Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 09.01.2017, 14:36:11
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Din moment ce există interese ce să mai demonstrez? Tu le fezi fantomă pe cele contra vaccinării, eu invers.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 09.01.2017, 15:11:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Sunt exclusiv prosti. Și nițeluș criminali, pt. ca se joaca cu viata copiilor lor.
Si viata copiilor altora, din pacate, asta e mai grav.

Vor sa faca varicela sa aiba imunitate pe viata? De acord, dar sa nu-l trimita la gradinita, scoala pana n-au sa o capete.
Sa-si faca un cerc a lor si sa paseze infectia de la unul la altul, sa se imunizeze "natural".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 09.01.2017, 15:12:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Din moment ce există interese ce să mai demonstrez? Tu le fezi fantomă pe cele contra vaccinării, eu invers.
Sunt multe de demonstrat dar in cazul tau se pare ca e mai usor sa faci afirmatii, mult mai greu spre imposibil sa le sustii.

Eu ce iti spun este medicina oficiala, sustinuta cu studii de bio-chimie, metode stiintifice, in vitro, in vivo, etc.

Antivaccinistii tai ce ofera? Apa chioara pe post de medicament (homeopat, cica) sau tratamente cu dovezi ce tin de anecdotic.

Sa-mi spui cand poti sa demonstrezi ca vreo unul a tratat turbarea sau poliomelita cu apa chioara si tincturi de plante.

Si nici astea gratis, daca tot vorbim de interese, cu toate ca apa chioara nu costa nimic spre deosebire de un medicament/vaccin care au la baza ani de cercertare, trebuie sa treaca prin N proceduri de atestare, linii de productie cu igiena extrem de riguroasa, etc.

Antivaccinistii tai traiesc in perioada de dinainte de aparitia microscopului nici nu e de mirare ca unii au ajunsa sa atribuie imbolnavirilor tot felul de cauze hilare, mergand pana la a nega microbiologia.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.01.2017 at 15:23:45.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 09.01.2017, 15:31:21
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Din moment ce există interese ce să mai demonstrez? Tu le fezi fantomă pe cele contra vaccinării, eu invers.
Am si eu o curiozitate : tu de ce n-ai murit la vacinare ? Eu de ce n-am murit la vaccinare ? Altii de ce n-au murit la vaccinare ? Suntem noi super-oameni ?
Reply With Quote
  #115  
Vechi 09.01.2017, 15:41:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Sunt exclusiv prosti. Și nițeluș criminali, pt. ca se joaca cu viata copiilor lor.
Dar vaccinistii, nu se joaca cu viata copiilor lor ? Daca in cazul unor parinti care refuza vaccinul, ei isi asuma o grava raspundere in cazul imbolnavirii copilului lor, nu este un lucru care merge in ambele sensuri ? Parintii care cer vaccinarea, nu isi asuma grava raspundere in cazul aparitiei unor reactii adverse care ar putea merge pana la nenorocirea pe viata ?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vor sa faca varicela sa aiba imunitate pe viata? De acord, dar sa nu-l trimita la gradinita, scoala pana n-au sa o capete.
Sa-si faca un cerc a lor si sa paseze infectia de la unul la altul, sa se imunizeze "natural".
Nu am inteles logica. In cazul optimist ca exista vreuna. De ce sa nu-i trimita la scoala ?!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 09.01.2017 at 15:48:35.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 09.01.2017, 16:54:05
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar vaccinistii, nu se joaca cu viata copiilor lor ? Daca in cazul unor parinti care refuza vaccinul, ei isi asuma o grava raspundere in cazul imbolnavirii copilului lor, nu este un lucru care merge in ambele sensuri ? Parintii care cer vaccinarea, nu isi asuma grava raspundere in cazul aparitiei unor reactii adverse care ar putea merge pana la nenorocirea pe viata ?
asta este motivul pentru care decizia nu trebuie sa apartina parintilor, vaccinurile esentiale trebuie sa fie obligatorii. chiar asa, cum e in franta?

ps."vaccinistii"!!!! :))
Reply With Quote
  #117  
Vechi 09.01.2017, 17:07:32
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

urmariti aici, dureaza 3 minute, in franta sunt 18 vaccinuri obligatorii:
http://stirileprotv.ro/stiri/csid/fr...vaccinare.html
Reply With Quote
  #118  
Vechi 09.01.2017, 17:08:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

La noi toate din schema sunt "obligatorii".
Adica trebuie, dar nu e musai.

Iarasi dezinformare crasa:

"In Vest, parintii primesc amenzi daca nu isi duc copiii la medic pentru efectuarea lor."

In Vest unde? Vestul salbatic?

Sa spuna tarile si ce specifica exact legislatia lor.

Alt exemplu de prostie cu acte pentru prosti:

"Iata ce ne spune chimia: "Vaccinurile pentru copii nu mai au mercur sau daca contin contin in cantitate infima si este un etil-mercur. Un alcool care se degradeaza repede", a explicat Monica Luminos, medic primar boli infectioase"

Se degradeaza in ce? Ca daca in "etil" si "mercur" iarasi e naspa.

Cine da fuguta si citeste ce scrie aici, gaseste chestii nu atat de roz cum incearca sa le faca astia:

https://en.wikipedia.org/wiki/Thiomersal#Toxicology

Mai degraba ar fi spus ca vaccinurile pentru copii nu mai contin mercur, cel putin in SUA si probabil restul EU pentru ca noi folosim inca vaccinuri produse in Bulgaria (pentru hepatita B cel putin acum vreo 2-3 ani) care contin thiomersal - probabil din cauza conditiilor precare de fabricatie, cum era si vaccinul antigripal de la Cantacuzino.

Vino si tu cu surse mai serioase.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.01.2017 at 17:20:38.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 09.01.2017, 17:14:59
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

dar cautati domne si voi, linkul de mai sus e foarte serios, daca vreti statistici de la IMS dati search...:))

Sancțiunile pentru părinții „nărăvași” care refuză vaccinarea copiilor diferă de la un stat la altul.

● În Slovacia, amenda este de până la 200 de euro, în plus copiiilor nevaccinați fiindu-le refuzat accesul în grădinițele de stat.

● În Cehia, amenda ajunge până la 280 de euro, în timp ce în Ungaria, sancțiunea pecuniară ajunge până la 15.000 de dolari.

● În Franța, sancțiunea este de amendă până la 30.000 de euro și închisoare de până la doi ani.

● În Lituania, începând din 2016 nu vor mai fi acceptați la grădinițele de stat copiii care nu au făcute toate vaccinurile, conform calendarului.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 09.01.2017, 17:20:58
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

poftim sursa:

http://www.eurosurveillance.org/View...rticleId=20183

si pentru nevaccinisti :)), iete ce zic "fascistii" astia:

Mandatory: a vaccination that every child must receive by law without the possibility for the parent to choose to accept the uptake or not, independent of whether a legal or economical implication exists for the refusal
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare