Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.10.2009, 21:15:41
razvanms01
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Inalt Prea Sfintitului Arhiepiscop si Mitropolit al BOSV din Romania,Vlasie Mogarzan

Înalt Prea Sfințitului Arhiepiscop și Mitropolit al BOSV din Romania, Vlasie Mogârzan

Înalt Prea Sfințite,

O destul de lungă perioadă de timp (iunie 2008 – aproximativ sfarsitul lui martie a.c.) n-am cunoscut sau mai curând n-am vrut să cunosc cine este cu adevărat personajul Veniamin/Nicușor Ilie, un obscur călugăraș, hirotonit [anticanonic] la nici 20 de ani preot în cadrul zisei Mitropolii Ortodoxe Tradiționale de Milano și Aquileea, după cum mi-am pus capul în nisip precum struțul ori de câte ori a venit vorba de raporturile dintre personajul mai sus-numit și Biserica Ortodoxă de Stil Vechi din România și în special dintre acesta și Înalt Prea Sfinția Voastra și Prea Sfințitul Episcop Vicar Sofronie Suceveanul.

I-am luat fățiș apărarea, în conflictul dintre el și prietenul lui, Ionuț, care o vreme a fost închinoviat la Mănăstirea Slătioara, pe de o parte și PS Sofronie, starețul Mănăstirii, pe de cealaltă parte, necunoscând din nici o sursă decât din ce binevoia să-mi comunice acest Nicușor/Veniamin Ilie circumstanțele acestui conflict, pentru ca, ulterior, să aflu că motivul real pentru care acel Ionuț a primit câteva palme părintești de la PS Episcop Vicar Sofronie a fost acela ca sângele lui se infierbanta prea repede când venea vorba de unele surori închinoviate la Mănăstirea Brădățel.

Necunoscând Canonul 1 al Sf. Vasilie cel Mare, respectiv:”...dacă cei ce în vreo oarecare treaptă aflându-se (arhiereu preot, diacon etc n.ed.) s-au dus împreună cu cei nesupuși (schismaticii din BOR), când se vor pocăi (întoarce) să se primească în aceeași rânduială (treaptă) în care au fost.”, am contestat validitatea hirotonisirii de către BOAR a Episcopului, ulterior Mitropolitului Primat al BOSVR Galaction Cordun in mesajul no. 33 de pe topicul inițiat de același personaj hulitor al BOSVR și al dreptei credințe Veniamin/Nicușor Ilie "Biserica Ortodoxa de Stil Vechi - Canonica sau nu?”, denumind ierarhii BOSVR ca fiind eretici, ca o consecință – gândeam pe atunci, sub influența acestui hulitor, a lipsei Harului divin în Singura Biserică Adevărată a lui Hristos din România. Îl rog, cu lacrimi în ochi, pe Bunul Domn Iisus Hristos să-mi ierte această cumplită blasfemie…

De asemenea, următorul extras din mesajul #29 al topicului: “Hotararea Sinodului ROAC din 8-11 februarie 2008 de la Suzdal [Argentina]” îmi aparține, ca fiind scris la data de 9.02.2009, sub aceeași influență “binefăcătoare” a masonului Veniamin Ilie, citat:

"A propos, caci schisma chiprianita s-a produs in 1984 cu un an inainte de trecerea la cele vesnice a primatului BOSVR, Mitropolitul Glicherie Tanase. E clar ca nu acest Sfant a introdus BOSVR in comuniunea eretica cu Sinodul lui Chiprian Kutsumbas, ci unul dintre urmasii sai: Silvestru Onofrei sau Vlasie Mogarzan”

Ce pot afirma cu bună credință în momentul de față: schisma chiprianita s-a produs în 1984, iar “Tezele Eclesiologice” ciprianite au apărut după anul 1990, probabil prin 1994, era practic imposibil pentru oricare dintre cei doi ÎPS Mitropoliți (Silvestru Onofrei, până în 1992 și Inalt Prea Sfintia voastra) să cunoască erezia în care se găsea Sinodul în Rezistență, mai ales că BOSVR se găsea în cele mai bune relații de prietenie cu Episcopul Kiprian Koutsoumbas de Oropsos și Fili, încă de pe vremea când acesta era membru deplin al Sinodului Florinit, avându-l ca Intâistătător pe IPS Arhiepiscop al Athenei și Întregii Grecii Avxentios și că singurul motiv viabil pentru care BOSVR a rămas în comuniune cu Episcopul Kiprian Koutsoumbas și după schisma acestuia de Sinodul ÎPS Avxentios fost acela mai înainte menționat aici plus faptul că Sinodul Tuturor celor aflați în Rezistență nu avea o doctrina teologică clar definită, aceasta apărând o dată cu “Tezele Eclesiologice” ale Mitropolitului Kiprian din anul 1994. Tot in legatura cu comuniunea BOSV cu Sinodul Tuturor celor in Rezistenta al lui Kiprian Koutsoumbas, la un alt moment, același popă al lui mamona (care a fost hirotonisit preot de organizația masonică din care făcea parte, deși conform Sfintelor Canoane nimeni nu poate îndeplini această slujire până la împlinirea vârstei de 30 de ani) îmi indruga verzi si uscate cum ca BOSVR este canonică, dar IPS voastra nu, deoarece impreuna cu alti arhierei de la Manastirea Slatioara ati acceptat sa intrati in comuniune cu chiprianitii, deși, după mintea sa puțină acest slujitor al lui mamona afirma că dvs. știați de erezia lor (reala, din nefericire, iar in caz ca veti vrea, voi detalia subiectul!) înca din 1984 de cand episcopul Chiprian Koutsoumbas a facut schisma de Sinodul kallistit, alt Sinod schismatic fata de Sinodul Florinit din Grecia al Arhiepiscopului Athenei si Întregii Grecii Avxentios si nu i-ați fi spus Sfântului Ierarh Glicherie atunci [bolnav fiind si cu numai un an înainte de trecerea la cele vesnice], căci acesta ar fi impiedicat intrarea BOSVR in comuniune cu Sinodul in Rezistenta din Grecia – cu toate ca erezia acestui Sinod facuta public prin “Tezele Ecleziologice chiprianite”, scrise de însuși Mitropolitul Chiprian a fost "pusa pe masa", ca sa ma pronunt astfel, abia prin anul 1994. Din ce motiv credeți că a invocat acest mason pe numele lui Veniamin Ilie faptul că Înalt Prea Sfinția voastră nu ați fi spus nimic Sfântului Glicherie despre intrarea in comuniune cu Sinodul chiprianit? Pentru că Sinodul în Rezistență din Grecia și Mitropolitul Chiprian Koutsoumbas [de Oropsos si Fili] ar fi putrezi de bogați din punct de vedere financiar, iar Înalt Prea Sfinția voastră ca si restul arhiereilor de la Mănăstirea Slatioara, chiar cunoscand atunci [in 1984] erezia chiprianita, ați fi dorit să vă înfruptați din această bunăstare financiara a Sinodului in Rezistenta. Faptul in sine îmi pare o aberație grotească. Si cu toate acestea, atunci [decembrie 2008 - mijlocul lui martie 2009] am luat de bune spusele acestui individ înrolat în masonerie, crezându-l pe cuvânt...



Iarăși, citarea articolului lui Antimos Bichir și a unui text al lui Veniamin Ilie privitor la fostul episcop vicar al BOSVR Cozma Lostun prin care i se dădea dreptate acestuia din urmă in legatura cu incendiul izbucnit la Mănăstirea Slătioara, mi se pare o altă mare nedreptate personală la adresa BOSVR și a Inalt Prea Sfintiei voastre, deoarece:
  • Nu am fost prezent la fața locului [la Mănăstirea Slătioara] atunci când a izbucnit incendiul care a constituit cauza neînțelegerilor dintre PS Cozma Lostun și ierarhia BOSVR care l-a acuzat că ar fi provocat intenționat incendiul, așa încât nu trebuia să-mi exprim niciun punct de vedere, nici pro-, nici contra Cozma Lostun sau BOSVR;
  • Am constatat, participând mai apoi, aproape în fiecare duminică la Sfânta Liturghie Ortodoxă de la Schitul “Sf. Ana” din loc. Sălătruc, Molid, jud. Suceava și de la Catedrala Ortodoxă “Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Fălticeni, același județ [ambele aparținând BOSVR], că P.S.-ului Cozma Lostun i se face pomenire la adormiți la fiecare dintre slujbele săptămânale, iar mai apoi întrebând unele persoane, membre ale BOSVR, am aflat că înainte de moartea sa din 2002, PS Cozma a fost spovedit și împărtășit de unul dintre arhiereii de rang înalt din BOSVR, PS Cozma cerându-și iertare cu această ocazie față de ierarhia BOSVR pentru ceea ce se întâmplase la Mănăstirea Slătioara atunci când acel incendiu menționat în prezentul text a mistuit mai multe chilii ale călugărilor de la Mănăstirea Slătioara.
Vă rog pe această cale, știind că nu am decât această scuză jalnică, a încrederii fără nici un discernământ în acest Veniamin/Nicușor Ilie membru al organizației fățiș masonice și fals ortodoxe intitulate “Mitropolia Ortodoxă Tradițională de Milano și Aquileia” și de ale cărui “invățături” mă lepăd fără nici o părere de rău, ca fiind în opoziție totală față de învățatura ortodoxă adevărată, să-mi iertați mie, păcătosului și nevrednicului, toate aceste acuze nefondate de erezie la adresa BOSVR și Înalt Prea Sfinției Voastre personal și să mă primiți, în cazul în care considerați de cuviință, în rândul membrilor Bisericii al carei Intaistatator sunteti.


Blagosloviți și mă iertați pe mine, păcătosul.

Romeo Moșneagu

Last edited by razvanms01; 05.10.2009 at 00:52:35.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.10.2009, 03:46:01
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Te intreb pentru a doua oara: pe ce altceva decit observatiile tale (foarte discutabile) privind accesoriile vestimentare ale episcopului iti bazezi acuzele atunci cind spui ca Mitropolia de Milano este masonica? Mai zici si ca invatatura primita a fost "in totala opozitie fata de invatatura ortodoxa adevarata". Oare nu cumva exagerezi?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nepotism la cel mai înalt nivel! Patriarhul Daniel și-a trecut rudele în C.Ortodox myself00 Generalitati 10 03.01.2013 19:14:41
BOSV - Craciun Fericit! andreicozia Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1 07.01.2010 16:14:07
BOSV nu mai cinsteste pe Sfantul Simeon Noul Teolog! mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 8 15.05.2009 01:21:27
Prea mult despre rau, prea putin despre bine costel Generalitati 11 09.02.2009 20:58:42
Mitropolit Hierotheos Vlachos OvidiuO Mari Duhovnici si predicile lor 10 09.01.2009 07:38:03