Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.01.2015, 16:59:22
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
A da. Exista carti mai vechi de 2005 ani i.Hr.
Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ce inseamna asta ? Cine a spus ca nu exista ? :)
Probabil ca e si intr-un dialog imaginar ... am mai observat asta si altadata. Se bucura ca a descoperit niste carti vechi ...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.01.2015, 17:12:38
orbital orbital is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2015
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gast84 Vezi mesajul
As dori sa va intreb unde incadrati voi in religia voastra epoca glaciara si mamutii la fel ca celelatle creaturi. Care e parerea voastra si ce varstabcredeti ca are pamantul?
Simplu!
Dumnezeu a facut Pamantul in 7 zile dupa masuratorile pamintesti de la acea vreme sau de acum, zicem noi, in realitate el a creat tot universul INSTANT !!!
Pentru EL
nu exista timp, nu Este limitat sau conditionat de nimic darmite de unitatile omenesti de masura !

Cat despre animalele preistorice ar trebui sa fie un STRAVECHI-ul Testament dar nu exista pt ca nu avea cine sa-l scrie...
Eu totusi incerc o ipoteza:
Pe vramea lui Adam si Eva exista o taratoare intr-un copac(stim bine cine)deci necuratul are vechime,exista cu mult anainte , e posibil ca acesta sa fi scos anterior fiarele pamintului din haznaua lui iar ulterior Dumnezeu sa le fi distrus cu o ploaie de meteoriti (stim ca A mai procedat asa si cu oamenii motivul fiind acelasi respectiv legatura cu necuratul )

Despre omul preistoric nu poate fi vorba,acela era un maimutoi care a pierit odata cu toate lighioanele cand a ploat neconventional
Ipoteza ca omul e o maimuta metamorfozata,sau indreptata gradual odata cu trecerea anilor este contrazisa de evolutia, in timp,a oricarui alt animal S-a schimbat ceva din fizionomia ,anatomia cainelui sau a pisicii in ultimii 4000 de anii !
Stiinta e buna dar e omeneasca, deci cu erori .si totodata folosita cu succes de necurat.

Vechiul testament ar trebui sa fie reactualizat si citit acordand intelegerea cuvenita tinand cont de nivelul intelectual si mijloacele extrem de precare, de intelegere si comunicare ,din acele vremuri Acesta a suferit in detrimentul Noului Testament care e modern comparativ cu precedentul..

Dumnezeu, insa, e intelegator si asteapta ,rabdator, ca alegerile pe care le facem sa fie pe placul LUI ( binele , lumina) pentru a spori numarul ingerilor din imparatia cerurilor.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.01.2015, 17:22:50
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Prin urmare este cea mai veche carte din lume.
Nup, dialoghez cu tine
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.01.2015, 17:25:01
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orbital Vezi mesajul
Vechiul testament ar trebui sa fie reactualizat si citit acordand intelegerea cuvenita tinand cont de nivelul intelectual si mijloacele extrem de precare, de intelegere si comunicare ,din acele vremuri Acesta a suferit in detrimentul Noului Testament care e modern comparativ cu precedentul.
Gresit! Din pacate ateii asa gandesc, cum sa inteleaga ei ca interpretarea VT nu se face dupa ureche cum cred dansii ?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.01.2015, 17:30:51
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nup, dialoghez cu tine
Daca ai intelege ce bine ar fi. Ia sa mai citim inca o data, impreuna:

"Acest Hronograf sau numărare de ani s-a scris de către caldei pe vremea lui Avraam, la anul 3500 după zidirea lumii. Prin urmare este cea mai veche carte din lume. Din anul 3500 pînă la lisus Hristos sunt 2008 ani, iar de la lisus Hristos pînă la noi sunt 2005 ani (anul 2005 al aparitiei cartii), adunați fac 4013 ani de circulație a HRONOGRAFULUI."

Ce se spune despre Hronograf ? Ca a fost scris la anul 3500 dupa zidirea lumii si ca este cea mai veche carte din lume - azi (2015) putem spune ca are 2008+2015= 4023 de ani
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.01.2015, 17:32:42
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Daca ai intelege ce bine ar fi. Ia sa mai citim inca o data, impreuna:

"Acest Hronograf sau numărare de ani s-a scris de către caldei pe vremea lui Avraam, la anul 3500 după zidirea lumii. Prin urmare este cea mai veche carte din lume. Din anul 3500 pînă la lisus Hristos sunt 2008 ani, iar de la lisus Hristos pînă la noi sunt 2005 ani (anul 2005 al aparitiei cartii), adunați fac 4013 ani de circulație a HRONOGRAFULUI."

Ce se spune despre Hronograf ? Ca a fost scris la anul 3500 dupa zidirea lumii si ca este cea mai veche carte din lume - azi (2015) putem spune ca are 2008+2015= 4023 de ani
Pai da. Cartea pe care am mentionat-o are 2015+2600=4615 ani (aproximativ), si apartine sumerienilor. Deci nu hronograf-ul este cea mai veche carte din lume.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.01.2015, 17:34:57
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pai da. Cartea pe care am mentionat-o are 2015+2600=4615 ani (aproximativ), si apartine sumerienilor. Deci nu hronograf-ul este cea mai veche carte din lume.
Serios, cum ai dedus ? Ia sa vedem, unde scrie asa ceva ? Link ? Nu cumva este datat ca fiind la mijlocul mileniului 3 I.Hr. ?

Tu simti nevoia sa te contrazici din orice, am inteles. Ca exista carti presupuse mai vechi ... da:

http://en.wikipedia.org/wiki/Ancient_literature dar ce importanta are ?

Last edited by AlbertX; 14.01.2015 at 17:41:36.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.01.2015, 17:47:35
orbital orbital is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2015
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Gresit! Din pacate ateii asa gandesc, cum sa inteleaga ei ca interpretarea VT nu se face dupa ureche cum cred dansii ?
Dupa ce voi citi urmatoarea carte voi da fuga la tine sa mi-o povestesti...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.01.2015, 17:51:11
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orbital Vezi mesajul
Dupa ce voi citi urmatoarea carte voi da fuga la tine sa mi-o povestesti...
Mai bine ai citi aici cum anume trebuie sa faci atunci cand citesti VT:

http://www.hexaimeron.ro/Hexaimeron/Facerea.html

Mai esti interesat ? Mai bine ramai la beletristica, e mult mai simplu pentru cei ca tine.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.01.2015, 17:51:31
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Niciuna. Imi place sa fie corecte datele pe care le postam pe forumuri.
Reply With Quote
Răspunde