Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 30.07.2010, 15:30:21
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina.e Vezi mesajul
De ce copiii platesc pacatele parintilor?

Trebuie sa marturisesc ca ma tulbura mult acest subiect si nu am reusit niciodata sa il inteleg. Mereu am preferat sa cred ca boala unui copil nu este o pedeapsa, ci o incercare si pe termen lung sau in viata de apoi va fi o binecuvantare. Daca acel copil sufera din cauza ca parintii lui sunt pedepsiti, plateste nevinovat pacatul altora.
Pentru ca Hristos a platiti nevinovat cu sangele sau ne-a scos pe noi toti din chinurile iadului. Tot asa si copilul acela poate scoate pe cineva din iad.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 30.07.2010, 15:49:21
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina.e Vezi mesajul
De ce copiii platesc pacatele parintilor? Nu i-au ales ei, ca sa fie pedepsiti pentru ce nu au facut. Daca parintii pacatuiesc, de ce nu platesc ei insisi, ci altii?
Este un mijloc in plus prin care Dumnezeu ne face sa fim si mai atenti la pacat. "La copii tai nu te gandesti cand pacatuiesti ? Macar la copii daca de tine nu-ti mai pasa !"
Reply With Quote
  #53  
Vechi 30.07.2010, 16:21:53
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
toate vin de la Dumnezeu, depinde doar de noi cum le privim si cum le primim. aici intr-adevar intervine liberul arbitru.
Omul propune..iar Dumnezeu dispune,deci problema liberului arbitru nu e chiar reala.Cand intervin reguli..liberul arbitru e o notiune iluzorie.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 30.07.2010, 18:05:17
adelina.e adelina.e is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2010
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laur28 Vezi mesajul
Pentru ca Hristos a platiti nevinovat cu sangele sau ne-a scos pe noi toti din chinurile iadului. Tot asa si copilul acela poate scoate pe cineva din iad.
Dar copilul nu este Hristos. Cand Dumnezeu l-a trimis pe pamant, l-a trimis cu scopul acesta, el nu este orice copil. Si Hristos a murit pentru mantuirea noastra. De ce un copil sufera ca sa iasa altul din iad. Hristos avea o natura divina, pe langa cea umana, copiii nu au.

Un copil te poate scoate din Iad, dar prin suferinta prorpie? Te scoate din Iad prin faptele bune pe care le face si rugaciunile sale, ca urmare a educatiei crestinesti care i-ai oferit-o.

Scuza-ma, dar in nici un caz nu ma convinge acest argument.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 30.07.2010, 18:08:01
adelina.e adelina.e is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2010
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Este un mijloc in plus prin care Dumnezeu ne face sa fim si mai atenti la pacat. "La copii tai nu te gandesti cand pacatuiesti ? Macar la copii daca de tine nu-ti mai pasa !"

Dilema mea morala este alta. Copilul este condamnat dinainte de a se naste. Plateste vina altora. Nu se naste egal cu ceilalti copii. Omul care pacatuieste nu se gandeste la copiii sai poate nenascuti inca. Asta e vina copilului?
Reply With Quote
  #56  
Vechi 30.07.2010, 18:34:48
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina.e Vezi mesajul
De ce copiii platesc pacatele parintilor?
Nu stiu la ce te referi cand afirmi asta, insa singurul mod in care vad eu ca s-ar putea intampla asa ceva este daca sa zicem un parinte este robul unui pacat, al unui viciu cum este betia, atunci sufera si copii si intreaga familie. Plateste toata lumea din cauza unuia singur. In sensul in care probabil te referi tu, fiecare suntem purtatori de vina pentru pacatele proprii, pacatul nostru aduce cu sine numai dezavantaje, unele imediate, altele care se vor vedea pe termen lung. Dumnezeu nu este atat de interesat sa ne pedepseasca, cat sa ne dea timp si ocazii sa ne indreptam.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 30.07.2010, 18:45:58
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina.e Vezi mesajul
Mereu am preferat sa cred ca boala unui copil nu este o pedeapsa, ci o incercare si pe termen lung sau in viata de apoi va fi o binecuvantare. Daca acel copil sufera din cauza ca parintii lui sunt pedepsiti, plateste nevinovat pacatul altora. Daca el nici macar nu este constient de ce i se intampla si nu sufera greutati, intr-adevar, imi pot imagina ca parintii sunt pedepsiti.
Bineinteles ca boala copilasului nu este o pedeapsa, insa din pacate micutul poate suferi din cauza unor probleme de sanatate ale parintilor sau a neglijentei acestora pe timpul sarcinii(mama consuma ce nu trebuie, tatal fumeaza sau mai stiu eu ce face in prezenta ei)
Citat:
În prealabil postat de adelina.e Vezi mesajul
Eu cand am o incercare mai grea, ma gandesc ca ori platesc pentru greseli (si incep sa analizez ce am facut), ori Dumnezeu imi incearca credinta, ori pana la urma aceasta incercare imi va aduce un bine.
Eu cred ca nu e bine sa vezi lucrurile asa pentru ca Dumnezeu nu sta la panda pentru a ne sanctiona fiecare greseala. Dumnezeu este interesat sa ne indreptam cat mai repede cu putinta si sa mergem mai departe chiar daca undeva in viitorul apropiat ne asteapta o noua cadere. Cat priveste incercarea credintei, s-a demonstrat de atatea ori ca a avea credinta nu tine de starea de sanatate pe care o are cineva, si nici de conditia materiala.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 30.07.2010, 18:52:16
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Omul propune..iar Dumnezeu dispune, deci problema liberului arbitru nu e chiar reala. Cand intervin reguli..liberul arbitru e o notiune iluzorie.
Liberul arbitru presupune ca eu sa ma desfasor intr-un cadru bine stabilit de catre Dumnezeu care ofera omului exact atata libertate cat ii este necesara, nici mai multa, nici mai putina. O singura problema apare la om, aceea ca este muritor, in conditiile libertatii in felul cum am inteles-o noi fiind un fapt pozitiv, altfel greselile mele, mai exact pacatul meu nu s-ar sfarsi niciodata, ar fi perpetuat continuu.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 31.07.2010, 14:53:55
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina.e Vezi mesajul
De ce copiii platesc pacatele parintilor? Nu i-au ales ei, ca sa fie pedepsiti pentru ce nu au facut. Daca parintii pacatuiesc, de ce nu platesc ei insisi, ci altii?
Aici este marea taina a mantuirii...
Cu cat fiecare dintre noi cautam sa mergem cat mai drept pe drumul mantuirii si sa ne purtam singuri crucea, cu toate bunele si relele lasate de Dumnezeu spre incercarea noastra, cu atat vom usura crucea copilului...
Faptul ca acesta preia din sau pacatele parintilor, ba chiar ale familiei pana la al 7-lea neam, este o dovada a iubirii lui Dumnezeu pentru om...ii da nenumarate sanse ca totusi sa il mantuiasca.
Sa zicem ca tu ai o viata foarte grea, macinata de nesanse...dar ai credinta in Dumnezeu ca intr-o zi iti va fi mai bine, multumesti pt tot si te rogi sa poti sa treci cu bine peste aceste greutati...Te-ai intrebat vreodata ca prin crucea ta grea pe care o ai de dus este posibil sa ajuti la mantuirea bunicilor si parintilor tai?
Daca ai sti asta nu ti s-ar parea mai usor, sau nu ai fi multumita? tinand cont ca viata asta are cativa zeci de ani, cealalta este vesnica?

Tu crezi ca ce ni se intampla este fara voia si stirea lui Dumnezeu? Important este cum le primesti si cum intelegi tot ce ti se intampla...iar ca sa nu lasi mostenire copiilor tai pacatele tale, atunci fa in asa fel sa renunti la ele.
Asta este toata filosofia...Dumnezeu nu este nedrept deloc, din contra...este foarte drept si milostiv ca ne tot acorda sanse pana la judecata de apoi.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 31.07.2010, 15:02:55
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelina.e Vezi mesajul
De ce copiii platesc pacatele parintilor? Nu i-au ales ei, ca sa fie pedepsiti pentru ce nu au facut. Daca parintii pacatuiesc, de ce nu platesc ei insisi, ci altii?

Pentru ca parintii sufera mult mai mult cand isi vad copiii indurerati decat daca ar plati ei pacatele...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce ne pot invata alte religii? andreicozia Alte Religii 86 27.01.2012 13:20:03
Preotul - ce invata el la facultate? sophia Preotul 40 15.11.2009 19:36:50
Biserica noastra invata ca... amatyyy Despre Biserica Ortodoxa in general 1 12.11.2009 13:53:12
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38