Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #931  
Vechi 15.09.2015, 14:42:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Pentru că între Creator și creatură, între Dumnezeu și regnul uman (chiar în starea lui necăzută) este o adevărată prăpastie, o distanță incomensurabilă.
Ce tragic este ca un pretins crestin al Noului Testament sa spuna lucrul asta..

Citat:
Cu cât mai uriașă poate fi distanța între Dumnezeu Cel venerat și regnul... mineral (din care face parte icoana)!
Apropierea nu este una de natura, pentru ca naturile sunt total diferite, ci este una care tine de Creatie (care e opera Lui) si intentie.
Intentia lui Dumnezeu a fost si ramane aceea de a sfinti Creatia, prin om si pentru om.

Citat:
Vă admir fervoarea cu care faceti apologia închinării la sfinti si reprezentările lor, însă nu pot fi de acord. Iertati-mă!
A fi de acord inseamna a intelege, a intelege tine de o deschidere care vine o data cu practica spirituala (sanatoasa) ceea ce iti si urez sa afli..candva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 15.09.2015 at 14:48:08.
Reply With Quote
  #932  
Vechi 15.09.2015, 14:47:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Punem pariu că 90% dintre ortodocsi nu sesizează diferenta între cinstirea icoanelor si închinarea la icoane?
Si cine ar trebui sa rezolve pariul asta? Dumnezeu la Judecata? :))

La fel de bine ai putea poate sa pui pariu ca nu f. multi crestini se mantuiesc..si s-ar putea sa castigi.

Citat:
Ca să nu mai amintim că a te târî în genunchi, a săruta cu evlavie, a face cruce, a aprinde candelă și a tămâia icoana, numai a ”cinstire” nu arată. E închinare în toată regula!
Ai dreptul la doza ta de subiectivism dar pe baza asta nu se poate construi un dialog.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #933  
Vechi 15.09.2015, 23:39:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Punem pariu că 90% dintre ortodocsi nu sesizează diferenta între cinstirea icoanelor si închinarea la icoane?
Adica ei cred ca bucata aia de lemn este Dumnezeu? Cati ai intalnit din cei 90% de care spui, ca eu n-am auzit pe vreunul. E ca si cum ne-am gandi ca cineva se uita la o poza cu un Lamborghini si chiar crede ca acea poza e un Lamborgini, se pregateste sa deschida usa.

Last edited by catalin2; 16.09.2015 at 02:37:09.
Reply With Quote
  #934  
Vechi 16.09.2015, 01:30:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
2. Ma intreb insa, daca pentru ortodocsi icoana este doar un "mijloc ajutator", sau se considera ca icoana, la fel ca si moastele sau lemnul crucii, este plina de Duhul Sfant si credinciosul se poate inchina ei.
Este o intelegere gresita din teologia protestanta. Noi cand spunem "plin de Duhul Sfant" ne referim intotdeauna la har, o energie necreata. Altfel ar insemna ca acea persoana sau obiect e chiar Dumnezeu. Asadar, o icoana poate sa fie plina de har. Si de aceea ne inchinam la moaste, pentru ca sunt pline de har, altfel ar putrezi, ca toti mortii.
Reply With Quote
  #935  
Vechi 16.09.2015, 09:54:16
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Noi cand spunem "plin de Duhul Sfant" ne referim intotdeauna la har
Daca intotdeauna are acest sens, de ce sa nu zici simplu "plin de har"? Intotdeauna.

Iar daca transformi si in Sfanta Scriptura "plin de Duhul Sfant" in "plin de har" aceasta este o actiune nepermisa. Nu ai acest drept, oricine ai fi.
Reply With Quote
  #936  
Vechi 16.09.2015, 10:37:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Orice traducere este, pana la urma, inevitabil duce la anumite modificari.

Sigur, trebuie sa credem in intentiile cele mai bune puse in aceasta operatiune dar ramane loc de destule controverse, mai ales cand anumite pasaje sunt folosite de cate o secta pentru a-si fundamenta pozitia doctrinara pentru masa de creduli ignoranti.

Si apoi interpretarile sectare, sunt iarasi o forma de modificare a Sf. Scripturi, dar nu pare nici unul dintre bibliolatri sa sesizeze lucrul asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 16.09.2015 at 10:40:35.
Reply With Quote
  #937  
Vechi 16.09.2015, 11:02:29
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Orice traducere este, pana la urma, inevitabil duce la anumite modificari.
Sigur, trebuie sa credem in intentiile cele mai bune puse in aceasta operatiune
Dar a insera totdeauna în loc de "€žplin de Duhul Sfânt"€, €"plin de har"€ NU mai t›ine de traducere ci de transformare voita a textului.
Insa este o falsa problema. Traducerea ortodoxa a Bibliei nu face aceasta modificare.
Reply With Quote
  #938  
Vechi 16.09.2015, 11:07:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Da, e o falsa problema, eu cel putin nu ma reusit sa inteleg exact ce vrea sa zica sau unde vrea sa ajunga cu asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #939  
Vechi 16.09.2015, 11:09:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Este o intelegere gresita din teologia protestanta. Noi cand spunem "plin de Duhul Sfant" ne referim intotdeauna la har, o energie necreata. Altfel ar insemna ca acea persoana sau obiect e chiar Dumnezeu. Asadar, o icoana poate sa fie plina de har. Si de aceea ne inchinam la moaste, pentru ca sunt pline de har, altfel ar putrezi, ca toti mortii.
Eu cred totusi ca ai vrut sa spui altceva.

Careva sa zica tu incerci sa sustii ca Dumnezeu salasluieste in obiecte sau trupuri moarte?

Care e diferenta intre tine si un panteist oarecare?

Duhul Sfant, poate ai uitat, e una din PERSOANELE Sf. Treimi. Este o Persoana si Dumnezeu ceea ce tu pari sa nu stii, facand confuzie intre Persoana lui Dumnezeu si energiile sale.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #940  
Vechi 16.09.2015, 14:21:00
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Cred că vrea să spună că Dumnezeirea (Duhul Sfânt) Se exprimă și lucrează în obiectele sfințite prin har. Persoana Se manifestă, Se implică și Se îngemănează cu creația, prin har. Astfel Persoana îndumnezeiește zidirea - atât obiectele cât și persoanele care conlucrează cu harul, prin credință și nevoință.
Eu asta am înțeles că vrea să spună Cătălin. Și sunt de acord.
Reply With Quote
Răspunde