at 17:02:13.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.08.2010, 17:41:30
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Durerile nasterii, mai mari sau mai mici, trec. Infinit mai mari sunt durerile femeii la nenastere.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.08.2010, 18:26:18
roxy roxy is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Am citit cu mare interes subiectul propus de taluta. Consider ca nasterile prin cezariana s-au inmultit; am mai constat si alte nereguli in sistemul medical, faptul ca doctorii intrerup foarte repede alaptarea, pe motiv ca laptele nu este consistent. Cred ca este un procent destul de mare pentru mamele care renunta foarte repede la alaptat, din diverse motive.

Alaptarea reprezinta cel mai sanatos mod de a hrani sugarii. E necesar sa se creeze conditiile adecvate, sa se sensibilizeze si sa se sprijine mamele pentru ca acestea sa fie linistite cand isi alapteaza copilul in primul an de viata.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.08.2010, 18:37:27
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

unul dintre cele mai mari daruri pe care ni le-a dat Dumnezeu, noua mamelor, este acela de a alapta. e una dintre cele mai mari bucurii de pe pamant.sa vezi mogaldeata cum atinge cu piele lui fina si catifelata pielea ta, sa iti simti caldura trupului si respiratia si sa vezi cum, ca un mielusel cauta cu gurita sanul, apoi il ia in gurita si incepe sa traga pofticios, aruncandu-ti, din cand in cand cate o privire tandra, in timp ce tu il ti cu drag in brate si ii mangai capsorul mirosind a lapte, a bebelus...in acele clipe iti doresti ca timpul sa se opreasca in loc si sa ramai ptr totdeauna in aceeasi pozitie, sa te bucuri la nesfarsit de acea clipa de rai.
oare daca o bucurie pamanteasca ne aduce atata fericire, oare cat de fericit poate sa fie crestinul cand se uneste in chip tainic cu Hristos si se pregateste ptr vesnicie?oare cata fericire poate sa fie dincolo?
cred ca o mama se simte cu adevarat implinita doar atunci cand alapteaza, e unul dintre cele mai amri daruri ale lui Dumnezeu ptr noi.
pacat ca nu toate mamele stiu sa se foloseasca de el...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.08.2010, 18:42:12
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Acum iertati-ma ca intreb,dar am o nedumerire cu privire la subiectul acestui topic. Stiu si eu femei care cica nu puteau naste decat prin cezariana. Pai cum vine asta? Daca aceste femei ar fi trait in urma cu 100 de ani sau mai mult nu ar fi putut avea copii? Acei copii de pana acum cateva zeci de ani nu s-au putut naste? Cum s-a inmultit omenirea atatea mii de ani daca cezariana nu este decat de foarte putin timp? De exemplu pe animale cine le ajuta sa se nasca? Nimeni. Si cu toate astea a avut Dumnezeu grija si de inmultirea lor,fara cezariene fara nimic. Oare nu se ingrijea si de noi? Oare ne-ar fi lasat asa,sa moara si mama si pruncul? Ma indoiesc. Poate voi primi vreodata raspuns si la aceste intrebari...
Raoul, inainte se murea in numar mare la nastere, mureau mame, mureau copii. Principala cauza de mortalitate in randul femeilor era legata de urmarile nasterilor. Atunci se nastea mult, 10-20 de copii nascuti de o femeie... Mureau in numar foarte mare copiii nou-nascuti... asta e. De ce oare femeia care e aproape de nastere trebuie pregatita ca pentru moarte? Pentru ca se poate muri.
Mortalitatea perinatala si neonatala a scazut mult in ultimul timp, dar nu s-a redus la zero. Inca se moare chiar in clinici foarte bine dotate.
Cezariana este uneori necesara. Nu este necesara atat de frecvent pe cat se practica. Cezariana e o operatie, o agresiune asupra corpului, pe cand nasterea normala nu. Corpul femeii este construit sa faca fata nasterii, doar ca uneori chiar nu se poate. Spre exemplu un rahitism al mamei in copilarie poate duce la dezvoltarea defectuasa a bazinului mamei (bazin incompetent) si acest bazin nu permite trecerea copilului. Daca copilul s-ar angaja in canalul de nastere ar ramane blocat acolo, nu ar putea fi scos decat facut bucati.
Se poate ca colul uterin sa fie foarte rigid si sa nu se poate dilata. Se poate ca copilul sa se aseze in uter intr-o pozitie (prezentatie) care nu permite trecerea prin canalul de nastere (cand e pozitionat transversal in uter, sau frontal). O boala de inima a mamei, un diabet fac adesea necesara cezariana. Mai exista situatia in care se rupe apa, se pierde chiar tot lichidul, dar travaliul nu se declanseaza (nu incep contractiile)... Acestea sunt situatii in care copilul si/sau mama ar muri.
Nu te mai minuna atata ca nu ar lasa Dumnezeu mama si copilul sa moara. Asa cum se nasc copii cu handicap, asa cum se imbolnavesc copii de cancer, asa se poate sa apara si probleme grave la nastere. Venirea pe lume a unui copil nu este un act pur divin pentru ca sa putem gandi ca totul trebuie sa se desfasoare perfect, ci este o conlucrare a omului (cu datele sale biologice) cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.08.2010, 19:11:55
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da.
A face cezariana ca sa eviti durerea mi se pare o alegere personala si nu de ordin moral. De ce ar fi rau sa eviti, in masura in care se poate, sa ai anumite dureri? Daca e pe asa, inseamna ca un crestin ar trebui sa refuze si orice forma de anestezie, sa se lase operat pe viu?
De altfel, nu eviti durerea complect, pentru ca ai dureri dupa operatie care pot dura destul de mult; poti scapa si cu dureri mai putine, depinde de la caz la caz.
1. De obicei sora alegi exemple nu tocmai eleocvente dar pe care le susti cu maiestrie (aici este arta ta !) incercind de multe ori sa combati chiar firescul !
Ia sa urmarim putin :
- a alege cezariana: in ce consta alegerea personala ? ce are in spate aceasta alegere ? de cine ne tem ? sau de cine dorim sa scapam ? Pai toata lumea stie (vrei sa spui ca tu nu sti ?) ca acolo unde este cabinet medical ori spital si medici si cu atit mai mult sali de interventii operatorii , prima problema care se pune este DUREREA . Cumva prin Belgia in aceste circumstante se pune problema de ,, vin invechit si icre innegrite" ? si noi nu am aflat inca ?
Adica hai sa nu fim penibili, DE DURERE ESTE VORBA; doar de durere !
Ca unii sunt mai rezistenti la ea si altii nu, ca unele femei, mai destoinice si mai barbatoase , aleg nasterea naturala si altele nu , ca unele nu se infricoseaza usor de orice durere sau incercare la care sunt supuse este altceva ; ca unele cu de la ele bogatie duhovniceasca chiar daca sunt mai fricoase si mai nelinistite isi aleg ca si nevointa nasterea fireasca iarasi este altceva . De aceea am si spus in totdeauna ca biserica are nevoie de sfinti si nevoitori drepti ca de lume este si-asa plina ea !
Este adevarat ca este libera alegere , cine poate si mai ales cine vrea ... si asta crezi ca tine de vinul vechi si icrele negre sau de inalta moralitate duhovniceasca ! Iata , asa ne deosebim unele de altele... si prin acest fel ! Comoditatea si confortul nu le-a trecut D.zeu la ,,nevointe" . Si nici a te infrina in general si nici a rabda de dorul lui Hristos si nici a face toate poruncile lui Hristos nu tin de ,,daca este posibil , de ce nu !" ci tin de infrinare si patimire pt. Hristos !
Nasterea este o buna ocazie prin care poti rabda pt. Hristos mai ales ca ai posibilitatea sa implinesti ad-literam chiar o porunca a Sfintei Treimi ! A trece fortat in derizoriu aceasta mare incercare si nevointa si a le umple de indiferenta pe nevoitoare nu face cinste unei crestine . Cinste i-ar fi fost daca se nevoia si ea intocmai !

2. Comparatia unei nasteri cu orice fel de operatie este fortata, aiurea, atit de aiurea incit ea, comparatia, s-a rupt pe la colturi ! Pai sti dumneata sora ca exista vreo interventie chirurgicala la care sa nu se faca anestezie ? Eu nu am auzit . Nici macar la stomatolog, cind face simpla devitalizare a unei piese dentare (scoate pachetul vasculonervos din axul piesei)nu se face fara anestezie.
Daca la interventiile chirurgicale anestezia este regula , la nasteri cezariana nu este . Exemplele sunt alese prost, nu se pot compara. Nu mai vorbim de sensul teologicoduhovnicesc al nasterii fata de orice interventie chirurgica unde chiar ca nu exista nici o atingere !
Cezariana este o indicatie precisa , bine stabilita medica , mai ales ca ea nu se practica decit de aproximativ 150 de ani fata de nasterea naturala care este ancestrala .
Dar astazi observam cu ,,admiratie" ca indicatiile cezarienei s-au largit, aplicindu-se si in cazurile :
- femeilor comode si ,,sensibile"'
- a femeilor cu bani si ,,prestanta"
- de comoditate a medicilor pe timpul garzilor si nu numai ;
- de ,,ajutor financiar" pt. sporirea bunastarii medicului curant.

Inteleg ca atunci cind nu putem ceva , nu putem , lasam nasucul jos , tacem si suntem politicosi daca drepti nu putem , dar nu devenim din aceasta postura delicata o vulpe sireata care nu ajunge la struguri . Nu este moral duhovniceste . Si atit !

Last edited by zaharia_2009; 10.08.2010 at 19:29:42.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ceaiuri pt. femei taluta Generalitati 1 14.03.2011 20:14:52
Am dureri ingrojitoare pe partea stanga emiliulia Umanitare 55 22.09.2010 16:01:49
Valoarea unei femei zoridezi Generalitati 3 31.05.2010 13:28:16
Pentru femei Florin Liviu Generalitati 2 20.05.2010 10:20:00
Prietena mea ia anticonceptionale numai ptr dureri alinu Generalitati 41 21.07.2009 01:01:50