Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.02.2015, 14:13:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Universul dinainte de căderea în păcat

Principiul al doilea al termodinamicii spune că orice fenomen tinde către un minim de energie și un maxim de dezordine. Pe scurt, entropia crește în timp.

Orice obiect din lumea noastră se strică în timp, chiar și atomii au un termen de valabilitate de ordinul a milioane de ani, dacă e să credem ce scriu fizicienii. Dar oare a fost așa din prima zi a creației?

O dată ce omul s-a împotrivit voii divine, a fost alungat din Rai și Dumnezeu a blestemat pămîntul să-i facă viața grea. Avem varianta Raiului ca loc suprapămîntean undeva ”sus” în care omul locuia probabil într-o stare asemănătoare cu cea a materiei transfigurate promise după Judecata de Apoi, dar avem și varianta Raiului ca loc pe Pămînt, un Pămînt originar perfect și minunat.

Dacă întru început toate au fost create nestricăcioase, pentru a dăinui veșnic, atunci entropia, care duce cu gîndul la imperfecțiune, nu și-ar găsi locul în formula creației originale. Probabil că omul sau chiar îngerii corupți au indus cumva dezordinea și haosul în lumea lor primordială, care s-au manifestat ulterior ca o consecință nedorită - totuși firească, supranumită principiul al doilea al termodinamicii.

Iarăși, probabil la Parusie nu vom mai vorbi despre acelelași legi ale fizicii, din moment ce Hristos ne-a arătat că trupul învierii se poate deplasa rapid pe distanțe mari, poate apărea și dispăra, iar timpul de după Judecată... ei bine ”nu va mai fi”.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.02.2015, 21:48:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Paradisul primilor nostri parinti era pe Pamant si nu suprapamantean, textul biblic e clar in aceasta privinta. Organizarea atomica si legile naturale, inclusiv principiul entropiei era acelasi ca si acum. Doar ca erau suspendate de Gratia lui Dumnezeu. Vedem, in situatii bine delimitate, cum ea actioneaza si acum, suspendand legile naturale, de exemplu atunci cand pastreaza incorupte trupuri de sfinti.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.02.2015, 00:49:16
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Daca acceptam ca protoparintii au trait si peste 900 de ani, inseamna ca anumite chestii erau diferite chiar si dupa caderea in pacat. De altfel vedem ca Dumnezeu hotaraste in anumite momente ca valoarea "sperantei de viata" sa scada.

Despre cum vor arata lucrurile dupa Parusie, nu putem spune prea multe pentru ca acolo se vorbeste despre un cer nou si un pamant nou.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.02.2015, 06:27:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu era nimic suspendat, conform teoriei catolice.

Pur și simplu toată starea universului s-a schimbat în momentul căderii.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.02.2015, 07:32:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Deci, potrivit teoriei ortodoxe Paradisul era pe Pamant, dar nu chiar pe Pamant. Adam era format din atomi, dar nu chiar din atomi ca aceia din care e format Mitica. Ci, din niste atomi care au suferit o reactie nucleara in momentul Caderii. Ne mai spun savantii teologi ortodocsi ca Adam nici nu avea penis, ci cel mult un apendix cu functie exclusiv urinara. Pe unde iesea o urina, desigur, mai diafana decat urina corupta pe care o stim noi.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.02.2015, 09:03:54
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu doc.
Teoria ortodoxă e una și aceeași cu Sfânta Tradiție lăsată de Părinții noștri.

Care nu zic de nici o grație retrasă de Dumnezeu de Rău ce este El.
N-am timp acum (și sincer nici chef) să polemizez cu tine pe această temă.

Zic doar atât: ortodoxia crede, ȘTIE, că universul a fost creat perfect de Dumnezeu. În momentul în care omul, în ciuda celor zise lui de Dumnezeu, a ales să intre în neascultare, universul s-a "stricat" și el la fel la omul. Moartea a intrat în el, își face mendrele până la Parusie când, prin voia Lui, toate vor fi restaurate la starea inițială.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.02.2015, 10:31:06
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Vedem, in situatii bine delimitate, cum ea actioneaza si acum, suspendand legile naturale, de exemplu atunci cand pastreaza incorupte trupuri de sfinti.
Nici trupurile Sfinților nu arată după 10 ani la fel ca la 3 zile după moarte. Entropia funcționează...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.02.2015, 10:52:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Ba chiar mai bine decat inainte de moarte, in multe cazuri. Iar asta, timp de secole.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.02.2015, 13:47:32
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
. Organizarea atomica si legile naturale, inclusiv principiul entropiei era acelasi ca si acum. Doar ca erau suspendate de Gratia lui Dumnezeu.
...da‘ de ce erau “suspendate“ legile?Crezi ca Dumnezeu e “zgarie branza“, cand face daruri le face doar pe jumatate?
Citat:
Vedem, in situatii bine delimitate, cum ea actioneaza si acum, suspendand legile naturale, de exemplu atunci cand pastreaza incorupte trupuri de sfinti.
Comparatie nereusita.Nu exista moarte in universul primordial,deci neputrezirea moastelor n~are termen de comparatie cu ceva din acel univers.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.02.2015, 14:23:51
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Adam era format din atomi, dar nu chiar din atomi ca aceia din care e format Mitica. Ci, din niste atomi care au suferit o reactie nucleara in momentul Caderii. Ne mai spun savantii teologi ortodocsi ca Adam nici nu avea penis, ci cel mult un apendix cu functie exclusiv urinara. Pe unde iesea o urina, desigur, mai diafana decat urina corupta pe care o stim noi.
E irelevant pentru mantuire,daca Adam avea sau nu buric,astea sunt niste taine pe care biata minte omeneasca incearca sa le descopere.E relevant insa pentru disputele de orgoliu intre ortodocsi si catolici,care e mai cu mot.E foarte posibil ca omull primordial sa nu fi avut unele “ componente“ pe care le are acum,caci ...era alt univers inainte de cadere
De ce a spus Hristos ca la inviere oamenii vor fi ca ingerii lui Dumnezeu,nu se vor casatori?Perechea primordiala,n~a fost facuta sa se casatoreasca la modul cunoscut de noi,caci era alt univers.“Hainele de piele“ reprezinta “costumul de scafandru“ pentru imersia in noul univers cazut ,creat de om prin neascultare.“Hainele de piele“ reprezinta supraadaugarea (organe de reproducere?)care va fi retrasa la Inviere.
Reply With Quote
Răspunde