Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.07.2006, 23:26:37
NeNumimCrestini NeNumimCrestini is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2006
Mesaje: 2
Implicit

Va rog mult de tot cine imi poate povesti si mie despre Sf Nectarie!? si unde este mai exact Biserica Radu Voda, care adaposteste moastele acestui sfant!! va multumesc anticipat
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.07.2006, 09:48:17
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Despre Sf Nectarie s-au scris mai multe carti. Biserica Radu Voda e in Bucuresti foarte aproape de Piata Unirii, dar e in spatele unor blocuri si e mai greu de explicat. Asa ca iei metroul pana in Piata Unirii si mai intrebi acolo. Tot acolo este si Seminarul Teologic (poate pt unii e un punct de reper mai bun).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.03.2007, 17:40:59
valentine-c valentine-c is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2007
Mesaje: 9
Implicit

Biserica sau mai bine zis Manastirea Radu Voda din Bucuresti este ca reper central in P-ta Unirii cum mergi spre metrou Tineretului de la Mag Unirea inainte imediat cum treci Dimbovita se afla in spatele blocurilor stradale o strada pe partea stinga cum te duci (pe traseul explicat mai sus)care se cheama Str Radu Voda si mergi pe ea drept pina ce se vede chiar Manastirea cam 200 de metri(si mai cred ca daca intrebi pe oricine poate sa-ti spuna imediat ce intri pe strada).O alta intrare ar mai fi chiar la intrare in Pasajul Marasesti unde este marea cladire a Registrul Comertului.eu cred ca am fost foarte explicita si daca nu ai inteles scrie-mi, e simplu -o sa-ti placa tare mult , am mers acolo des cind eram insarcinata cu fetita mea.Bafta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.06.2007, 22:55:39
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Cind eram mica, cu multi ani in urma citisem intr-o carticica cu povesti pt. copii despre un copil sarac care i-a scris lui Dumnezeu o scrisoare in care ii cerea incaltaminte si citeva hainute.Pe plic la destinatar era trecut Dumnezeu.Cei de la posta vazind scrisoarea, au citit-o si mirindu-se de credinta copilului i-au indeplinit dorinta. In urma cu 5-6 ani, am primit cadou cartea cu viata Sf. Nectarie.Citind-o aveam sa descopar ca acel copil era chiar Sfintul.A fost prima oara pt. mine cind am citit viata unui sfint;poate din ac. cauza tin foarte mult la Sf. Nectarie, pe care il si numesc SFINTUL SUFLETULUI MEU.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.07.2007, 15:09:47
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Cauta pe google, viata Sf Nectarie., acolo vei gasi tot ce te intreseaza.:)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.10.2007, 01:52:50
ANONIMU ANONIMU is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.10.2007
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina83
Cind eram mica, cu multi ani in urma citisem intr-o carticica cu povesti pt. copii despre un copil sarac care i-a scris lui Dumnezeu o scrisoare in care ii cerea incaltaminte si citeva hainute.Pe plic la destinatar era trecut Dumnezeu.Cei de la posta vazind scrisoarea, au citit-o si mirindu-se de credinta copilului i-au indeplinit dorinta. In urma cu 5-6 ani, am primit cadou cartea cu viata Sf. Nectarie.Citind-o aveam sa descopar ca acel copil era chiar Sfintul.A fost prima oara pt. mine cind am citit viata unui sfint;poate din ac. cauza tin foarte mult la Sf. Nectarie, pe care il si numesc SFINTUL SUFLETULUI MEU.
Ar trebui Sa-l numesti pe Isus Hristos Sfintul sufletului tau caci numai si numai El a platit pretul pacatelor tale nimeni altul din cer sau de pe pamint nu sa gasit vrednic sa ridice pacatul omeniri si nimeni nu a fost gata sa accepte pretul pe care la platit Isus Hristos: mi-ar place sa meditezi la aceste versete Romani 1:22 *S-au fãlit cã Sunt întelepti, si au înebunit;
23 *si au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într-o icoanã care seamãnã cu omul muritor, pãsãri, dobitoace cu patru picioare si târâtoare.
24 *De aceea, Dumnezeu i-a lãsat pradã necurãþiei, sã urmeze poftele inimilor lor; asa cã îsi necinstesc singuri trupurile;
25 *cãci au schimbat în minciunã adevãrul lui Dumnezeu, si au slujit si s-au închinat fãpturii în locul Fãcãtorului, care este binecuvântat în veci! Amin.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.10.2007, 05:38:03
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ANONIMU
nimeni altul din cer sau de pe pamint nu sa gasit vrednic sa ridice pacatul omeniri si nimeni nu a fost gata sa accepte pretul pe care la platit Isus Hristos
Sa le transmiti "fratilor" ca Sfintii Parinti nici nu au avut pretentia sa se ridice la nivelul Mintuitorului nostru pentru a ridica pacatul lumii insa erau pregatiti in orice clipa sa devina martiri ai lui Hristos, si multi au devenit si si-au dat viata pentru Hristos, pentru Sfintele Icoane in timpul Iconoclastilor, si pentru apararea sfintelor Moaste facatoare de minuni...

Vad ca folositi acelasi citat pentru icoane si pentru sfinti...altele nu mai aveti? Cauta si vezi daca mai ai si altele, acum este momentul sa le discutam. tu ce esti? ca pari adventist...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.01.2008, 22:34:13
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

D-le Anonimu,citezi dupa o Biblie falsificata;dupa biblia lui Cornilescu.Traducerea corecta este:,,Si au schimbat slava lui Dumnezeu Celui nestricacios cu asemanarea chipului omului celui stricacios si al pasarilor si al celor cu patru picioare si al taratoarelor.
De aceea Dumnezeu i-a dat necuratiei,dupa pofta inimilor lor,ca sa-si pangareasca trupurilor lor intre ei."
Dupa cum vezi nu avea sens sa citezi asa ceva in acest loc.
Pe data de 6 februarie moastele Sf.Nectarie de la Eghina vor fi aduse la biserica cu acelasi nume din Radaseni(langa Falticeni).Evident este vorba despre acelasi sfant,dar este cunoscut asa cum am scris.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.09.2009, 11:12:04
gbystef gbystef is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2009
Mesaje: 3
Implicit Sf. Nectarie

Acest sfant este tamaduitor , ajutator in gasirea unui loc de munca dar numai in urma unei promisiuni care trebuie tinuta neaparat deoarece El este si mustrator al celor nerecunoscatori. Pe mine m-a ajutat. Am citit in fiecare zi acatistul Sf. Nectarie si m-am rugat Lui si astfel sotul meu si-a gasit un loc de munca foarte bun exact in momentul cand aveam cel mai mult nevoie de ajutor. Cu credinta ,speranta si rabdare rugande-ne Sf. Nectarie vom fi ajutati in toate. Doamne ajuta!!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.10.2009, 13:26:00
cornesro
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

in acest moment se afla la Catedrala Mitropolitana din Sibiu diferete moaste al unor diferiti sfinti printre care si cele ale Sf. Nectarie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
SFANTUL NECTARIE annna Intamplari adevarate 60 12.06.2015 22:32:38
Sfantul Nectarie! simona Generalitati 2 08.11.2012 15:23:27
Un nou acatist cu Sfantul Nectarie? Georgiana1995 Generalitati 7 18.09.2012 19:18:29
Sfantul Nectarie din Eghina Dodi Intamplari adevarate 8 08.08.2011 19:24:33