Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.04.2014, 22:38:17
osanbogdan osanbogdan is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.09.2013
Mesaje: 31
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Chiar mai rau. Cu asta isi piedea vremea in timpul Liturghiei din noaptea de Inviere.
Nu judeca dacă nu ști ce este în sufletul unei persoane! Dacă e să o luăm strict și pe judecat,80% din cei ce merg la sf Liturgie poate nici nu se folosesc de darurile ei,pentru că fie au mintea în altă parte,fie fac alte lucruri care le strică tot mersul la Biserică...
a nu se interpreta greșit... dacă nu am mers în noaptea de Înviere la Biserică nu văd ce crimă am făcut?...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.04.2014, 23:23:12
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osanbogdan Vezi mesajul
Nu judeca dacă nu ști ce este în sufletul unei persoane! Dacă e să o luăm strict și pe judecat,80% din cei ce merg la sf Liturgie poate nici nu se folosesc de darurile ei,pentru că fie au mintea în altă parte,fie fac alte lucruri care le strică tot mersul la Biserică...
a nu se interpreta greșit...
Eu am invatat in viata mea cateva lucruri. Printre ele, faptul ca fiecare om se crede special si unic. Si da, fiecare suntem speciali si unici. Dar sa nu ni se urce la cap asta, pentru ca nu in sensul ala suntem unici si speciali. Si am mai invatat ca multi cred ca doar lor li se intampla, ca doar ei au trecut sau trec prin diferite situatii sau etape. Si asta este fals. Din punctul asta de vedere nu suntem atat de unici.
Deja ai inceput sa lucrezi la alibi: ca 80 % din cei ce merg la Sf Liturgie nu se folosesc de darurile ei. Poate ca ai dreptate. Dar stii cati din cei care nu merg la Liturghie se folosesc de darurile ei? 0%.

Citat:
În prealabil postat de osanbogdan Vezi mesajul
dacă nu am mers în noaptea de Înviere la Biserică nu văd ce crimă am făcut?...
Uite ca ti-am raspuns mai devreme. Daca citeai nu mai puneai intrebarea.
Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Uneori e atat de "subtil" diavolul ca sare tocmai peste subtilitate. Si ce face?
Iti spune sa nu le faci pe alea "mari" ca asta este important. Lasa ca pe alea "mici" le iarta Dumnezeu. [...] Dupa iti spune ca nu ai nevoie de preoti si Biserica. Ce tu nu esti in stare sa interpretezi Sf Scriptura singur? Este de ajuns ca tu crezi in sinea ta (si asta este extrem de frecventa).
Asa ca nu este o "crima" ca nu te duci la Liturghie. Nu e o "crima" ca asculti Lady Gaga. Nu e o "crima" sa faci nici un pacat. O CRIMA este sa iti irosesti timpul de mantuire.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.04.2014, 00:51:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu trebuie sa ne dam isteti din cale afara.
Unii chiar sunt asa.

Daca li se da o explicatie scurta si la obiect, e suficient, daca ne infoiem, apar o tona de conflicte si nu cred ca e cazul sa ajungem acolo.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.04.2014, 01:15:32
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Uneori e atat de "subtil" diavolul ca sare tocmai peste subtilitate. Si ce face?
Iti spune sa nu le faci pe alea "mari" ca asta este important. Lasa ca pe alea "mici" le iarta Dumnezeu. Tu sa nu omori, sa nu furi... era sa spun sa nu fii desfranat. Dar era sa gresesc. Desfranat poti sa fii. Aici o "baga" pe aia cu "iubirea". Pana la urma cui faci rau daca esti defranat? Nimanui. Deci nu e dintre alea "mari". Si dupa incepe cu: lasa ca postul nu este important. Chiar Mantuitorul spune ca nu ce intra in gura spurca pe om. Si na, pana la urma tu esti tanar, ai nevoie de enegie, ai nevoie sa te hranesti. Dupa iti spune ca nu ai nevoie de preoti si Biserica. Ce tu nu esti in stare sa interpretezi Sf Scriptura singur? Este de ajuns ca tu crezi in sinea ta (si asta este extrem de frecventa). Ca ce rau iti face sa asculti Lady Gaga? Ca ce rau mai face nu stiu ce? Ca cine sunt unii care au trait acum sute si mii de ani sa iti spuna tie ce sa faci? Cu ce sunt ei mai buni decat tine? Cum pot ei sa dea staturi pentru o lume in care nu au trait. Etc. Si uite asa incet-incet diavolul nu-si mai bate capul cu tine ca te "rezolvi" si singur.

O fi si cum zici tu Lucian , dar nu am prea vazut exemple de lucruri mici in ce ai zis .Cele enumerate de tine erau pacate grele .

In alta ordine de idei, cu un om care are nevoie de ajutor incepi prin a ii intinde o mina , nu prin a il impinge si mai tare inapoi ca nu corespunde unor standarde,prea perfecte . Omul vine insetat din desert , de abia respira , si ca in bancul acela ii refuzi intrarea in hotel ca nu are cravata.
Okei,mi-ai putea reprosa ca nu trebuie sa facem compromisuri ,ca lady gaga are un mesaj profund nociv . Dar eu prefer sa ii dau putina incredere in el, decat sa ma reped in corul celor care ii spun ca e pierdut .

Prefer ca Bogdan sa inteleaga ca tainele ortodoxiei despre puterile sufletesti si lucrarea diavolului sunt in cartile sfintilor , si nu in judecatile sale despre sine.

Si apoi clipul acela de acum cativa ani,era chiar fain ,de exemplu pentru cineva care nu intelegea engleza si nu o cunostea :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.04.2014, 01:25:08
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
O fi si cum zici tu Lucian , dar nu am prea vazut exemple de lucruri mici in ce ai zis .Cele enumerate de tine erau pacate grele .

In alta ordine de idei, cu un om care are nevoie de ajutor incepi prin a ii intinde o mina , nu prin a il impinge si mai tare inapoi ca nu corespunde unor standarde,prea perfecte . Omul vine insetat din desert , de abia respira , si ca in bancul acela ii refuzi intrarea in hotel ca nu are cravata.
Okei,mi-ai putea reprosa ca nu trebuie sa facem compromisuri ,ca lady gaga are un mesaj profund nociv . Dar eu prefer sa ii dau putina incredere in el, decat sa ma reped in corul celor care ii spun ca e pierdut .

Prefer ca Bogdan sa inteleaga ca tainele ortodoxiei despre puterile sufletesti si lucrarea diavolului sunt in cartile sfintilor , si nu in judecatile sale despre sine.

Si apoi clipul acela de acum cativa ani,era chiar fain ,de exemplu pentru cineva care nu intelegea engleza si nu o cunostea :)
Acum imi dau cu parerea. Nu spun ca am dreptate, dar eu asta cred.
Sunt de acord ca nu te poti schimba radical peste noapte. Sunt de acord ca daca ai sa mergi la un duhovnic "aspru" care iti va da canon greu, daca ai sa incerci sa tii posturile dupa rigorile canoanelor, daca ai sa incerci sa faci 300 de metanii pe zi, daca ai sa incerci sa spui Rugaciunea inimii de 1000 de ori pe zi etc ai toate sansele sa esuezi dramatic. Dar, in acelasi timp eu cred ca ai toate sansele sa esuezi, de data asta parandu-ti ca nu o faci, daca vei ramane ancorat in doua lumii si vei tot face compromisuri. Vei avea tendinta sa fii tolerant cu tine insuti, sa consideri acceptabile multe pacate si sa iti adaptezi credinta la asteptarile tale. Si diavolul te va incuraja pentru ca de fapt nu ai parasit niciodata barca lui.
Si elocvent este chiar raspunsul lui care nu considera a a facut o "crima" ca nu a mers la Litughie in noaptea de Inviere. Si nu a facut o crima. Dar tot ce va face i se va parea acceptabil atat timp cat uneire ca avea unele preocupari pe care el le va considera duhovnicesti.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.04.2014, 01:42:43
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
. Vei avea tendinta sa fii tolerant cu tine insuti, sa consideri acceptabile multe pacate si sa iti adaptezi credinta la asteptarile tale. Si diavolul te va incuraja pentru ca de fapt nu ai parasit niciodata barca lui.
Si elocvent este chiar raspunsul lui care nu considera a a facut o "crima" ca nu a mers la Litughie in noaptea de Inviere. Si nu a facut o crima. Dar tot ce va face i se va parea acceptabil atat timp cat uneire ca avea unele preocupari pe care el le va considera duhovnicesti.
Si tu ai dreptate aici . Nu pot sa zic decat ca poate din 2 pareri si atitudini , va construi si Bogdan una folositoare pentru el :)
Acu am mai realizat o chestie : ca eu nu aparam pacatele mici Nici un pacat nu e mic.
Orice pacat tot pacat e. Dar nu sunt asa convins ca e pacat sa asculti o muzica .Poate o fi si asta un pacat ,dar probabil eu ma lupt cu pacate mult mai grele,asa ca de aia ma gandesc ca sunt fericiti cei care au doar aceste probleme.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.04.2014, 01:10:04
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Muzica și influența ei asupra sufletului uman - Pr. Marcel Hancheș (partea I)

https://www.youtube.com/watch?v=VuOWAFvo-Kw

Parintele explica f.fain.

Dansul nu vorbeste despre muzica moderna vs muzica psaltica, ci despre diferitele tipuri de muzica si influenta lor asupra noastra. In mare, despre muzica moderna vs muzica clasica.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.04.2014, 01:57:26
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Dansul nu vorbeste despre muzica moderna vs muzica psaltica, ci despre diferitele tipuri de muzica si influenta lor asupra noastra. In mare, despre muzica moderna vs muzica clasica.
Dar si muzica moderna va fi in viitor clasica.
Ceea ce ieri era rusine ,azi e normal sau chiar obligatoriu
Cine stie ce va fi maine?
Nu lucrurile vremelnice sunt rele sau bune. Ele sunt doar vremelnice si atat
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.04.2014, 19:03:42
osanbogdan osanbogdan is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.09.2013
Mesaje: 31
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Eu am invatat in viata mea cateva lucruri. Printre ele, faptul ca fiecare om se crede special si unic. Si da, fiecare suntem speciali si unici. Dar sa nu ni se urce la cap asta, pentru ca nu in sensul ala suntem unici si speciali. Si am mai invatat ca multi cred ca doar lor li se intampla, ca doar ei au trecut sau trec prin diferite situatii sau etape. Si asta este fals. Din punctul asta de vedere nu suntem atat de unici.
Deja ai inceput sa lucrezi la alibi: ca 80 % din cei ce merg la Sf Liturgie nu se folosesc de darurile ei. Poate ca ai dreptate. Dar stii cati din cei care nu merg la Liturghie se folosesc de darurile ei? 0%.


Uite ca ti-am raspuns mai devreme. Daca citeai nu mai puneai intrebarea.

Asa ca nu este o "crima" ca nu te duci la Liturghie. Nu e o "crima" ca asculti Lady Gaga. Nu e o "crima" sa faci nici un pacat. O CRIMA este sa iti irosesti timpul de mantuire.
Indiferent cum ar fi.. Nu văd de ce spui lucrurile astea ca și cum tu ai fi mai perfect ca mine? Eu am cerut o părere iar tu faci aici niște critici de numa... este un forum liber și fiecare poate pune ce întrebări vrea... știu că fiecare are un duhovnic sau ar trebuii să aibe pe care să îl întrebe... eu vreau doar să vpd ce spun alții... Nu mai tot judeca tu în ce fel se pierde sau nu mântuirea.Nu ești tu judecătorul ca să ști atâtea.Numai bine! :)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.04.2014, 20:14:00
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osanbogdan Vezi mesajul
dacă nu am mers în noaptea de Înviere la Biserică nu văd ce crimă am făcut?...
Ai refuzat sa te intalnesti cu Hristos...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare