Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.12.2009, 14:02:22
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Din cate stiu eu, se ia din doua motive:
1) ca sa nu-ti ramana pe buze urme de Impartasanie - care au mai multa sansa sa fie inghitite daca mananci si bei imediat altceva
2) este un rest simbolic al agapelor pe care le tineau primii crestini

La rusi se da intotdeauna si vin.



Da, asa ar fi bine. este o traditie care s-a pierdut.



Toate astea cu nespalatul si nescuipatul sunt exagerari de tip superstitios.
Imi seamana cu inderdictia din islam de a nu scuipa in timpul zilei in timpul Ramadamului.

Si de data asta sunt de acord cu Orthodoxia_y_Thanatos: regula de a nu ingenunchia in timul liturghiei de dumnica, drept simbol al invierii, este mai veche si mai bine fondata decat traditia care s-a impamantenit in Romania de a ingenunchia.

Daca ar fi sa ne luam dupa p. Cleopa si sa nu avem relatii intre soti trei zile inainte si doua dupa (din ce canoane o mai scoate si pe asta, nu stiu), atunci oamenilor casatoriti le-ar fi imposibil sa mai traiasca ca soti si sotie daca vor sa se impartaseasca in fiecare duminica (ceea ce faceau crestinii din primele secole, de altfel, si fac din nou o parte din ortodocsi). Si preotii ce fac, ca ei se impartasesc la fiecare liturghie? Ca mai ramane doar miercurea care e zi de post. Punem conditii mai greu de indeplinit mirenilor decat preotilor?
Se spune ca odata satana a facut mare sedinta in iad. I-a adunat
pe toti dracii si i-a pus sa vina cu idei noi de a-i pierde pe crestini.
Au inceput sa se vaite dracii ca nu mai au idei si ca alea vechi sunt
deja rasuflate si pe cand se vaitau ei asa se deschide usa si intra
michiduta, transpirat si gafaind. -Ce faci, michiduta, il intreaba satana,
de ce ai intarziat? - Sa traiti preaintunericimea ta, raspunde michiduta,
tocmai vin de la un teolog care se crede sfant. Se ocupa cu introdusul
de canoane si l-am lasat sa puna 5 de la Domnul lui dar pe-al saselea
i l-am strecurat eu. Ca daca unul nu reusesc sa-l tina, e suficient.
-Vedeti mai ce idee buna, pardon rea, are michiduta?- spuse satana.
-Asa sa faceti si voi.
Iertare.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.12.2009, 14:03:37
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

respectarea acestor canoane tine de masura credintei fiecaruia. Daca noi inca suntem stapaniti de patimi si ne aruncam la a respecta orbeste toate canoanele, riscam sa devenim "tipicari" (sau cum spunea parintele Arsenie Papacioc - "tipic, tipic, si la inima nimic"). E vorba de canon in sensul de "prescriptie tipiconala", nu de dogmele de credinta stabilite de Sfintii Parinti, ce trebuie respectate de toti.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.12.2009, 04:52:11
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
respectarea acestor canoane tine de masura credintei fiecaruia. Daca noi inca suntem stapaniti de patimi si ne aruncam la a respecta orbeste toate canoanele, riscam sa devenim "tipicari" (sau cum spunea parintele Arsenie Papacioc - "tipic, tipic, si la inima nimic"). E vorba de canon in sensul de "prescriptie tipiconala", nu de dogmele de credinta stabilite de Sfintii Parinti, ce treb. uie respectate de toti.
Si aceste canoane nu fac parte din Sfanta Traditie?

Nici semnul Sfintei Cruci nu e dogma insa ce s'ar intampla daca ne-am bate joc de ea?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.12.2009, 04:49:44
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
respectarea acestor canoane tine de masura credintei fiecaruia. Daca noi inca suntem stapaniti de patimi si ne aruncam la a respecta orbeste toate canoanele, riscam sa devenim "tipicari" (sau cum spunea parintele Arsenie Papacioc - "tipic, tipic, si la inima nimic"). E vorba de canon in sensul de "prescriptie tipiconala", nu de dogmele de credinta stabilite de Sfintii Parinti, ce trebuie respectate de toti.
Din cate am citit, aici e vorba de ispita de dreapta, atunci cand tii cu tot dinadinsul sa respecti toate canoanele, sa exagerezi, crezand ca faci bine. Dar diavolul vine cu aceasta ispita la cei mai avansati din punct de vedere duhovnicesc, la cei, care s-au indepartat de pacate, tocmai pentru a-i face din nou sa pacatuiasca. Ajunge sa dai ascultare diavolului o singura data, si apoi face cu tine ce vrea el...
Cei, care inca se complac in pacate, mai degraba sunt tinuti departe de rugaciune si canoane... Acestia vor respecta unele canoane, vor face faptele si gesturile necesare, dar fara participarea inimii.
Iertati-ma daca gresesc, dar cand aud vorbindu-se de cineva care respecta orbeste toate canoanele, desi nu e patruns in inima sa, acest lucru mie mai degraba in suna a indemn de a nu respecta canoanele, sub pretextul, ca duce la "tipic, si la inima nimic". Nu cred, ca Pr. Arsenie Papacioc a recomandat sa nu se respecte canonul primit, ci a spus sa implicam si inima in tot ceea ce facem; iar gandul nostru, inaripat de o rugaciune scurta, sa zboare cat mai des spre Domnul. In orice caz asa mi-a spus mie Sfintia sa.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.04.2010, 22:18:29
ghost7 ghost7 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2010
Locație: jhkgfjhdf
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

Doamne Ajuta!

Last edited by ghost7; 29.12.2010 at 23:11:06.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.04.2010, 00:10:15
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghost7 Vezi mesajul
sophia scuzatima ca zic dar are unele probleme grave... pot zice cu capul.
Mai fata mai cum sa scuipi , tu esti constienta? esti constienta? tu iei INSUSI TRUPUL SI SANGELE DOMNULUI INSUSI nu doar simbol INSUSI si tu scuipi? sau te impreunezi cu barbatul/femeia? Asta este cel mai Sfanta Taina a Impartasaniei! Cum poti sa critici asa un Duhovnic , PARINTELE CLEOPA, cum? cum poti zice ca "un monah nu are de unde sti" ba da are, la cat a patimit pentru Hristos si numai el stie cate a indurat si cat s-a rugat si una ca tine vine si zice "hmm, Impartasania eee nu are nimic daca scuip, sau zici ia sa ma impreunez cu barbatul" mai femeia lui Dumnezeu mai intreaba preotii mai citeste ca esti bota , mai inveti si pe altii fel si fel de prostii sau ii enervezi cum ai facut cu mine. Tu peste tot pe acest forum te crezi foarte inteligenta in aceste privinte.

In al doilea rand
Oare nu ti-ar placea sa mergi cu fundul gol la Biserica? ai comentat intr-un topic zicand ca ce treaba e asta cu imbracamintea.
Doamne Ajuta!
...si vine SUCEAVA la inaintare...

Ghost7, scuipatul este un obicei urat fie ca ai luat Sf Impartasanie sau nu. Un om civilizat nu scuipa pe strada in nici o ocazie, poate din eu stiu ce necesitate absolut stricta. Ridicarea "ne-scuipatului" la rang de dogma este o exagerare mare si superstitioasa. Ce treaba are ne-scuipatul cu Hristos care este in noi? Adica il necinstesti pe Hristos daca te speli pe dinti si nu inghiti apa cu pasta de dinti? Ce treaba are una cu alta?
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.06.2010, 01:53:59
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sa stai asezat nici nu mai vorbesc. Asa ca stai unde ai loc si gata.

2. Nu prea mai vad barbati in biserici. Sunt mai mult femei, cu sau fara copii.
Draga Sophia am o nedumerire... spui ca nu e loc sa te asezi la Sfanta Liturghie...

Adica Mantuitorul sta pe cruce si se jertfeste pentru noi (MOARE! pentru noi) iar noi ne facem griji ca n-avem unde sa ne asezam?
Pai cum vine asta? Iisus moare pentru noi iar noi vrem sa stam frumusel pe scaun sa privim ca la spectacol?

2. Nu stiu la ce biserici mergi tu (stiu ca nu in tara, poate acolo unde mergi tu asa este, dar in Romania te asigur ca sunt f multi barbati care vin la biserica. Din fericire din ce in ce mai multi si nu dintre cei batrani ci dintre cei tineri. Vad mereu barbati care vin cu pruncii in brate la Sfanta Liturghie si ii tin ei in brate pe tot parcursul slujbei ca sa le scuteasca (ajute) astfel pe sotiile mai slabe prin natura lor femeiasca de greutatea de a tine copilul in brate.

Iarta-ma daca te-am suparat prin cuvintele mele dar chiar nu pot intelege cum ai vrea si cum ti-ai putea dori sa stai jos in biserica si sa privesti pe Mantuitorul pe cruce... As vrea sa inteleg ca sa nu mai judec.

Iertare
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com

Last edited by maria32; 12.06.2010 at 02:00:12.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.10.2010, 18:20:51
cristinacristea cristinacristea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Din cate am citit, aici e vorba de ispita de dreapta, atunci cand tii cu tot dinadinsul sa respecti toate canoanele, sa exagerezi, crezand ca faci bine. Dar diavolul vine cu aceasta ispita la cei mai avansati din punct de vedere duhovnicesc, la cei, care s-au indepartat de pacate, tocmai pentru a-i face din nou sa pacatuiasca. Ajunge sa dai ascultare diavolului o singura data, si apoi face cu tine ce vrea el...
Cei, care inca se complac in pacate, mai degraba sunt tinuti departe de rugaciune si canoane... Acestia vor respecta unele canoane, vor face faptele si gesturile necesare, dar fara participarea inimii.
Iertati-ma daca gresesc, dar cand aud vorbindu-se de cineva care respecta orbeste toate canoanele, desi nu e patruns in inima sa, acest lucru mie mai degraba in suna a indemn de a nu respecta canoanele, sub pretextul, ca duce la "tipic, si la inima nimic". Nu cred, ca Pr. Arsenie Papacioc a recomandat sa nu se respecte canonul primit, ci a spus sa implicam si inima in tot ceea ce facem; iar gandul nostru, inaripat de o rugaciune scurta, sa zboare cat mai des spre Domnul. In orice caz asa mi-a spus mie Sfintia sa.
Sunt partial de acord cu aceasta afirmatie "tipic, tipic si in inima nimic". Acum vorbesc din proprie experienta.
De multe ori in viata m-am ghidat dupa semnificatia zicalei "pofta vine mancand". A fost o perioada in care m-am indepartat foarte tare de Dumnezeu si nu mai spun de Biserica... eram foarte furioasa si toata chestia asta m-a tinut vreo 4-5 ani. Apoi, a venit o vreme in care nu mai aveam nicio speranta de mai bine in viata mea si, desi undeva inlauntrul meu stiam ca doar Cel de Sus mai este langa mine cu adevarat si ma poate ajuta, nu am gasit in mine forta de a ma ruga, de a merge la Biserica asa cum trebuie...adica, sa am credinta in suflet, sa spun o rugaciune din toata inima. Mi-am dat curand seama ca nu sunt pe drumul cel bun spre a deveni un bun crestin. Am hotarat, in concluzie, sa merg duminica de duminica la biserica sa ascult slujba si sa spun in fiecare seara o rugaciune...am facut toate astea pentru ca asa trebuia si fara prea mare implicare sufleteasa...si...pofta a venit mancand:)...dupa un timp am inceput sa merg la Biserica pentru ca ceva ma chema (acum nu mai trebuia), nevoia mea spirituala s-a aprins si incet, incet am prins o mare "pofta" de cunoastere a lui Dumnezeu, de slavire, de pocainta:)...cam asta a fost cu "tipic, tipic dar in inima nimic"... parerea mea este ca , chiar daca incepi sa faci lucrurile intr-un mod tipicar, treptat, treptat, iubirea lui Dumnezeu se revarsa asupra ta si te acapareaza...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.10.2010, 21:09:25
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Doamne, am citit ce s-a scris pe aici si ma inspaimant! Oare cat ne va mai rabda Dumnezeu sa ne batem joc de scump Sangele si Trupul Sau?
Nu-mi gasesc cuvintele.... deh, suntem mari crestini, ne impartasim saptamanal sa vada Domnul ce mult Il iubim, dar e musai sa avem si relatii trupesti cu sotul/sotia, ca, na, sa nu calcam Sfanta taina a casatoriei.... ..............miluieste-ma Doamne!
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.10.2010, 01:18:11
unamic unamic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Locație: ITALIA
Mesaje: 49
Implicit

Foarte frumos spune Cleopa! multumiri lui Dumnezeu ca ne-a dat sa avem asa credinciosi. As avea o neclaritate cu privire la citatul de mai jos:
Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
1. Prima conditie canonica pentru a merge la Sfanta Biserica este sa te ierti cu toti.
"sa te ierti cu toti", nu cred ca inseamna sa fi mers deja la preot la spovedit. Mai degraba cred ca tre sa mergi la ala la care i-ai gresit si sa-l rogi sa te ierte. Cred ca se vorbeste despre iertarea adevarata din inima, nu doar cu a-si da mana unul cu altul. ce credeti?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre avorturi - Parintele Cleopa pacatoasa Nunta 41 20.05.2023 15:52:41
Parintele Cleopa despre purtarea fata de cei ce nu sunt ortodocsi catalin2 Spiritualitatea ortodoxa 61 07.03.2012 12:20:00
Parintele Cleopa - despre sarbatoarea Nasterea Domnului(I) cornel cornel Intrebari utilizatori 0 10.01.2011 15:01:32
Despre Iad - Parintele Cleopa patinina34 Din Noul Testament 3 02.01.2009 21:40:32