Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.12.2009, 13:23:45
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Iti multumesc pentru ca mi-ai raspuns.
- Departe de mine gandul de a induce pe cineva in eroare. Sper sa nu fac asta niciodata, pentru ca ar insemna ca intind adevarate curse sufletelor celorlalti oameni care citesc. Sa ne fereasca bunul Dumnezeu pe toti. Nu avem oare destul pacate fiecare?
- Vanitosi... suntem aproape toti, doar masura difera. Totusi, cred ca este important pentru unii ca mine, cu putina cultura in ale ortodoxiei, sa fiu indrumata de fratii care stiu mai multe, cu blandete si intelegere, pentru ca sunt inca mica duhovniceste...
- Nu am de ce sa te iert, ti-am mai spus si iti repet: NU ma supar pe tine, as vrea doar sa fii mai bland un pic, pentru ca stiu sigur ca poti...
Daca nu vrei sa-mi mai raspunzi, sa stii ca te inteleg, sunt, poate, o mare pierdere de vreme...
Daca, insa, crezi ca poti sa-ti faci milostenie sufleteasca, atunci sa stii ca abia astept sa-ti citesc postarile, mai ales pe acelea in duhul dragostei de aproapele...
Eu am recomandat citirea tilcuirii Evangheliei dupa un parinte consacrat pt. avantajele pe care aceasta posibilitate le ofera . Adica, iti alegi un parinte fie recomandat de cineva, de maretia lui insasi, sau dupa ce ai mai citit ceva de el si constati ca modul de formulare si exprimare al sau iti este pe inteles .Il iei astfel ca nomativ in domeniu , il crezi si ti-l insusesti ne mai avind cu cine sa-l compari sau sa-l masori tot timpul si sa-ti pui astfel intrebarea daca spune cel mai bine sau nu adevarul.
Pe forum cind pui o intrebare primesti mai multe raspunsuri care atunci cind difera semnificativ te ajuta sa alegi mai usor pe cea ,,buna" ,sa zicem, dar cind difera in lucruri mai fine te poate pune in incurcatura ne stiind precis in sinea ta pe care sa o alegi . Asta pt. situatia in care esti scrupulos cu ceea ce doresti sa inveti cautind ca permanent sa sti adevarul si pe acesta emis de o sursa autentica . Daca nu poti sa te consideri , de exemplu mai putin ,,vanitos" si sa faci dragoste acceptind orice si oricum . Alegerea este a fiecaruia.
Cartea este insa sfinta ! Forumul ne poate imbogatii cu experienta trairii corecte a celuilalt si mai putin cu teoria pura . Chiar ai primit tilcuiri etichetate : ,,dupa parerea mea" care iti poate folosi doar pina la un punct. Eu nu mi-am permis sa fac o tilcuire dupa o asemenea parere la acest pasaj . Cei care au har daruit au si drepturi mai multe ! Tocmai ai ales. Sa-ti fie de folos spre imbogatirea duhovnicesca !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.12.2009, 13:31:44
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Eu inteleg asa! Intalnesc un om hulitor, care ia totul la misto, care ia totul in batjocura si in ras. Cred ca a vorbi unuia ca acesta despre Fecioara Maria si despre Intruparea lui Hristos, despre Sfintii Martiri si despre alte asemenea "margaritare" nu ar insemna decat sa dau prilejul aceluia sa isi bata joc de acestea.

Prin urmare nu intotdeauna se cade a vorbi de cele sfinte oricand si oricui, ci doar atunci cand simtim ca Dumnezeu ne impinge sa o facem sau cand vedem un om aparent dornic de a primi un asemenea cuvant. (Apostolul Filip, cand a intrat in vorba cu femenul etiopian (Faptele Apostolilor) nu a facut'o la intamplare, ci mai intai a observat ca acela citea din Sfanta Scriptura.)

De asemenea, gandurile noastre sunt margaritare. Nu le putem destainui oricui, ci doar duhovnicului si celor apropiati.
Sfantul Serafim de Sarov spune: "Abia daca gasesti un om din doua mii caruia sa ii destainui inima ta."
m-a trezit la realitate thread-ul acesta. :) va multumesc foarte mult, Dumnezeu sa va ajute. si iertati!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.12.2009, 13:42:12
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Eu am recomandat citirea tilcuirii Evangheliei dupa un parinte consacrat pt. avantajele pe care aceasta posibilitate le ofera . Adica, iti alegi un parinte fie recomandat de cineva, de maretia lui insasi, sau dupa ce ai mai citit ceva de el si constati ca modul de formulare si exprimare al sau iti este pe inteles .Il iei astfel ca nomativ in domeniu , il crezi si ti-l insusesti ne mai avind cu cine sa-l compari sau sa-l masori tot timpul si sa-ti pui astfel intrebarea daca spune cel mai bine sau nu adevarul.
Pe forum cind pui o intrebare primesti mai multe raspunsuri care atunci cind difera semnificativ te ajuta sa alegi mai usor pe cea ,,buna" ,sa zicem, dar cind difera in lucruri mai fine te poate pune in incurcatura ne stiind precis in sinea ta pe care sa o alegi . Asta pt. situatia in care esti scrupulos cu ceea ce doresti sa inveti cautind ca permanent sa sti adevarul si pe acesta emis de o sursa autentica . Daca nu poti sa te consideri , de exemplu mai putin ,,vanitos" si sa faci dragoste acceptind orice si oricum . Alegerea este a fiecaruia.
Cartea este insa sfinta ! Forumul ne poate imbogatii cu experienta trairii corecte a celuilalt si mai putin cu teoria pura . Chiar ai primit tilcuiri etichetate : ,,dupa parerea mea" care iti poate folosi doar pina la un punct. Eu nu mi-am permis sa fac o tilcuire dupa o asemenea parere la acest pasaj . Cei care au har daruit au si drepturi mai multe ! Tocmai ai ales. Sa-ti fie de folos spre imbogatirea duhovnicesca !
Am inteles punctul tau de vedere si pozitia ta. O sa gasesc aceste scrieri si o sa le citesc. Sper sa le si pricep, si spun asta pentru ca mi-au cazut in mana carti pe care n-am fost in stare sa le patrund. Deh, talantii, talantii... nu toata lumea e dotata cu inteligenta superioara...
Din punctul meu de vedere, si anume al omului care-i iubeste in Hristos pe toti oamenii (sau care macar incearca), trairile personale autentice sunt foarte importante. Nu se stie niciodata ce sfinti avem printre noi.......
Iti multumesc pentru raspuns...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.12.2009, 13:45:14
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu stiu.
Eu ma straduiesc sa spun cam tot ce simt si gandesc, chiar daca deschiderea personala este mai greu de gasit pe forum.
Si incerc sa spun totul fara a jigni sau a da ispite celor de langa mine.

Cat despre aceste "margaritare", ele se gasesc in tot forum'ul si in toate articolele citate.
Faptul ca ne straduim sa le lamurim nu cred ca aduce ceva nou, ci doar ceva mai clar.
Sinceritatea ta este de-a dreptul dezarmanta si cuceritoare. Nici eu nu stiu...
In ceea ce ma priveste, poate ca ar trebui sa nu mai postez, pentru ca imi este din ce in ce mai clar ca nu am nimic valoros de spus, desi macar ma straduiesc sa nu ofensez pe nimeni...
Multumesc pentru ca ti-ai facut timp sa-mi raspunzi....
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.12.2009, 14:04:47
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
In ceea ce ma priveste, poate ca ar trebui sa nu mai postez, pentru ca imi este din ce in ce mai clar ca nu am nimic valoros de spus, desi macar ma straduiesc sa nu ofensez pe nimeni.
Sfintii Apostoli sunt 12. Cu toate acestea, mai mult Petru si Pavel sunt cunoscuti.
Asta nu inseamna ca ceilalti nu sunt la fel de mari ca acestia doi.

Tot asa si pe forum. Unii scriu mult, altii mai putin, unii citeaza Sfinti Parinti, altii vorbesc simplu.
Toti sunt la fel de folositori, unii altora.

De multe ori, cei simpli si sinceri ajuta mai mult decat cei care incearca sa arate cate stiu si cate au invatat.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.12.2009, 14:18:15
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Personal singurele reticiente pe care le am in "aruncarea celor sfinte" si "a margaritarelor" sunt asupra ereticilor si a ateistilor.Cred ca la asta se refera si textul.Cat de izbitor de mare e propastia intre cele sfinte si caini(un dobitoc) si intre margaritare si porci.Textul se refera la cei care nu au nici o tangenta cu cele sfinte si cu Imparatia lui Dumnezeu.In primul rand "cainii" care reprezinta pe cei ce au alta credinta, in special pe eretici,pe cei carora daca le zici de icoane , moaste , taine , sfanta cruce iti sar la gat.La fel si margaritarele se refera la margaritarele imparatiei care sunt invataturile si realitatile tainice, iar porcii ii reprezinta pe cei care toata ziua stau in mocirla pacatului, in special pe omul nereligios si ateist.Deci ce spune invatatura nu spune-ti celor care nu sunt antrenati cu aceste lucruri toate dintr-o data, ca riscati sa nu inteleaga nimic si sa se intoarca impotriva voastra si sa se poarte batjocoritor.Asta e riscul , de a spune tainele celor care nu sunt antrenati in cele religioase si de a vorbi de cele sfinte celor care nu au aplecare spre cele sfinte.Dar sa nu uitam ca si Hristos a luat painea fiilor si a dat-o cainilor.Ca si El a vindecat-o pe fata femeii cananeenci , vazand credinta ei.Deci personal indemnul si prudenta asta indeamna in primul rand, ca lucrurile sa fie facute cu intelepciune.Adica treptat dupa nivelul de intelegere al fiecaruia sa te destainui."Pe intelegerea fiecaruia", cum zicea Pavel cu iudeii m-am purtat ca un iudeu cu elinii ca un elin s.a.m.d.Dar oricaruia insetat de cunoastere si cu deschidere spre lucrurile astea e bine sa-i dam tot in masura limitelor noastre, fie frate(ortodox) , fie eretic , fie ateu.Eu simt ca cea mai mare pierdere in special a fratilor ortodocsi e asta ca nu ne destainuim unii altora si nu ne invatam unii pe altii, nu ne ajutam ca sa sporeasca si mai tare stiinta si cunoasterea.Cred ca am avea foarte mult de castigat invatand unii de la altii.Personal eu cam spun "ce stiu" tuturor, pentru ca si eu am fost odata insetat de cunoasterea lui Dumnezeu(si inca sunt) si stiu cum e.Doar cand vad comportamente batjocoritoare incep sa renunt la discutie.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.12.2009, 14:37:50
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Sau e invers: Cainii reprezinta pe cei "nebuni"(ateisti),"zis-a nebunul in inima lui Nu este Dumnezeu" , iar porcii "pe cei care mananca alta mancare" , ma refer aici la mancarea Imparatiei Cerurilor(cei de alta credinta,vrajitori,etc).Oricum aceasta metafora reflecta caracteristici care se pot regasi conlucrativ in diferite tipologii de oameni.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.12.2009, 14:56:09
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Windorin: Cat despre spunerea gandurilor, si eu sunt o fire foarte deschisa. Ma deschid repede, iar uneori chiar cui n'ar trebui. Insa, daca se rade de mine, de gandurile mele si de cele ce spun, nu sunt lezat in inima si reusesc sa imi pastrez linistea, caci imi dau seama ca am gresit, spunand cui nu merita cele ale mele. Insa sunt persoane mult mai sensibile, care daca s'ar deschide cuiva care, mai apoi, ar rade de ele, ar suferi mult. Acelora le e de folos sa cerceteze mai cu atentie persoana din fata lor.

Ce mi-ar fi placut sa fiu si eu asa ca tine, Dorin. Dar, din pacate, fac parte din a doua categorie.
__________________
Si-mi pare atat de rau ca se mai poate,
Gasi atata vreme pentru ura,
Cand viata nu-i decat o picatura,
Intre minutul acesta care bate ... si celalalt.

Si-mi pare neinteles si trist,
Ca nu privim la cer mai des,
Ca nu culegem flori si nu iubim,
Noi, cei care asa de repede murim.

http://pensiuneaverasilivia.wordpress.com/
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.12.2009, 15:23:14
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Este foarte adevarat tot ce spui, dar cum ne putem da seama cu siguranta? Mai ales cand comunicam asa, printr-un forum? N-avem cum sa stim cu cine vorbim, n-avem cum sa stim care va fi reactia urmatoare, pe cati ii va sminti sau rani un raspuns. Si atunci, nu este mai bine sa nu mai scriem, ca nu cumva acestia, insultand cele sfinte, 1.sa nu se osandeasca ei insisi, iar 2.noi sa ramanem cu rani, dar si cu 3. pacatul de a fi creat altora ocazia de a pacatui?
Da, este un pericol inerent acestui mijloc neutru de comunicare.
Mi s-a intamplat si mie, precum bine stii, sa arunc vorbe care sa raneacsa sau sa deranjeze.
Totusi, cine intra pe un forum de discutie ar trebui sa stie cum functioneaza acesta. Altfel vorbesti personal, si altfel impersonal. Tot asa, revistele si cartile sunt obiecte publice, la care toti au acces in zilele noastre, insa nu oricine se foloseste citind orice.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.12.2009, 15:25:09
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
In ceea ce ma priveste, poate ca ar trebui sa nu mai postez, pentru ca imi este din ce in ce mai clar ca nu am nimic valoros de spus, desi macar ma straduiesc sa nu ofensez pe nimeni...
Mi-ar parea rau. Cred dimpotriva ca ai lucruri valoroase de spus.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomeniti-o in rugaciunile voastre dorinastoica14 Rugaciuni 9 29.06.2011 21:39:15
Pomeniti-o in rugaciunile voastre adyy17 Umanitare 6 25.01.2011 23:00:06
SOS-chinezi aruncati in strada! heaven Umanitare 13 19.02.2009 21:11:03
Puterea rugaciunii voastre E_my Umanitare 3 08.02.2008 20:43:47