Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 23.01.2012, 15:31:18
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Si daca va aduc dovezi ca s-a decis scurtarea liturghiei la Vatican 2? Recunoasteti ca a venit de la diavol "inspiratia"?
Aduceți întâi dovezile, după aceea vom discuta. Dar, înainte de a vă pierde timpul căutând, notați-vă și rețineți foarte bine ce anume încercați să găsiți: dovezi că s-a decis scurtarea Liturghiei, ca să nu avem discuții ulterior.

Poftiți și resursele, respectiv Constituția privind Sfânta Liturghie:

http://www.vatican.va/archive/hist_c...cilium_en.html

Last edited by Erethorn; 23.01.2012 at 15:35:37.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 23.01.2012, 15:52:15
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Aduceți întâi dovezile, după aceea vom discuta. Dar, înainte de a vă pierde timpul căutând, notați-vă și rețineți foarte bine ce anume încercați să găsiți: dovezi că s-a decis scurtarea Liturghiei, ca să nu avem discuții ulterior.

Poftiți și resursele, respectiv Constituția privind Sfânta Liturghie:

http://www.vatican.va/archive/hist_c...cilium_en.html
Haideti sa vedem. Va dau si link-ul cu varianta in limba romana.

http://www.intratext.com/IXT/RUM0006/_P5.HTM

"Sfânta Maică Biserica dorește să se facă, cu mare grijă, o reformă generală a liturgiei." Deci liturghia trebuie referomata (in BC si invataturile si dogmele se mai reformeaza).

"și părți supuse schimbării, care în decursul timpului pot sau chiar trebuie să varieze, dacă în ele au pătruns elemente ce corespund mai puțin naturii interne a liturgiei sau dacă respectivele părți au ajuns să fie mai puțin adecvate." Asta ce inseamna? Ca se scot elementele care "au pătruns" si "corespund mai puțin naturii interne a liturgiei sau dacă respectivele părți au ajuns să fie mai puțin adecvate"?

"De aceea absolut nimeni altul, fie și preot, nu poate din inițiativă proprie să adauge, să scoată sau să schimbe ceva în liturgie."
Deci se pot scoate parti din liturghie, nu? Doar ca nu din initiativa preotului. Acele parti care "corespund mai puțin naturii interne a liturgiei ".
Am sa caut si elementele concrete scoase din liturghie doar ca nu am timp acum.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 23.01.2012, 16:17:26
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ne este usor sa spunem ca nu este bine sa existe instrumente in biserica, pentru ca in Biserica Ortodoxa nu exista. Imi este usor sa spun ca nu trebuie sa existe tablouri in nicio casa, daca in casa mea lipsesc. Dar ce ne facem daca de mici am fi inaltat rugaciunea lui Dumnezeu insotita de instrumente? Nu am mai fi raspuns cu usurinta ca nu este bine.

Noi sa pazim ceea ce ne-a fost dat, cantarea fara instrumente. Sa nu ne pronuntam asupra unor lucruri care nu sunt in casa noastra. Riscam sa cadem in judecata si sa nu ne mai iubim aproapele.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 23.01.2012, 16:23:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaitzaneicu Vezi mesajul
De ce spre deosebire de biserica catolica in cultul ortodox nu se accepta instrumentele muzicale in biserica ?


Sper sa te lamureasca site-ul acesta:

http://www.crestinortodox.ro/liturgi...ca-119638.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 23.01.2012, 19:01:51
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Sfânta Liturghie este un organism spiritual viu, în continuă evoluție, și nu o relicvă a istoriei

Mulți creștini ortodocși cred că Sfânta Liturghie a fost de la început așa cum o cunosc ei astăzi. Dar, cu toate că în ultimele secole Liturghia nu a cunoscut schimbări semnificative, aceasta nu înseamnă că forma ei de azi este fixă și neschimbabilă. Sfânta Liturghie este un organism spiritual viu, în continuă evoluție și nu o relicvă a istoriei. În decursul veacurilor ea a evoluat de la simplitatea originară la bogăția de azi. Dar această evoluție nu a însemnat o îndepărtare de la adevăr, așa cum încearcă să argumenteze unii eterodocși, ci o creștere firească, expresie a lucrării Duhului Sfânt în Biserică, o dezvoltare a elementelor esențiale pe care le găsim de la început în structura Liturghiei.


preluat de aici: http://www.dervent.ro/resurse/liturghia/index-D-02.html
Reply With Quote
  #56  
Vechi 23.01.2012, 22:46:28
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Sfânta Liturghie este un organism spiritual viu, în continuă evoluție, și nu o relicvă a istoriei

Mulți creștini ortodocși cred că Sfânta Liturghie a fost de la început așa cum o cunosc ei astăzi. Dar, cu toate că în ultimele secole Liturghia nu a cunoscut schimbări semnificative, aceasta nu înseamnă că forma ei de azi este fixă și neschimbabilă. Sfânta Liturghie este un organism spiritual viu, în continuă evoluție și nu o relicvă a istoriei. În decursul veacurilor ea a evoluat de la simplitatea originară la bogăția de azi. Dar această evoluție nu a însemnat o îndepărtare de la adevăr, așa cum încearcă să argumenteze unii eterodocși, ci o creștere firească, expresie a lucrării Duhului Sfânt în Biserică, o dezvoltare a elementelor esențiale pe care le găsim de la început în structura Liturghiei.


preluat de aici: http://www.dervent.ro/resurse/liturghia/index-D-02.html
Asadar vorbim de o imbunatarire a formei ei originale, o dezvoltare a elementelor esentiale.
Asta e una. dar de aici pana la simplificarea ei in asa masura incat sa tine 30 de minute e cale lunga........................
daca in primul caz vorbim de progres duhovnicesc, in cel de-al doilea pare un regres.
Iertare, asa inteleg eu.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 23.01.2012, 23:26:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Am sa caut si elementele concrete scoase din liturghie doar ca nu am timp acum.
După aceea să căutați și elementele introduse în liturghie. Exemple ca să vă fie mai ușor: ritualul păcii, doxologia, a treia lectură biblică.

Eu mi-am făcut puțin timp. Așa cum mă așteptam, liturghia romano-catolică în forma nouă (Novus Ordo) este mai lungă în comparație cu forma veche (Vetus Ordo) cu aproximativ 18 %. Spun "aproximativ" fiindcă nu am pierdut timpul să reduc indicațiile liturgice și variantele din text.

E foarte normal să fie așa. Dv ați citit vreodată o carte bilingvă, latină-română ? Ca regulă generală, textul latin se oprește pe la două treimi din pagină. Latina este MULT mai concisă.

Dacă nu mă credeți, creați două fișiere word. Denumiți pe primul dintre ele: "Pater noster.doc" și lipiți următorul text:

Pater noster qui es in celis
Sanctificentur nomen tuum
Adveniar regnum tuum
Fiat voluntas tua
Sicut in caelo et in terra
Panem nostrum cotidianum
Da nobis hodie
Et dimitte nobis debita nostra
Sicut et nos dimitimus debitoribus nostris
Et ne nos inducas in temptationes
Sed libera nos a malo
Amen!

Acum denumiți al doilea fișier "Tatăl nostru" și lipiți următorul text:

Tatal nostru
Care esti in ceruri
Sfinteasca-se numele Tau
Vie imparatia Ta
Faca-se voia Ta
Precum in cer asa si pre Pamant
Painea noastra cea de toate zilele
Da-ne-o noua astazi
Si ne iarta noua gresalele noastre
Precum si noi iertam gresitilor nostri
Si nu ne duce pre noi in ispita
Ci ne izbaveste de cel rau
Ca a Ta este imparatia
Puterea si Slava
In numele Tatalui
Al Fiului
Al Sfantului Duh
Amin.

Examinați cu word count cele două fișiere și veți obține următoarele rezultate:

Număr de cuvinte: 50 versus 74.
Număr de caractere fără spații: 247 versus 328

Un ultim cuvânt: În anul 1970 a apărut o nouă formă a liturghiei, cea practicată azi în bisericile romano-catolice din România, și despre care unii ortodocși, copiindu-se pesemne unii pe alții, își transmit convingerea că este mai scurtă decât varianta precedentă. Numai că varianta veche (numită și "tridentină") nu este desființată, ci, dimpotrivă, este folosită într-un număr puternic crescător de oficieri.

Acum, mai credeți în mitul ortodoxist privind scurtarea liturghiei ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #58  
Vechi 23.01.2012, 23:39:42
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Asta e una. dar de aici pana la simplificarea ei in asa masura incat sa tine 30 de minute e cale lunga........................
Iertare, asa inteleg eu.
Doamnă, văd că sunteți din Timișoara.

Vă invit duminică, la biserica mea, la Sfânta Liturghie.

Să vedeți cu ochii dumneavoastră dacă ține 30 de minute.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 23.01.2012, 23:41:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Loredana , mare grija , ti se intinde o cursa !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #60  
Vechi 23.01.2012, 23:43:36
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Loredana , mare grija , ti se intinde o cursa !
Într-adevăr, Liturghia duminicală de suprapune peste cea din biserica ortodoxă, ceea ce ar însemna ca doamna Loredana să lipsească de la Liturghia Bisericii dânsei. Îmi retrag invitația.

Oricum, pe net se poate consulta missalul pentru ambele forme ale Liturghiei care sunt în prezent valide în ritul latin al BC, și se poate constata dacă Novus Ordo este mai scurtă sau nu...

Sau, pe youtube, sunt nenumărate filme cu ambele Liturghii. Se poate vedea lesne, de către oricine are bună-voință și bună credință, dacă Novus Ordo este mai scurtă sau mai lungă decât Liturghia Tridentină, și dacă durează 30 de minute.

Bună credință, fraților.

Last edited by Erethorn; 23.01.2012 at 23:50:16.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 09.06.2013 00:58:51
Pomana ,instrumentele,SF Canoane Gyulia Generalitati 22 13.09.2010 13:00:26
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 16:04:27
Hiper si super marketurile instrumentele Satanei de omorat sufletul si trupul mihailt Generalitati 26 14.03.2010 00:01:16
Recomandari muzicale Z.Lidia Muzica Bisericeasca 9 15.01.2008 22:31:33