Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.02.2012, 00:07:37
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Pentru cei care sufera de depresie

Doamne ajută!
Întrucât am aflat că, în secolul nostru, depresia a devenit una dintre cele mai frecvente maladii (manifestându-se - uimitor! - inclusiv în cazul unor copii), m-am gândit că ar fi folositor să-i ajutăm pe semenii noștri bolnavi de întristare, postând diverse sfaturi, cuvinte de încurajare ale Sfinților Părinți și ale duhovnicilor contemporani în legătură cu această problemă.
Depresia - spunea maica Siluana Vlad - este strigătul sufletului că NU MAI POATE TRĂI FĂRĂ DUMNEZEU. De aceea, această boală se poate vindeca prin comuniunea cu Hristos, Dumnezeul Cel viu, după a Cărui iubire inimile noastre însetează neîncetat.
O conferință excepțională susținută de către maica Siluana puteți asculta aici:
http://www.crestinortodox.ro/conferi...odern-718.html

Maica Siluana, care ea însăși a suferit de depresie în tinerețe, a dobândit de la Dumnezeu un dar deosebit: capacitatea de a-i alina și vindeca sufletește pe cei bolnavi de deznădejde, de forme grave de depresie și de alte probleme psihice și spirituale. Prin cuvintele ei mângâietoare, inteligente și pline de iubire, această măicuță a reușit să readucă lumina credinței și a bucuriei în sufletele multor oameni întristați, deznădăjduiți, bolnavi mai ales de neputința de a ierta.
Această înregistrare durează destul de mult... dar merită ascultată în întregime. Maica Siluana ne oferă medicamente duhovnicești nu doar pentru deprimare, ci și pentru multe alte ispite din lumea contemporană... Nu vă spun mai multe. Audiție plăcută! :)

M-aș bucura să postați și dvs predici, conferințe, cuvinte de folos... orice i-ar putea ajuta pe cei deznădăjduiți să zâmbească... și să meargă mai departe.

Multă bucurie întru Hristos!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.02.2012, 00:16:59
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit 4 medicamente spirituale împotriva depresiei/întristării

Sfântul Ioan Cassian încadrează "duhul întristării" în categoria "celor 8 gânduri ale răutății" (cele mai frecvente și cele mai grave patimi, care ne ispitesc în viața duhovnicească). Sfântul Părinte ne învață (probabil, din proprie experiență) 4 arme/medicamente duhovnicești, prin care, cu ajutorul lui Dumnezeu, putem birui patima întristării/depresiei. Acestea sunt: rugăciunea, nădejdea în Dumnezeu, meditarea la cuvintele cele dumnezeiești și petrecerea cu oameni cuvioși.


Hristos în mijlocul nostru!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.02.2012, 21:11:38
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit Re:

Foarte frumoase toate conferintele maicii Siluana!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.02.2012, 20:42:57
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
daca chiar sufera cineva de depresie, trebuie sa ia si niste medicamente deoarece depresiile, de multe ori, au cauze chimice (dezechilibre la nivel cerebral intre diferitele substante prezente in creier)
Cred, nu contest rolul științei în aceste situații.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.02.2012, 20:48:40
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RalucaG Vezi mesajul
Foarte frumoase toate conferintele maicii Siluana!
Doamne ajută!
Da, eu auzisem de activitatea maicii Siluana și chiar citisem câteva dintre răspunsurile ei publicate în ziarul Lumina, dar această înregistrare, pe care am postat-o aici, este prima conferință a maicii Siluana pe care am ascultat-o. Am rămas profund impresionată de modul de gândire al acestei măicuțe și de toate răspunsurile pe care le-a dat - răspunsuri la întrebări foarte dificile și complexe. Voi mai căuta și alte conferințe ale maicii Siluana, fiindcă-mi dau seama că toate trebuie să fie la fel de interesante și ziditoare de suflet.
Dumnezeu s-o ajute pe maica Siluana să sporească din ce în ce mai mult în iubirea față de El și să-și înmulțească în continuare acești talanți deosebiți pe care i-a primit de la Tatăl ceresc!

O seară binecuvântată tuturor!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.02.2012, 20:49:31
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

http://ortodoxiatinerilor.ro/fapte-r...a-dispere.html
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.02.2012, 00:23:23
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mergeti la doctor.
Evident, nu are rost sa amintesc de Biserica, intrucat asta deja presupun ca faceti.
Dar mergeti la doctor. Socotiti-o ca efort de umilinta.
Orice duhovnic adevarat va va da permisiunea sa mergeti la doctor.
Am lucrat, 15 ani, cu depresivi. Cu multi sinucigasi.
Fratilor, asta nu e gluma. Nu e treaba de amator.
Mergeti, deci, pentru Numele Domnului, la doctor. De-asta a lasat Dumnezeu doctorii pe pamant. Lasati tergiversarile si discutiile inutile, sterile.
Daca voiti sa ascultati... iar de nu, treaba fiecaruia.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.02.2012, 00:48:41
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Mergeti la doctor.
Evident, nu are rost sa amintesc de Biserica, intrucat asta deja presupun ca faceti.
Dar mergeti la doctor. Socotiti-o ca efort de umilinta.
Orice duhovnic adevarat va va da permisiunea sa mergeti la doctor.
Am lucrat, 15 ani, cu depresivi. Cu multi sinucigasi.
Fratilor, asta nu e gluma. Nu e treaba de amator.
Mergeti, deci, pentru Numele Domnului, la doctor. De-asta a lasat Dumnezeu doctorii pe pamant. Lasati tergiversarile si discutiile inutile, sterile.
Daca voiti sa ascultati... iar de nu, treaba fiecaruia.
Doamne ajută!
Din fericire, nu am trecut prin astfel de experiențe dramatice, m-a ferit Dumnezeu. Sunt o persoană foarte optimistă (chiar exagerez în această privință) și trăiesc într-o familie minunată.
În schimb, am cunoscut un credinccios, care gândește tot timpul negativ și este aproape în permanență nefericit. Îl cunosc destul de bine... Nu știu dacă suferă de depresie, dar așa pare... și-mi pare foarte rău pentru el, pentru starea lui sufletească. De câte ori avem ocazia să vorbim, îmi spune că el va muri, că este în deznădejde, că viața n-are niciun sens și chiar că Dumnezeu nu există. De aceea, m-am gândit că, pentru astfel de persoane, ar fi utilă deschiderea unui topic cu sfaturi duhovnicești ale Părinților, predici etc, care să le aducă un strop de lumină în inimi.
Dvs ce credeți, oare am gândit corect?
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.02.2012, 00:52:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Mergeti la doctor.
Evident, nu are rost sa amintesc de Biserica, intrucat asta deja presupun ca faceti.
Dar mergeti la doctor. Socotiti-o ca efort de umilinta.
Orice duhovnic adevarat va va da permisiunea sa mergeti la doctor.
Am lucrat, 15 ani, cu depresivi. Cu multi sinucigasi.
Fratilor, asta nu e gluma. Nu e treaba de amator.
Mergeti, deci, pentru Numele Domnului, la doctor. De-asta a lasat Dumnezeu doctorii pe pamant. Lasati tergiversarile si discutiile inutile, sterile.
Daca voiti sa ascultati... iar de nu, treaba fiecaruia.
Corect, nu ne jucăm cu astfel de afecțiuni , mai ales că avem atâtea exemple de drame ce s-au petrecut în ultima vreme prin netratarea la timp a acestei afecțiuni . Medicul lucrează cu și prin ajutorul lui Dumnezeu. Apoi , și Părintele Cleopa, Arsenie Boca , Arsenie Papacioc și mulți , mulți alții au apelat la medicină în bolile de care au suferit .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.02.2012, 01:00:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Nu cunosc lectură mai antidepresivă decât aceea a Cărții. Ați văzut, vreodată, un om mai întristat decât Ecleziastul ? Și Psalmii, cât de mult ajută! Mai ales Psalmii. Cât de trist este David, văzând că toți se ridică împotriva lui, chiar și propriul lui fiu, Absalom! În Psalmi este Biblia toată. În Psalmi e cuprinsă nu doar toată poezia lumii, dar și înțelepciunea ei.

Poftim un exemplu, la obiect:

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!

În schimb, am cunoscut un credinccios, care gândește tot timpul negativ și este aproape în permanență nefericit. Îl cunosc destul de bine... Nu știu dacă suferă de depresie, dar așa pare... și-mi pare foarte rău pentru el, pentru starea lui sufletească. De câte ori avem ocazia să vorbim, îmi spune că el va muri, că este în deznădejde, că viața n-are niciun sens și chiar că Dumnezeu nu există.
Cum se poate ca un om care își spune "credincios" să creadă că Dumnezeu nu există? Admit posibilitatea erorii în privința a tot felul de adevăruri de credință pe care Dumnezeu le-a comunicat Bisericii Sale. Dar că nu există Dumnezeu, este nebunie.
Nebunul zice în inima lui: "Nu există Dumnezeu" Ps 53.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un copil mic sufera ingrozitor Florin-Ionut Umanitare 46 06.05.2013 10:46:18
Depresie- anxietate Fosta-depresiva Generalitati 2 27.02.2012 18:20:37
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
de ce sufera batranii ? Mirela0110 Generalitati 12 11.02.2011 11:28:08
depresie iulimari2004 Generalitati 7 27.05.2008 23:25:49