Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 11.11.2016, 12:30:30
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Un ortodox are voie sa infrunte un ierarh cand i-l ia pe Hristos ,cand nu mai propovaduieste adevarul lui Hristos.
Adevarul propovaduit in raspar cu propriile fapte este deja minciuna. Masura propovaduirii se vede in sfintenia vietii. Lucru asteptat de credinciosi de la Pastorii lor.

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Sa judeci pacatele(reale sau inchipuite) ale unui ierarh sau preot inseamna ca te crezi mai virtuos...
A judeca pacatele e una. Iar a-ti exprima opinia despre abuzuri cunoscute de toata lumea, zeci si zeci de ani in sir, e alta si e treaba buna. Si a cere clerului sa isi mentina demnitatea, iarasi e lucru cu rost bun.
Dupa cum, a le aduce aminte Ierarhilor ca nu sunt stapanii nostri, ci slugi nevrednice (cum zice preotul la Liturghie) ale Domnului si impreuna-slujitori cu noi - iarasi e lucru bun si necesar.
Nu stiu din ce grupare confesionala faceti parte, insa in Biserica asa a fost si cred ca asa va ramane.

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Asa ca ortodocsii sa-si vada de pacatele lor proprii...
Intocmai! Iar acest lucru trebuie sa-l invatam de la Pastori, mai intai.
Asa cum copilul invata de la parinti cum sa vietuiasca, asa si credinciosii invata de la cei care au aceasta slujire invatatoreasca. Ca nu sunt acolo sa ne tina discursuri moralizatoare in timp ce invatatura lor se arata inversata in fapte.

Si cate fapte nevrednice s-au adunat, numai Dumnezeu stie!
Si lumea. Lumea care tocmai din astfel de pricini s-a smintit si care nu mai vrea sa vina in biserici decat din superstitie si frica maladiva.
Dar Preotimea din Ro nu a fost dintotdeauna asa!
Stricaciunea s-a produs, treptat si apoi tot mai masiv, dupa razboi. Ce s-a petrecut in comunism rodeste cu putere azi. Iar in ultimii ani se tot adauga noi "inventii" si "solutii".
Reply With Quote
  #222  
Vechi 11.11.2016, 12:52:07
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Adevarul propovaduit in raspar cu propriile fapte este deja minciuna. Masura propovaduirii se vede in sfintenia vietii. Lucru asteptat de credinciosi de la Pastorii lor.


A judeca pacatele e una. Iar a-ti exprima opinia despre abuzuri cunoscute de toata lumea, zeci si zeci de ani in sir, e alta si e treaba buna. Si a cere clerului sa isi mentina demnitatea, iarasi e lucru cu rost bun.
Dupa cum, a le aduce aminte Ierarhilor ca nu sunt stapanii nostri, ci slugi nevrednice (cum zice preotul la Liturghie) ale Domnului si impreuna-slujitori cu noi - iarasi e lucru bun si necesar.
Nu stiu din ce grupare confesionala faceti parte, insa in Biserica asa a fost si cred ca asa va ramane.


Intocmai! Iar acest lucru trebuie sa-l invatam de la Pastori, mai intai.
Asa cum copilul invata de la parinti cum sa vietuiasca, asa si credinciosii invata de la cei care au aceasta slujire invatatoreasca. Ca nu sunt acolo sa ne tina discursuri moralizatoare in timp ce invatatura lor se arata inversata in fapte.

Si cate fapte nevrednice s-au adunat, numai Dumnezeu stie!
Si lumea. Lumea care tocmai din astfel de pricini s-a smintit si care nu mai vrea sa vina in biserici decat din superstitie si frica maladiva.
Dar Preotimea din Ro nu a fost dintotdeauna asa!
Stricaciunea s-a produs, treptat si apoi tot mai masiv, dupa razboi. Ce s-a petrecut in comunism rodeste cu putere azi. Iar in ultimii ani se tot adauga noi "inventii" si "solutii".
Draga Ionica fara frica,te afunzi tot mai mult,nu numai ca judeci ierarhi dar chiar dai vina pe ei ca tu nu esti inca sfant...sau deja esti? Te impiedica pacatele IPS Teodosie, sa invii tu morti? E drept ca prima data trebuie sa-ti invii propriul tau suflet,lucru mai dificil...e mai usor sa dai din gura...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #223  
Vechi 11.11.2016, 13:24:01
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Flying, ai un mod foarte individualist de a înțelege practicarea credinței. Nu se poate să mă intereseze doar sufletul meu, doar păcatele mele și să nu mai văd nimic în jur din pricina marii smerenii de care mă simt cuprins. Nu trăim singuri, nu ne mântuim singuri. Și ne facem complici la nedreptățile pe care le cunoaștem și care se răsfrâng asupra credinței tuturor fraților noștri.
Eu n-am furat și n-am dat mită, vom spune la Judecată. Eventual, am ținut de șase.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 11.11.2016 at 13:29:54.
Reply With Quote
  #224  
Vechi 11.11.2016, 13:29:29
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Eu nu am marturisit stramb. Doar am crezut in Luluta si in ce bateau campii aia de la Digi. Si in gura lumii, ca vorbea tot felul de lucruri. :)
Reply With Quote
  #225  
Vechi 11.11.2016, 13:32:16
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Nu știu cine e Luluța. Iar Digi n-am urmărit recent. Nu presa ne este prima sursă de informare în cazul ăsta nici mie, nici lui Ioan.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #226  
Vechi 11.11.2016, 13:39:19
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Da cine ? Gura lumii ? Daca aveti o experienta personala cu el, de ce nu va duceti sa-l reclamati acolo unde trebuie ? Si daca nu aveti si credeti ce barfesc altii, de ce nu i-ati trimis pe aia sa faca plangeri in loc sa plecati urechea la toate prostiile ? Si daca totusi atata va duce capul si i-ati crezut, de ce va asteptati ca toti sa va creada pe cuvant ca doar "stie toata lumea" ca e spagar ? Uite ca-s unii care nu stiu asta si nici nu vor sa plece urechea la toate barfele.
Reply With Quote
  #227  
Vechi 11.11.2016, 13:46:15
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Nu insist să crezi, tu sau alții. Dacă n-ați auzit sau n-ați avut de-a face cu astfel de practici, voi sau apropiații voștri, sunteți niște fericiți și mă bucur pentru voi. Înseamnă că ați întâlnit doar oameni de ispravă și nu pot decât să doresc să fie cât mai mulți astfel de oameni în Biserică.

Dar aici se discută și niște chestiuni de principiu. Eu cred că e bine ca cele rele să nu fie ascunse, ci să vorbească despre ele, tocmai pentru ca cei care le fac să se teamă să le mai facă, înțelegând că nu le pot tăinui și că nu se pot ascunde după cei mulți, care continuă să-i crediteze.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #228  
Vechi 11.11.2016, 13:47:49
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Nu inteleg ce anume va nemultumeste pe voi. Faptul ca Biserica nu are aceeasi mentalitate bolsevica pe care o aveti voi si nu-l da afara pe om indata ce procurorii formuleaza niste acuzatii ? Voi aveti mintea stramba, nu Biserica. Voi sunteti victimele propagandei asteia mizerabile care face din procurori zei si din orice persoana suspectata de ceva, un om vinovat.
Reply With Quote
  #229  
Vechi 11.11.2016, 13:50:15
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Nu mai comentez. E clar, ești inocent.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #230  
Vechi 11.11.2016, 13:51:48
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Bine macar ca n-ai zis ca-s corupt. Ca mai nou nu mai ai voie sa ai vreun punct de vedere diferit de al procuraturii si al plutonierilor din presa ca e clar ca esti corupt. :)
Reply With Quote
Răspunde