Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.01.2007, 14:51:41
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Mie personal imi plac foarte mult predicile parintelui Gheorghe din partile Bucovinei.Imi mai plac si cele ale parintelui Galeriu,din pacate acesta nemaifiind printre noi.Dumnezeu sa-l odihneasca.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.01.2007, 19:25:16
Aalin Aalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2007
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Citat:
În prealabil postat de Aalin
:D Parintele Calistrat e Parinte duhonic cu adevarat...schimba vieti omul acela iar cei care au fost macar odata la le stiu despre ce vorbesc!!!
Pacat de cat de sarac e locul in care sta si asta spune multe de smerenia lui si soborului de preoti si parinti de acolo...De ar fi adevarat Diavolul s-ar inconjura de bogatii si alte lucruri scumpe!!1
Iar cu Pr Ioand Iovan...diavolul lucreaza...stiti voi!!!
Inainte de a face asemenea afirmatii despre pr.Ioan cerceteaza si convinge-te singur...nu te mai lua dupa vorbe.
Iar in ceea ce-l priveste pe pr.Calistrat iti dau absoluta dreptate.Intre cei doi mari duhovnici pr.Calistrat imi este mai aproape pt ca relatia noastra duhovniceasca dureaza de ceva ani si imi este mult mai la indemana.
diavolul lucreaza...adica diavolul poate pune piedici in observarea adevarului...adica poate Pr Ioan nu face ce se spune...nu pot zice nici da sau nu!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.01.2007, 22:43:42
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Da si Iuda cu Iisus au fost !
Eu nu-l cunosc pe parintele respectiv. Dar am auzit multe povesti, de la "pelerinii" veniti cu excursii organizate, cu autocare sa fie si ei de fata la o exorcizare.
Personal nu cred ca lui Iisus ii place circul, spectacolul iar urmasiilor lui ar trebuii sa le placa tot la fel (daca au har)sa vindece fara surle si tobe si fara spectatori...
Dar aici nu este vorba de circ Este vorba chiar despre porunca mantuitorului care spunea ca in numele meu veti tamadui pe cei demonizati sau cam asa ceva
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.01.2007, 14:16:31
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
irina77
Sper sa nu ma intelegi gresit dar inclin sa cred ca te-ai lasat influentata de vorbe si ti-ai autoindus starea vis-a-vis de pr.Ioan.
Eu il cunosc nu bine...ci foarte bine pe pr.Calistrat,tin ffff mult la el si-i respect atitudinea,uneori chiar i-o aprob(asta depinde de subiect),tinem o legatura duhovniceasca cat de cat permanenta si asta de vreo 15 ani...este unul din multii duhovnici ai moldovei si ai tarii pe care ii cunosc si cu care ma sfatuiesc destul de des(cand cu unul,cand cu altul...in functie de cum ii gasesc disponibili atunci cand am nevoie...ca incredere am in toti)
Despre pr.Ioan am auzit multe si bune si rele...dar mai multe spre rau.La un moment dat am avut ocazia sa fiu in zona Tg.Mures si m-am oprit si la manastirea Recea.A fost extraordinar ce am putut sa vad acolo,lasand la o parte situatia si aspectul exterior-material...m-a impresionat organizarea si asta in mare parte se datoreaza pr.Ioan...nu intru in prea multe amanunte desi ar fi ceva de spus dar nu tine de acest subiect.

Am simtit ca trebuie sa-l vad si sa vorbesc cu parintele...am asistat la Sf.Liturghie oficiata de pr.Ioan Iovan si apoi am mers si am stat cateva ore de vorba...a fost extraordinar...am descoperit in mod direct un om si un duhovnic adevarat...departe de tot ce stiam pana in acel moment...este o personalitate integra: cult,traitor,smerit,analitic,bun organizator,meticulos,nepretentios...la finalul discutiei i-am povestit despre cum am gandit despre el pana in acel moment si i-am cerut iertare....mi-a spus ca stia si de aceea a si acceptat sa stea cu mine atata timp,pt ca sufletul meu a avut nevoie sa se convinga si sa se usureze...am plans de fericire ca m-a descoperit si l-am descoperit...
Atunci(iunie 1999) a fost prima data cand l-am vazut,apoi am mai avut ocazia de 2 ori sa merg la Recea dar ultima data pr.Ioan era foarte bolnav...imi este dor sa-l mai vad,sa mai vorbim,desi sunt sigura ca nu voi mai avea o a doua sansa sa-mi acorde atata timp pt ca nu mai am aceeasi nevoie iar Pr.stie asta.

Deci, irina draga am tinut sa-ti povestesc aceasta intamplare pt a intelege ca este important sa comunici si sa fii obiectiv in a trage o concluzii...nici nu-ti poti imagina cate stiam despre pr.Ioan si maica Veronica de la Vladimiresti cand am ajuns la Pr.la Recea...si nici nu-ti poti imagina ce soc am avut sa constat ce departe eram de realitate si mai ales in ce ratacire ma scaldam judecand un astfel de Duhovnic.
Dar...desigur...asta a fost valabil pt mine si toti cei care merg acolo,am vazut ca vin foarte multi pelerini si nu cred ca toti se duc numai ca e locul frumos de vreme ce e coada permanent la usa Pr-lui...nu e valabil si pt tine sau altii care n-au cautat sa comunice ci numai au auzit sau au privit de la distanta cautand sa simta...spun asta pt ca la fel am facut si eu pana in acel minunat moment cand am hotarat sa-i vorbesc.
Sa va spun si eu ce stiu despre par. Ioan Iovan desi nu l-am intalnit personal ( desi as fi vrut ). Am citit ca par. Ioan Iova a ajuns in inchisoare din cauza unui act semnat de mai multe persoana printre care Par. Cleopa Ilie si Par. Arsenie Papacioc si in care era acuzat ca practica unele erezii ( da impartasania prea usor, face spovedania publica cum era in primele veacuri crestine etc. ). Am mai citit apoi un cuvant al par. Arsenie Papacioc despre par. Ioan Iovan cum ca si diavolul isi are victimele lui, criticandu-l foarte aspru pe par. Ioan. A si spus ca a ajuns la concluzia asta dupa ce a vorbit cu par. Cleopa Ilie.
Dar a citit cineva Jurnalul convertirii a lui Danion Vasile? In carte scrie despre Danion Vasile cand a fost in inselare iar persoanele cu care era ii spuneau ca par. Ioan Iovan este reincarnarea Sf. Ioan Evanghelistul. Cum a intrat in manastire Danion Vasile cu prietena lui care si ea era in aceeasi inselare, Par. Ioan Iovan le-a streigat sa iasa din manastire stiindu-i ca sunt yoghisti desi nu s-au vazut niciodata. Dupa mai multe astfel de intalniri cu par. Ioan Iovan, Danion Vasile a ajuns sa se reintoarca la Ortodoxie.
Am mai ascultat la o emisiune de la un post ce apartine de arhiepiscopia din care fac parte in care se facea biografia par. Ioan Iovan. In aceasta emisiune era prezentat par. Ioan Iovan ca un martir al inchisorilor comuniste si nu era specificat faptul ca par. Cleopa si par. Arsenie ar fi dus la incarcerea acestuia.

Din aceste certuri intre mari duhovnici m-am smintit foarte tare. L-am intrebat pe Danion Vasile despre par. Ioan Iovan. Acesta mi-a raspuns ca par. a invatat intr-o perioada a vietii sale niste erezii si din cauza asta de cand a fost convertit nu a mai fost la Recea.

De ce au loc aceste certuri? Marii duhovnici se cearta intre ei si nu realizeaza cat de rau ne fac noua celor care suntem niste simpli crestini?

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.01.2007, 14:35:46
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Dar de unde stii tu ca ar fi semnat cei doi ca sa-l bage la carcera?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.01.2007, 15:04:55
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Justa intrebare pentru ca daca-i adevarat atunci cei inselati erau Cleopa, Papacioc...
Draga Laurentiu, cum spuneam nu-l cunosc personal si m-asi bucura ca "circul" din jurul lui sa nu fie voit de el.Pe de alta parte daca nu ar fi voit cred ca ar putea sa-l excluda (sa nu mai faca exorcizari publice)Nu cred ca s-a intors cineva la credinta vazind o exorcizare. Reintors participind ca"victima" la ea , da! Pe urma presupunind ca reuseste sa izgoneasca diavolul din cineva nu cred ca respetivul diavol nu ar gasii f. usor pe cineva venit la spectacol cu autocarul (si care in esenta nu are credinta de loc)...in care sa intre.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.01.2007, 00:11:50
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
In aceasta emisiune era prezentat par. Ioan Iovan ca un martir al inchisorilor comuniste si nu era specificat faptul ca par. Cleopa si par. Arsenie ar fi dus la incarcerea acestuia.

Din aceste certuri intre mari duhovnici m-am smintit foarte tare. L-am intrebat pe Danion Vasile despre par. Ioan Iovan. Acesta mi-a raspuns ca par. a invatat intr-o perioada a vietii sale niste erezii si din cauza asta de cand a fost convertit nu a mai fost la Recea.

De ce au loc aceste certuri? Marii duhovnici se cearta intre ei si nu realizeaza cat de rau ne fac noua celor care suntem niste simpli crestini?

Doamne ajuta!
Trebuie sa intervin cu o precizare....intr-adevar cei doi mari duhovnici au spus la un moment dat ca pr. Ioan este in erezie dar nu din cauza acestei marturii pr.Ioan a fost inchis de comunisti...pt ca inchisoare a facut si pr.Arsenie.Atunci cand cei doi duhovnici au afirmat despre erezia pr.Ioan asa era...deci nu era vorba de o cearta intre marii duhovnici...ci era vorba de atentionarea pe care cei doi o faceau cu referire la pr.Ioan care cazuse intr-o extrema nu tocmai buna...ca dovada ca pr.Ioan a fost trimis cu canon la Manastirea Recea si a scapat de Vladimiresti...acolo s-a pocait si Sf.Sa stie cum si-a ispasit canonul ...Dzeu L-a readus pe drumul cel bun...eu nu am voie sa va redau cuvintele pr.Ioan pe care mi le-a spus in discutia pe care am avut-o vis-a-vis de aceste vorbe care i-au iesit despre trecutul sau si de judecarea mea...dar sincer va rog incercati sa nu va mai smintiti...
Daca ati citi in vietile marilor sfinti din perioada Sinoadelor Ecumenice v-ati convinge ca astfel de asa zise conflicte au existat dintotdeauna in Biserica si cu toate astea ii avem in calendar ca facand parte din pleiada marilor Sfinti care au sprijinit crestinismul sa mearga inainte curat si nevatamat.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.01.2007, 11:52:41
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Citat:
În prealabil postat de Saurian
In aceasta emisiune era prezentat par. Ioan Iovan ca un martir al inchisorilor comuniste si nu era specificat faptul ca par. Cleopa si par. Arsenie ar fi dus la incarcerea acestuia.

Din aceste certuri intre mari duhovnici m-am smintit foarte tare. L-am intrebat pe Danion Vasile despre par. Ioan Iovan. Acesta mi-a raspuns ca par. a invatat intr-o perioada a vietii sale niste erezii si din cauza asta de cand a fost convertit nu a mai fost la Recea.

De ce au loc aceste certuri? Marii duhovnici se cearta intre ei si nu realizeaza cat de rau ne fac noua celor care suntem niste simpli crestini?

Doamne ajuta!
Trebuie sa intervin cu o precizare....intr-adevar cei doi mari duhovnici au spus la un moment dat ca pr. Ioan este in erezie dar nu din cauza acestei marturii pr.Ioan a fost inchis de comunisti...pt ca inchisoare a facut si pr.Arsenie.Atunci cand cei doi duhovnici au afirmat despre erezia pr.Ioan asa era...deci nu era vorba de o cearta intre marii duhovnici...ci era vorba de atentionarea pe care cei doi o faceau cu referire la pr.Ioan care cazuse intr-o extrema nu tocmai buna...ca dovada ca pr.Ioan a fost trimis cu canon la Manastirea Recea si a scapat de Vladimiresti...acolo s-a pocait si Sf.Sa stie cum si-a ispasit canonul ...Dzeu L-a readus pe drumul cel bun...eu nu am voie sa va redau cuvintele pr.Ioan pe care mi le-a spus in discutia pe care am avut-o vis-a-vis de aceste vorbe care i-au iesit despre trecutul sau si de judecarea mea...dar sincer va rog incercati sa nu va mai smintiti...
Daca ati citi in vietile marilor sfinti din perioada Sinoadelor Ecumenice v-ati convinge ca astfel de asa zise conflicte au existat dintotdeauna in Biserica si cu toate astea ii avem in calendar ca facand parte din pleiada marilor Sfinti care au sprijinit crestinismul sa mearga inainte curat si nevatamat.
Mersi de acest mesaj. M-a ajutat mult
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfant, Sfant, Sfant ESTE Domnul Savaot Eugen7 Dogmatica 4 16.01.2013 00:00:33
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
Cal.. sfant? Creutzfeldt Despre Biserica Ortodoxa in general 43 09.05.2012 13:00:53
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 08.12.2010 23:54:23
A fi sau a nu fi sfant Florin-Ionut Generalitati 27 20.10.2008 17:52:59