Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.12.2010, 19:25:13
nsimona nsimona is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2010
Mesaje: 6
Implicit reintoarcerea la dreapta credinta

Sunt mama unui tanar de 21 de ani care, incet, incet, s-a departat de la dreapta credinta. Nu bea, nu fumeaza dar isi petrece tot timpul liber pe internet, la jocuri pe calculator, pline de violenta. Este student anul I, a repetat anul I cred ca tot din cauza pasiuni pt. jocuri pe calculator, desi el spune ca nu e asa, e nervos, vorbeste rastit, ridica tonul, e lenes, nu suporta sa-i spun nimic, imi spune sa-l las in pace, din ce in ce se transforma in rau. M-am rugat la Dumnezeu sa-l ajute, sa-i lumineze mintea, dar cred ca nu este suficient. Ajutati-ma cumva, sa fac ceva sa-l aduc la dreapta credinta
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.12.2010, 20:05:10
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am trait o situatie oarecum similara si deabea in momentul in care am crezut cu adevarat ca Dumnezeu o va intoarce pe persoana respectiva (ea parea total de neintors...parea ca asa cum e asa o sa moara) Dumnezeu i-a dat "palma" de care avea nevoie si acum si-a schimbat viata radical....deci rugaciune si nadejde :D
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.12.2010, 20:38:27
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Politica demonului de Daniel Chira
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.12.2010, 20:48:40
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

- In zilele noastre diavolul secera
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.12.2010, 21:38:16
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nsimona Vezi mesajul
Sunt mama unui tanar de 21 de ani care, incet, incet, s-a departat de la dreapta credinta. Nu bea, nu fumeaza dar isi petrece tot timpul liber pe internet, la jocuri pe calculator, pline de violenta. Este student anul I, a repetat anul I cred ca tot din cauza pasiuni pt. jocuri pe calculator, desi el spune ca nu e asa, e nervos, vorbeste rastit, ridica tonul, e lenes, nu suporta sa-i spun nimic, imi spune sa-l las in pace, din ce in ce se transforma in rau. M-am rugat la Dumnezeu sa-l ajute, sa-i lumineze mintea, dar cred ca nu este suficient. Ajutati-ma cumva, sa fac ceva sa-l aduc la dreapta credinta
Multa rugaciune , sf spovedanie,sf impartasanie, si indelunga rabdare
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.12.2010, 12:29:30
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
Multa rugaciune , sf spovedanie,sf impartasanie, si indelunga rabdare
chiar si post(sub indrumarea duhovnicului)
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.12.2010, 12:56:03
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
am trait o situatie oarecum similara si deabea in momentul in care am crezut cu adevarat ca Dumnezeu o va intoarce pe persoana respectiva (ea parea total de neintors...parea ca asa cum e asa o sa moara) Dumnezeu i-a dat "palma" de care avea nevoie si acum si-a schimbat viata radical....deci rugaciune si nadejde :D
Dacă încetezi să crezi că persoana (în general) e de neîntors, atunci se va întoarce? Întreb că mi se par persoanele din jurul meu de neîntors.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.12.2010, 13:08:29
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nsimona Vezi mesajul
Sunt mama unui tanar de 21 de ani care, incet, incet, s-a departat de la dreapta credinta. Nu bea, nu fumeaza dar isi petrece tot timpul liber pe internet, la jocuri pe calculator, pline de violenta. Este student anul I, a repetat anul I cred ca tot din cauza pasiuni pt. jocuri pe calculator, desi el spune ca nu e asa, e nervos, vorbeste rastit, ridica tonul, e lenes, nu suporta sa-i spun nimic, imi spune sa-l las in pace, din ce in ce se transforma in rau. M-am rugat la Dumnezeu sa-l ajute, sa-i lumineze mintea, dar cred ca nu este suficient. Ajutati-ma cumva, sa fac ceva sa-l aduc la dreapta credinta
Băiatul tău n-a fost bătut. Fii aspră cu el, ascunde cablul de la calculator (eventual distruge-l), dă-i de muncă. Trebuie să vadă cum e viața înafara calculatorului, ca să se vadă pe dinafară și să înțeleagă cât de tare își rata viața.

Cea mai mare GREȘEALĂ ar fi să-ți cocoloșești copilul, să-i faci voia, n-ai nici tu de câștigat, NICI EL. Mi-a plăcut ce a făcut un informatician bogat, nu mai știu care, când copilul lui o luase razna chiar mai rău, devenise un golan, drogat și nu mai știu ce. L-a alungat de acasă, a fost nevoit să doarmă sub pod, iar atunci s-a trezit la realitate, a început să-și caute de muncă, să se maturizeze și în final i-a mulțumit tatălui pentru aceasta.

Dacă nu iei măsuri DRASTICE copilul tău va deveni un RATAT.

Sfinții părinți spun că dacă nu te mai ascultă copilul să vorbești cu Dumnezeu despre el.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.12.2010, 19:48:34
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Dacă încetezi să crezi că persoana (în general) e de neîntors, atunci se va întoarce? Întreb că mi se par persoanele din jurul meu de neîntors.
nu numai sa incetezi sa crezi ca e de neintors dar sa nadajduiesti sincer ca Dumnezeu o va intoarce...atunci pentru credinta ta o va intoarce chiar daca ea nu s-a invrednicit sa fie intoarsa.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.12.2010, 19:51:23
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
nu numai sa incetezi sa crezi ca e de neintors dar sa nadajduiesti sincer ca Dumnezeu o va intoarce...atunci pentru credinta ta o va intoarce chiar daca ea nu s-a invrednicit sa fie intoarsa.
Mersi, dacă e cum spui tu, atunci vei salva multe suflete.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Maxim Marturisitorul- martir pentru dreapta credinta georgeval Diverse Sarbatori 7 03.04.2012 00:34:34
Dreapta credinta si credintele altora Traditie1 Despre Biserica Ortodoxa in general 31 14.03.2010 22:48:59
Dreapta credinta a poporului roman phradmon Biserica Ortodoxa Romana 33 26.10.2008 10:57:00
Blog "Ortodoxia - dreapta credinta!" MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:19:00