Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.03.2007, 18:32:13
VoicaDaniela VoicaDaniela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 25
Implicit

Rugaciune pentru mantuire

Dumnezeul meu, cred intru Tine si ma rog Tie, intareste-mi credinta!Te iubesc, sporeste-mi dragostea!Ma pocaiesc, fa-mi cainta sa prisoseasca!Iti multumesc ca Binefacatorului meu celui vesnic!Te chem, ca pe puternicul meu ajutor.
Dumnezeul meu, binevoieste si povatuieste-ma cu intelepciunea Ta,calauzaste-ma cu dreptatea Ta,mangaie-ma cu milostivirea Ta,apara-ma cu puterea Ta.
Iti inchin, o ,Dumnezeul, gandurile, faptele suferintele mele, ca in viitor sa ma gandesc la Tine, sa graiesc de Tine, sa lucrez dupa voia Ta, sa sufar pentru Tine.
Doamne ,eu voiesc ceea ce voiesti Tu,pentru ca Tu voiesti ca eu sa ma supun voii Tale si fagaduiesc sa fac ceea ce voiesti Tu.Te rog cu umilinta, lumineaza-mi mintea, oteleste-mi voia, curateste-mi trupul si sfinteste-mi sufletul.
Dumnezeule Preabun, ajuta-ma sa ma curatesc de greselile trecute, sa biruiesc ispitele viitoare si sa lucrez cuvintele virtutii. Umple inima ma de dragoste pentru BUNATATEA TA de ura pentru greselile mele, de ravna pentru binele aproapelui si de defaimare pentru desertaciunile lumii.fa-ma sa fiu supus mai marilor mei si sa am dragoste pentru cei mici, credincios prietenilor si iertator vrasmasilor mei.
Vino, Atotputernice in ajutorul meu sa inving cele sapte pacate de capetenie care sunt pricina tuturor pacatelor.Sa biruiesc adica :mandria, prin smerenie crestineasca, iubire de argint prin milostenie, invidia prin dragoste si bucurie pentru binele aproapelui, desfranarea prin infranare si curatie, lacomia prin cumpatare, mania prin rabdare, lenea prein barbatie crestineasca.Asemenea sa biruiesc toate celelalte pacate si patimi care izvoresc din acestea.
Si da-mi virtutile cresinesti:nadejde, credinta si dragostea.
Dumnezeul meu, fa-ma intelept intru lucrariule mele, curajos in primejdii,
rabdator in nenorociri si smerit in propasire.Nu ma lasa sa uit vreo data a fii cu luare aminte la rugaciuni in Sfanta Biserica, cumpatat la masa, repede la implinirea datoriilor si statornic in hotarari.Doamne,insufla-mi grija sa am intoteauna constiinta dreapta, infatisare cuvincioasa si purtare in buna randuiala.
Doamne, da-mi harul Tau ca sa ma deprind a-mi stapani totdeauna patimile, a ma invrednici de darurile Tale, a pazi legea ta si a merita mantuirea.Dumnezeul meu, fa-ma sa vad cat de mici sunt bunatatile acestei lumi si cat de mari sunt cele ceresti, cat de scurt este timpul acestei vieti si cat de mare este vesnicia.Ajuta-ma sa fiu intotdeauna gata de moarte, sa nu ma cutremur de judecat Ta, sa scap de chinurile cele vesnice si sa biruiesc Raiul prin IIsus Hristos, Domnul nostru.Amin!



Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.03.2007, 00:26:08
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

DOAMNE SI STAPINUL VIETII MELE DUHUL TRINDAVIEI AL GRIJII DE MULTE , AL IUBIRII DE STAPINIRE SI AL GRAIRII IN DESERT NU MI-L DA MIE ,IAR DUHUL CURATIEI SI AL GINDULUI SMERIT SI AL RABDARII DARUIESTEMI-L MIE SLUGII TALE;ASA DOAMNE DARUIESTE-MI SA-MI VAD GRESELILE MELE SI SA NU OSINDESC PE APROAPELE MEU CA BINECUVINTAT ESTI IN VECII VECILOR, AMIN[rugaciunea lui EFREM SIRUL care se citeste acum in postul mare].
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.03.2007, 14:33:30
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

VoicaDaniela,foarte frumoasa si adevarata rugaciune,daca am tine toti crestinii macar 50%,cont de cele scrise in ea...am fi cu adevarat crestini.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ruga pentru dragoste Mtcrysty17 Generalitati 39 31.03.2014 21:34:12
Ruga pentru iubire... Mtcrysty17 Generalitati 42 13.08.2012 23:16:24
Ruga (poem) Raoul Generalitati 2 18.02.2012 13:52:51
o scurta ruga pt persoana mea VladCat Stiri, actualitati, anunturi 28 22.01.2011 12:51:19
Rugați-vă, vă rog, pentru un suflet I.Calin Generalitati 5 07.01.2011 22:06:52