Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.05.2007, 13:11:32
arle arle is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.05.2007
Mesaje: 8
Implicit

O amica de-a mea de curand mi-a povestit o intamplare de-a unui prieten de-al ei care era baftist.O profesoara a castigat o data de la o manastire niste iconite dinacelea pe hariuta ...Doamna deoarece nu avea ce face cu atatea icoane le-a impartit la clasele unde preda si clasa cu baiietelu baftist....Profesoara i-a dat icoana iar el a luat-o in scarba si a pus-o la marginea bancii in acea zi avea sport chiar dupa ora respectiva si acolo si-a rupt mana s si-a rupt-o chiar pe cea cu care a luat la sictir iconitza ....eu cred ca desi esti crestin ateu baftist sau orice religie tre sa le respecti pe religile care altii le considera drepte daca ti se zice sa nu te-nchini la icoane asta nu inseamna sa le rupi sau nu mai stiu eu ce sa faci ....trebuie sa-i respecti pe toti:D astept sa vad si povestile voastre aici:D
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.05.2007, 00:42:32
Nitro Nitro is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Mesaje: 45
Implicit

Daca ar fi fost vorba de orice alta religie , poate !
Dar cea crestina , nu !
De cand Dumnezeu pedepseste fizic pe cei care nu il urmeaza ??
Daca era asa miliarde de oameni ar fi trebuit sa aiba cateva oase rupte pentru asa ceva ... !
So este pura coincidenta !
Din cate tin eu minte Dumnezeu e unul iubitor si milostiv , nu unul care sa iti rupa mana daca nu arati respect fata de o icoana !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.05.2007, 00:08:30
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Am sa povestesc o intamplare care o sa va puna pe ganduri,vizavi de cartile pe care sa le cititi sau nu,sau pe care sa le recomandati ori ba.Cand eram prin clasa a 9-a,tata mi-a dat sa ma uit pe o carte de proasta calitate si eretica"Biblia hazlie",nu mai retin exact de ce autor strain era scrisa,si poate ca e mai bine asa.De cand am inceput sa citesc din ea,decat f.putin,au inceput toate necazurile in familie si in neam,printre rude si cunoscutii apropiati.Era o carte care trata totul din perspectiva ateului,dpdv.al ateismului,materialismului si,in concluzie,al ateilor sau inconstientilor,nebunilor,etc.Era,este si va fi o mare tampenie si o carte de proasta calitate,mai exact zis,fara calitate este acea carte.Daca se intampla sa o aveti sau sa o procurati,eu zic sa va lasati pagubasi,caci nu aveti nimic de castigat,ci decat sufletul poate de pierdut,sau mai stiu eu ce altceva?Dumnezeu a ingaduit sa avem incercari,ispite si necazuri ca sa ne dam seama de unde au plecat toate,asa ca cine este parinte sau un bun prieten,sa aiba grija ce fel de carti recomanda copiilor sai,apropiatilor sai,cunoscutilor,prietenilor,rudelor sau necunoscutilor.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.05.2007, 22:23:56
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arle
O amica de-a mea de curand mi-a povestit o intamplare de-a unui prieten de-al ei care era baftist.O profesoara a castigat o data de la o manastire niste iconite dinacelea pe hariuta ...Doamna deoarece nu avea ce face cu atatea icoane le-a impartit la clasele unde preda si clasa cu baiietelu baftist....Profesoara i-a dat icoana iar el a luat-o in scarba si a pus-o la marginea bancii in acea zi avea sport chiar dupa ora respectiva si acolo si-a rupt mana s si-a rupt-o chiar pe cea cu care a luat la sictir iconitza ....eu cred ca desi esti crestin ateu baftist sau orice religie tre sa le respecti pe religile care altii le considera drepte daca ti se zice sa nu te-nchini la icoane asta nu inseamna sa le rupi sau nu mai stiu eu ce sa faci ....trebuie sa-i respecti pe toti:D astept sa vad si povestile voastre aici:D
Eu stiu ca o femeie sectanta a fost arsa pentru ca a distrus icoana Maici Domnului.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.05.2007, 15:26:00
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

http://www.jurnalul.ro/articole/93288/soldatul-lui-dumnezeu
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.05.2007, 11:12:49
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Am sa va povestesc o intamplare foarte stranie,povestita de 2 doua persoane apropiate mie,care au experimentat o traire ciudata si inexplicabila,si v-as ruga sa va dati cu parerea dupa ce am sa o povestesc,dar nu voi folosi numele reale ale celor doua persoane,intrucat nu am acordul acestora si nici nu mi-as permite una ca aceasta,fiind lipsa de discretie din partea mea.Intr-o seara,dupa ce au mancat impreuna cele doua prietene ale mele,s-au dus in casa sa invete impreuna la un curs pt.examenul de licenta.Ajungand in camera,s-a luat lumina(deci a fost pana de lumina)pret de cateva clipe,tp.in care una dintre ele i-a zis celeilalte,fara sa realizeze ceea ce zice,nu isi mai amintea nimic din ceea ce a spus,i-a zis asa:"Olivia,tu trebuie sa te mantuiesti!"(bineinteles ca numele ei real l-am schimbat in ac.context)dupa care,zicand aceasta afirmatie,s-a aprins imediat lumina,dar ea nu isi amintea nimic din ce a zis,decat ca a vorbit cineva din ea cu o voce foarte grava,pe un ton foarte serios,folosindu-se de persoana ei.Acea fata,Olivia,cand a auzit ce i s-a transmis,s-a speriat,dandu-si seama ca e ceva suspect si a ramas tintuita locului,nestiind ce sa zica sau sa faca,mai ales ca era si intuneric temporar cat s-a intamplat aceasta.A fost foarte surprinsa de ceea ce s-a intamplat atunci,de atunci nu i s-a mai intamplat niciodata dupa,si nici inainte de aceasta nu i se mai intamplase asa ceva.Tin sa afirm ca persoana prin care a fost transmis un mesaj,era atunci si este acum apropiata de Biserica si de Dumnezeu,dar cealalta avea multe greutati si incercari,dar amana sa mearga la Biserica din cu totul alte motive.Dupa ce s-a intamplat aceasta,pana de curent a trecut si lumina a inceput sa palpaie usor pana ce si-a revenit la normal,dupa spusele celor doua persoane foarte speriate de o asa patanie.Amandoua mi-au povestit incidentul imediat a doua zi,fiind foarte speriate si nedumerite.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.05.2007, 14:36:59
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
Am sa va povestesc o intamplare foarte stranie,povestita de 2 doua persoane apropiate mie,care au experimentat o traire ciudata si inexplicabila,si v-as ruga sa va dati cu parerea dupa ce am sa o povestesc,dar nu voi folosi numele reale ale celor doua persoane,intrucat nu am acordul acestora si nici nu mi-as permite una ca aceasta,fiind lipsa de discretie din partea mea.Intr-o seara,dupa ce au mancat impreuna cele doua prietene ale mele,s-au dus in casa sa invete impreuna la un curs pt.examenul de licenta.Ajungand in camera,s-a luat lumina(deci a fost pana de lumina)pret de cateva clipe,tp.in care una dintre ele i-a zis celeilalte,fara sa realizeze ceea ce zice,nu isi mai amintea nimic din ceea ce a spus,i-a zis asa:"Olivia,tu trebuie sa te mantuiesti!"(bineinteles ca numele ei real l-am schimbat in ac.context)dupa care,zicand aceasta afirmatie,s-a aprins imediat lumina,dar ea nu isi amintea nimic din ce a zis,decat ca a vorbit cineva din ea cu o voce foarte grava,pe un ton foarte serios,folosindu-se de persoana ei.Acea fata,Olivia,cand a auzit ce i s-a transmis,s-a speriat,dandu-si seama ca e ceva suspect si a ramas tintuita locului,nestiind ce sa zica sau sa faca,mai ales ca era si intuneric temporar cat s-a intamplat aceasta.A fost foarte surprinsa de ceea ce s-a intamplat atunci,de atunci nu i s-a mai intamplat niciodata dupa,si nici inainte de aceasta nu i se mai intamplase asa ceva.Tin sa afirm ca persoana prin care a fost transmis un mesaj,era atunci si este acum apropiata de Biserica si de Dumnezeu,dar cealalta avea multe greutati si incercari,dar amana sa mearga la Biserica din cu totul alte motive.Dupa ce s-a intamplat aceasta,pana de curent a trecut si lumina a inceput sa palpaie usor pana ce si-a revenit la normal,dupa spusele celor doua persoane foarte speriate de o asa patanie.Amandoua mi-au povestit incidentul imediat a doua zi,fiind foarte speriate si nedumerite.
Ce garantii ai ca prietenele tale sunt OK d.p.v. psihic? Sau poate s-a speriat si a spus ce i-a trecut prin minte in momentul ala....

Nu cred ca intamplarea relatata de tine tine de supranatural!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.05.2007, 16:04:11
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:DGarantia ca prietenele mele ortodoxe sunt OK o am,intrucat consider ca cei cu probleme psihice nu sunt capabili sa faca o facultate,cu atat mai mult pe a doua.Cat despre faptul ca nu tine de supranatural,te contrazic,intrucat nu a fost o situatie normala,ci a fost ceva fenomenal,neobisnuit,iesit din comun si din standardele si sabloanele evenimentelor comune.Ele erau foarte speriate si ingandurate si,tocmai de aceea,mi-au cerut sa imi dau si eu cu parerea cu ceva tp.in urma,vizavi de aceasta:D.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.05.2007, 16:18:06
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
:DGarantia ca prietenele mele ortodoxe sunt OK o am,intrucat consider ca cei cu probleme psihice nu sunt capabili sa faca o facultate,cu atat mai mult pe a doua.Cat despre faptul ca nu tine de supranatural,te contrazic,intrucat nu a fost o situatie normala,ci a fost ceva fenomenal,neobisnuit,iesit din comun si din standardele si sabloanele evenimentelor comune.Ele erau foarte speriate si ingandurate si,tocmai de aceea,mi-au cerut sa imi dau si eu cu parerea cu ceva tp.in urma,vizavi de aceasta:D.
Cred ca voi sunteti "alese" si Dumnezeu va da semne...

Ahiar daca au probleme psihice oamnii pot depune efort intelectual si termina una - doua facultati... Problemele psihice nu tin, obligatoriu, de capacitatea intelectuala...

Daca mai este vorba si de facultati particulare, IDD sau cu taxa....

Iar daca prietenele tale seamana cu tine, adica au inclinatii religioase, genul celor care vad semna si in caderea frunzelor ruginii toamna, intreruperea curentului a fost nici mai mult nici mai putin decat o epifanie. Iar daca tu, care te pretinzi o autoritate in domeniu, iti dai cu parerea si spui ca e supranatural (asta incerci sa ma convingi si pe mine, nu?)...atunci convingerea voastra devine ferma, situindu-se la granita dintre supranatural si patologic...

Stii...supranaturalul asta al tau este asemantor cazurilor in care mobila pocneste din cauza variatiilor de temperatura, dar unora le place sa creda ca ii "lucreaza dracii", ba chiar si unii preoti ii le confirma ca asa este ca sa scoata un ban din Sfestanii!

Sebastiana ... cauti semne si minuni, esti vrednica? Mai citeste si tu prin Pateric si vezi adevaratii "parinti imbunatatiti" cum tratatu fenomenele de genul asta. Erau incredibil de rationali si reticenti.

Ups...cand scriu asta a cazut draperia....Aaaa ... e catelul meu care s-a agatat de ea...Crezi ca e un semn? E ceva supranatural?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.05.2007, 16:37:33
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Draga Mirean,in primul rand prietenele mele au terminat la zi, Facultatea de stat si tot la zi si la Fac.de stat sunt si la a doua.In al doilea rand,nu sunt si nu ma consider si nici nu ma voi considera vreodata o autoritate in domeniul minunilor si al semnelor,asa cum zici tu.Eu nu caut minuni si semne,minuni si semne exista la tot pasul,dar poate tu ai o problema :cool:si,tu nu le vezi???
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intamplari gasite in pateric donisaadriana Calugarul 13 18.01.2015 06:42:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31
Intamplari din viata costel Generalitati 40 27.11.2009 00:24:46
Cunosteati aceste intamlpari adevarate? TeoH Intamplari adevarate 3 24.09.2008 12:59:03
intamplari Saurian Intamplari adevarate 16 11.05.2007 19:30:39