Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 23.06.2012, 04:05:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu m-am apucat sa recitesc "Micul Print",
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #232  
Vechi 05.07.2012, 16:37:08
BebeGeo BebeGeo is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Implicit

Din cartea " De la prietenie la iubire- Casatoria, Taina iubirii crestine" de parintele Nicolae Tanase: ( sunt pasaje care mi-au placut foarte mult si pe care le-am notat)

Daca vrem sa fim deosebiti nu trebuie sa faceam altceva decat sa fim normali.

Frica de Dumnezeu nu inseama crispare ci inseamna o realtie apropiata.

Bunatatea incepe de la modul cum mergem pe strada, cum intram, cat suntem de amabili.

Situatia lumii deastazi ne plaseaza in situatia de a fi niste oameni deosebiti fiind niste oameni normali.

Daca vrei sa faci o transformare in aproapele tau, acest lucru presupune o diplomatie pana la exagerare pt ca acest lucru trebuie sa fie insesizabil. Daca devine sesizabil, nu se stie cum reactioneaza celalalt.
__________________
Nimic nu umple mai mult sufletul de desfatare decat faptul de a iubi si de a fi iubit. Sf Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #233  
Vechi 05.07.2012, 17:01:49
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu m-am apucat sa recitesc "Micul Print",
minunata carte!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #234  
Vechi 05.07.2012, 17:29:38
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BebeGeo Vezi mesajul
Din cartea " De la prietenie la iubire- Casatoria, Taina iubirii crestine" de parintele Nicolae Tanase: ( sunt pasaje care mi-au placut foarte mult si pe care le-am notat)

Daca vrem sa fim deosebiti nu trebuie sa faceam altceva decat sa fim normali.

Frica de Dumnezeu nu inseama crispare ci inseamna o realtie apropiata.

Bunatatea incepe de la modul cum mergem pe strada, cum intram, cat suntem de amabili.

Situatia lumii de astazi ne plaseaza in situatia de a fi niste oameni deosebiti fiind niste oameni normali.

Daca vrei sa faci o transformare in aproapele tau, acest lucru presupune o diplomatie pana la exagerare pt ca acest lucru trebuie sa fie insesizabil. Daca devine sesizabil, nu se stie cum reactioneaza celalalt.
Foarte bune toate selecțiile, mulțumim. Iar cea pe care am evidențiat-o arată de fapt ce vremuri incredibile trăim... în lume.
Reply With Quote
  #235  
Vechi 11.07.2012, 12:59:08
amatyyy amatyyy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Recent, am citit " Nebunul" de Ieromonahul Savatie Bastavoi.
M-a delectat duhovnicește.
V-o recomand din suflet.
__________________
"Credința face totul posibil, dragostea face totul ușor."

"Dumnezeu fiind iubire, revarsă peste toți dragostea Sa."
Reply With Quote
  #236  
Vechi 31.07.2012, 18:49:50
ana.cozma ana.cozma is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2012
Mesaje: 12
Implicit

Am citit de curand o carte pe care v-o recomand pentru ca mi-a schimbat un pic viziunea asupra vietii. Este vorba de A IUBI INSEAMNA A IERTA- Savatie Bastovoi, foarte interesanta!
Reply With Quote
  #237  
Vechi 15.08.2012, 18:53:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Ce frumos!
De mult caut cartea asta dar nu am reusit sa o gasesc.

Pentru cei care scriau mai sus ca nu se pot citi cartyile la calculator, vroiam sa spun ca exista varianta cartii electronice (ebook). Este un aparat care foloseste o tehnologie speciala, astfel incat ecranul arata ca hartia si nu face rau la ochi. Eu in ultima vreme citesc foarte mult asa. Este adevarat ca costa (dar mai putin decat un telefon mobil, in ultima vreme..), dar avand uin vedere cate carti se gasesc gratis pe internet, cred ca merita.

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Taina iubirii - Antonie de Suroj, mitrop., Ed. Sophia



Asta ține de dragoste: a privi la om și a vedea în el o frumusețe de nerăpit, iar totodată a te îngrozi de ceea ce viața a făcut din el, a săvârșit asupra lui. Dragostea este tocmai extrema suferință, durere pentru că omul e nedesăvârșit și totodată minunarea pentru că el este atât de uluitor, irepetabil de frumos. Și iată, dacă privești măcar o dată la om în felul acesta, poți să îl îndrăgești în pofida a tot ce le sare în ochi altora.
Cât de des nu se întâmplă ca celui îndrăgostit să i se spună: „ce ai găsit la el? ce ai găsit la ea?” – și omul dă răspunsul absolut delirant: „dar nu vezi ce minunată este, ce frumos este?..” Și se dovedește că, da, așa și este, omul cu pricina e minunat, pentru că cel care iubește vede doar rănile. De lucrul acesta, iată, e foarte important să nu uităm. Este extrem de important să ne amintim că dragostea este realistă până la capăt, că ea îl cuprinde în întregime pe om și că ea vede, ea este văzătoare, însă în loc să osândească, în loc să se lepede de om, ea plânge pentru schilodirea lui și este gata să își dea viața pentru ca tot ce-i bolnav, tot ce-i stricat să fie îndreptat și tămăduit. Asta este ceea ce se numește atitudinea „cu întreagă înțelepciune” față de om, acesta este adevăratul principiu al dragostei, cea dintâi viziune serioasă. (Mitropolitul Antonie)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #238  
Vechi 15.08.2012, 20:41:23
andreea h's Avatar
andreea h andreea h is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

"Viața duhovnicească a creștinului ortodox" Arhimandrit Serafim Alexiev
O cărțulie de 80 pagini, ușor de citit și folositoare
Mântuirea se capătă prin supunerea trupului de către duh, prin a duce o viață duhovnicească, după învățătura Sfântului Apostol Pavel: "În Duhul să umblați și să nu împliniți pofta trupului!"(Gal. 5,16). Cei care viețuiesc după duh, care s-au așezat sub ocârmuirea Sfântului Duh, urmează cu supunere sfatul "Dacă trăim în Duhul, în Duhul să și umblăm". Însă ce înseamnă să trăim după duh și să lucrăm după duh, aceasta o putem vedea din cuvantul ce ne este dat în carte, închinat vieții duhovnicești.
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata."
Reply With Quote
  #239  
Vechi 08.09.2012, 14:17:50
firebird firebird is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2012
Mesaje: 1
Implicit

Am citit si eu Idiotul si am fost impresionat de personajul principal.
Iar ca scriere duhovniceasca mai citesc de Sf Ignatie Briancianinov "Ofranda monahilor contemporani" în care explica foarte frumos pozitia monahismului si implicit a crestinismului in zilele noaste.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 05.11.2012, 02:23:24
Ghemot Ghemot is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2012
Mesaje: 15
Implicit

Eu am citit vara asta „Lucrarea” scrisa de Cornel Constantin Ciomâzgă.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati citit... timeea89 Generalitati 11 23.01.2015 12:36:59
Ne-a citit la morti! bitaionela Vrajitoria 21 20.06.2011 22:24:41
Merită citit ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 20 26.04.2010 11:07:36
Ce carti de misiologie-sectologie ati citit? Mirean Secte si culte 22 14.04.2009 13:56:42
Daca a citit cineva truthtostone Generalitati 0 22.11.2008 14:23:27