Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.08.2014, 20:13:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Atentie la ce antivirusuri folositi

Feriti-va de Bitdefender!

Am avut necazuri mari cu un malware, luat cu ocazia unei incercari de descarcare de filme. Am mai facut si eroarea sa dau OK unei casute de dialog care ma intreba daca sunt de acord cu modificarea registrilor din Windows. M-am bazat prea mult pe antivirusul Bitdefender, pe care mai dadusem si 30 de Euro. "Protection a vie!", mai exact 5 ani, potrivit explicatiilor pe care le gasesti dupa ce desfaci pachetul si nu pe coperta vizibila cand cumperi. Rezultatul a fost ca au inceput sa-mi apara tot felul de pop-up-uri publicitare, plus un program instalat care se recomanda "Bubble Duck". Prima surpriza neplacuta a fost cand am incercat sa dezinstalez acest program. Mi-a aparut iar casuta de dialog cu registri, am dat OK iar ("prost"= un om care nu invata nici chiar din propriile greseli). Si nu numai ca nu am reusit dezinstalarea, dar a fost mai rau ca inainte.

Atunci, am zis, lasa ca fac un "roll-back". Fara succes dupa incercari repetate si alegerea unor puncte de restaurare tot mai vechi.

Atunci m-am impacat cu gandul ca am un malware de care nu pot scapa, pe care Bitdefender nu il identifica si cu care calculatorul meu va trebui sa traiasca.

Dar cea mai neplacuta surpriza a fost azi, cand am constatat ca Bitdefenderul nu mai e activ. Ati pomenit un antivirus, pe care sa dai bani, si care nu numai ca nu vede virusul, dar se lasa inactivat el, de virus ? Ei bine, exact asta am patit. Si atunci, exasperat, am sters antivirusul, am luat CD-ROM-ul original cumparat acum 2 luni si am reinstalat "Bitdefender - Protection a Vie". Normal, mi-a cerut cheia de licenta. Normal, i-am dat-o. Stupoare: mi-a aparut mesajul "cheia este invalida".

Proaspat venit de la biserica, am rezistat cu greu ispitei de a injura. Am sters blestematia de Bitdefender si am instalat o varianta gratis de AVIRA. Tot nu a vazut problema, dar macar nu s-a lasat inactivata de virus. De unde concluzia ca, decat sa cumperi un Bitdefender, mai bine iti pui un program moca.

Dar, speriat de caracterul progresiv al problemei, mi-am amintit ca am avut, pe vremuri, un antivirus excelent, versiune demo, dar care mi s-a parut cam scump cand a fost sa-l cumpar. Este vorba de Norton. Am dezinstalat AVIRA si am descarcat Norton Premium 360. M-a ars cu 70 de euro luati direct de pe card. A durat vreo 3 ore scanarea. Dar a meritat. Rezultatul a fost ca erau 140 de fisiere infectate. Mi-au disparut nu numai pop-up-urile publicitare, dar si programul "Bubble Duck" de care nu puteam scapa. Doar ca la anul, pe vremea asta, va trebui sa scot din nou cardul. Fiindca la Norton Premium dai 70 de euro, dar faci chestia asta anual. Cel putin, nu pretinde "Protection a vie"

Deci, iubiti frati, decat sa dati 30 de euro pe un Bitdefender, mai bine-i aruncati pe fereastra. Calculatorul e la fel de "protejat", dar cine stie, poate ca ii prinde un sarac si se bucura de ei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 03.08.2014 at 20:16:29. Motiv: diacritice
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.08.2014, 21:48:08
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

O metoda veche dar utila este urmatoarea (in caz ca folosesti Windows)
Iti faci o partitie de Windows.Instalezi Windows-ul curat pe aceea partitie +
toate driverele necesare.Apoi iti faci o imagine a partitiei(de obicei dimensiunea imaginii este cat dimensiunea partiei) si stochiezi imaginea
pe un hard-disk extern.Utilitarul este chiar in Windows, (System Image Backup).

Cand Windowsul nu mai booteaza corect sau ai chestii de genul asta,se
booteaza cu f8 in meniul de reparatii al windowsului se alege System Backup
si apoi se indica imaginea respectiva de pe HDD extern.Totul dureaza mai
putin de 2 minute.

Sau poti renunta la Windows si sa treci pe Linux si scapi de tampeniile astea(asta in cazul in care activitatile pe care le faci pe PC iti permit o
astfel de trecere).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.08.2014, 23:12:12
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Pe lângă antivirus, este recomandată o scanare periodică (eu o fac săptămânal) cu un anti-malware. În top este Malwarebytes. Este gratis.
Întotdeauna am folosit soluțiile gratuite. Ca antivirus acum prefer avast. Este mulțumitor.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.08.2014, 00:24:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Ca antivirus acum prefer avast. Este mulțumitor.
Da, am fost relativ multumit de avast. Numai ca, odata, mi-a identificat un virus, care ulterior s-a transmis, totusi, pe un stick usb.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.08.2014, 19:16:23
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Avastul e si anti-malware?
*
Cum scapi de search tab-urile care se instaleaza fara sa stii in browser? Nu am gasit in control panel sa il dezisntalez.
Cu asta am probleme: http://search. snapdo. com/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.08.2014, 19:38:39
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Nu e și anti-malware. Pentru asta e bun Malwarebytes. Dacă ai în browser o aplicație care îți schimbă motorul de căutare și nu apare în Control Panel, ar putea fi în extensiile din browser. De asemenea, în Chrome poți seta manual motorul de căutare. Oricum, e bine să faci o curățenie cu Malwarebytes.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.08.2014, 19:43:11
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Și multă atenție la instalări în general. La multe aplicații (în special cele gratuite) trebuie să dai skip sau să debifezi aplicațiile adiacente pe care nu le vrei.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.08.2014, 20:12:40
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Stiu ca poti seta home page-ul, dar tot ramane in calculator si dupa o perioada se reseteaza. E un fel de virus.

Nu toate au optiunea sa debifezi la instalare. In fine.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.08.2014, 20:19:03
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Da, știu cum e. O reinstalare a browserului ar putea fi soluția. După o prealabilă curățare de malware, spyware ș.a.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.08.2014, 13:42:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Stiu ca poti seta home page-ul, dar tot ramane in calculator si dupa o perioada se reseteaza. E un fel de virus.
Pentru asta se reseteaza browserul (navigatorul) la parametrii initiali. Cum se face asta ? Spre exemplu, pentru Internet Explorer, se merge in coltul din dreapta sus al ecranului, unde e o rotita cu zimti. Se apasa pe "Options Internet". Se apasa pe "Options Avancees". Se apasa pe "Reinitialiser".

Dar veti pierde: istoric, parole, favorite. Favoritele le puteti salva separat, inainte de reinitializarea navigatorului.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare