Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 11.11.2016, 20:19:05
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Iar ești cum am zis mai sus. La noi. Și poate că cei mai mulți dintre ei.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #252  
Vechi 11.11.2016, 20:28:13
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ei aș. Nu cred. Din cele ce citesc aici, pur și simplu nu cred.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #253  
Vechi 11.11.2016, 20:38:44
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Dacă-ți spun...
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #254  
Vechi 11.11.2016, 21:12:29
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Acum mă smintești. Ba e neagră ba e albă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #255  
Vechi 11.11.2016, 21:19:18
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Păi n-am zis, domn'e, că toți. M-am referit la unul singur. Îmi pare rău dacă am lăsat să se înțeleagă altceva.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #256  
Vechi 11.11.2016, 21:21:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Unul singur e bun?
Unul singur e rău?
Numai pricep ni mic.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #257  
Vechi 11.11.2016, 21:24:27
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

La unul singur m-am referit eu, că de el știu; și lui îi este dedicat topicul. Nu înseamnă că este singurul cu probleme; dar nu înseamnă nici că ceilalți toți sunt corupți, Doamne ferește. Cred că unii dintre ei duc chiar o viață sfântă.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #258  
Vechi 11.11.2016, 21:31:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ei aș. Nu cred. Din cele ce citesc aici, pur și simplu nu cred.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #259  
Vechi 11.11.2016, 21:32:53
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Spre exemplu, îmi place în mod deosebit Mitropolitul Serafim Joantă, al Germaniei, care este un om de rugăciune, dar și vicarul său, episcopul Sofian Brașoveanul.
Prin Ardeal am auzit de un episcop cu o viață smerită, de rugăciune - nu sunt sigur dacă Irineu. Și alții pe care i-am auzit, dar nu-mi vin acum în minte.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #260  
Vechi 11.11.2016, 21:58:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Nu înseamnă că este singurul cu probleme.
Cu siguranță, Cristian !


*Pensionat forțat din parohia Ștefănești-Valea Mare, venerabilul preot Constantin Duțulescu dă în vileag lichelismul și favoritismele tolerate de Arhiepiscopie.*Caz rarisim în analele Arhiepiscopiei Argeșului. Unul dintre cei mai vechi și respectați preoți din județ, cu zeci de ani vechime la activ și o activitate unanim apreciată de enoriașii parohiei sale, iese în mod public pentru a-și exprima mâhnirea față de unele fapte și năravuri care nu-și au locul printre cele sfinte. În vârstă de 65 de ani, părintele Constantin Duțulescu, cel care de 25 de ani este preot paroh la biserica din Ștefănești, sat Valea Mare, a aflat cu supărare că, la inițiativa mai marilor Arhiepiscopiei, urmează să fie pensionat, decizie împotriva căreia aduce o serie de argumente pe care vă vom lăsa pe dumneavoastră să le apreciați. Din cel puțin două puncte de vedere, cazul părintelui Duțulescu este interesant și merită să i se acorde atenția cuvenită. În primul rând, într-o lume ermetică și tainică cum este cea din administrația bisericească, în care greu ies la iveală amănunte de culise, nu vezi adeseori ca un preot, și încă unul dintre cei mai respectați, să se decidă să ridice vălul care acoperă atât de strașnic cele petrecute în interior. Totul, printr-o scrisoare foarte incitantă adresată însuși arhiepiscopului Calinic și pe care preotul ne-a înaintat-o și nouă spre publicare, încurajat probabil de demersurile îndelungate făcute de ziarul nostru în vederea devoalării practicilor mai puțin ortodoxe din cadrul Arhiepiscopiei. În al doilea rând, este pentru prima dată când un truditor al bisericii, având de partea sa ani grei de experiență în slujba celor sfinte și a credincioșilor, vorbește cu subiect și predicat despre „lichele” tolerate și promovate în sânul eparhiei noastre, despre nedreptăți care se fac, despre numiri și avansări făcute pe bază de relații, etc. În fine, mai este importantă tulburătoarea scrisoare a preotului Constantin Duțulescu, pe care o redăm mai jos, și din alt punct de vedere. Acela al felului degradant în care un slujitor al bisericii este scos pe ușa din dos a instituției pe care a slujit-o zeci de ani, cu har și credință. Fără explicații, fără înțelegere, ba chiar și fără milă față de propriul slujitor, tocmai din partea celor care propovăduiesc, din straiele care dau strălucire rangului pe care îl poartă, mila și înțelegerea. De aici și amărăciunea fără margini care răzbate din cuvintele preotului, ajuns să primească, bătrân și bolnav, drept răsplată pentru osteneala sa îndelungată, o ușă trântită în nas chiar de mai marii instituției pe care a slujit-o. Iată scrisoarea preotului Constantin Duțulescu.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde