Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 31.12.2010, 11:06:34
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Dănuț7, eu te sfătuiesc să te duci la o librărie, la secția cărți religioase, să te uiți la titluri și să alegi cartea care ți se pare că ți-ar plăcea s-o citești. După ce ai terminat-o, faci la fel, cauți altă carte religioasă care ți se pare interesantă. Mai citește și niște articole de pe crestinortodox.ro. Cu timpul ai să-ți creezi niște legături și ai să înțelegi din ce în ce mai bine diferite probleme ale religiei.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 31.12.2010, 12:07:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Dănuț7, eu te sfătuiesc să te duci la o librărie, la secția cărți religioase, să te uiți la titluri și să alegi cartea care ți se pare că ți-ar plăcea s-o citești. După ce ai terminat-o, faci la fel, cauți altă carte religioasă care ți se pare interesantă. Mai citește și niște articole de pe crestinortodox.ro. Cu timpul ai să-ți creezi niște legături și ai să înțelegi din ce în ce mai bine diferite probleme ale religiei.
Mulți sar peste etapa cea mai importantă, sau o fac extrem de superficial , citirea, recitirea , Sfintei Scripturi ! Nu putem sări peste această etapă , căci altfel totul e o confuzie , și se crează o harababură în mintea noastră ! Urechiștii sau notiștii ? Asta-i întrebarea , căci nu este același lucru !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #133  
Vechi 31.12.2010, 12:14:18
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mulți sar peste etapa cea mai importantă, sau o fac extrem de superficial , citirea, recitirea , Sfintei Scripturi ! Nu putem sări peste această etapă , căci altfel totul e o confuzie , și se crează o harababură în mintea noastră ! Urechiștii sau notiștii ? Asta-i întrebarea , căci nu este același lucru !
Nu toată lumea poate citi Sf. Scriptură, e o carte grea, mai ales VT. Și lui Dănuț chiar nu i-aș recomanda să înceapă cu asta, îi lipsesc multe noțiuni.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 31.12.2010, 12:52:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Nu toată lumea poate citi Sf. Scriptură, e o carte grea, mai ales VT. Și lui Dănuț chiar nu i-aș recomanda să înceapă cu asta, îi lipsesc multe noțiuni.
Te rog sa ma ierti , dar cu asta se incepe , iar la prima lecturare , multe nu se inteleg , dar prin revenire si maturizare , toate vor fi deslusite .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #135  
Vechi 31.12.2010, 14:19:03
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Te rog sa ma ierti , dar cu asta se incepe , iar la prima lecturare , multe nu se inteleg , dar prin revenire si maturizare , toate vor fi deslusite .
Am tot căutat pe google și n-am găsit nimic care să te contrazică. Oricum, să înceapă cu Noul Testament, că Vechiul Testament e foarte greu de priceput, nici eu nu-l înțeleg, pe mulți i-ar putea sminti. Dar între timp să citească și alte cărți sfinte, că-l vor ajuta să înțeleagă învățăturile ortodoxe, eu personal datorez mult lecturilor religioase, m-au ajutat să pătrund logica ortodoxă.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 31.12.2010, 14:31:09
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Nu toată lumea poate citi Sf. Scriptură, e o carte grea, mai ales VT. Și lui Dănuț chiar nu i-aș recomanda să înceapă cu asta, îi lipsesc multe noțiuni.
M-as bucura sa stiu ca ai citit de cel putin atatea ori Sfanta Scriptura de la cap la coada cat am citit-o eu.

Last edited by Danut7; 31.12.2010 at 14:37:27.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 31.12.2010, 15:53:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
M-as bucura sa stiu ca ai citit de cel putin atatea ori Sfanta Scriptura de la cap la coada cat am citit-o eu.
Chiar de sarbatori mi-am facut un autocadou si am comandat o ultima editie de lux cu marginile paginilor aurite a Noului Testament cu Psalmi , iar investitia nu a fost cine stie ce ( 38 , 5 lei incluzand si taxa de transport ) . Merita din plin ! Seara de seara de citim cate doua -trei pagini , nu cred ca este un efort deloc mare , si consider citirea Sfintei Scripturi , o rugaciune , caci prin citirea ei aducem Slava Dumnezeului nostru , si demonstram ca nu suntem indiferenti fata de El . Mult bine si liniste aduce in casa si sufletul omului citirea Sfintei Scripturi !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #138  
Vechi 31.12.2010, 15:59:25
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
M-as bucura sa stiu ca ai citit de cel putin atatea ori Sfanta Scriptura de la cap la coada cat am citit-o eu.
Bun, ai citit Sf. Scriptură, acum citește și alte cărți religioase, te vor ajuta s-o înțelegi.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 31.12.2010, 16:00:28
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Chiar de sarbatori mi-am facut un autocadou si am comandat o ultima editie de lux cu marginile paginilor aurite a Noului Testament cu Psalmi , iar investitia nu a fost cine stie ce ( 38 , 5 lei incluzand si taxa de transport ) . Merita din plin ! Seara de seara de citim cate doua -trei pagini , nu cred ca este un efort deloc mare , si consider citirea Sfintei Scripturi , o rugaciune , caci prin citirea ei aducem Slava Dumnezeului nostru , si demonstram ca nu suntem indiferenti fata de El . Mult bine si liniste aduce in casa si sufletul omului citirea Sfintei Scripturi !
Eu am un NT cu explicații în subsolul paginii, foarte util.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 31.12.2010, 16:31:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Eu am un NT cu explicații în subsolul paginii, foarte util.
Ma bucur mult ! Ai vazut , ca de cate ori l-am citi , descoperim ceva nou in el , si asta e valabil si pentru Psaltira ! Doamne ajuta !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde