Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 11.11.2016, 00:43:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Speram sa aflu parerile voastre cu privire la postarea mea nr. 193. Am facut bine tacand, sau rau?
Nu ati facut nici bine, nici rau. Din punct de vedere moral, o astfel de omisiune este neutra. Nu putem vorbi de pacat prin neinterventie, in acest caz.

Un pacat ar fi fost daca cineva din conducere, banuind ceva, v-ar fi intrebat. In acest caz, si numai in asemenea caz, aveati obligatia morala sa spuneti ceea ce stiti unor oameni care au dreptul la adevar.

Dar, asa cum prezentati lucrurile, nu este un pacat sa nu raspunzi la o intrebare care nu-ti este pusa.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #212  
Vechi 11.11.2016, 01:11:17
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Cand de fapt romanii, nu-i asa, sunt curati ca lacrima.
...intre care cel dintai esti tu...

Citat:
În prealabil postat de CristianR
Am rămas cu un gust amar și cu îndoiala că nu m-am purtat cu adevărat creștinește.
Stai linistit, te-ai purtat crestineste. Toti oamenii (printre care seful tau ,IPS Teodosie,etc)sunt rai,hoti,vicleni iar tu esti un fluturas imaculat.Fara tine Dumnezeu ar fi legat de maini,nu s-ar putea descurca.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #213  
Vechi 11.11.2016, 08:45:58
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Dar ce bine că tu nu judeci.
De-aia în țara noastră hoții se simt atât de bine și prosperă: pentru că sunt iubiți. Pentru că sunt într-o țară plină de creștini smeriți, care atunci când văd pe unul că își ridică vile scumpe pun capul în pământ, gândindu-se cât de hoți sunt ei înșiși, iar când prin fața acelor vile trece un sărman cărând după sine un imens sac plin cu pet-uri din care-și duce traiul, îl lasă în plata lui Dumnezeu, nevăzând nicio legătură între cei doi și nici faptul că el însuși se află la mijloc.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #214  
Vechi 11.11.2016, 08:48:47
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Eu propun să fim creștini până la capăt și să desființăm sistemul judiciar. Cu ce drept există judecători, polițiști, procurori ?!!! Să-L lăsăm pe Dumnezeu să judece.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #215  
Vechi 11.11.2016, 09:01:13
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Om de rugaciune, frate. Om de rugaciune.
De aici toata bunatatea si simplitatea.
(Ai nostri au alte preocupari, cu mult mai "marete".)
Reply With Quote
  #216  
Vechi 11.11.2016, 09:05:42
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Eu propun să fim creștini până la capăt și să desființăm sistemul judiciar. Cu ce drept există judecători, polițiști, procurori ?!!! Să-L lăsăm pe Dumnezeu să judece.
Doar tu propui asta.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #217  
Vechi 11.11.2016, 09:08:05
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
...intre care cel dintai esti tu...
Multumesc pentru apreciere dar nu o merit.
Si nici pastor de suflete nu sunt, ca sa dau socoteala pentru modul in care ii man pe oameni la mantuire.
Dar sunt un om care traieste intre oameni, in Ro si am dreptul, natural mai intai, sa imi exprim opinia fata de abuzurile care se tot perinda pe la noi fara ca vreo putere sa le mai faca fata.
Reply With Quote
  #218  
Vechi 11.11.2016, 10:03:10
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Multumesc pentru apreciere dar nu o merit.
Si nici pastor de suflete nu sunt, ca sa dau socoteala pentru modul in care ii man pe oameni la mantuire.
Dar sunt un om care traieste intre oameni, in Ro si am dreptul, natural mai intai, sa imi exprim opinia fata de abuzurile care se tot perinda pe la noi fara ca vreo putere sa le mai faca fata.
La noi, prin mediul nostru circula o vorba:Degeaba ai drepturi daca n-ai putere.
Reply With Quote
  #219  
Vechi 11.11.2016, 12:14:05
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai
Eu propun să fim creștini până la capăt și să desființăm sistemul judiciar. Cu ce drept există judecători, polițiști, procurori ?!!! Să-L lăsăm pe Dumnezeu să judece.
La catolici e o idee chiar buna ,caci au un Infailibil pe la ei ... si el poate zice :asta-i vinovat ,asta-i corect.Ce sa se mai piarda timpul cu justitie,procese,avocati,etc...

La ortodocsi e putin diferit.

Un ortodox are voie sa infrunte un ierarh cand i-l ia pe Hristos ,cand nu mai propovaduieste adevarul lui Hristos.Sa judeci pacatele(reale sau inchipuite) ale unui ierarh sau preot inseamna ca te crezi mai virtuos decat acela si nu numai asta... te crezi mai virtuos decat intreaga Biserica care nu stie sa se organizeze ,sa analizeze faptele respective ci vii tu sa inveti un intreg Sinod cum sa faca. Asa ca ortodocsii sa-si vada de pacatele lor proprii...cu exceptia celor care se cred proorocul Ilie... aia pot sa judece pe oricine.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #220  
Vechi 11.11.2016, 12:15:00
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

A-ti exprima opinia este deja o putere.
Si invers, a nu mai avea acest drept (cum se intampla in orice regim totalitar) este un imens handicap. Iar frustrarea se aduna, creste... Cine stie ce putere poate avea si asta, intr-o zi?
Reply With Quote
Răspunde