Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.04.2014, 23:13:12
raul092 raul092 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.04.2014
Mesaje: 4
Implicit O intrebare despre postul negru

Buna seara , cum se tine postul negru? Daca am tinut intr-o zii putem tine si urmatoarea?

Si o alta intrebare va rog , stiu ca Dumnezeu este peste tot dar am in zona o biserica si ceva mai departe catedrala , la biserica nu se tine toate si asa de mult cat se tin si se fac la catedrala(la catedrala parca toate sunt mai tari mai puternice) , unde ar fii mai bine sa ma duc si sa ma spovedesc si sa ma impartasesc ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.04.2014, 01:23:56
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raul092 Vezi mesajul
Buna seara , cum se tine postul negru? Daca am tinut intr-o zii putem tine si urmatoarea?

Si o alta intrebare va rog , stiu ca Dumnezeu este peste tot dar am in zona o biserica si ceva mai departe catedrala , la biserica nu se tine toate si asa de mult cat se tin si se fac la catedrala(la catedrala parca toate sunt mai tari mai puternice) , unde ar fii mai bine sa ma duc si sa ma spovedesc si sa ma impartasesc ?
Tu iti alegi duhovnicul. E bine sa ai Biserica langa tine, ptr. a ajunge la Liturghie mereu, insa nu e obligatoriu sa mergi acolo tot timpul. Poti sa te duci unde te simti tu mai bine. :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.04.2014, 09:02:21
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raul092 Vezi mesajul
Buna seara , cum se tine postul negru? Daca am tinut intr-o zii putem tine si urmatoarea?
Postul negru se tine fara apa, fara mancare.Postul negru trebuie insotit
de rugaciune, doarece rugaciunea iti asigura si hrana spirituala necesara
ca sa te lupti cu ispitele pantecelui, atunci cand tii post negru.

Citat:
Si o alta intrebare va rog , stiu ca Dumnezeu este peste tot dar am in zona o biserica si ceva mai departe catedrala , la biserica nu se tine toate si asa de mult cat se tin si se fac la catedrala(la catedrala parca toate sunt mai tari mai puternice) , unde ar fii mai bine sa ma duc si sa ma spovedesc si sa ma impartasesc ?
Daca nu stii in care directie s-o apuci, atunci roaga-te la Dumnezeu sa iti
dea acesta directie.Roaga-te la Dumnezeu sa-ti scoata in cale duhovnicul
potrivit pentru tine.Iar daca acel duhovnic pe care ti-l da Dumnezeu , slujeste o biserica care e mai departe de tine, insusi, drumul de fiecare data pe care-l faci la biserica unde este duhovnicul, face parte din inceperea canonului
pe care duhovnicul o sa ti-l dea.

Last edited by oaie_cugetatoare; 19.04.2014 at 09:06:13.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.04.2014, 09:43:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu neaparat fara apa.
Fara apa nu poti tine mai mult de o zi, dupa doua chiar e o problema de sanatate.
Mentala.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.04.2014, 09:54:33
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu neaparat fara apa.
Fara apa nu poti tine mai mult de o zi, dupa doua chiar e o problema de sanatate.
Mentala.
Post negru inseamna lacat la guritza.Postul negru pentru mai multe zile se face numai sub indrumarea si binecuvantarea duhovnicului.Postul negru se tine cu rugaciune tocmai ca sa n-o iei "razna"

Last edited by oaie_cugetatoare; 19.04.2014 at 09:58:09.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.04.2014, 17:38:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu neaparat fara apa.
Fara apa nu poti tine mai mult de o zi, dupa doua chiar e o problema de sanatate.
Mentala.
O să încerc la un moment dat să țin cîteva zile fără apă să văd cum e. Am observat că în prima zi nu mi-a fost sete, de fapt cam o zi jumate. Se spune că e cea mai puternică metodă de detoxifiere. Evident că nu trebuie să depășești anumite limite, dar nu știu care ar fi... Probabil contează cît de puternic e corpul, dacă a mai trecut măcar printr-un post cu apă relativ lung, care e umiditatea în zonă, cît de cald e afară, cît de des faci duș șamd.

Niște discuții pe tema asta: http://curezone.org/forums/am.asp?i=1792085 . Văd că și dușul e interzis...

Cică eficiența rezultatelor e de 2-3 ori mai bună ca în cazul postului cu apă. Sau, cum zice omul, decît să reziști 15 zile fără mîncare mai bine 5 zile fără nimic. O fi...

Cît despre a-ți pune viața în pericol, nu cred. Au fost oameni care au făcut greva foamei și au murit abia după 40 de zile, monitorizați la spital. De sete, nu de foame. Deci cîteva zile nu cred că afectează sănătatea decît în mod pozitiv - dacă știi cum să începi și cînd / cum să termini. Altfel, plătești un supraveghetor, pe bani grei.

Îmi amintesc de regula generală de supraviețuire. În 3 minute ai nevoie de aer, în 3 ore trebuie să găsești adăpost, în 3 zile apă, în 3 săptămîni mîncare, în 3 luni un alt om. Pe aia cu 3 secunde am uitat-o.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.04.2014, 18:35:07
raul092 raul092 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.04.2014
Mesaje: 4
Implicit

Va multumesc tuturor ! SPer ca cel care il am sa fie bun, desii ma ingrozesc ca si in post si post negru si cu rugaciune si cu mers la biserica tot ma ispiteste si imi vin ganduri care cateodata ma uimesc ca nu sunt ale mele (mai ales cand sunt in preajma multor lume) si am avut si parte de vise umede doar ca de data asta m-am trezit inainte de a se produce scurgerile in somn si a inceptu sa curga treaz fiind , si imi e asa ca acuma numa ce joi m-am impartasit astazi (aseara spre dimineata) s-a intamplat si cum mai pot primi si eu lumina ca iara sunt murdar ,incerc sa ma pazesc cat de mutl si primu gand spre rau incerc sa-l dau la o parte si sa il inlocuiesc cu rugaciune dar deja a fost venit .
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.04.2014, 18:40:26
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raul092 Vezi mesajul
Va multumesc tuturor ! SPer ca cel care il am sa fie bun, desii ma ingrozesc ca si in post si post negru si cu rugaciune si cu mers la biserica tot ma ispiteste si imi vin ganduri care cateodata ma uimesc ca nu sunt ale mele (mai ales cand sunt in preajma multor lume) si am avut si parte de vise umede doar ca de data asta m-am trezit inainte de a se produce scurgerile in somn si a inceptu sa curga treaz fiind , si imi e asa ca acuma numa ce joi m-am impartasit astazi (aseara spre dimineata) s-a intamplat si cum mai pot primi si eu lumina ca iara sunt murdar ,incerc sa ma pazesc cat de mutl si primu gand spre rau incerc sa-l dau la o parte si sa il inlocuiesc cu rugaciune dar deja a fost venit .
Iti recomand sa te obisnuiesti cu razboiul ispitelor, pentru ca il vei duce
toata viata.
Toti vom duce toata viata acest razboi si altele.Face parte din mantuirea
noastra.Si de cate ori cazi, ridica-te.Si de cate ori cazi, nu deznajdui ci ridica-te.
Ne este dat sa cadem, deoarece numai prin cadere putem sa intelegem
urcarea.Ne este dat sa suferim pentru ca numai prin suferinta putem intelege iubirea.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.04.2014, 22:49:00
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Hristos a înviat!


Citat:
În prealabil postat de raul092 Vezi mesajul
Va multumesc tuturor ! SPer ca cel care il am sa fie bun, desii ma ingrozesc ca si in post si post negru si cu rugaciune si cu mers la biserica tot ma ispiteste si imi vin ganduri care cateodata ma uimesc ca nu sunt ale mele (mai ales cand sunt in preajma multor lume) si am avut si parte de vise umede doar ca de data asta m-am trezit inainte de a se produce scurgerile in somn si a inceptu sa curga treaz fiind , si imi e asa ca acuma numa ce joi m-am impartasit astazi (aseara spre dimineata) s-a intamplat si cum mai pot primi si eu lumina ca iara sunt murdar ,incerc sa ma pazesc cat de mutl si primu gand spre rau incerc sa-l dau la o parte si sa il inlocuiesc cu rugaciune dar deja a fost venit .
Hristos a înviat!

Scurgerile în timpul somnului vin din întâmplările din timpul zilei, când se perindă prin fața ochilor multe ispite(filme, ”reviste”, ieșiri în oraș, TV, școală, loc de muncă...) și noi nu ne înfrânăm să le urmărim cu ochii; prin dorință nu facem decât să le fixăm în inima noastră și astfel ele ne asaltează în timpul somnului; din inimă cu greu le putem izgoni, cu atât mai mult cu cât la vârsta tinereții hormonii trupului lucrează la capacitate maximă în dauna sufletului.

28. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a și săvârșit adulter cu ea în inima lui.(Mt5,28)

E nevoie de toată înfrânarea, de perseverență și voință fermă, dar și de ajutorul unui duhovnic, pentru a învăța să nu ne lăsăm furați de ispite firești tinereții, dar care se vor împuțina cu ajutorul înfrânării, cu trecerea anilor și cu sporirea înțelepciunii.
Răbdare.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.04.2014, 18:46:15
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu neaparat fara apa.
Fara apa nu poti tine mai mult de o zi, dupa doua chiar e o problema de sanatate.
Mentala.
Post negru inseamna sa nu mananci si sa nu bei nimic cel putin o zi intreaga, deci fara apa.
Reply With Quote
Răspunde