Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 30.01.2015, 12:15:59
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Asta ar mai lipsi, Doamne fereste! Poate doar daca sfintiti vreo fabrica, vreo institutie, cine stie...pentru o simpla locuinta sau firma e de ajuns un singur preot, si daca vreti un suc, o cafea, un aperitiv. Acum daca refuza, nu-i bai...doar sa va fie prieten apropiat, ruda, eventual venit de departe, il puteti pofti si la masa...)
Serios, am participat la asa ceva, a fost invitata si preoteasa la masa, masa cu de toate.
De asta intrebam cum se face.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 30.01.2015, 12:24:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Super.
Asta da socializare, nu facebook :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 30.01.2015, 12:30:08
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chiar ai nevoie de un duhovnic bun. Poate si un psiholog daca nu reuseste sa o scoata la capat.



Iar cu sarcina, nu te mai strea atat si nu mai da bani pe tot felul de teste ca sa-ti faci pe urma ispite.
Daca n-ai pe ce altceva da 3-400 lei, fa 2-3 ecografe de-a lungul sarcinii, mai mult pentru amuzament pana la urma si e suficient.
Roaga-te mult si bine si ce va fi va fi.
Te agiti prea mult si asta face rau si la copil si inainte de nastere si dupa.

1. Total de acord.

2. Dulblu test e obligatori acuma din pacate.Nu stiu daca nu cumva si triplu test. Doar trebuie sa scoata si clinicile bani de undeva, nu? Sunt mai multe teste si analize obligatorii in sarcina decat credeam initial...

gand: oare cum de pana acum cativa ani se putea trai bine mersi si fara zeci de ecografii (unele femei chiar exagereaza cu ele, chiar daca nu e o problema cu sarcina), si fara n analize si masuratori? Mai mult te sperie testele astea decat sate linisteasca. Si la masuratori, sa iti zica madicul ca e cu cativa mm mai mic sau cu cateva, putine, grame mai mic ca deja intri in semi panica. si atunci, nelinistesti si pruncul din burtica odata cu tine, ii faci rau facandu-ti tie rau? raspuns garantat: da.

Cate avorturi au vrut sa faca medicii femeilor care nu au iesit la dublu test in parametrii si totusi copiii au iesit perfect sanatosi...
Dar oare cate femei au avortat copii perfect sanatosi la recomanarea medicului bazat pe rezultatl dublu-testului?
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 30.01.2015, 12:45:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ce povesti spui tu acolo?
Obigatoriu prin ce lege?

Stiu pe cineva care mergea la o ginecoloaga unde era obligatoriu ecograf 3D si pozele la bebe, platite binenteles separat 10 RON/buc si era musai sa fie 2-3 buc.
Si da, la fiecare vizita, o consultatie din asta te usura de vreo 200RON sau ceva mai mult, la banii de acum 4-5 ani.

S-a dus in continuare acolo desi sunt probabil o duzina de ginecologi in orasul respectiv?
Sigur ca s-a dus.

Nu, copilul e chiar inteligent, nu e retardat desi parintii pot lasa impresia asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 30.01.2015, 12:59:31
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

obligatoriu, vorba vine, dar sunt maternitati unde nu nasti daca nu ai anallizele astea, pe langa cele obligatirii. Si in plin travaliu nu stiu daca ii mai arde cuiva sa mearga de la medic la medic, de la maternitate la maternitate.

de-asta e important ca de la inceputul sarcinii sa sti unde si cu cine nasti si sa iti pui conditiile... in mod normal dublu si triplu test se recomanda daca esti ai peste 35 de ani.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 30.01.2015, 13:50:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Aiurea, nu e adevarat.

La cele "de stat" nu-ti pun nici o conditie, alea private nu refuza ele 40-50 milioane sau cat o mai fi acum doar ca n-ai facut niste teste.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 30.01.2015, 13:56:10
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Spre sută frăție, spre sută...
Celule stem, nenorociri, alea-alea...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #118  
Vechi 30.01.2015, 16:31:14
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Am gasit un doctor care nu mi-a cerut nici un ban pana acum, pentru el si pt ecografii si ce analize sunt suportate de casa. Nu mi-a dat sa fac cu bani decat profilul Torch ( pt toxoplasmoza si alte boli infectioase, a zis ca e obligatoriu pt ca am lucrat cu animale) si pt bitest, partea de sange, nu si ecografia de la 12 sapt ( si afar de astea a zis ca tb sa mai fac o ecografie la 24 sapt, 3d, nu stiu daca cu bani sau fara, si una pe la 33-34 sapt plus alte analize de sange, banuiesc ca din cele uzuale. Si asta mi se pare firesc tinand cont ca de la primele analize a trecut jumatate de an....si al meu tot zice ca-s prea multe, ca alte femei nu le fac..parca stiu toate precupetele cate analize au facut si pt ce si mai ales pe ce-au dat banii,ca de laudat toate se lauda ca au aruncat cu milioane...

Psihilogul la care mergeam mi-a dat cu flit, ultima data nici nu m-a bagat in seama, poate pt ca a fost mutat pe o sectie mai speciala, unde tre sa se ocupe de persoane cu anumite probleme ( toxicomani); nu am de gand sa mai caut altul, am inteles ca toti sunt ca, nebuni;
Duhovnicul de asemeni mi-a dat cu flit, a considerat mai important sa se ocupe de un boschetar care nu-i dadea pace, intrebandu-ma si pe mine intre timp ce mai vreau si eu...acum ma gandesc ca o sa dureze ceva pana gasesc pe altul, daca asta chiar nu mai vrea sa aiba de-a face cu mne...


Cu familia, nu stiu ce sa zic, eu credeam ( speram) ca familia mea nu este asa ca-n filmele sus-mentionate, si nici ca viitoarea familie ar putea ajunge asa, si cred ca nici ei nu ar vrea asta. Insa ma tem ca se poate aluneca pepanta asta fara sa iti dai seama...in momentul cand incepe sa te amuze situatia, sa dai exemple si citate, si sa te regasesti in vreunul din asemenea personaje...deja ma tem ca esti pe " drumul cel bun"...
Cu doctorul n'as vrea sa stric relatia, a fost si coleg cu sor-mea, acum nu stiu cum ar reactiona daca as refuza analizele....ma intreb insa daca nu cumva in situatia in care refuzi sa faci analizele care sunt obligatorii pt varsta ta (""), sau daca afli ca nu e in regula si refuzi sa faci avort, sa iti refuze si sistemul medical, sa te puna sa semnezi ca in cunostinta de cauza vrei sa faci copilul si nu ai pretentia la ajutor social si alte ingrijiri gratuite dn partea statului...

Last edited by fallen; 30.01.2015 at 16:35:35.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 04.03.2015, 14:39:42
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Question

Pana la urma se pare ca Dumnezeu vrea sa avem familie, dar...daca se va face sau nu mantuire casei noastre, asra cred ca mai depinde si de noi...
Am intrebat preotul daca e tarziu sa facem botezul si eventual cununia dupa Pastele urmator( desi al meu asa voia initial, ba chiar zicea ca " la un an" se face botezul...) si a zis ca e foarte tarziu...se pot face inca din toamna asta, octombrie-noiembrie...acum nu stiu daca vom fi pregatiti, fizic si material, atat de repede, mai ales pt amandoua...desi al meu ar vrea sa scape repede, cu ambele, fara cheltuiala si taraboi mare, nu-l interesaza ce zice lumea, cum suntem imbracati, daca nu suntem prea grasi, etc...iar cu nasii a zis ca daca nu gaseste el o varianta mai buna sa aleg eu pe cine vreau ( gasesc)...oricum, nu e de ici de colo, nu atat din pct meu de vedere cat al acelor care boteaza/cununa, trebuie sa ia bine aminte cu ce oameni se incurca, ca asa zici ca faci o fapta buna, dar risti sa dai peste niste nesimtiti profitori...bine nu e cazul nostru, sa abuzam de bunavointa cuiva, mai ales el nu cere nimic la nimeni ( doar eu as putea " pretinde" sa-l mai duca si dansii din cand in cand la impartasit, cand nu as putea eu, sau daca as fi nevoita sa lucrez in weekenduri sau sa pkec din tara la munca...), dar nici nu va da pe afara de recunostinta, cu vizite, cadouri, etc, cum se face...
Ar mai fi un aspect care ma pune pe ganduri : chiar daca e sa ne crestinam, sa fim legitimi in fata lui Dumnezeu, tot nu vom mai avea posibilitatea sa mai avem alti copii, chiar daca Ek vrea sa ne dea...( o singura camera, si pt aia am muncit 20 de ani si am investit tot ce-am avut, nu e doar o casa unde vom sta o vreme si daca nu ne mai ajunge o schimbam, ca asa puteam sta cu chirie...stiu ca nu e normal sa tii mai mult la casa in sine decat la familie, dar...fiecare avem slabiciunile noastre...)...asa ca s-ar putea daca nu e sa fie, sa nu fie pt noi ( mantuirea)...desi, daca am face cum vrea el, sa dormim cu totii intr-un singur pat ( eu initial voiam sa iau copilului patut special si sa-l invat sa doarma singur, mai ales ziua cand mai avem si altetreburi, sa nu fie dependent de noi si sa vrea numai in brate - acum astept pareri pro si contra) - nu stiu cum ar mai putea fi posibil sa ne mai inmultim...ba chiar am citit ca copilul mic face " special "( instinctiv) scandal noaptea in primii ani de viata, pt a-i impiedica pe parinti sa mai procreeze, o vreme, ca sa il poata ingriji mai bine doar pe el...
Reply With Quote
  #120  
Vechi 04.03.2015, 14:42:30
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Spre sută frăție, spre sută...
Celule stem, nenorociri, alea-alea...
........................)
Reply With Quote
Răspunde