Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 10.05.2010, 19:16:03
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
"bisericile" se cearta, dar Biserica isi vede de treaba ei.
Care "Biserica" isi vede de treaba ei, almaris?
Reply With Quote
  #342  
Vechi 10.05.2010, 19:56:16
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Care "Biserica" isi vede de treaba ei, almaris?
Bserica e una singura ,Biserica lui Hristos de 2000 de ani.Restul sunt case de rugaciune aparute pe la 1900.
Reply With Quote
  #343  
Vechi 10.05.2010, 20:04:37
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cojanete Vezi mesajul
Bserica e una singura ,Biserica lui Hristos de 2000 de ani.Restul sunt case de rugaciune aparute pe la 1900.
Daca te referi la case de rugaciune, nici una nu e mai veche de cateva sute de ani. Daca te referi la denominatii, cele mai vechi au aparut dupa Marea Schisma. Daca te referi la crestinism, , da, e vechi de 2000 de ani. Dar niciuna dintre acestea nu e Biserica. Biserica este multimea celor credinciosi care vor merge in rai cu Hristos.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #344  
Vechi 10.05.2010, 20:10:35
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Daca te referi la case de rugaciune, nici una nu e mai veche de cateva sute de ani. Daca te referi la denominatii, cele mai vechi au aparut dupa Marea Schisma. Daca te referi la crestinism, , da, e vechi de 2000 de ani. Dar niciuna dintre acestea nu e Biserica. Biserica este multimea celor credinciosi care vor merge in rai cu Hristos.
Raiul, draga mea Doriana, l-am avea deja de pe-acum, pe-acest pamant, daca am sti sa ne comportam ca oamenii unul cu altul... ca templul lui Dumnezeu, dupa parerea mea, e omul care invata sa fie Om.

Last edited by maria-luisa; 10.05.2010 at 20:14:14.
Reply With Quote
  #345  
Vechi 10.05.2010, 20:13:35
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Raiul, draga mea Doriana, l-am avea deja de pe-acum, pe-acest pamant, daca am sti sa ne comportam ca oamenii unul cu altul...
Asta s-ar chema bunatate , buna intelegere sau bun-simt. Raiul e ceva ce depaseste termenele noastre de comparatie.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #346  
Vechi 10.05.2010, 20:15:49
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Asta s-ar chema bunatate , buna intelegere sau bun-simt. Raiul e ceva ce depaseste termenele noastre de comparatie.
Crezi ca ca vreunul va putea ajunge mai departe, sarind peste aceste trepte?
Cred ca ne furam singuri "caciula" daca credem ca Dumnezeu nu vede decat ce vrem noi.
daca ne-a trimis sa ne nastem aici, pentru Imparatia Lui pe-acest pamant ne-a trimis, pentru pacea si dragostea ce ar trebui s-o implinim aici, prin Dumnezeu, fata de semenii nostri, indiferent de credinta. De la El vin toate,iar pretioasa viata pe care o avem, de la El o avem.

Last edited by maria-luisa; 10.05.2010 at 20:25:44.
Reply With Quote
  #347  
Vechi 10.05.2010, 20:18:42
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Crezi ca ca vreunul va putea ajunge mai departe, sarind peste aceste trepte?
Acestea le poti avea daca ai bunavointa. Insa raiul il poti avea numai prin Hristos. El este Usa catre Dumnezeu si toata frumusetea Lui.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #348  
Vechi 10.05.2010, 21:11:08
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Esti total pe dinafara!!!!! Ceea ce ai postat mai sus... este de-a dreptul HULA!
Asa pare, dar daca scoti un pic capul afara, la aer, incepi sa vezi mai clar.
Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Oameni buni, faceti ceva pentru sufletul asta ratacit. Habar nu are de Ortodoxie.
Mishi, fa un efort de gandire si nu mai sari in sus ca faci cucui. Faci o mare confuzie, ortodoxia aceea pe care o stim nu se identifica intotdeauna cu dreapta credinta, asa ca nu stiu cine trebuie sa studieze mai mult "ortodoxia".
Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Auzi: iluzie, ceva demn de crezut pentru oameni din epoci demult apuse...
Pana una alta e 2010, nu am afirmat nimic deplasat.
Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Tu ori esti dus cu capul, ori esti cu tot dinadinsul hulitor.
Hulitor al credintei nu voi fi niciodata, dar nu ma voi feri sa spun ce cred despre anumite chestiuni anapoda care sa vad cu ochiul liber, nu trebuie sa le cauti prea mult.
Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
De fapt, ce cauti tu aici? Sa hulesti? Prin asta doar pe tine te dai mortii. Pacat de tine.
Ai sarit de pe scaun? Ia un loc, linisteste-te si nu spune vorbe grele ca nu e cazul.
Reply With Quote
  #349  
Vechi 10.05.2010, 21:13:33
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Care "Biserica" isi vede de treaba ei, almaris?
Aceea ale cariu baze le-a pus Cristos si nu alti "destepti" pe parcurs.
Reply With Quote
  #350  
Vechi 10.05.2010, 21:19:47
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cojanete Vezi mesajul
Bserica e una singura ,Biserica lui Hristos de 2000 de ani.Restul sunt case de rugaciune aparute pe la 1900.
Glumesti, biserica de 2000 de ani are in ea oameni din Biserica si atat, restul, "casele de rugaciune" la fel.

Iti dau doua argumente simple pentru care biserica de 2000 de ani nu e Biserica, desi se autodenumeste asa fara sa o intrebe nimeni:

- Nu are cum sa fie pentru ca la nivel oficial calca in picioare doua dintre poruncile date de Dumnezeu, mai pe inteles, nu le recunoaste sau se face ca nu le observa

- Daca ar fi fost Biserica lui Dumnezeu nu ar fi tinut Scriptura, cartea de capatai a crestinismului departe de marea masa de oameni. Au trebuit sa treaca 15 secole, iti dai seama cat intuneric spiritual pe capu' la lumea asta, dar ea bisericuta n-avea treaba, le spunea la fraieri ce sa faca si cum sa faca dupa capul ei. Mai rau, continua si astazi la un nivel mai redus totusi. Si si-a mai luat si atributii pe care nu avea dreptul. Ce a urmat dupa sec 15, e o imbunatatire, dar inca mai e mult de lucru, unii au acceptat provocarea, ceea ce e bine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42