Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 05.04.2015, 17:10:52
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
BRAVO!! BRAVO!! Uite ca si admiratorii pidoznicilor realizeaza ca datorita unirii dintre o parte barbateasca si una femeiasca existam ca specie!
Apreciez mult raspunsul tau, sper sa nu-l uiti NICIODATA!
Exaltarea ta e pe langa subiect. Nimeni nu contesta asta.

Dar asta nu are nici o legatura cu subiectul in discutie. Si daca zici ca are, te rog sa imi explici de ce cuplurilor heterosexuale casatorite care pot avea copii dar aleg sa nu o faca li se permite sa ramana casatorite. Mergand pe acelasi rationament (casatoria exista ca sa procreezi), ar trebui sa pierzi dreptul la casatorie daca poti procrea, dar alegi sa nu o faci.

Citat:
Insa vorbind de instincte materne la animale, ei bine noi, crestinii ortodocsi credem (la alte specii de crestini s-ar putea sa gasesti altceva ce ti-ar fi mai pe placul tau) ca si acestea au fost sadite in noi, animale mai mult sau mai putin cugetatoare, tot de Dumnezeu.
Lumea crede multe lucruri. E irelevant, atata timp cat ceea ce crezi tu nu e sustinut de dovezi.

Citat:
Din cate stiu eu, asa-zisele argumente "biblice" pro-pidoznici sunt extrem de fortate
Probabil ca sunt. Dar e irelevant. Politicile publice si legile trebuie facute si gandite in functie de realitatea obiectiva si de efectele reale pe care le au (sau efectele reale pe care lipsa unor legi o are), nu in functie de credintele religioase ale unora sau altora.

Citat:
Cine esti tu? Care e numele tau: legiune?
Pe cine reprezinti tu "de doua mii de ani"incoace?
Nu reprezint pe nimeni, in afara de mine. Dar sunt printre cei care cred ca lumea nu se va sfarsi doar pentru ca oamenii fac lucruri care incalca percepte biblice. O faceti si voi de doua mii de ani incoace - ia zi, cand ai aplicat ce scrie in Levitic si Deuteronom ultima data? Nu ai facut-o? Ciudat, uite ca lumea e inca aici.

Citat:
Asa e, pierdem batalie pamanteasca dupa batalie pamanteasca, dar uiti ca toata desfasurarea aceasta de evenimente ... a fost proorocita in Sf.Scriptura de acum 2000 de ani. Chiar si sfarsitul vostru tragic a fost prezis tot de acum 2000 de ani! In concluzie, cauta-ti turma de porci in alta parte, nu la noi!
Da, sigur. Esti constient, nu, ca primii crestini erau convinsi ca sfarsitul lumii se va intampla in timpul vietii lor, nu? Si la fel si aia de dupa ei, si aia de dupa, si tot asa. Tot asteptati asta de 2000 de ani, si crestini de-a lungul acestor doua mii de ani au crezut ca traiesc timpurile de pe urma. Cu atatea generatii de crestini care s-au inselat, ce te face sa crezi ca tocmai tu ai dreptate?

Citat:
Vezi ca adventistii au o casa de rugaciuni acolo la voi, in America unde se strang numai pidoznici. Du-te acolo si lasa-ne pe noi in pace!
Altul care crede ca lumea incepe si se termina la granitele Romaniei... In plus, nu sunt in America.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #82  
Vechi 05.04.2015, 17:27:22
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Dar asta nu are nici o legatura cu subiectul in discutie. Si daca zici ca are, te rog sa imi explici de ce cuplurilor heterosexuale casatorite care pot avea copii dar aleg sa nu o faca li se permite sa ramana casatorite.
Legiune draga, tocmai voi aduceti ca argument neamestecul in intimitatea unei relatii. Si acum ma intrebi pe mine:
1. sa condamn un cuplu hetero pentru ca nu doresc sa procreeze
2. sa le desfac casatoria.
Pai, e o varza totala in rationamentul vostru vechi "de doua mii de ani"!
Una este casatoria in care cei doi si-au exprimat o vointa urmata de oficierea Tainei Cununiei, si altceva este dorinta lor de a procrea, care e tot un act de vointa, separat de actul casatoriei.

In acest mod si eu as putea sa decid: daca tu ai hotarat acum sa devii pidoznic, atunci haide sa-i despartim pe parintii tai ca au dat nastere unui asemenea copil antisocial. ce zici?

Insa faptul ca cei doi casataoriti hetero aleg cu buna stiinta sa nu procreeze, acesta este PACAT!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #83  
Vechi 05.04.2015, 17:34:52
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Probabil ca sunt. Dar e irelevant. Politicile publice si legile trebuie facute si gandite in functie de realitatea obiectiva si de efectele reale pe care le au (sau efectele reale pe care lipsa unor legi o are), nu in functie de credintele religioase ale unora sau altora.
Corect!
Si una din realitatile obiective stringente in Europa e ca in 2050 musulmanii vor deveni majoritari!!! In 2050, peste 35 de ani! Tu cati ani vei avea in 2050? Stii ce le fac musulmanii pidoznicilor? Nu cred ca vrei sa stii!


Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Esti constient, nu, ca primii crestini erau convinsi ca sfarsitul lumii se va intampla in timpul vietii lor, nu? Si la fel si aia de dupa ei, si aia de dupa, si tot asa. Tot asteptati asta de 2000 de ani, si crestini de-a lungul acestor doua mii de ani au crezut ca traiesc timpurile de pe urma. Cu atatea generatii de crestini care s-au inselat, ce te face sa crezi ca tocmai tu ai dreptate?
Asa e, dar faptul ca Judecata intarzie sa apara nu inseamna ca nu va veni NICIODATA. Si faptul ca va veni cu intarziere nu inseamna ca faptele noastre vor fi prescrise pentru ca au trecut 10 ani de la savarsirea lor.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Altul care crede ca lumea incepe si se termina la granitele Romaniei... In plus, nu sunt in America.
Poate ca esti un om bun, ii aperi din altruism, dar eu sunt tata a 3 copii si nu vreau sa-mi vad copiii crescand in mocirla. Te rog sa ma intelegi, nu suntem o familie de porci!!!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #84  
Vechi 05.04.2015, 17:52:41
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Legiune draga, tocmai voi aduceti ca argument neamestecul in intimitatea unei relatii. Si acum ma intrebi pe mine:
1. sa condamn un cuplu hetero pentru ca nu doresc sa procreeze
2. sa le desfac casatoria.
Nu, eu iti spun sa iti duci argumentul pana la capat:

1. Spuneti ca homosexualii nu ar trebui sa se casatoreasca, pentru ca nu pot avea copii. Deci din cauza asta, e OK sa li se refuze un drept legal, pe care heterosexualii il au. Cu toate ca imposibilitatea de a procrea e una biologica, nu tine de alegere.
2. In acelasi timp, nu aveti nici o problema cu cuplurile heterosexuale care se casatoresc, pot avea copii, dar aleg sa nu o faca. Ei au dreptul legal de a se casatori.

Deci abilitatea de a procrea e un criteriu fals. Daca v-ar interesa asta, ati impune-o celor care chiar pot face copii, nu ati folosi-o ca argument contra celor care nu pot, biologic, sa aiba copii.

Citat:
In acest mod si eu as putea sa decid: daca tu ai hotarat acum sa devii pidoznic, atunci haide sa-i despartim pe parintii tai ca au dat nastere unui asemenea copil antisocial. ce zici?
Nu are nici o legatura cu ce am zis eu. In plus, nimeni nu alege sa fie homosexual. Si homosexualitatea nu are legatura cu a fi antisocial. Daca vrei sa cunosti antisociali, mergi la manastire.
Dar nah, asta se intampla cand te informezi din dogma, si nu din stiinta.

Citat:
Insa faptul ca cei doi casataoriti hetero aleg cu buna stiinta sa nu procreeze, acesta este PACAT!
Dogmatic vorbind, da. La fel cum a fi homosexual e pacat. Dar unii au voie sa se casatoreasca in ciuda faptului ca pacatuiesc, iar ailalti nu, exact pentru ca pacatuiesc. Dublu standard.

Citat:
Si una din realitatile obiective stringente in Europa e ca in 2050 musulmanii vor deveni majoritari!!! In 2050, peste 35 de ani! Tu cati ani vei avea in 2050? Stii ce le fac musulmanii pidoznicilor? Nu cred ca vrei sa stii!
Ce legatura are asta cu discutia asta?

Citat:
Asa e, dar faptul ca Judecata intarzie sa apara nu inseamna ca nu va veni NICIODATA. Si faptul ca va veni cu intarziere nu inseamna ca faptele noastre vor fi prescrise pentru ca au trecut 10 ani de la savarsirea lor.
Daca tu vrei sa iti traiesti viata cu frica unei judecati ceresti, e problema ta si alegerea ta. Daca ai o dogma sau o doctrina, tine-o acasa. Ea nu are ce cauta in legile unui stat, si cu atat mai putin ar trebui folosita pentru a crea sau mentine legi care discrimineaza.

Citat:
Poate ca esti un om bun, ii aperi din altruism, dar eu sunt tata a 3 copii si nu vreau sa-mi vad copiii crescand in mocirla.
Eu am doi. Si ideea mea de mocirla e o tara unde oamenii sunt discriminati pe baza de religie (sau lipsa ei), orientare sexuala, culoare a pielii, etc. Asta este o mocirla, nu unde niste oameni cu care eu nu am nici in clin nici in maneca au dreptul legal de a se casatori cu cine vor ei.

Ia zi: ce o sa faci daca unul din copiii tai vine la tine peste cativa ani si te anunta ca a gay? Si ca din cauza tarii astea pline de oameni ca tine, va pleca in alta parte, pentru a fi fericit?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #85  
Vechi 05.04.2015, 18:54:31
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Nu, eu iti spun sa iti duci argumentul pana la capat:

1. Spuneti ca homosexualii nu ar trebui sa se casatoreasca, pentru ca nu pot avea copii. Deci din cauza asta, e OK sa li se refuze un drept legal, pe care heterosexualii il au. Cu toate ca imposibilitatea de a procrea e una biologica, nu tine de alegere.
FALS! Eu spun ca nu ar trebui sa se casatoreasca pentru ca legatura si chiar sentimentele lor unii pentru altii tin de patologicul casei de nebuni. Pidoznicii sunt bolnavi! Si daca vei cerceta in amanunt vei vedea ca si in Biserica sunt impedimente la casatorie, una din ele interzicand casatoriile intre bolnavii psihici.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #86  
Vechi 05.04.2015, 18:56:28
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Deci abilitatea de a procrea e un criteriu fals. Daca v-ar interesa asta, ati impune-o celor care chiar pot face copii, nu ati folosi-o ca argument contra celor care nu pot, biologic, sa aiba copii.
Din nou FALS! Pidoznicii au posibilitatea biologic sa aiba copii, cu femei. Si asta e un nou argument care va condamna!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #87  
Vechi 05.04.2015, 19:06:00
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Nu are nici o legatura cu ce am zis eu. In plus, nimeni nu alege sa fie homosexual. Si homosexualitatea nu are legatura cu a fi antisocial. Daca vrei sa cunosti antisociali, mergi la manastire.
Dar nah, asta se intampla cand te informezi din dogma, si nu din stiinta.
Este discutabila afirmatia cu "nimeni nu alege sa fie homosexual". Stiinta ultimelor decenii spune asta. Da-mi voie sa ma indoiesc de ceea ce asa-zisa stiinta uneori afirma, ca a doua zi sa infirme ce a zis deseori cu o zi inainte.

Dar presupunand ca te nasti homosexual, iti dau o veste buna: se poate trata si inca destul de usor. Homosexualitatea e o boala psihica mult mai usoara decat schizofrenia!
Iar primul lucru este sa nu te mai masturbezi! Al doilea sa eviti conjuncturile gay, cel putin o saptamana si vei vedea cum cugetul inimii incepe sa ti se curete. Al treilea cauta o activitate de voluntariat: uite, du-te de Pasti la un azil si imparte-le 5 cozonaci.
Si mai sunt inca multe puncte pana sa iti recomand intalnirea cu un preot.
Si vei vedea cum exista viata si dupa intuneric! Si iti vei da seama atunci de intuneric!

Nu e necesara camasa de forta pentru pidoznici, homosexualitatea e o boala mult mai usoara decat schizofrenia, iar leacul acesteia consta tocmai in intoarcerea la viata sociala. Lasa barurile, lasa drogurile, lasa filmele xxx, lasa masturbarea!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #88  
Vechi 05.04.2015, 19:13:40
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Eu am doi. Si ideea mea de mocirla e o tara unde oamenii sunt discriminati pe baza de religie (sau lipsa ei), orientare sexuala, culoare a pielii, etc. Asta este o mocirla, nu unde niste oameni cu care eu nu am nici in clin nici in maneca au dreptul legal de a se casatori cu cine vor ei.
Ai amintit la inceput de abolirea sclavagismului, de dreptul de vot al femeii, etc.
Acestea au fost sustinute de crestinism dintotdeauna. Ca ceilalti le-au atacat tot cu Scriptura s-a dovedit in timp ca argumentatia lor a fost fals construita.

Discriminarea pe baza de culoare a pielii, pe baza de reiligie (desi eu as fi de acord ca extremistii islamisti sa fie expulzati din Europa) nu a fost si nu este sustinuta de Biserica. Dar condamnarea discriminarii pe baza de orientare sexuala inseamna AUTODISTRUGERE.
Spune, ce stat normal ar promova homosexualitatea cand printr-un astfel de act faci posibila stergerea tarii de pe harta in maxim 50-60 de ani?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #89  
Vechi 05.04.2015, 19:17:59
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Ia zi: ce o sa faci daca unul din copiii tai vine la tine peste cativa ani si te anunta ca a gay? Si ca din cauza tarii astea pline de oameni ca tine, va pleca in alta parte, pentru a fi fericit?
La Sf.Ioan Hrisostomul am intalnit un astfel de sfat: din cauza gravitatii acestui pacat (pana si dracii se scarbesc la vederea unui astfel de act) parintele are dreptul sa-si dea copilul afara din casa. Stiu, e dureros. Eu, insa as incepe sa aplic cu multa rugaciune si post sfaturile scrise mai-nainte.

Insa copiii mei ar creste normal daca nu ar fi normalizat intunericul, homosexualitatea. Atunci copiii mei ar fi feriti cat de cat de acest flagel. Si iata ca, in acest caz discriminarea este buna. Asa cum este buna discriminarea hotiei, spagii, crimei, nu-i asa?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 05.04.2015 at 19:22:47.
  #90  
Vechi 05.04.2015, 19:53:14
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Dupa revolutia din '89 flagelul pidoznic a patruns in tara ca parazit al democratiei: se spune chiar ca un partid politic important era infestat de masoni si homosexuali.
Dar, intre-timp oamenii revin incet, dar sigur la firescul normalitatii si numarul homosexualilor incepe sa scada, dar mai important vocile impotriva sunt din ce in ce mai multe si mai grele.
Doamne-ajuta!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare